It is currently Wed May 01, 2024 4:33 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Buna seara, am o problema urgenta, va rog ajutati-ma.
PostPosted: Thu Dec 08, 2011 7:25 pm 
Offline

Joined: Wed Dec 07, 2011 9:54 am
Posts: 7
Location: bucuresti
Am un discus la vreo 10 cm care are fecale albe, este apatic, a slabit, nu are pofta de mancare, nu se baga la mancare deloc si nici la ce cade nu se duce, cel putin din cate am vazut eu.
Este intr-un steril la 29°C. Ce pot face pentru a-l salva?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BUNA SEARA ,AM O PROBLEMA URGENTA VA ROG AJUTATI-MA
PostPosted: Thu Dec 08, 2011 7:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Mareste treptat temperatura pana la 34-35 grade,pune o pastila de metronidazol la 20-30 litri si hrana vie.
Bafta multa!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BUNA SEARA ,AM O PROBLEMA URGENTA VA ROG AJUTATI-MA
PostPosted: Thu Dec 08, 2011 7:58 pm 
Offline

Joined: Wed Dec 07, 2011 9:54 am
Posts: 7
Location: bucuresti
La cat timp si de cate ori trebuie sa pun?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BUNA SEARA ,AM O PROBLEMA URGENTA VA ROG AJUTATI-MA
PostPosted: Thu Dec 08, 2011 9:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Pune medicamentul imediat si asteapta indicatii suplimentare. Temperatura o ridici incet, cam 1°C la 2 ore. Daca se intuneca la culoare o reduci cu 2-3° si o ridici din nou dupa 12 ore pana la 35,5°. Masoara cu un termometru medical si ai grija sa nu treaca de 36°. Aeriseste putin mai tare decat normal, dar sa nu trebuiasca sa inoate pestele impotriva curentului de apa facut de piatra difuzoare de aer. Tine apa curata, nu-i da mult sa manance deodata si scoate mancarea nemancata dupa max. 15 min. Anunta aici daca nu poti sa incalzesti apa la temperatura indicata, sau inveleste acvariul in carton sau ampora si acopera-l.
In cele mai multe cazuri isi revin si fara medicamente la temperetura asta, daca dureaza tratamentul max 7 zile. Daca incepe sa manance mai repede, poti sa scazi temperatura in cateva ore la 30°.
Incearca sa faci rost de enchitrei. Alta hrana vie nu stiu daca gasesti. Daca e invatat cu granule poti sa i le oferi si acum. Nu uita sa nu lasi hrana in apa ca se altereaza!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BUNA SEARA ,AM O PROBLEMA URGENTA VA ROG AJUTATI-MA
PostPosted: Thu Dec 08, 2011 9:31 pm 
Offline

Joined: Wed Dec 07, 2011 9:54 am
Posts: 7
Location: bucuresti
Scuze Ioan nici nu mi-am dat seama ..nu reusesc sa cresc temperatura..am mutat pestele intr-un acvariu de 60 L unde mai este o pereche si unde temperatura este de 30 de grade si nu-mi creste mai mult desi incalzitorul este dat la maxim...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BUNA SEARA ,AM O PROBLEMA URGENTA VA ROG AJUTATI-MA
PostPosted: Thu Dec 08, 2011 9:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nu-i bine sa-i pui impreuna ca s-ar putea sa-l streseze ceilalti si nu-i bine sa supui pestii sanatosi la temperatura asa inalta asa mult timp. In plus risti sa-i fierbi pe toti daca scapi temperatura de sub control. Ai, cred, o singura rezolvare: un incalzitor de 250-300Watt "Jäger" din cele cu inel de setare albastru. Daca poti face rost de unul iti scriu cum sa-l setezi ca sa obtii 35,5 °C cu el. Daca-l cumperi nu vei regreta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BUNA SEARA ,AM O PROBLEMA URGENTA VA ROG AJUTATI-MA
PostPosted: Thu Dec 08, 2011 10:04 pm 
Offline

Joined: Wed Dec 07, 2011 9:54 am
Posts: 7
Location: bucuresti
ok,o sa ma duc maine dimineata sa cumpar unul iti multumesc Ioan sper sa reziste pana maine...zici sa nu-i pun metronidazol deloc? doar sa-i cresc temperatura?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BUNA SEARA ,AM O PROBLEMA URGENTA VA ROG AJUTATI-MA
PostPosted: Thu Dec 08, 2011 10:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
E cam prea avansat stadiul de boala, ca sa risti un tratament fara medicamente. Acum trebuie sa iei masuri drastice, dar astea-l pot afecta si negativ.
Daca nu se gaseste cineva sa te ajute cu dozarea, faci a doua zi un schimb de apa de 50% si redozezi ca la inceput. Eu nu prea le am cu medicamentele, dar daca mai citesti pe la boli vei gasi sigur dozarea metronidazolului.
Daca nu se impaca bine cu ceilati nu-l lasa acolo! In caz de nevoie desparte acvariul cu o plasa de sarma dar sa nu fie decat de plastic sau fier curat, fara zinc sau alt metal.In acvariul cu volum asa de infim pentru 3 discusi trebuie sa ai o filtrare perfecta. Esti foarte rau pregatit pentru situatia asta. Incearca sa eviti asta in viitor, fa-ti rost de acvarii mai mari.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Buna seara, am o problema urgenta, va rog ajutati-ma.
PostPosted: Fri Dec 09, 2011 8:03 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Cind ridici temperatura ai grija la comportamentul pestelui, vezi daca abdomenul nu incepe sa se umfle, daca nu isi pierde echilibrul sau sta cu capul in jos .... Cel mai probabil este ca pestele sa aiba flagelate dar nu exclude si posibilitatea ca bacteriile sa fie cele care il afecteaza . Daca in loc de flagelate sunt bacterii si nu iti dai seama la timp pestele va muri cind ridici temperatura.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Buna seara, am o problema urgenta, va rog ajutati-ma.
PostPosted: Fri Dec 09, 2011 9:16 am 
Offline

Joined: Wed Dec 07, 2011 9:54 am
Posts: 7
Location: bucuresti
eu detin un acvariu de 220 L ,in care am 7 pesti de 8-9-10 cm...si o pereche pe care m-am gandit sa o mut intr-un acvariu de 60 L pana miercuri cand voi lua unul de 90 si vazand ca e bolnav m-am gandit sa-l mut pe el jos pana la urma pentru a putea sa-i aplic tratamentul ...nu detin doar acvariul acesta mic...


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group