It is currently Fri Apr 19, 2024 10:29 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Lumina & Apa Pereche Brilliant
PostPosted: Tue Feb 14, 2012 4:48 am 
Offline

Joined: Wed Nov 09, 2011 2:35 am
Posts: 59
Location: Craiova
Recent am achizitionat o pereche de brilliant. Toate bune frumoase, se vede de la o posta ca sunt pereche, insa intampin cateva "mici" probleme de care personal nu m`am mai lovit, vazut sau citit pe forum.

Momentan perechea se afla in acvariul comun alaturi de inca 14 discusi. Daca femela da de 3 ori din coada, aparent si masculul va da de 3 ori... se misca parca in oglinda, lucru care ma face sa cred 100% ca este pereche.

Aproximativ 1 saptamana i`am avut intr-un cub ( 50x50x50 ), la inceput au fost putin cam speriati, stresati. Am facut cateva teste si am constatat ca nivelul de nitriti era enorm precum si duritatea. Toate bune frumoase, am mutat perechea in acvariul comun, am dat jos cu cubul de pe raft, spalat cu sare, schimbata toata apa, etc... Dupa 1-2 saptamani de ciclat apa in cub, am mutat iarasi perechea. Toate bune frumoase, dupa cateva ore au inceput sa manance, au mai ciupit conul, s-au mai impins in el ( femela in mare parte ), dar nici urma de depunere. In 80% din cazuri stateau intr-un colt al acvariului, inotatoarele erecte, nici un semn ca nu s`ar simti bine.

Am facut iarasi niste teste la apa... totul okay, nitrati 0, nitriti 0, ph aproximativ 6.5-6.8, duritatea in schimb foarte foarte mare. Am incercat cu sare, nimic... perechea a inceput incet incet sa nu se mai simta bine si abia sa manance ( specific ca le dau doar granule in cub ). Acum 1 zi am mutat iarasi perechea in acvariul comun gandindu-ma ca nu se simt bine de la duritatea apei, sau de la lumina ( neon de 8w ) sau din cauza amplasamentului acvariului ( 2 laturi descoperite si poate vad miscare prin camera ).

Am mutat cubul in locul celuilalt cub ( unde latura din stanga are dulapul, in spate autocolant iar in dreapta zapada artificiala care separa cuburile ), l-am spalat cu sare, am mai intrebat in stanga, in dreapta.... mi s-a sugerat daca discusii se simt bine in acvariul comun si daca mananca, sa umplu treptat cubul cu apa din acvariul acela si apoi sa bag perechea + conul.


1. Este prea puternica lumina pentru un cub de 125 ? ( 50x50x50 ) Neon de 8w lumina alba.

2. Credeti ca afecta cumva amplasamentul cubului? Acvariul are momentan ( este gol ) termometru, incalzitor si filtru biologic.

3. Ce temperatura sugerati pentru depunere? Poate ii afecta temperatura... pe langa duritate etc..

Orice idee este bine`venita.... eu personal sunt in lipsa de idei :| o sa incerc si varianta cu apa din acvariul comun... poate poate o da Dumnezeu. Perechea este consacrata, a avut pui, varsta este de aproximativ 3 anisori mascului si de 2 ani si 2 luni femela... imposibili sa nu mai depuna la aceasta varsta.

Femela 16 cm iar mascului 17 cm, baga in ei ca porcii in acvariul comun alaturi de restu. Voi cum a`ti proceda in acest caz? :?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lumina & Apa Pereche Brilliant
PostPosted: Tue Feb 14, 2012 11:00 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
In primul rand perechea aceea nu are parte de ingredientele principale: liniste si stabilitate. Vad ca o cam plimbi.
In al doilea rand, daca duritatea este prea mare de ce vrei sa ii pui la depus?
In al treilea rand:
Ombladon wrote:
Daca femela da de 3 ori din coada, aparent si masculul va da de 3 ori... se misca parca in oglinda, lucru care ma face sa cred 100% ca este pereche.
Datul din coada unul catre celalat este semn de agresivitate, nu de imperechere dar daca zici ca au mai depus atunci sunt pereche, adica femela si mascul. Poate nu se mai plac.

Ombladon wrote:
Am incercat cu sare, nimic...
Ce ai incercat cu sare? Pentru ce? Cata sare?

Ombladon wrote:
Perechea este consacrata, a avut pui, varsta este de aproximativ 3 anisori mascului si de 2 ani si 2 luni femela... imposibili sa nu mai depuna la aceasta varsta.
De ce sa fie imposibil? Trei ani la 31 grade hranit cu mixtura pot insemna 6 ani la 28 grade hranit cu granule.

Ombladon wrote:
Voi cum a`ti proceda in acest caz?
Mi-as cumpara un sistem RO ca sa asigur calitatea apei necesara eclozarii dupa care introduc perechea in cub si o las in pace 2-3 luni sau chiar mai mult pana se consoleaza cu faptul ca acolo este casa lor.

Si acum raspunsul la cele 3 intrebari:
1. Lumina nu este prea puternica.
2. Amplasamentul cubului conteaza destul de mult.
3. Ai mei depun intre 27 si 33 grade.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lumina & Apa Pereche Brilliant
PostPosted: Tue Feb 14, 2012 2:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Lasa perechea singura deoarece asa au fost crescuti,nu trebuie sa o muti tot timpul.
Depune si in apa de robinet si in osmoza,diferenta fiind ca in osmoza vezi codite.
Ii stresezi prin aceste mutari sigur de aceea nu au depus pana acum.
Bafta multa si rabdare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lumina & Apa Pereche Brilliant
PostPosted: Tue Feb 14, 2012 3:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
florin.craiova wrote:
Depune si in apa de robinet si in osmoza,diferenta fiind ca in osmoza vezi codite.
Imi scapa mie ceva, sau...?
De ce ai vrea sa iti vezi pestii depunand daca sti ca nu ai sanse sa vezi codite? :roll:

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lumina & Apa Pereche Brilliant
PostPosted: Tue Feb 14, 2012 7:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Simplu...au stat mult timp doar ei in acvariu si depuneau in veselie,adica o data la 5 zile.
O sa depuna sigur si la Ombladon.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lumina & Apa Pereche Brilliant
PostPosted: Tue Feb 14, 2012 10:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Altul era sensul intrebarii. Ma refeream la faptul ca Ombladon streseaza perechea degeaba in cub incercand sa obtina icre care nu vor ecloza deoarece duritatea este prea mare. Nu vad motivul obtinerii icrelor daca sti ca nu vor iesi pui din ele. Aaaaa...sexul ca placere nu ca procreere. :D Asta ar fi singurul motiv.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lumina & Apa Pereche Brilliant
PostPosted: Tue Feb 14, 2012 11:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Eu sunt sigur ca Ombladon o sa cumpere un osmozor in viitorul apropiat,cum au facut toti baietii "bolnavi" de acest virus numit discus.
Rabdare,tutun si bani multi ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lumina & Apa Pereche Brilliant
PostPosted: Tue Feb 14, 2012 11:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Probabil ca o sa cumpere osmozor, dar daca ii mai streseaza mult il cumpara pentru alta pereche.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lumina & Apa Pereche Brilliant
PostPosted: Wed Feb 15, 2012 12:47 am 
Offline

Joined: Wed Nov 09, 2011 2:35 am
Posts: 59
Location: Craiova
mariusvlad wrote:
Probabil ca o sa cumpere osmozor, dar daca ii mai streseaza mult il cumpara pentru alta pereche.


bun si bronzu in lipsa de altceva.... perechea exact in aceasta secunda curata in acvariul comun teava de la filtrul extern.... dupa depunere ( daca o sa fie ) si dupa ce halesc icrele ei sau larvele ceilalti discusi din comun, o sa le fac mutarea in cub cu aceeasi apa ca in acvariul comun + niste apa de osmoza. Tesele la apa din acvariul comun au iesit superb.... ph 6.5-6.8 ( in conditiile in care zilnic sau la 2 zile schimb 20l - acvariul are 250l cu discusii ), duritate okay, nitrit 0, nitrat cam 5, samd....

App, sa stii ca o sa cumpar osmozorul ala chiar pentru alta pereche.... deja San Merah-ii ar trebui sa inceapa ritualurile. Multumesc frumos pentru sfaturi....


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lumina & Apa Pereche Brilliant
PostPosted: Mon Feb 20, 2012 11:38 pm 
Offline

Joined: Wed Nov 09, 2011 2:35 am
Posts: 59
Location: Craiova
Am aplicat tactica 4-4-2, 80 litrii apa din acvariul comun, 20 apa de la robinet, 5 litrii apa de osmoza iar astazi este a doua zi cand discusii curata conul si se pregatesc de depunere :evil:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group