It is currently Fri May 17, 2024 10:57 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: zgomot
PostPosted: Tue Feb 23, 2010 12:25 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Cit de mult afecteaza discus-ii zgomotul provocat de filtrele interne sau pompa de aer?La prima vedere ar parea o intrebare puerila dar daca nu se odihnesc,deranjati fiind de zgomot,se va repercuta asupra dezvoltarii normale si a rezistentei la boli.In timpul noptii discusii mei se retrag pentru odihna in coltul opus filtrului intern;nu ar fi problema curentului pentru ca returul de la filtrul intern merge in substrat .

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: zgomot
PostPosted: Tue Feb 23, 2010 9:46 am 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
In apa undele sonore se propaga mult mai bine decat in aer, astfel ca o distanta de cca 1 m nu cred ca ar insemna mare liniste.
Intr-un bazin am observat acelasi "dormitor" ca la tine, dar este categoric ales datorita decorului pe de o parte, ce le confera un loc de ascuns, iar pe de alta parte, pe latura opusa este atat filtrul intern, cat si pietre de aerare si deversorul de la canistra. In alt bazin, discusul (incarcerat) prefera apropierea unui filtru intern care functioneaza cu rol preponderent de filtrare biologica (volum mare, debit redus).
Interesant ca la alte specii, chiar apropiate (scalari, ramirezi) nu am observat vreun raport intre filtre si locurile de odihna.
Cred ca totusi curentul de apa are inluenta majora.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: zgomot
PostPosted: Tue Feb 23, 2010 10:09 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Zgomot e impropriu spus. Zgomotul nu are cum sa ii deranjeze pentru ca nu il aud. Dar pot simti vibratiile provocate de zgomot. Discusii sunt deranjati de frecventele joase. Nu cred ca o pompa de acvariu sau un filtru produce sunete de joasa frecventa.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: zgomot
PostPosted: Tue Feb 23, 2010 10:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 3:14 pm
Posts: 118
Location: SIBIU
...clar ca nu aud!...dar vad!!!,Doamne si inca cum!!!...cateodata nici macar nu pot trece pe langa acvariu! :lol:

_________________
Albumul meu


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: zgomot
PostPosted: Wed Feb 24, 2010 12:08 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 5:35 pm
Posts: 63
Location: DEVA
Ii deranjeaza numai anumite frecvente pe care bineinteles le simt sub forma de vibratii ca toti pestii prin organul numit impropriu "dunga laterala" - un fel de presostat - cu zgomotele/vibratiile repetitive (filtru) se obisnuiesc si ajung sa-l ingnore.Ai mei se sperie de exemplu cand tranteste vecina usa sau accidental o usa de la noi din casa.Dar... cine stie ce mormait face filtrul?... pune unul extern sau macar atarnat.Nici ai mei nu au fost foarte fericiti cu filtrul intern, pe care l-am pus odata pentru oxigenare suplimentara la un tratament pana am reusit sa cumpar o "clasica" pompa de aer.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: zgomot
PostPosted: Mon Mar 29, 2010 11:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
Dupa cate am observat la discusii mei nu ii deranjeaza "zgomotul" ci curentul de apa , pt ca noaptea se odihnesc chiar sub partea de intrare a apei in acvariu(scuze ...cred ca ii spune tur...sorbul fiind retur..sper sa nu gresesc :oops: ) parte a acvariului unde am si o piatra de aerare cam galagioasa...dar simt cu siguranta vibratiile, si numai o usa trantita sau muzica data tare , clar ii disturba.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: zgomot
PostPosted: Wed Mar 31, 2010 8:47 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Beny wrote:
dar simt cu siguranta vibratiile, si numai o usa trantita sau muzica data tare , clar ii disturba.

Cu muzica, eu crad ca au totusi preferinte. In camera alaturata, cu usa deschisa, am instalatiile audio/video. Ca fost Dee Jay, imi place sa ascult sunet de calitate, dar si foarte tare. Sunt spre 90db/1w/1m acolo (greu de apreciat watts) iar frecventele pot cobori spre 30hz (-2db). Interesant ca este si un efect de subwoofer al camerei, asa ca pestii se pot delecta cu un clasic sound de dicoteca (acu' parca-i spune club?).
Sunt multi ani de cand tot stau cu telecomanda in mana si ochii pe acvarii, dar curios ca nu am observat nici macar un semn. De placere sau ne-.
Cu usa trantita, este si mai ciudat. Este o piesa a lui Roger Waters in care suna neasteptat, cu un volum ridicat brusc, o usa trantita. Prima oara am verificat boxele, sa vad daca mai am partile de bass. Erau. Am verificat si acvariile. Pestii cereau de mancare.
Si mai curios ca sunt persoane a caror apropiere genereaza o retragere dezordonata a discusilor. La alte specii este mai putin relevant.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: zgomot
PostPosted: Thu Apr 01, 2010 8:34 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Totul e legat de vibratii. Daca o usa trantita in locuinta genereaza un tip de vibratii, usa trantita in boxe genereaza alte vibratii pe alta frecventa. Pestii nu au urechii, deci simt vibratiile in terminatiile nervoase de pe linia mediana (frecventele inalte) si in vezica inotatoare (frecventele joase).
Discusii mai batrani simt cand te apropii de camera unde e amplasat acvariul, dupa amplitudinea vibratiei data de pasi (s`avea mersu` leganatu`... :lol: ). De exemplu, sotia mea stia cand ma intorc de la job si urc scarile, pana nu intram in casa, deoarece ii apuca frenezia simtind dupa pasi ca vine stapanul si primesc papa. :lol:

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: zgomot
PostPosted: Thu Apr 01, 2010 8:41 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
mariusvlad wrote:
Discusii mai batrani simt cand te apropii de camera unde e amplasat acvariul, dupa amplitudinea vibratiei data de pasi (s`avea mersu` leganatu`... :lol: ). De exemplu, sotia mea stia cand ma intorc de la job si urc scarile, pana nu intram in casa, deoarece ii apuca frenezia simtind dupa pasi ca vine stapanul si primesc papa. :lol:


Cam asa este.

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group