It is currently Thu Mar 28, 2024 11:41 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sat Dec 14, 2013 1:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Ok! Multumesc mult pentru ajutor!
La ce schimburi sa ma limitez pe zi?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sat Dec 14, 2013 2:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Schimba apa cand depaseste concentratia nitratului 30 mg/L. Masoara concentratia in apa proaspata, inainte de a fi in acvariu. Daca depaseste acolo 50 mg/L ar trebui sa folosesti permeat combinat cu apa de robinet sau cu minerale care ridica duritatea. Aceste minerale se comercializeaza si pentru acvaristica in general, dar si anume pentru Discusi.

PS
Am scris plecand de la premisa ca ai un filtru bio care functioneaza cel putin normal.
Daca nu filtrezi biologic se schimba complet toate datele problemei si trebuie actionat cu totul altfel.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sat Dec 14, 2013 5:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Am 2 filtre bio pe acel acvariu steril.
Am si minerale de ridicat duritatea - Replenish de la Seachem, teste de nitrati, etc. deci nu o sa fie o problema! Multumesc mult pt sfaturi, o sa va tin la curent cu ce se intampla in acvariu!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sat Dec 14, 2013 6:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Tocmai am facut teste la apa...la retea am nitrat 0 (zero) mg/L, iar in acvariul cu pricina am 25 mg/L, in conditiile in care nu am mai schimbat apa de 2 zile.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sat Dec 14, 2013 11:25 pm 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Nu vreau sa contrazic pe nimeni, dar parerea mea este ca ai de a face cu o otravire cu metale grele care pot fi de la Chironomus. Simptomele produse de acel peste sunt semne clare de otravire. Ceilelti pesti par ok, cu exceptia respiratiei mai accelerate, care poate fi si din cauza temperaturii ridicate.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sun Dec 15, 2013 2:55 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Chiar asa apa curata primiti voi in Bucuresti?
Fara nitrat?
Ai masurat corect?
Cum?
Cu ce?
Aparitia unor zone/pete decolorate sau distinct mai deschise la culoare ar confirma ipoteza unei intoxicatii.
Nu cunosc tratamente care sa reduca efectele intoxicatiilor.
Este totusi neobisnuit ca se inbolnaveste doar unul.
Ar fi normal sa nu existe o cauza care i-ar afecta pe toti, cu mici diferente.
Nici Coccidiile nu le sunt straine tuturor pestilor care sunt hraniti cu Chironomus proveniti din apele de sub crescatoriile de pasari. Coccidiile duc usor la moartea Discusilor.
Totusi ramane fara raspuns intrebarea: de ce doar unul bolnav?

PS
Bogdane, daca scri cu pauze de doar cateva minute ai putea sa modifici ultimul tau post si sa adaugi acolo ce scri ulterior, in loc sa postezi dupa alt post de-al tau.
Nu-i ceva obligatoriu, dar e "mai bine vazut".;)
Nici citarea intregului post anterior nu-i necesara, acesta se vede oricum. Daca raspunzi la un pasaj anume din postul anterior e mai bine sa citezi doar acel pasaj, ca sa se afle mai usor la ce te referi.
Ex.:
Bogdan Dragan wrote:
Am si minerale de ridicat duritatea
Dar ai si la ce sa le folosesti, ai permeat?
Bogdan Dragan wrote:
...teste pentru nitrat,...
Ce fel de teste ai?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sun Dec 15, 2013 4:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Mersi mult Albino, as putea face ceva ca sa salvez acel peste?
@Ioan
Da, am masurat corect, de doua ori chiar. Am folosit teste la picatura de la Sera. Si eu cred ca e vorba de o intoxicatie, acele pete albe fiind evidente pe discusul afectat. Nu este numai unul bolnav, mai am vreo 3 care nu se ating de mancare. Cel din videoclip pare cel mai afectat, ceilalti nu mananca dar inca nu si-au pierdut echilibrul. Zic "inca" pt. ca nu stiu ce se va intampla.
Sa inteleg ca nu exista tratament si nu pot decat sa ma rog sa-si revina sau sa asist la dezastru?
Imi cer scuze ca am scris post dupa post, am bagat la cap, o sa editez de acum incolo daca am ceva de adaugat. Am inceput de acum. Mineralele le folosesc pt apa de osmoza, pentru a ridica duritatea. Multumesc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sun Dec 15, 2013 8:45 am 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Precum se vede din video,pestii stralucesc si se vede pe ei ca se bucura de o stare de sanatate buna.Acel peste afectat avea organism mai slab.La restul in afara de apetitul slab "INCA" nu au aparut simptomele.
Tratament eficace nu exista.Eu personal mare sansa de supravietuire nu dau la acel peste,insa existe sanse.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sun Dec 15, 2013 11:45 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Mie mi se pare ca e o problema cu echilibrul datorat acumularii de gaze dar poate ma insel.
Daca hrana a fermentat in abdomen pot aparea acumulari de gaze care sa traga pestele in sus. El pare ca face un efort (vizibil si in respiratia accelerata) sa se scufunde dar aerul din intestine il impinge in sus.
Petele de pe corp pot aparea datorita invaziei parazitilor de piele care prinzand sistemul imunitar in offside isi cam fac de cap.
Daca ar fi dupa mine a-si incerca sa scot discusul pe un prosop ud vreo 30 de secunde, sa se zbata, poate scoate aerul din el. Dupa aceea a-si pune discusul intr-o galeata cu saramura in concentratie de 15 g sare la litru de apa timp de maxim 30 de minute. Daca aplici procedura trebuie sa fi extrem de precaut si sa il scoti din saramura daca o ia razna caci altfel il poti pierde extrem de usor.
Acesta este o procedura extrema asa ca gandestete bine inainte de a o aplica.
Dar repet...poate m-am inselat in privinta diagnosticului.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sun Dec 15, 2013 12:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
mariusvlad wrote:
Mie mi se pare ca e o problema cu echilibrul datorat acumularii de gaze...
Eu n-am amintit posibilitatea asta pentru ca nu mi-a aparut abdomenul suspect. In asemenea cazuri isi revin pestii de obicei dupa cateva ore.
Iarna primesc apa mai rea, pana prin Aprilie. Nu stiu ce-i rau in ea. Ce pot sa masor e in limitele normale. Rezultatul analizelor publicate de centrala de distributie nu-mi dezvaluie nimic deosebit fata de analizele facute vara.
Si totusi, iarna, dupa ce schimb 20% din apa vad cum se posomorasc pestii si devin apatici, nu mai mananca cu pofta.
Am incercat sa inlocuiesc apa de la retea cu permeat si minerale, dar se vede clar ca combinatia nu egaleaza calitatile apei curate trecute prin pamant. Ceva lipseste, sau apare in plus in mineralele cumparate. Am incercat si sa demineralizez apa de robinet filtrand-o prin rasini schimbatoare de ioni, fara rezultat multumitor.
Ce mi-a ramas de facut este sa diluez cat mai mult apa de robinet cu permeat, iar daca nu mai apar nici asa rezultatele asteptate apelez totusi la minerale, 2-3-4 luni.
As vrea sa am si eu apa de retea cu NO3= 0,00 mg/L. N-am mai masurat de catva timp, pentru ca deocamdata le merge pestilor foarte bine.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group