It is currently Sun May 19, 2024 6:28 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 57 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
Author Message
 Post subject: Re: Caut o explicatie!
PostPosted: Thu Dec 08, 2011 10:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Da, dar la fiecare tip de salbateci totusi diferite, in functie de puritatea liniei, cum se intampla la Heckeli, din cauza conditiilor extreme de viata, care nu permit accesul altor specii in acelasi biotop.
Daca nu ma insel, Wattley a fost criticat pentru ca a dus discusi straini intr-o zona in care nu puteau ajunge in mod natural, si a provocat aparitia unor hibrizi, in urma unei inundatii, care ameninta sa afecteze populatii mari de discusi autohtoni.
In acvariile noastre nu intereseaza pe nimeni ce cu ce se contamineaza. Important e sa apara ceva nou, chiar daca arata ca naiba.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caut o explicatie!
PostPosted: Fri Dec 09, 2011 9:36 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 17, 2010 9:00 pm
Posts: 22
Location: Bucuresti
ADX wrote:
diskusfun wrote:
Erai unul din promotorii acestei idei ...
...pai si nu mai sunt? Am lasat sa se inteleaga, cumva, ca am renuntat la aceasta idee? Nu am spus-o in mod direct, dar topicul asta are un fond pozitiv, dincolo de intepaturile care sunt evidente. Cand am numit aceasta discutie (sau dialog, cum foarte bine i-ai spus tu) "polemica", nu am facut altceva decat sa-i dau rangul ce i se cuvine, polemica fiind acea discutie in contradictoriu care depaseste un anumit nivel intelectual. "Dialog" si "polemica" nu se exclud.
In concluzie, o sa urmaresc in continuare, cu interes, aceasta dezbatere bazata, evident, pe argumente...


Adriane,ai fost si esti ! ;) ...
Nu era decit un mod de a atrage atentia ca se poate dialoga , daca lasam fiecare de la noi, daca renuntam la atacurile si intepaturile cu care ne-am gratulat de-a lungul timpului... TOTI !!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caut o explicatie!
PostPosted: Fri Dec 09, 2011 11:17 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Asa e, Cornel. Si culmea este ca nu trebuie "lasat" decat un pic din orgoliu. Nimic mai mult. Cu cateva posturi mai sus am incercat sa-l provoc pe Ioan sa ne ofere o lista cu acele caracteristici ale salbaticilor care merita propagate prin selectie, in crescatorii. In "planul" meu, urma sa te provoc si pe tine sa ne oferi acelasi lucru... Am fi observat cu totii ca cel putin 80% dintre caracteristici ar fi coincis, pentru ca majoritatea acestora sunt evidente si de bun simt (cum ar fi, spre exemplu, forma rotunda sau instinctul de reproducator, dar si multe altele). Intr-un final, cele doua "tablouri" cu caracteristici "promovabile" prin selectie, ar fi fost puse intr-un loc vizibil, pentru a-i ajuta pe cei care incep acest drum, macar sa se orienteze spre una dintre cele doua directii si nu, asa cum recent am vazut intr-o prezentare pe forum, sa inceapa cu un amestec, adica pentru acelasi bazin "de start" sa achizitioneze la gramada, atat discusi cu caracteristici (aici ma refer strict la fenotip) predominant "de wild" cat si discusi "lucrati" pentru intensificarea culorilor.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caut o explicatie!
PostPosted: Fri Dec 09, 2011 3:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 17, 2010 9:00 pm
Posts: 22
Location: Bucuresti
Quote:
@diskusfun:
Pe forum trebuie sa fi atent mereu la ce scri, pentru ca citesc multi si se va gasi tot mereu unul care-ti va gasi o greseala facuta. Mie-mi place chestia asta. Ne face mai atenti, daca ne pasa de parerea altora.
Dintre discusii asiatici imi plac cei albi (nu cenusii sau roz-deschis, sau usor lila!), Blue Diamond albastrii, (nu cenusii sau roz-deschis, sau usor lila!), Sanmerah si Pigeonii cu pete albe in zona frontala. (Cei fara piper!)
Nu pot suferi LSS, mai ales pe cei rosii si Marlboro cu hepatita la cap.
Ca sa nu interpretati cum nu vreau eu: discusii imi plac toti, doar cu culorile unora nu ma impac, si cu faptul ca le-au extirpat dungile de stress.
Blue Snakeskin nu stiu de unde provin, dar imi plac.



Ioane, imi permiti, cu amicitie si cu respect , atita cit e intre noi si fara rautate de asemenea , sa remarc :

Nu-ti place ca le-au extirpat dungile de stress....

Dar varietatile asiatice pomenite de tine :albi (nu cenusii sau roz-deschis, sau usor lila!), Blue Diamond albastrii , (nu cenusii sau roz-deschis, sau usor lila!) , Sanmerah ...... SUNT BARELESS !

O sa zici ca sunt circotas ? ;)

Frumusetile ( cui ii plac) pe care le-am postat ceva mai sus sa nu-si faca nimeni iluzii ca mai au ceva de a face cu pigeonul ...Marlboro aia cu hepatita la cap sunt mai apropiati de WILD ( forma macar si ar fi trebui sa nasca ,,suspiciuni'' ;) ) decit de pigeon...
E lunga discutia ...

Blue snakeskinii ...prin 1998 am scos citeva serii de pui din Blue diamond x Snakeskin , reusiti de altfel . Unii pui au ajuns la un prieten crescator, care a format citeva perechi . Si citiva ani a produs pui inclusiv pt export in ...Belgia . Asta apropo de Hustinx ...;)
Ar fi culmea sa ai ceva gene de la pestii mei intre Blue snake-ii tai ... :lol:

Dintre discusii asiatici zici ca-ti plac si Pigeonii cu pete albe in zona frontala. (Cei fara piper!). Poti da un exemplu , o imagine , ceva ?

Si daca totusi un pigeon admiti ca poate sa-ti placa, ce ai frate cu LSS ? Zimbesc acum ...Pt ca totusi un LSS e infinit mai aproape de origini decit un pigeon...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caut o explicatie!
PostPosted: Fri Dec 09, 2011 8:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
diskusfun wrote:
Ioane, imi permiti, cu amicitie si cu respect , atita cit e intre noi si fara rautate de asemenea , sa remarc : Nu-ti place ca le-au extirpat dungile de stress....
Dar varietatile asiatice pomenite de tine :albi (nu cenusii sau roz-deschis, sau usor lila!), Blue Diamond albastrii , (nu cenusii sau roz-deschis, sau usor lila!) , Sanmerah ...... SUNT BARELESS !
O sa zici ca sunt circotas ? ;)
Nu, nu zic, pentru ca nu meriti sa fi numit asa. Dimpotriva, pentru felul cum m-ai intors dupa deget in topicul asta meriti tot respectul.
M-ai prins pe picior gresit, stiu ca n-au dungi de stress, dar imi plac totusi,...na!
diskusfun wrote:
Ar fi culmea sa ai ceva gene de la pestii mei intre Blue snake-ii tai ... :lol:
Sper ca n-o sa-mi ceri sa recunosc asta aici, asa,..in public?! :lol:
diskusfun wrote:
Dintre discusii asiatici zici ca-ti plac si Pigeonii cu pete albe in zona frontala. (Cei fara piper!). Poti da un exemplu , o imagine, ceva ?
De data asta nu ma las fentat! Ai sperat ca pun o poza cu asa ceva din acvariile mele? ;)
Poze straine n-am voie sa pun aici!
diskusfun wrote:
Si daca totusi un pigeon admiti ca poate sa-ti placa, ce ai frate cu LSS ? Zimbesc acum ...Pt ca totusi un LSS e infinit mai aproape de origini decit un pigeon...
Atentie! Interpreteaza te rog exact asa cum o scriu: la LSS nu-mi place ca arata de parca ar fi pictati cu pensula, adica au o nota de lucru artificial. Stiu ca nu-i o descriere perfecta a ceea ce simt cand ii vad, dar nu-s in stare sa ma exprim mai bine. Tocmai ma gandesc ca si BD si BSS pot fi descrisi asa, dar,...aceia-mi plac. Si totusi nu pot sa-i pun nici pe cei care-mi plac, nici pe cei care nu-mi plac, pe aceeasi treapta cu discusii salbatici, sau cu urmasii lor crescuti in acvarii in linii curate.
Am un respect de nezdruncinat pentru tot ce-i original si nealterat.
Nu in sensul "deosebit de rest" de ex. "umor original", "un tip original", ci in sensul "Aflat la origine", "original si copie". Asta nu inseamna ca-mi aduc in loc de mobila un pom in sufragerie. Inseamna doar ca prefer mobila de lemn masiv, in locul celei prespan.

PS:
O sa fi surprins sa constati ca va trebui sa cauti cateva minute bune prin albumul meu, sau printre filmele mele de pe Youtube, ca sa gasesti vre-un discus din toata turma, care sa-si arate vadit dungile de stress. Sa nu crezi ca le-am extirpat!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caut o explicatie!
PostPosted: Sun Dec 11, 2011 1:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 17, 2010 9:00 pm
Posts: 22
Location: Bucuresti
Quote:
diskusfun wrote:
Ioane, imi permiti, cu amicitie si cu respect , atita cit e intre noi si fara rautate de asemenea , sa remarc : Nu-ti place ca le-au extirpat dungile de stress....
Dar varietatile asiatice pomenite de tine :albi (nu cenusii sau roz-deschis, sau usor lila!), Blue Diamond albastrii , (nu cenusii sau roz-deschis, sau usor lila!) , Sanmerah ...... SUNT BARELESS !
O sa zici ca sunt circotas ?
Quote:
Ioan wrote:
Nu, nu zic, pentru ca nu meriti sa fi numit asa. Dimpotriva, pentru felul cum m-ai intors dupa deget in topicul asta meriti tot respectul.
M-ai prins pe picior gresit, stiu ca n-au dungi de stress, dar imi plac totusi,...na!



Ioane, respect merita TOTI cei care fac ceva pt a scoate hobbyul nostru din impasul in care se afla. Opiniile radicale si exclusiviste isi aveau locul poate in alte vremuri.
Acum e cazul cred sa stringem rindurile...Dar asta e doar opinia mea...


Quote:
diskusfun wrote:
Dintre discusii asiatici zici ca-ti plac si Pigeonii cu pete albe in zona frontala. (Cei fara piper!). Poti da un exemplu , o imagine, ceva ?
Quote:
Ioan wrote :
De data asta nu ma las fentat! Ai sperat ca pun o poza cu asa ceva din acvariile mele? ;)
Poze straine n-am voie sa pun aici!




Ioane, te-am prins : YOU'RE A PIGEON LOVER !!!
De ce te ascunzi ? :lol:
La urma urmei , cum sa nu-ti placa (LIKE) asa ceva ?


Image

Ma bucur ca prin dialog putem EXCLUDE incrincenarea ...si daca am ,,rezolvat'' problema cu pigeonii, cum dracu ramine cu LSS-ii ? :lol:
Hai ,accepta ca nu o fi pigeonul asta de mai sus, mai putin ,,pictat cu pensula'' decit un LSS !
Quote:
Si totusi nu pot sa-i pun nici pe cei care-mi plac, nici pe cei care nu-mi plac, pe aceeasi treapta cu discusii salbatici, sau cu urmasii lor crescuti in acvarii in linii curate.


Image

Image

Daca ne apucam sa crestem acesti discusi , in momentul cind scoatem pui cu ei,facem si o selectie , da?
Ce caracteristici ar trebui sa urmarim( e retorica intrebarea), tinind cont de ce varietati de WILD sunt ?
Cumva si numarul de puncte ?
Si daca avem grija si lucram pe line genetica, o sa ajungem si la F3 sa zicem ?
Un TEFE RED SPOTTED GREEN F3 ajunge sa arate cam asa :
Image
sau asa :
Image

Se vad diferentele, in functie de ce caracteristici cauta fiecare crescator sa duca mai departe ...
Dar sunt F3 din WILD GREEN !

Par si ei ,, pictati cu pensula'' ca si un LSS ?


Quote:
PS:
O sa fi surprins sa constati ca va trebui sa cauti cateva minute bune prin albumul meu, sau printre filmele mele de pe Youtube, ca sa gasesti vre-un discus din toata turma, care sa-si arate vadit dungile de stress. Sa nu crezi ca le-am extirpat!


Smecherule, nu ma prinzi ! ...
Nu ai extirpat barele de stres, ai extirpat ...STRESUL !!! ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caut o explicatie!
PostPosted: Sun Dec 11, 2011 4:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 12:46 am
Posts: 273
Location: Bucuresti
Frumos si constructiv dialog, felicitari.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 57 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group