It is currently Fri Mar 29, 2024 12:14 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 53 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Sun Mar 10, 2013 3:00 am 
Offline

Joined: Sat Aug 04, 2012 3:34 pm
Posts: 319
Location: Brasov
Stiu doar ca filiala Exotica mai organiza expozitii,prin anii 70-75 pe actuala str.Nicolae Balcescu unde acum este un magazin care vinde seminte pentru gradinarit,iar mai apoi mai tarziu prin anii 80,pe str.Muresenilor(fosta 7 Noiembrie) unde functioneaza acum libraria St.O. Iosif.
Acvariile de expunere erau de aceleasi dimensiuni,veneau crescatori din tara,predominau speciile de vivipari iar in ultima zi a expozitiei se vindeau din pestii expusi (si nu numai). Se gaseau de asemenea plante, dar oferta era destul de saracacioasa la acest capitol.Despre tehnica nu prea imi aduc aminte sa fi fost ceva deosebit ,in afara filtrelor bolborositoare si tot felul de tevi de sticla care trageau apa de pe fundul acvariului si o treceau printr-un burete pentru filtrare,si a incalzitoarelor cu rezistenta si nisip de cuart, nu exista ceva mai deosebit.

_________________
"Satisfacerea unei pasiuni oarecare inseamna fericire."
Stendhal


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Wed Mar 27, 2013 10:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
Se pare ca uitam de acest Topic ...
Pacat .

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Mon Nov 18, 2013 1:15 am 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 5:23 pm
Posts: 99
Location: Ploiesti
Interesante povestirile voastre , pacat ca nu exista poze vechi .
Discusul nu este o rasa nou creata. Sunt sigur ca in Romania au existat de multa vreme crescatori ai discusului , despre care nu se mai stie.

Eu cresc discus pentru placerea mea de relativ putina vreme. Am inceput acum cca 12-14 ani dar am avut si o pauza dupa ce mi-am pierdut discusii ramasi fara oxigenare. De atunci merg cu 2 pompe de aer in paralel. Am luat discusi brown de la Ursescu Mihai, unul din cei mai buni meseriasi in domeniu, din cati am cunoscut. Ca si multe alte specii de pesti, Discusii erau reprodusi de el cu succes, erau vigurosi si rezistenti. Mihai crestea discus de ani buni dar nu cunosc de unde avea linia. Cred insa ca in orasul meu au fost si alti crescatori de discus, mai vechi.

Ar fi interesant de vazut poze vechi :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Mon Jan 25, 2016 12:03 am 
Offline

Joined: Tue Aug 25, 2015 6:02 pm
Posts: 2
Location: Romania
O placere, topicul! Citesc intamplari, mici dovezi de acavaristica, povesti, si mai mult decat atat, vise ieftine. Nu se cunoaste - Istoria DISCUS-ului in Romania. Sa ne povesteasca cineva, de pe aici, de dincolo... Dar sa spuna concret, nu fabule din padurea verde, nicicum despre apa dintr-un vas numit acvariu. Asa se face legatura intre discus si inceputuri?
Si nici nu vad p-aici ce inseamna un Discus de calitate, un crescator si ceea ce lasa celor din jur. Nu-mi vine sa cred ca se pun incepatorii s-asculte povesti de adormit copiii...
Cel mai mult imi place oborul de mahala, certitudinea valorilor, povestile S.F., clasa academica ad-hoc, si tupeul tipic de la noi, chiar si de dincolo. S-asa cei de dincolo nu difera cu nimic, de cei de pe aici! (oricum ce pleaca de la noi la ...export...uita si de muma, si de glie, si de limba, dar...au ADN la caracter!) Cum ramane, concret cu apa in care INOATA UN DISCUS?!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Mon Jan 25, 2016 3:07 am 
Offline

Joined: Sat Apr 26, 2014 7:12 pm
Posts: 26
Location: Romania
noian_N wrote:
... vise ieftine. Nu se cunoaste - Istoria DISCUS-ului in Romania.


Ce bine ar fi daca... "ne-ai povesti tu despre asta!" Se pare ca "stii destule", nu vrei sa le impartasesti cu noi, cei din "mahala"?

Ps: la fel, "se pare"... ca NU AI CITIT TITLUL TOPICULUI!
In topicul acesta se incearca "depanarea de amintiri" si informatii despre.... CUM A AJUNS DISCUSUL IN ROMANIA si cum A AJUNS DISCUSUL SA FIE CRESCUT IN ACVARIILE ROMANESTI: de unde a inceput saga....

Despre apa in care inoata.... te invit sa faci o excursie pe Amazon si poti afla direct "mai multe". Sau poti citi relatarile lui "Arabu"... din topicul dedicat unei expeditii personale facute de dansul....


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Mon Jan 25, 2016 9:35 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Eu am citit de vreo câteva ori această intervenţie (precum şi cealaltă a colegului din topicul lui @blue) şi nu prea am înţeles mare lucru, nici de aici şi nici de acolo.
Așa cum scrie şi @danpavelescu, topicul se referă la altceva, însă dacă @noian_N poate contribui la dezvoltarea şi promovarea acestui hobby este binevenit printre noi, să-şi împărtășească experienţa acumulată, încă de la începuturile sale, nu "fabule din pădurea neagră"....
Eventual să deschidă un topic în care să se prezinte, ca şi "clasa asta academică ad-hoc" să ştie cu cine are de purtat o discuţie civiliză.
PS. mă refer la intervenţia colegului "noian_N.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Tue Jan 26, 2016 3:18 pm 
Offline

Joined: Fri Dec 16, 2011 2:24 pm
Posts: 41
Location: Bucuresti
Îmi amintesc ca prin anii 1991 -1992 am ajuns cu treaba la Iași. Acolo, în incinta hipodromului (care intre timp s-a darimat si s-a construit o mandrete de" bazar") am vazut pentru prima oară cateva bazine cu discusi care apartineau medicului veterinar al hipodromului. Pestii îi tinea împreună cu ramirezi iar filtrarea o facea cu ajutorul unor filtre de interior in care spunea ca are rășini schimbătoare de ioni. Am ramas uimit de frumusetea vietatilor si a conditiilor deosebite de îngrijire ,conditii cu care nu prea eram obisnuit la vremea aceea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Thu Jan 28, 2016 3:11 pm 
Offline

Joined: Tue Oct 27, 2015 4:54 pm
Posts: 32
Location: constanta
wow, super tare

imi plac la nebunie povestile voastre, ma si vedeam alaturi de voi prin piete.

acum inteleg de ce uneori sunteti mai reticenti, cand dorim sa aflam unele informatii , asa "muara-n gura"

felicitari


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Wed Feb 03, 2016 4:06 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
noian_N wrote:
S-asa cei de dincolo nu difera cu nimic, de cei de pe aici! (oricum ce pleaca de la noi la ...export...uita si de muma, si de glie, si de limba, dar...au ADN la caracter!)
Ceva te opreste sa observi diferentele: este lipsa spiritului de observatie.
Eu imi cunosc limba si scrierea, cu toate ca traiesc "dincolo" de un sfert de secol. Intre timp am avut ocazia sa observ si diferentele de cultura dintre cele doua popoare si sa-mi insusesc, mai bine decat multi dintre ei insisi, scrierea si limba celor intre care traiesc, fara sa uit de unde am venit.
Nu-i deloc intelept sa judeci toti oamenii dupa acelasi calapod!
Parerea ca am fi toti la fel este gresita.
rosca_G_alex wrote:
...informatii , asa "muara-n gura"
Noi, astia mai "devalorizati", am fost obisnuiti din educatia primita (de care au fost privati multi dintre cei din generatia "valorosilor", cu urmarile de rigoare) si din experienta de zi cu zi a acelor timpuri, sa fim recunoscatori si sa multumim cu modestie celor care ne "picurau" cate-o informatie, doar asa,... ca sa observam ca o detin.
Ei erau unica sursa de cunostinte pentru cine dorea sa obtina succesee in hobby. Le-au obtinut prin munca, iar daca ne-au ajutat, am reusit sa ajungem mai repede la cativa pasi in urma lor, cu mai putina osteneala decat au depus ei.
Carti,...ioc, internet,...ioc,... Deh, anii `60-`80. Epoca primitiva. Eram mandru ca reusisem sa reproduc scalari.
Si totusi s-au obtinut succese, cu munca indarjita, cu pasiune, cu sacrificii pe care nu le mai face nimeni in ziua de azi, cu atat mai putin "tinerii valorosi". As vrea sa-i vad cum isi adapteaza un termostat cu alcool de la incalzitoare pentru pui de gaini, la acvarii cu pesti, in loc sa-si cumpere un "Jäger".
Am fost nevoit sa fac altul, cu releu si circuit de deparazitare, pentru ca primul, de cand incepea sa deschida si pana termina, producea "caraituri" in difuzoarele radiourilor pe o raza de cateva sute de metri, inclusiv,... la mine acasa, eu fiind mare amator de muzica.
Topurile de la "Europa libera", va amai amintiti? ;)
Incalzitorul meu a fost in 1968 un bec intr-un borcan cu nisip, pan`am facut rost de-o eprubeta si am demontat un resou, ca sa bag nichelina-n nisip si sa etansez gaura cu smoala.
Ei au de toate "la scara", bani, carti, internet, pe noi,... prostii care le furnizeaza "mura-n gura".
Situatia lor ii face sa se creada mari acvaristi pentru ca au reusit sa-si cumpere un acvariu (in loc sa fie nevoiti sa si-l faca singuri) si o ciorba de peste, pe care nu reusesc s-o manance pentru ca se acreste peste doua saptamani si o arunca dezamagiti, zicand ca n-a fost bun bucatarul, alias "Petshop", devin infumurati, aroganti, iar daca nu-i ajuti cand dau de belele, pentru ca ti-e lehamite de aroganta lor, te tituleaza ca fiind "secretos" si nu-si pot explica de ce esti asa.
Chiar si ce am scris eu aici, acum, descrie o secventa din istoria acvaristicii, nu doar din Romania.
Valul de informatii oferit "mura-n gura", inlesnit de internet, a avut scopul sa produca clienti/cumparatori.
Si l-a realizat.
Prea putini dintre ei au devenit, cat de cat, acvaristi.
Banuiesc ca acvaristul nu se face, ci se naste.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Wed Feb 03, 2016 9:09 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Ioan C. wrote:
...Situatia lor ii face sa se creada mari acvaristi pentru ca au reusit sa-si cumpere un acvariu (in loc sa fie nevoiti sa si-l faca singuri) si o ciorba de peste, pe care nu reusesc s-o manance pentru ca se acreste peste doua saptamani si o arunca dezamagiti, zicand ca n-a fost bun bucatarul, alias "Petshop", devin infumurati, aroganti, iar daca nu-i ajuti cand dau de belele, pentru ca ti-e lehamite de aroganta lor, te tituleaza ca fiind "secretos" si nu-si pot explica de ce esti asa...

:goodpost: :drinks:

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 53 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group