It is currently Fri Mar 29, 2024 8:32 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Conditii depunere - nedumeriri
PostPosted: Sat Jul 06, 2013 2:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
In sfarsit se pare ca am doi Cobalti care dau semne ca ar fi pereche.
Sunt dispus sa-i separ si sa incerc sa scot primii mei pui de la ei.
Acum vin intrebarile, la care am cautat raspuns in diferite topicuri, la unele am gasit la altele sunt in dubiu.
Eu m-am gandit in felul urmator si va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca gresesc sau nu...
Sa separ perechea intr-un acvariu de 40x40x40, apa la 27-28 grade, cu un burete legat la o pompa, eventual 3 laturi colantate(are rost?).
Mentionez ca daca as reusi sa scot pui as mai pregati un bazin de 150-200 litri la munca unde sa transfer puii cand mai cresc, cubul folosindu-l doar pana ating puii o anumita dimensiune (aici poate ma ajutati voi).
Din ce am mai citit (carti si info pe net) am vazut ca niste conditii ideale pentru apa din cub ar fi:
GH- 1
kH<1
Ph 5.5-6
Conductivitatea 250
Temp 27 grade
E corect sau m-am informat gresit? Se poate ajunge la aceste valori? Daca da, cum ajung la aceste valori? In bazinul comun am dupa cum urmeaza : kH - 4, 29 grade, Ph 6,75-6.8, conductivitatea nu am avut cu ce sa o masor (mi-am cumparat si o sa-mi vina cam in o sapt, maxim 2).
Stiu ca apa de osmoza este singura varianta dar nu am folosit osmozor pana acum si nu am idee cum as putea ajunge la valorile optime ale apei pentru depunere.
Cam atat pt moment, va multumesc si sper sa ma ajutati sa incep cu dreptul.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditii depunere - nedumeriri
PostPosted: Mon Jul 08, 2013 12:07 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Nu ma poate ajuta nimeni?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditii depunere - nedumeriri
PostPosted: Mon Jul 08, 2013 1:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Bazinul este ok.Iti trebuie un osmozor care sa-ti aduca apa la parametrii ceruti de icrele de discus.La Ph nu umbli.Cand muti perechea din bazinul comun, o aclimatizezi timp de 1 ora cu noua apa punandu-i intr-o galeata si cu un furtun subtire de aer, iei apa din bazinul de reprodus si o lasi sa curga in galeata.In bazinul de reprodus iti trebuie un burete bolborositor(ideal cu talpa ingreunata), incalzitor, termometru si con de ceramica.Nu colantezi nimic.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditii depunere - nedumeriri
PostPosted: Tue Jul 09, 2013 1:46 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
In primul rand multumesc pentru raspuns drdiscus. Esti singurul dispus sa ma ajute din ce vad. Era sa uit, la multi ani! Asa am zis si eu ca e ok bazinul. Un cub cu latura de 50 ar fi mai bun? Osmozor am pe drum, problema este ca nu stiu cum sa fac sa aduc apa in parametrii ceruti de icre, combin cu apa normala de retea sau cum? Sunt ok parametrii postati de mine pentru bazinul de reproducere? De aclimatizat ma descurc cu siguranta, multumesc de sfaturi. Am burete cu talpa ingreunata, problema este ca buretele este negru, am inteles ca e mai bine sa fie alb. Incalzitor, termo si con am deja. Ok, am inteles, nu colantez nimic. Multumesc inca odata pentru ajutor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditii depunere - nedumeriri
PostPosted: Tue Jul 09, 2013 9:50 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Osmozorul face treaba in locul tau cu apa.Dar va trebui sa bagi totusi niste minerale in bazin pentru a ridica duritatea la 2-3.Acest lucru il faci fie cu saruri speciale de la Sera(mineralsalt) sau punand la 80l apa de osmoza, 10l apa de la retea.Cumpara un test de GH si masori valorile.Cubul este bun si cu latura de 40 daca il ai deja(discusii nu au ruleta).Este bun buretele negru.Eu am facut o experienta pe 6 bazine si am inlocuit buretele negru cu unul alb.Acelasi rezultat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditii depunere - nedumeriri
PostPosted: Tue Jul 09, 2013 2:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Sa inteleg ca nu sunt bune datele mele(luate de prin carti mai mult)?
GH- 1
kH<1
Ph 5.5-6
Conductivitatea 250
Temp 27 grade

Vad ca tu imi recomanzi alta duritate, si este mai importanta parerea cuiva care stie cu ce se mananca decat ce am citit eu prin carti. Care ar fi conditiile recomandate de tine pentru apa din cub? Spui ca la Ph nu trebuie sa umblu, il las cum iese de la retea? Eu am 6.8 in acvariul comun (cu aditie de CO2). Teste de Gh, Kh, etc am, nu trebuie sa cumpar. M-am linistit si cu buretele negru. Mersi mult pentru sfaturi!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditii depunere - nedumeriri
PostPosted: Tue Jul 09, 2013 9:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Bogdan Dragan wrote:
Sa inteleg ca nu sunt bune datele mele(luate de prin carti mai mult)?


Asta este si motivul pentru care nimeni nu s-a inghesuit sa iti raspunda: nu exista valori standard ptr a creste sau inmulti discusii.

Daca ai fi rasfoit forumul vedeai cateva discutii in care s-a tot dezbatut lucrul acesta.
In general totul tine de apa in care au fost crescuti discusii inainte de a ai avea tu si.... totul tine de apa in care ai cresti si adaptezi tu in continuare.

Daca intre timp mai citeai de prin forum (de cand ai intrebat) iti dadeai seama ca valorile tale sunt oarecum "non-sens":
Ca sa ai Ph 5.5.... trebuie sa folosesti osmoza (in unele cazuri- depinde de locatie) si de aici pleaca "efectul domino":
- daca folosesti osmoza.... conductivitatea v-a fi sub 10 microsiemens...
- daca folosesti osmoza.... duritatea v-a fi 0 (depinde mult si de valorile apei de retea: in general osmoza reduce in proportie de 80-90% valorile initiale)
- daca folosesti osmoza.... alcalinitatea v-a fi 0 (aceeasi treaba ca si mai sus)
- daca folosesti osmoza si ai totul 0 si ph 5.5..... vei fi nevoi sa faci aditie de saruri si minerale - asa cum iti spunea si Dr Discus: pentru a urca Kh si Gh.... (si nu numai) DAR: daca folosesti saruri sa ridici valorile Gh si Kh cu 1 grad.... (comform recomandarilor din "carti"...) vei observa cateva lucruri interesante. Si anume:
- La un Kh de 1..... nu vei reusi sa ai un Ph STABIL... (ai nevoie de un bufer si un Kh in jur de 2-4)
- daca vrei vrei Kh stabil.... atunci valoarea Gh-lui se dubleaza aproximativ (nu vei reusi niciodata dpmdv sa ai Gh si Kh de aceeasi valoare) deci iar valorile date de tine nu sunt bune.
- cat despre conductivitate..... ma abtin: cand o sa masori apa de la robinet o sa vezi ca este mult mai mica decat valoarea data de tine. Si asta fara nici o osmoza sau altceva. Iar prin aditia de saruri.... ca sa ridici una-alta... sau sa stabilizezi ceva.... nu cred ca vei ajunge la 250. Asta deja este o valoare prea mare....
- Temp 27 grade? Ma intreb singur: de ce 27 si nu 25?

Asta asa... ca o "sinteza" la valorile tale, ca sa intelegi de ce te-au lasat colegii sa mai studiezi problema. Nu sunt eu mare stiutor.... dar valorile date de tine sunt ilogice. Oricare ai lua-o de referinta... nu le poti multumi pe celelalte.

Asa ca asculta sfatul lui Catalin si... spor la treaba.
Eu unul consider ca apa din bazinul comun deja are valorile ok.... daca reusesti si sa le mentii.... intr-un cub, ar fi si mai bine.

De adaugat ar fi: lasa perechea sa iti depuna o data.... de doua ori... de 3 ori... in acvariul comun... vezi daca ai "codite"... si abia apoi gandeste-te la separat: pana nu vezi nuste icre intinse pe ceva.... e prea devreme sa faci "planuri"...

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditii depunere - nedumeriri
PostPosted: Wed Jul 10, 2013 1:32 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Nimeni, in primul rand multumesc frumos pentru raspuns.
Poate m-am grabit, poate nu am citit destul, poate m-a luat valul. Mai gresim cate odata, cred ca e omenesc. Ma bucur ca macar tu si drdiscus imi dati sfaturi si incercati sa ma ajutati.
Ai dreptate, totul depinde si de apa in care ii cresti si ii adaptezi. Stiam ca trebuie sa folosesc apa de osmoza, dar daca nu am mai folosit pana acum, nu stiam ce si cum. Acum inteleg si o sa studiez mai bine problema. Valorile mele care nu au sens le-am luat din ce am citit prin diverse carti si reviste, si sunt valorile prezente in acvariile de reproducere ale lui Stendker. Acum nu stiu cum reuseste sa le mentina asa, bineinteles ca poate e altceva la ei.
Avand in vedere ce mi-ai spus, o sa studiez mai mult problema si bineinteles o sa fac teste cu apa de osmoza sa vad ce si cum. Temperatura 27-28 grade, am vazut ca asta e temperatura recomandata peste tot. O sa ascult sfatul vostru, m-am inregistrat aici ca sa invat si sa aflu chestii practice, nu doar ce am citit eu prin reviste si carti. Acum inteleg de ce nu mi-ati raspuns decat voi. In ceea ce priveste valorile din comun reusesc sa le tin asa de vreun an, deci nu se pune problema. O sa las presupusa pereche in comun poate depune si atunci voi sti sigur. Pana atunci imi pregatesc cubul. Va multumesc inca odata!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditii depunere - nedumeriri
PostPosted: Wed Jul 10, 2013 3:22 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Nu e vorba de asta Bogdan: faptul ca nu iti raspunde lumea ptr ca esti nou sau ptr ca "debitezi" ;) (nu o lua ca un repros) dar.... pot fi mai multe cauze care implica "tacerea":
- ori faptul ca unii sunt diplomati si se abtin sa spuna ceva dat fiind ca stiu cum e sa fii in febra inceputului...
- ori faptul ca unii chiar nu au vazut treadhul... sau poate sunt plecati cu treburi....
- ori poate nu vor sa te dezamageasca cu un raspuns "acid" sau drastic.

Nu am pretentia ca stiu ceva despre discus (omul cat traieste invata) dar pot sa iti spun un lucru sigur... si sa ti-l si arat: am o instalatie de osmoza sigilata... care o tin in dulap de 3 ani....nefolosita.... ptr ca si eu ca si tine am facut oarecum aceeasi pasi: lectura sumara- planuri marete- apoi.... am stat vre-o 2 ani cu burta pe carte si am experimentat una-alta... timp in care si osmoza si alte lucruri au devenit inutile. Dar a devenit inutila din alte cauze.... nu te lua dupa mine: la mine este inutila osmoza deoarece am "aghiazma" la robinet... vb unor amici.
Cu cat trece timpul... cu atat inveti mai multe.
Important e sa intelegi din sfatul lui Catalin esentialul si sa stii ce trebuie sa pregatesti: un cub/ un con/ un fitru cu talpa ingreunata/ un incalzitor si..... rabdare multa!
Primele ponte oricum vor esua (sper sa nu fie asa) dar atunci ai sa ai timp destul sa citesti si sa te informezi despre pui-Artemie-programe...etc. Pasii ai faci treptat sau in functie de situatie.
Important e sa stii ca informatie gasesti destula aici in forum..... si inca un "hint": si mai multa gasesti in forumul vechi ;)

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Conditii depunere - nedumeriri
PostPosted: Thu Jul 11, 2013 12:53 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Am inteles, nu-i problema, nu am cum sa o iau ca pe un repros.
Ma multumesc cu faptul ca mi-ati raspuns voi si mi-ati dat cateva sfaturi utile.
Nu cred ca daca cineva mi-ar fi dat un raspuns acid m-ar fi deazamagit, nu sunt chiar asa usor de dezamagit si cred ca mai mult m-as fi ambitionat. Nu mai conteaza...
La un lucru pot spune ca ai gresit...nu am o lectura sumara, cred ca am citit peste 1000 de pagini din diferite carti, cateva sute din reviste, asta nu o poti numi lectura sumara oricum ar fi :) Nici cand am dat licenta nu am citit atat :lol: - glumesc!
In ceea ce priveste planurile mele, nu cred ca sunt marete, incerc si eu sa ridic o ponta de la o pereche. Sunt de acord cu tine ca toata viata invatam, am inteles esentialul din postul lui Catalin - sunt si pregatit in mare cu tot ce-mi trebuie, o sa experimentez si o sa-mi iasa cu siguranta pt. ca o sa insist.
Multumesc inca odata pentru sfaturi, te tin la curent cu evolutia lucrurilor.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group