It is currently Thu Mar 28, 2024 11:28 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: intrebari (apa, hrana, crestere)
PostPosted: Fri Mar 04, 2016 3:00 pm 
Offline

Joined: Tue Oct 27, 2015 4:54 pm
Posts: 32
Location: constanta
1 ce influenta are polifosfatul asupra pestilor ? ( pe timpul ierni, combin apa calda cu apa rece la schimbul de apa , alimentarea cu apa de la centrala are un filtrul cu polifosfat),cam asta am gasit despre polifosfat --copy paste :" Sunt filtre care contin cristale sau praf de polifosfat, cu dozare sau nu, pentru uz alimentar sau nu. Polifosfatul este dizolvat in apa si inveleste calcarul cu un film subtire si anihileaza tendinta de depunere. Este o solutie care nu elimina calcarul din apa si sunt putine persoane care doresc sa foloseasca aceasta apa la baut sau gatit chiar daca polifosfatul este alimentar. Polifosfatul se consuma in timp dupa care filtrul trebuie desfacut si reumplut. Cu cat apa este mai dura, cu atat dozajul este mai mare."

2 se poate folosi macare pentru pastravi pentru a hrani discusi ? ( intr-un topic pe forumul vechi , in descrierea unei retete de mixtura, am vazut ca cineva folosea "furaj" pentru pastrav, am vazut ca exista un sortiment pentru cresterea puietului de pastrav si care are un continut de proteina de 44% , fosfor, si alte vitamine)

3 exista perioade de stagnare a cresterii discusilor ? (nu ma ferer la perioadele cand sunt bolnavi , ci la perioade de 2-3-4 luni cand pesti sunt sanatosi)

Le:
4 după vârsta de un an discusi mai cresc?
5 cât de ok este sa îi hrănim preponderent cu mixtura, după vârsta de 1 an ?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group