It is currently Sun May 12, 2024 4:46 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: iodul - folosit sau nu in acvaristica?
PostPosted: Fri Jul 13, 2012 1:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Jan 29, 2012 1:30 pm
Posts: 22
Location: Cluj
Zilele trecute in timp ce studiam diferite solutii de pe rafturile magazinelor, atentia mi-a fost atrasa de un produs de la Tetra si anume TetraVital. Ce mi-a atras atentia a fost faptul ca unul dintre componente este iodul, iar explicatia este ("important for combating iodine deficiencies")
Tot timpul am trait cu ideea ca sarea care contine iod, nu trebuie pusa in acvariu- deoarece iodul face rau pestilor. True or false ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iodul - folosit sau nu in acvaristica?
PostPosted: Fri Jul 13, 2012 5:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Iodul este bun in acvaristica dar pus in cantitati controlate pt a nu afecta tiroida pestilor. Cind pui sare nu poti controla cantitatea de iod pe care o introduci in bazin mai ales daca pui cantitati mari asa ca de preferat e sa pui sare fara iod. Asta ar fi teoria....eu nu am tinut cont de ea tot timpul si uneori mai pun si sare grunjoasa cu iod fara sa fi observat pina acum efecte negative. A nu se intelege ca daca la magazin gasesc si sare neiodata nu o cumpar pe aceasta....doar ca nu ma apuc sa caut juma' de oras daca gasesc doar sare grunjoasa ioadata in primul magazin ci o cumpar pe aceia.Cu sarea iodata fina am avut probleme cind la un moment dat raminind fara sare grunjoasa am pus la artemia din cea fina de bucatarie si nu a eclozat nimic.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iodul - folosit sau nu in acvaristica?
PostPosted: Fri Jul 13, 2012 8:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
,,Cu sarea iodata fina am avut probleme cind la un moment dat raminind fara sare grunjoasa am pus la artemia din cea fina de bucatarie si nu a eclozat nimic." posibil din cauza antiaglomerantilor pusi in sarea fina :oxizi de aluminiu si mai stiu eu cu ce se gandesc sa ne intoxice producatorii


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iodul - folosit sau nu in acvaristica?
PostPosted: Sat Jul 14, 2012 10:33 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Da, asta cred si eu ca este explicatia: ceilalti aditivi reprezinta, de fapt, factorul periculos. In loc de "sare fara iod", mai corect ar fi sa recomandam "sare fara aditivi". Este acelasi lucru, dar ar fi o exprimare mai corecta.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group