It is currently Fri Apr 19, 2024 11:14 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: pui care nu urca pe parinti
PostPosted: Wed Feb 27, 2013 11:05 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Sorine, pai ne dai si tu informatii "cu pipeta" :)
Oricum, referitor la cele spuse de catre Marius si Albino, totusi, sa nu cadem acum in extrema cealalta, in care sa "dam vina" numai pe pereche, in toate cazurile. Sunt si situatii in care puii sunt "cei defecti"... mai este de luat in considerare teoria conform careia perechea "simte" sa puii nu sunt in regula si, chiar daca nu-i mananca, refuza sa-si indeplineasca "indatoririle parentale".

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui care nu urca pe parinti
PostPosted: Wed Feb 27, 2013 11:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
De acord cu cele spuse de tine ADX.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui care nu urca pe parinti
PostPosted: Thu Feb 28, 2013 7:03 pm 
Offline

Joined: Sat Mar 27, 2010 7:03 pm
Posts: 59
Location: Oradea
Imi cer scuze, dar sunt cam ocupat si am foarte putin timp pentru a intra pe forum. Si mai putin pentru discusi. Doar seara cand ajung acasa. Nelamuririle mele provin din faptul ca dupa ce am reusit sa scot cateva serii bune de pui cu mai multe perechi, fara prea mare efort, si cu o mortalitate foarte mica, acum, cu o femela "experimentata", pastrand conditiile deja verificate, dar cu un mascul nou, nu reusesc sa ridic puii(care nu sunt putini la numar).
Am observat si eu ca atunci cand din icre eclozeza un numar mic de pui, perechea nu se oboseste sa se ocupe de ei, dimpotriva se grabeste sa curete conul pentru o noua depunere. Eu nu inteleg de ce femela nu prezinta interes pentru pui, in conditiile in care pana acum nu avea nici o problema in acest sens.
Multumesc celor mai experimentati pentru opiniile exprimate.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui care nu urca pe parinti
PostPosted: Thu Feb 28, 2013 8:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Oare din cauza ca e prea ocupata sa se certe cu masculul ca sa se mai gindeasca la pui?
Scoate-i pe rind si vezi daca in cazul in care ramine doar unu cu puii tot nu se ocupa de ei.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui care nu urca pe parinti
PostPosted: Thu Feb 28, 2013 8:45 pm 
Offline

Joined: Sat Mar 27, 2010 7:03 pm
Posts: 59
Location: Oradea
Ok, am scos masculul. Degeaba. Sau nu am avut eu destula rabdare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui care nu urca pe parinti
PostPosted: Thu Feb 28, 2013 8:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 27, 2011 12:52 pm
Posts: 883
Location: pitesti
dragos wrote:
Oare din cauza ca e prea ocupata sa se certe cu masculul ca sa se mai gindeasca la pui?
Scoate-i pe rind si vezi daca in cazul in care ramine doar unu cu puii tot nu se ocupa de ei.

Reciteste.

_________________
http://adi74.sunphoto.ro/discusi

https://www.facebook.com/Discus-Pitesti-Romania-231576793874044/?ref=aymt_homepage_panel
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.231688277196229.1073741828.231576793874044&type=1&l=be71b6b905


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui care nu urca pe parinti
PostPosted: Thu Feb 28, 2013 11:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Cind au pui daca vezi ca se bat tare scoate-l pe unul dintre ei, oricare vrei tu si vezi daca parintele ramas cu puii nu incepe sa ii ingrijeasca. Daca parintii sunt ocupati sa se certe si sa isi dea cozi unul altuia cu siguranta ca puii nu vor putea sa urce pe ei dar poti sa iei masuri..... o varianta pt a face parintii (sau cel putin un parinte) sa ingrijeasca puradeii e sa ii impiedici sa se bata. Cum? Scotind partenerul de bataie. De obicei masculii lasati singuri cresc mai des puii decit femelele lasate singure dar nu e o regula. Deasemenea sunt si situatii in care unele serii de pui sunt proaste si prin urmare condamnate sa moara indiferent de cit de buni si de experimentati parinti ar avea. In general insa de vina pt moartea puilor sunt ori parintii ori acvaristul, mai rar puii...

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui care nu urca pe parinti
PostPosted: Tue Mar 05, 2013 10:30 pm 
Offline

Joined: Sat Mar 27, 2010 7:03 pm
Posts: 59
Location: Oradea
Am mai incercat o chestie. Luni dimineata au depus iarasi. Seara am scos femela din acvariu, fara sa existe nici un conflict cu masculul, inca. Dar azi dimineata, surpriza, nu mai era nici o icra pe con. Acum am introdus femela din nou alaturi de mascul, insa din prima secunda masculul a luat-o la bataie. Am stins lumina si sper ca peste noapte sa se linisteasca. In concluzie, cu ambii parinti nu au urcat puii, doar cu femela in acvariu nu s-a schimbat nimic, masculul lasat singur a mancat icrele. Si atunci credeti ca mai are sens sa ma chinui cu aceasta pereche?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui care nu urca pe parinti
PostPosted: Mon Mar 11, 2013 12:11 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
sorin wrote:
Si atunci credeti ca mai are sens sa ma chinui cu aceasta pereche?

Nu in termenii astia trebuie privita problema. Daca perechea este formata din exemplare compatibile ca varietate si valoroase ca fenotip, urmatorul pas ar fi sa-i lasi in pace, sa-si descopere singuri instinctul matern (sau patern, dupa caz).

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui care nu urca pe parinti
PostPosted: Wed Dec 04, 2013 11:15 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 5:23 pm
Posts: 99
Location: Ploiesti
mariusvlad wrote:
Eu am spus-o in nenumarate randuri ca parintii trebuie sa adune puii si nicidecum puii sa isi caute parintii. Nu exista in natura vreun exemplu in care puii proaspat veniti pe lume sa aiba initiativa.
Exista anumite gesturi, miscari, pe care parintii trebuie sa le execute pentru a tine progenitura aproape.
Asa cum marea majoritate a discusilor au mici defecte fizice vizibile si incapacitatea de a ridica o ponta este tot un defect din pacate tot mai des intalnit probabil datorita propagarii genetice.
Personal nu sunt adeptul puilor crescuti fara parinti, a puilor crescuti cu parinti adoptivi sau a icrelor protejate cu plasa de voracitatea parintilor deoarece perpetuand acest defect distrugem in timp una din principalele caracteristici ale discusului.
Daca tot avem o clasificare a discusului care se imparte intre pigeoni si nonpigeoni poate ca ar trebui sa apara o noua clasificare a acestora si anume discusul crescut natural si discusul de incubator.


Excelent post !
Dupa 2 ani de cand nu am mai discutat inca nu mi-am schimbat parerea . Cred inca ca discusii nu trebuiesc sa fie doar frumosi ci trebuie sa-si conserve nstinctele naturale . Ori..a scoate pui doar in albastru de metilen e departe de naturaletea si mediul natural al discusului .


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group