It is currently Mon May 13, 2024 3:26 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 23 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: Pesti Discus
PostPosted: Fri Aug 24, 2012 1:18 pm 
Offline

Joined: Tue Aug 21, 2012 2:07 am
Posts: 9
Location: romania
bine dar in legatura cu acvaruiul cum sa fac sa se simta si pestisorul meu bine , o fi el nou in acvariu dar m-am atasat foarte mult de el, :) ca si de restul pestilor mei :) lasati-mi niste sfaturi, cum sa fac acvariul?
Eu unul m-am gandit la un colt de natura :) parerile voastre conteaza :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pesti Discus
PostPosted: Fri Aug 24, 2012 2:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Dacă vrei să-i meargă bine, învață ce-i place să mănânce, urmărește-l dacă și înghite hrana și nu cumva o dă afară după ce o gustă. Încearcă să-l înveți cu hrană sub formă de granule sau fulgi, pe care o poți cumpăra. Poate că nu mănâncă imediat, dar se va obișnui foarte probabil cu ea după câteva zile.
Dă-i de 4-6 ori pe zi să mănânce cat crezi că mănâncă fără să lase resturi nemâncate.
Mai bine câte puțin decât prea mult!
Nu-l hrăni cu hrană colectată de prin bălți, că se infectează cu paraziți și-l omori.
Vezi dacă nu cumva îl împiedică alți pești să mănânce, schimbă un sfert din apa în fiecare săptămână, cu apa lăsată să stea cel puțin câteva ore, mai bine de pe o zi pe alta într-un vas deschis și care să aibă temperatura asemănătoare cu cea din acvariu. La nevoie o încălzești iarna și o răcești vara.
Temperatura optimă este de ca. 28-29°C. Nu lăsa resturi de hrană să se altereze în apă. Dacă n-au mâncat toată hrana în ca. 30 min. trebuie s-o aspiri cu un furtun subțire, de ca. 6-10 mm diametru interior, si să înlocuiești apa scoasă cu alta curată. Cea mai bună mărime pentru grăunțele de nisip este de ca. 2 mm. Plante ar fi foarte bune, dac-ar fi vii, și nu din material plastic.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pesti Discus
PostPosted: Fri Aug 24, 2012 4:21 pm 
Offline

Joined: Tue Aug 21, 2012 2:07 am
Posts: 9
Location: romania
Apa las mereu la stat de pe o zi pe alta si o schimb de 2 ori pe saptamana, scot cam 20% din apa si o inlocuesc cu apa lasata 1 zi sa iasa clorul, mancare am si graunte si fulgi, nu-i dau mancare de pe balti sau cine stie ce, plante nu am bagat niciodata din plastic, ci doar naturale si hrana este mancata imediat cand ajunge jos de catre pesti sanitari si melci. Lumina la acvariu este suficienta.
Am am cumparat din piata 2 nuci de cocos, le-am curatat foarte bine, am dat gaura dupa cum ati vazut in poze, au fost fierte in jur de 3 ore in apa clocotita iar discusul intra cand simte nevoia, nu exista pesti batausi la mine in acvariu si daca ar fi vreunul l-as pune la separeu intr-un acvariu de 40 l care este functional, cu pompa de aer, filtru, plante, nisip, etc :) , iar temperatura acvariului este de 28-30 grade.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 23 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group