It is currently Fri Mar 29, 2024 5:19 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: reproducerea discusilor
PostPosted: Mon Aug 12, 2013 10:19 pm 
Offline

Joined: Mon Apr 01, 2013 9:52 am
Posts: 11
Location: canada
buna sint nou pe acest site si am nevoie mare de ajutor in ce priveste inmultirea discusilor


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: reproducerea discusilor
PostPosted: Mon Aug 12, 2013 10:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Bun venit si.... Spor la lectura! (gasesti aici in forum toate informatiile necesare.... fara a mai fi nevoie sa ti le repete nimeni ;) )

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: reproducerea discusilor
PostPosted: Mon Aug 12, 2013 11:59 pm 
Offline

Joined: Mon Apr 01, 2013 9:52 am
Posts: 11
Location: canada
Nimeni wrote:
Bun venit si.... Spor la lectura! (gasesti aici in forum toate informatiile necesare.... fara a mai fi nevoie sa ti le repete nimeni ;) )


n-am nevoie de lectura. am nevoie de sfaturile cuiva cu experienta cine pote sa ma a
jute


acvariu meu are L=60cm l=31cm i=42cm PH 7. am vrut sa pun o poza cu el dar nu stiu cum sa pun poza aici poate cineva sa-mi zica cum se pun poze?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: reproducerea discusilor
PostPosted: Tue Aug 13, 2013 1:01 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Buna Semaka, o sa incerc eu sa te ajut, ca cei cu experienta n-au timp acum.
Pune intrebarile la care vrei un raspuns.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: reproducerea discusilor
PostPosted: Tue Aug 13, 2013 1:53 am 
Offline

Joined: Mon Apr 01, 2013 9:52 am
Posts: 11
Location: canada
Ioan C. wrote:
Buna Semaka, o sa incerc eu sa te ajut, ca cei cu experienta n-au timp acum.
Pune intrebarile la care vrei un raspuns.

am doi pigeon mi-au depus de 2 ori la interval de-o saptamina . i-am scos din acvariul comun si i-am pus in unul de 20 gal si i-am lasat 2 saptamani si nimic.nu stiu care este cauza. sa nu fie apa buna s-au de ce au depus de 2 ori cam cind ar depune a 3 oara dupa ce interval de timp

apropo daca vreti sa-mi cistig respectul pot sa pun si poze cu acvariul meu cel mare


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: reproducerea discusilor
PostPosted: Tue Aug 13, 2013 2:07 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Salut: nu e nevoie de "respect castigat".... asta se acumuleaza in timp ;)
Eu unul de exemplu am un mare respect ptr IoanC... cu toate ca el se declara "neexperimentat".... si nici poze cu acvarii nu a pus pe site ;)

Poze poti pune, dar asta doar ptr a te ajuta in ceea ce doresti sa stii. In felul asta colegii isi pot face o imagine clara a situatiei despre care discuta.
La prima postare nu aveai locatia.... iar acum am vazut "Galoni".... si am observat ca esti "departe", poti folosi sistemul metric pe viitor? Stiu ca este incomod sau dificil... dar unii care vor citi vor fi debusolati putin sa zic asa. Mai bine da dimensiunile acvariului in cm si de acolo ne descurcam cu calcule.
In afara de asta.... ofera mai multe date: valori apa, temperatura la care ii tii, conditii de depunere (con etc), sistemul de filtrare in ce consta?....
Fa un rezumat al datelor si.... poate iese ceva.
Ar fi bine de stiut si ce s-a intamplat cu cele 2 depuneri? S-au albit icrele? Le-au mancat? etc....

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: reproducerea discusilor
PostPosted: Tue Aug 13, 2013 6:01 am 
Offline

Joined: Mon Apr 01, 2013 9:52 am
Posts: 11
Location: canada
acvariu meu are L=60cm l=31cm i=42cm PH 7. am vrut sa pun o poza cu el dar nu stiu cum sa pun poza aici poate cineva sa-mi zica cum se pun poze?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: reproducerea discusilor
PostPosted: Tue Aug 13, 2013 9:01 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
ADX wrote:
Salut.
Pasul 1: Inscrierea (evident, se recomanda acelasi username ca si pe forum). Dupa inscriere, fiecarui user i se aloca un spatiu, conform link.
Daca pozele nu sunt incarcate in aceeasi sesiune de lucru in care se face inscrierea, ci intr-o alta sesiune, este necesara logarea (username + parola)
Pasul 2: Crearea unui album personal. Pentru asta, click pe butonul pe care scrie "Create / order my albums" (sau traducerea in romana, in functie de cum si-a setat fiecare browserul). In fereastra urmatoare, click pe butonul "New". Albumul personal ce urmeaza a fi creat are implicit titlul "New album", existand insa posibilitatea de a-i schimba denumirea. Dupa ce a fost redenumit, click pe butonul "Apply modifications". In momentul acesta albumul a fost creat, dar nu este inca vizibil in galerie.
Pasul 3: Incarcarea pozelor. Click pe link-ul "upload file" si urmeaza pasii. Pozele care sunt incarcate in albumul personal vor intra direct; pozele incarcate in albumele publice vor astepta aprobarea...
Bafta!
PS.
Respect?!
Eu unul, pentru mine ma exprim, nu respect la altii nici realizarile lor, nici ce au ajuns, si nici orice altceva, in afara de atitudinea civilizata, respectuoasa si prietenoasa fata de ceilalti oameni care o merita.
Ex.
-Politicieni ajunsi sa conduca popoare, descoperiti a fi cei mai mari excroci si criminali ordinari.
-Oameni care si-au stivuit lazile cu realizari asa de inalt incat nu-si mai pot da nasul jos de acolo.
Daca vrei sa te respect, fi un om cum se cade si poarta-te cu mine asa cum ma port eu cu tine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: reproducerea discusilor
PostPosted: Tue Aug 13, 2013 8:48 pm 
Offline

Joined: Mon Apr 01, 2013 9:52 am
Posts: 11
Location: canada
in acvariul mare de 450l am temperatura de 30 grade este buna aceeasi temp. si la reproducere?
in cel mic am pus un con ceramic un filtru tetra tempe la 30 grade si acelasi PH un 6.8 ca in acvariul mare. este bine? s-au ce trebuie facut si nu am facut


http://www.youtube.com/watch?v=k7BHt2luVpU


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: reproducerea discusilor
PostPosted: Tue Aug 13, 2013 10:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 13, 2010 1:22 am
Posts: 1037
Location: orastie-hd
frumos acvariul mare, in ceea ce priveste perechea e totul ok doar rabdare

_________________
AM CRESCUT SI INMULTIT ALTUMI ORINOCO


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group