It is currently Sun Apr 28, 2024 2:46 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 53 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Fri Feb 15, 2013 1:48 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
mmdiscus wrote:
Ceva povesti...si pentru mine,inainte de culcare sa visez frumos!
Va roooog!
Cica era prin 2031 (offf, ce amintiri...) la Pitesti, statie noua de epurare care foloseste apa topita din calota glaciara care acopera o mare parte a Europei dupa ultima glaciatiune te-a scapat in sfarsit de problemele cu apa. :lol:

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Fri Feb 15, 2013 9:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Nu scap eu asa usor de problema cu apa,cred ca la statia aia care este modernizata in fiecare an este un alchimist care experimenteaza tot felul de otravuri.
Pitestiul ar fi raiul pe pamint daca nu ar fi locuit.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Fri Feb 15, 2013 9:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
La Brasov era Carpus care venea in piata si aducea pesti. Acolo eram si eu in fiecare duminica, de cand aveam vre-o 5 ani. De acolo am avut primii pesti. Mai era un magazin al AJVPS unde se vindeau si pesti prin oras, care a fost demolat cand s-a facut centrul nou. Iar in alta piata era un mic chiosc cu pesti, dar pe care eu nu l-am gasit niciodata deschis. Si piata a disparut odata cu centrul nou.
Se mai faceau expozitii organizate de Exotica la care mergeam si eu. In 15 Noiembrie 1987, cand au iesit cei de la Steagu Rosu in strada eu eram la o astfel de expozitie de la care am achizitionat cartea "Exotica Nr. 2" plus o canarita. Asa ca am intrat am stat si cand sa plec m-au trimis scutierii pe jos si pe alta cale acasa pentru ca era blocat tot orasul.
Povesti din vechime. Intr-adevar se intra greu in liga profesionista si secretele erau destule. Ma gandesem eu odata sa ma duc sa ma inscriu la Exotica si un "nene" de acolo mi-a spus ca nu are rost sa ma inscriu pentru 2-3 pasari si cativa pesti. Asa ca am ramas pe cont propriu si nu pot spune ca mi-a displacut sa aflu eu pe pielea mea cum se inmultesc pestii care mi-au trecut prin mana. Tehnica a evoluat dar nu pot spune ca daca ai ramas la banalul burete bolborositor nu esti discusar sau crescator de pesti.
Ce imi displace la forumurile astea din Romania este faptul ca nu poti sa stii ce cunostinte are cineva despre acvaristica (mai ales daca nu are o mica prezentare privind istoricul in acvaristica) si care incepe sa dea sfaturi in stanga si dreapta sau sa vezi cum se trece sarind peste pasi de la coltul incepatorului la piata de discusi intr-o luna. De asemenea, cei care sunt crescatori, stiu cu ce "rasini" se vine acum in crescatorie dupa ce s-a citit si s-a vazut cum arata un discus normal, dar suparator este faptul ca se doreste discusul cel mai cel la pret de rapciuga sau se merge pe "da nu mai lasi ceva" sau "ceva bonus?". In plus am observat ca toti doresc discusii care nu sunt de vanzare. Este normal ca un crescator sa isi pastreze pentru matca pestii care crede el si din acestia sa dea pe cei care nu doreste sa ii reproduca.
Este buna ideea lui Ioan, mai ales ca este o vorba "despre morti numai de bine". Oricum timpul trece inainte dar nu strica putina nostalgie.

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Fri Feb 15, 2013 11:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Imi amintesc ca prin anii 80-90 in Focsani erau foarte multi crescatori de pesti exotici (Dumea, Doru si cu Nelu de la acvariu, Logodinschi, Costel Papaman, Ion Grasu, Ovidiu, Carmen si multi altii) erau pietele pline in fiecare simbata si duminica si fiecare venea cu acvariul cu pesti, inclusiv copii ca si mine aduceam pesti in piata,.... acum mai este un singur nene in Piata Mare si inca vreo citeva pet shopuri, dar nu mai scoate nimeni pesti, ci doar ii cumpara si ii vind mai departe...nu mai e acea magie care era atunci cind trebuia sa descoperi singur totul.....Cum bine au spus si altii inaintea mea, in acele vremuri informatiile erau foarte putine, iar crescatorii rar dadeau din casa. Trebuia sa descoperi singur cum sa inmultesti diversele specii de pesti, mai ales pina erai ''primit'' in ''cercul acvaristilor avansati''. Tin minte si acum ca eram in clasele 5-8 si m-am chinuit cam un an pina sa reusesc sa reproduc scalarii, scalari care nu aveau nici o treaba cu cei din zilele noastre, cresteau mai mari, fara voaluri, erau doar varietatea numita acum clasica, mult mai fitosi ca cei de astazi, mult mai pretentiosi in ceea ce priveste apa,... . Dupa aproape un an am prins o informatie ca un crescator face rost de apa distilata de la spital pt inmultirea scalarilor....maica-mea era asistenta si a reusit sa imi faca rost de citeva zeci de litri de apa distilata...si asa am reusit sa reproduc pt prima oara scalarii....eram tare mindru :lol: Anul trecut m-am intilnit cu unul dintre acvaristii vechi din acea perioada (Doru de la acvariul din Focsani) si mi-am amintit cu nostalgie de acele vremuri in care Focsaniul chiar era un oras puternic dpdv al acvaristicii. Am si acum 2 carti din acea vreme care erau aur curat daca voiai sa tratezi o boala sau sa reproduci o specie noua....bineinteles daca gaseai date despre acea specie in acele carti.Era foarte greu sa faci rost de ele...
Deasemenea imi amintesc ca discutam cu alti crescatori cu orele, incercind sa ne dam seama cum se reproduc unele specii, sa vedem ce le place, cum se comporta... imi amintesc si acum o faza hazlie cu primii ancistrusi pe care ii vazusem vreodata si pe care i-am cumparat impreuna cu niste amici la un pret foarte mare dupa ce am pus mina de la mina bani. Am incercat impreuna cu ei muuuult timp sa ne dam seama cum sa ii facem sa depuna pina cind in cele din urma au depus intr-un bazin in care unul dintre acesti amici crestea plante in ghivece...saracii ancistrusi negasind o grota au depus intre niste ghivece cu plante....dupa aia eram cei mai tari din oras ca de, nimeni nu mai avea ancistrusi iar ancistrusii, prietenul respectiv nici macar nu ii punea la depus in camera cu pestii ceilalti ca sa nu vada vizitatorii ca tot secretul era un amarit de ghiveci rasturnat :D
in ce priveste discusii, primii pe care i-am vazut au fost in anii 90 (96-97 cred) de import dar in Focsani nu i-a reprodus nimeni pina acum citiva ani.
Amintiri, amintiri.....Mi-a facut mare placere sa le citesc pe ale voastre si sa va impartasesc o parte dintre ale mele.
Acum trage fica-mea de mine sa ma joc cu ea si nu mai pot sa stau....

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Istoria discusului in Romania, import wild by mariusvlad
PostPosted: Mon Mar 04, 2013 9:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Ioan C. wrote:
Mi se pare de prisos sa mai mentionez ca ma bucura mult asemenea evenimente si totusi cred ca trebuie s-o fac, ca sa nu provoc impresia ca nu m-ar interesa. Din partea lui Marius nu ma astept sa propuna el insusi listarea evenimentului in istorie, stiu ca-i prea bine simtit ca sa incerce sa dea impresia c-ar vrea sa se laude singur. Pentru ca inca n-o face altcineva, propun eu sa mentioneze Marius, in topicul adiacent istoriei, in ce conditii a adus salbaticii si sa hotaram daca merita consemnata aparitia acestor pesti, precum si a tuturor celorlatli discusi salbatici,Marius, te rog, modestia are si ea limitele sale, pentru ce ai reusit tu, exista un topic special!

In mod normal nu as fi facut acest lucru, dar, pentru a incuraja relatarile celor care au facut si vor face importuri, voi sparge eu gheata, fara pretentia de a fi vreun deschizator de drumuri in materie de importuri, deoarece au facut-o altii inaintea mea.
Aceasta pasiune are un inceput prin care obligatoriu trebuie sa trecem cu totii daca vrem sa avem o simbioza de lunga durata cu discusul, are o continuare luuunga, uneori atat de lunga incat nu se termina niciodata si mai are un punct, punctul de la care nu te mai poti intoarce. Odata ce sa instalat gandul ca esti pregatit si vrei sa treci la acest ultim nivel nu mai ai scapare, nu mai ai somn, nu iti mai plac discusii dupa care iti sclipeau ochii si incepi sa cauti, sa intrebi in stanga si-n dreapta.
Pana sa te hotarasti trece sezonul de recoltare si ce a ramas la importatori sunt ciurucuri. Nu-i nimic, peste cateva luni vine urmatorul sezon dar intre timp gandurile nu te lasa: oare seamana cu cei din poza, oare vor ajunge cu bine, oare voi fi in stare sa-i cresc...? Preturile sunt mari, nervii intinsi la maxim, e clar ca trebuie sa ai si psihic sa treci peste toate.
In cazul meu ofertele au fost trei la numar la interval foarte scurt dandu-mi posibilitatea sa aleg. Si am ales cred eu calea cea mai complicata dupa cum sa dovedit ulterior.
La inceputul lui decembrie am achitat suma integrala mergand pe incredere cu toate ca pestii mei ar fi putut inota liberi inca la acel moment. Apropiindu-se sarbatorile de iarna mijlocirea transportului Brazilia - Romania via Polonia prin intermediul unui importator din aceasta tara sa dovedit a fi imposibil de realizat deoarece nimeni nu se incurca cu un colet cand altii transportau tone de produse in perioada respectiva asa ca am asteptat trecerea anului nou pentru a continua demersurile.
La sfarsitul lunii ianuarie discusii au sosit in Polonia unde au fost deparazitati urmand sa fie trimisi in Romania dar cum un ghinion nu vine niciodata singur nici pe aceasta ruta nu am gasit transport asa ca discusii au luat drumul Ungariei fiind preluati de colegul nostru @Albino, gazduiti, reambalati si trimisi la Sibiu.
Ce a urmat am descris aici asa ca nu are rost sa ma repet.
Sper ca nu v-am plictisit si astept si alte relatari din partea celor care au facut importuri si care cu siguranta au ce povesti.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Tue Mar 05, 2013 3:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 13, 2010 1:22 am
Posts: 1037
Location: orastie-hd
mariusvlad wrote:
Ioan C. wrote:
Marius, te rog, modestia are si ea limitele sale, pentru ce ai reusit tu, exista un topic special!
mariusvlad wrote:
Ok, am sa detaliez evenimentul in acel topic cu mentiunea ca sunt cativa colegi care au reusit acest lucru inaintea mea si aici ii mentionez pe @nyko27, @albino, @aronmures, @harry_ab, @edyr... Sa ma scuze cei pe care i-am omis sau cei de care inca nu am aflat.
si eu, @nyko27....
da dupa cum stie majoritatea, am avut si am posibilitatea sa-mi aleg pestiucii direct din acvariile din Europa... :lol: ...prin 2010 in acvariile mele inotau 5 heckeli blueface si 2 nahmuda rose, reusind apoi sa introduc in premiera la noi Cuypeua si Santarem :oops: si sa nu uitam de Altumi Orinoco :shock: si de Santa Izabel F1 care inoata intr-un acvariu din Iasi !!
PS
scuzati lipsa de modestie, dar cam asta am facut eu pentru iubitorii de discusi din Romania!!!!

_________________
AM CRESCUT SI INMULTIT ALTUMI ORINOCO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Wed Mar 06, 2013 7:44 am 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
In anul 1984 sau 85, nu mai stiu bine, am fost la Bucuresti, cu un crescator batran de la noi, sa cumpere niste caracide pt matca lui. Am mers la un biolog care se numea Bölöni. El poseda cateva exemplare de discusi. La el am vazut prima data acest peste superb si o pereche cu pui.
Nu de mult am avut un client care imi spunea ca batranul mai traieste si se mai ocupa de pesti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Wed Mar 06, 2013 11:00 am 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Despre familia Boloni s-a mai vorbit pe aici.
Eu i-am cunoscut prin 1976 si asteptau discusi din Ungaria. Nu stiu din ce an au inceput sa-i reproduca.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Sun Mar 10, 2013 1:33 am 
Offline

Joined: Sat Aug 04, 2012 3:34 pm
Posts: 319
Location: Brasov
Cele relatate de Septi imi trezesc si mie amintiri.
In 15 Noiembrie 1987, a fost ultima expozitie de acvaristica in Brasov (cel putin eu nu mai stiu alta de atunci).Si eu la acea data eram la expozitie si am intarziat mai mult pentru ca se organizase o lupta de betta.
Cand s-a terminat si am vrut sa plec acasa,spre ghinionul meu(ma asteptau socrii si rudele sotiei pe care le invitasem la masa pentru ca era imediat dupa ce ma insurasem(7 Noiembrie 1987) cei de la Steagu care au blocat strada ne-au tras captatorii jos de la troleibuz ,asa ca am ajuns acasa pe jos cu 2 ore inarziere spre disperarea sotiei si a intregii asistente care nu intelegeau de ce pentru" pestii mei" am intarziat atata -nu au vrut sa creada nicicum atunci povestea cu revolta Stegarilor-
Nea Carpus a fost cel care m-a invatat sa recoltez daphnia din baltile din Tractorul.
Chioscul de care zici Septi,din piata Hidromecanica era a lui Tampa care mai tarziu dupa ce s-a desfintat piata,a deschis magazinu Exotica de langa Cerbu.
Mai era D-na Solomon de pe Avram Iancu unde mergeam si eram fascinat de camera cu pesti adusi de la diversi crescatori din tara.
Dupa 90 vindeam cu nea Chivoiu pesti in piata la Universal si la Steagu pe o masuta plianta dar mereu venea politia si ne lua la rost ca nu aveam autorizatie.
Datorita serviciului mergeam destul de des la Sibiu in delegatie si ii cunosteam pe toti crescatorii de acolo(erau mult mai multi decat la Brasov).Acolo am vazut la nea Gunter un domn tare de treaba care statea la etajul patru,primii discusi,dar parca nici nu aveam curajul sa ma uit direct la ei pentru ca erau ceva peste puterile mele cu toate ca aveam si eu pesti de peste doua zeci de ani(era prin 97-98),ii consideram inca de atunci supremul in acvaristica.
Dca as avea posibilitatea sa ma intorc in timp as achizitiona cativa pui de discus de la nea Gunter-Dumnezeu sa-l ierte- si acum aici relatarile mele poate ca ar fi altele.
Dar, sa lasam nostalgia la o parte,sa ne bucuram ca avem acest minunat forum(unde desi eu nu prea scriu intru de doua ori pe zi sa citesc tot ce este nou) si sa invatam ce se poate invata despre acest rege al acvariului.

_________________
"Satisfacerea unei pasiuni oarecare inseamna fericire."
Stendhal


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Sun Mar 10, 2013 1:59 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ancy, multumim pentru relatare, ai mai inbogatit istoria cu unele date interesante, dar ar fi inca interesant de stiut mai multe despre expozitiile acvaristice din Brasov, poi sa ne mai relatezi ceva?
Orice amintire e valoroasa, ele se vor completa cu cele ale altor colegi si vor deveni o sursa buna de informare.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 53 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group