It is currently Sun Apr 28, 2024 10:53 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Un nou inceput( Acvariu biotop)
PostPosted: Sun Jun 13, 2010 10:13 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 13, 2010 9:39 pm
Posts: 6
Location: Bucuresti
Acvariul: 580l
Aparatura: 2x eheim 2080 1x eheim eco 200 (pt skimmer) dennerle ph controler+co2 dennerle boden fluter de 75w (incalzitor substrat) lampa blau cu neoane de 80w dennerle amazon day dennerle special plant si color plus.
Apa: osmaza si dupa tratata cu :avera: elements+ si tr7 de la dennerle
substratul: horbach alb fin

http://s886.photobucket.com/albums/ac69 ... G_9377.jpg


Deocamdata are 2 oscari si un pleco care vor pleca si vor urma discusii.
Ce mai vreau este sa umplu suprafata acvariului cu plante si anume salvinia natans si sa iau niste frunze de stejar sau Catappa .

Intrebarile mele sunt:
Cati discusi pot pune?( ii voi tine pana la maturitate)
Este ok acvariul, mai ii trebuie ceva, lemne, pietre etc.?
Daca pun si vreo 20 de neoni e ok?


Multumesc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un nou inceput( Acvariu biotop)
PostPosted: Sun Jun 13, 2010 10:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Foarte foarte excelent! Frumos. Pacat ca tre sa dispara Oscarii, dar cu Discusi chiar e riscant. Eu am tinut Oscari maturi cu Discusi in acelasi bazin, dar n-am dormit linistit.
Daca tot n-ai inca plante, tu faci ce doresti, dar mie mi-ar place sa vad ca face cineva ce n-am reusit eu, sa imite cat se poate un colt de biotop de-al lor.
Pentru asta trebuie sa stii ce plante se gasesc la ei si sa tii cont ca va ajunge lumina mai putina in adancul acvariului. E un inceput deosebit de promitator, ai toate posibilitatile deschise, dar cand ai multe optiuni poti sa alegi usor una gresita.
Eu as dori sa vad ca ai rabdare sa studiezi ce-i mai bine, inainte de a face ceva nou. Neonii sunt excelenti acolo, mai sunt si altii potriviti, doar ca nu se stie pe ce fel de Discusi pui mana. Daca-s tineri se cam avanta dupa tot ce misca. La mine a functionat ireprosabil. Merita sa incerci. Poti sa pui 7-10 Discusi, chiar daca au doar 5cm. Alege pestii cu mare grija! Asta-i o tema pentru sine, ca de altfel toate celelalte. Ai ajuns in zona critica a acvaristicii! Aici trebuie sa cunosti regulile elementare, pentru ca va trebuii sa-ti sacrifici timpul invatand fiziologia si psihologia unor pesti care au caracter. Poate zambesti acum, dar daca-i tii cativa ani o vei constata singur. Spre deosebire de cazurile comune, inceputul pare usor, greul vine cand afli cu cine ai de-a face.
E adevarat ca mai poti sa-i schimbi ulterior, dar daca tot aduci cate ceva din ape straine vei avea mult de furca, si asta-i exprimat cu bunavointa, cu tot felul de boli.
Muuuuult succes! :goodjob:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un nou inceput( Acvariu biotop)
PostPosted: Sun Jun 13, 2010 11:05 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
Ioan C. wrote:
Eu am tinut Oscari maturi cu Discusi in acelasi bazin, dar n-am dormit linistit.

ce marime aveau pestii? ma batea si pe mine gandul sa arunc in acvariul oscarilor vreo 2 discusi cu defect mai acum vreo 2-3 luni dar stiam ce le poate pielea la oscari :D si am renuntat la idee.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un nou inceput( Acvariu biotop)
PostPosted: Sun Jun 13, 2010 11:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
30cm.
Daca nu-s obisnuiti unii cu ceilalti se lasa cu agitatie si disparitii. Ti-i papa!
Era unul mare, intre 15-20 de discusi maturi. Se mai incrunta el la ei, dar se mai fereau si Discusii. Pana la urma l-am mutat cu inca cativa mai mici in alt acvariu. Acum nu-i mai am. I-am dat, ca n-aveam loc pentru puii Discusilor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un nou inceput( Acvariu biotop)
PostPosted: Mon Jun 14, 2010 12:23 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 13, 2010 9:39 pm
Posts: 6
Location: Bucuresti
Multumesc mult pt aprecieri.Ca si pesti mi-au placut red marlboro snake skin leopardzi si lss.i-am ales pe acestia, pt ca nu ma bag la niste wild sa imi bat joc de ei. intai sa ma descurc cu niste asiatici si dupa daca da doamne doamne sa iau niste wild.
Acum nu stiu de unde sa ii cumpar :( aia e problema. din ce am inteles din petshopuri no way.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un nou inceput( Acvariu biotop)
PostPosted: Mon Jun 14, 2010 12:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Frumos foc asa zisul tau biotop.
Parerea mea e ca ar sta mai bine in el niste bruni (seamana mai mult cu cei salbatici).

Din pet shopuri, de cele mai multe ori, nu poti lua mai nimic.
Sunt cativa crescatori locali insa nu iti pot garanta ca vei gasi ceea ce iti doresti.

Succes si asteptam detalii.


Numai bine.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un nou inceput( Acvariu biotop)
PostPosted: Mon Jun 14, 2010 1:12 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 13, 2010 9:39 pm
Posts: 6
Location: Bucuresti
Ai si tu dreptate cu bruni.Sa vedem ce o sa gasesc.Am vazut pe net o crescatorie destul de profi cu pesti frumosi in brasov.E umpic cam departe,de pesti mi-e frica de prea mult stres.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un nou inceput( Acvariu biotop)
PostPosted: Mon Jun 14, 2010 1:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Cauta prin forum posturi in care se relateaza despre cumparari. Asa te poti feri de surprize neplacute.
Cauta si in topicurile si posturile in care se descrie cum s-a ajuns la inbolnaviri.
Tags: plague, epidemia.
Cauta un crescator cu referinte bune si pe cat se poate nu cumpara de la crescatori diferiti, ca se contamineaza pestii intre ei cu boli diferite.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un nou inceput( Acvariu biotop)
PostPosted: Mon Jun 14, 2010 1:37 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Daca vei baga varietati rezultate din mutatii genetice asiatice, nu prea va mai arata ca un biotop. Inainte sa te hotarasti ce varietate sa alegi, dar mai ales inainte de a cumpara, ti-as recomanda urmatoarele doua articole: Unul cu generalitati ...si unul despre cum ar trebui sa arate exemplarul pe care sa-l alegi. Ca si crescatorie de unde chiar ai ce sa alegi, ti-as recomanda-o pe aceasta. Aici sunt poze cu o parte dintre perechi si aici anunturile oficiale.

p.s. O rugaminte: un pic mai multa atentie la modul de redactare a textelor...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un nou inceput( Acvariu biotop)
PostPosted: Mon Jun 14, 2010 1:49 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 13, 2010 9:39 pm
Posts: 6
Location: Bucuresti
Am citit articolele. Mutumesc. O sa caut niste varietati care sa semne cat mai mult cu cei salbatici, ca sa nu arate prea kitch .Oricum este fara salbatici.Dar nu ma simt in stare sa ii cresc, sincer. De aceea vrea sa si incep cu asiatici, in fine..... ideea e ca pot face acvariul cum vreau dar nu ma gandesc la mine ci la pesti sa le fie bine ca doar ei stau acolo.Ca sunt fie asiatici fie salbatici tot ca la ei acasa e mai bine.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group