It is currently Sun May 19, 2024 3:39 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: schimbarea setup-ului
PostPosted: Sat Nov 26, 2011 5:56 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
In momentul de fata am in acvariul plantat de 300l 8 discusi si as vrea sa scot substratul, plantele si sa las doar nisipul de cuart si niste cioate cu anubii, microsorum si ceva moss. Problema e ca pentru asta ar trebui sa scot pestii (care au intre 13 si 16 cm)din acvariu si sa-i tin vreo 8-10 ore intr-un acvariu(singurul pe care-l mai am) de 67l (60x32x35h) de aici si intrebarea mea :
ce parere aveti, pot tine discusii in acel acvariu cat timp eu scot nisipul si substratul din acvariul mare si rearanjez totul la loc?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: schimbarea setup-ului
PostPosted: Sat Nov 26, 2011 7:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Daca le asiguri aerarea corespunzatoare si apa are aceeasi parametri cu cea din acvariul tau,este totul ok
Spor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: schimbarea setup-ului
PostPosted: Sat Nov 26, 2011 7:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Si nu-i hrani cat stau in bazinul mic.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: schimbarea setup-ului
PostPosted: Sat Nov 26, 2011 7:50 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
pai apa pun din acvariul mare si tot in acest acvariu am sa pun si filtrul sa functioneze ca sa evit deciclarea lui. Am sa mai opresc niste apa in alte 2 vase mai mici (cca 50-60l impreuna) pe care am s-o recircul cu un powerhead si o pompa de aer pentru a o adauga inapoi in acvariul mare la final (deci aproximativ 120l apa din vechiul bazin) si sa mai completez cu vreo 70-100l apa noua urmand ca in zilele urmatoare sa completez cu apa proaspata pana la umplerea acvariului si astfel sa nu trebuiasca sa o iau de la zero cu ciclarea.
M-am hotarat sa fac aceasta modificare deoarece vreau sa scap de substrat, el fiind(cred) cauza concentratiei mare de nitrati din acvariu in timp ce nitritii sunt zero (schimburi de apa fac o data pe saptamana 60l), si vreau sa mai adaug pe langa fluvalul404 in care am 3l de siporax si un filtru undergravel. Ce ziceti credeti ca e nevoie ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: schimbarea setup-ului
PostPosted: Sat Nov 26, 2011 9:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Faptul ca ai nitritii 0 este foarte bine, inseamna ca bacteriile isi fac treaba si transforma nitritii in nitrati, spune Doamne fereste sa detectezi nitriti in bazin, nitratii sunt mai putin daunatori pentru pesti fata de amoniac, nitriti. O deciclare o risti, deoarece un numar foarte mare de bacterii se regaseste si in substrat, asa ca ar trebui sa fii pregatit cu niste teste pe care sa le faci in bazin in urma modificarilor...la un interval de cateva ore unul de altul. Nitratii apar inevitabil la o valoare mai mare atata timp cat cred ca hranesti discusii cu mixtura iar schimb de apa faci odata pe saptamana, rezolvarea cred ca va fi sifonarea substratului mai des insotit de schimburi de apa mici si dese.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: schimbarea setup-ului
PostPosted: Sun Nov 27, 2011 1:08 am 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
nu cred ca risc deciclarea (parerea mea) atata timp cat filtrul cu 3l de siporax va functiona in continuare cu apa din bazin iar la final mai adaug apa proaspata e ca si cum as face un schimb de apa de 50%. Este adevarat faptul ca voi pierde bacteriile din substrat dar asta nu inseamna ca cei 3l de siporax din filtrul ciclat nu vor fi in stare sa anihileze nitritii dintr=un acvariu in care in primele 2-3 zile hranirea va fi mai usoara astfel incat sa nu favorizez producerea in cantitati mari a acestora (producatorul zice ca 1l siporax asigura filtrarea biologica pt 200l apa deci 3l cred ca vor face fata la aprox 200l cat voi avea eu initial in noul setup, urmand ca sa completez in 2-3 zile cu apa pana la umplerea acvariului).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: schimbarea setup-ului
PostPosted: Sun Nov 27, 2011 1:18 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Discusii nu sunt nici bibelouri de portelan, nici oua, dar daca te porti cu ei ca si cum ar fi casanti, probabil ca se vor sparge.
Haide sa iti relatez cum am procedat eu cu ai mei cand am schimbat domiciliul:
-am pus 11 discusi maturi intr-o galeata de 10 l in care erau vreo 7 l de apa
-am pus galeata intr-un sac de nilon pe care l-am legat sa nu sara discusii afara
-i-am transportat circa 5 minute prin frig la -5 grade
-i-am turnat ca pe cartofi intr-un cub de 70 l unde au stat 6 ore cu oxigenare puternica
-intre timp am spalat acvariile si le-am reumplut 100% cu apa direct de la robinet
-in apa am pus Biotopol plus
-am pescuit discusii cu plasa si i-am mutat in casa noua
Toate acestea intr-un interval de 6 ore.
Dupa inca 2 ore discusii se hraneau normal.
Siporaxul a stat in tot acest timp fara apa deoarece am golit complect sump-ul, dar datorita porozitatii nu se usuca nici in 2 zile.
Discusii nu prezinta nici o zgarietura.
La o saptamana dupa aceasta operatie nivelul nitritilor este zero fara nici o interventie.
Atentie!!! Nu spun ca este corect ce am facut, dar nici nu trebuie sa tratam discusii ca un pacient aflat in fibrilatie.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: schimbarea setup-ului
PostPosted: Sun Nov 27, 2011 2:46 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
merci de relatare, m-am mai linistit :)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group