It is currently Sun May 19, 2024 2:39 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Sterilizare acvariu
PostPosted: Fri Oct 21, 2011 1:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
Stimati si dragi tovarăşi. Cu ocazia celui de-al treilea cincinal cu Basescu la conducere, va doresc numai discusi multilateral dezvoltati.
Problema mea este ca am un acvariu populat cu discusi infectati cu paraziti (si branhiali si intestinali). Am incercat fel si fel de tratamente si ma dau batut, renunt la respectivi. Intrebarea este: cum curat acvariul pentru viitorii locatari? mentionez ca nu are substrat, contine 2 radacini de mangrove maricele, o planta intr-un ghiveci cu pietris, un filtru intern Aquael, un burete bolborositor si un incalzitor. Acvariul este de 150 L. Ce trebuie sa spal, ce trebuie sa fierb si ce substante sa folosesc, daca e nevoie?

Va multumesc anticipat in speranta diviziunii sociale a muncii!

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sterilizare acvariu
PostPosted: Fri Oct 21, 2011 3:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
valypetre wrote:
Stimati si dragi tovarăşi. Cu ocazia celui de-al treilea cincinal cu Basescu la conducere, va doresc numai discusi multilateral dezvoltati.
Va multumesc anticipat in speranta diviziunii sociale a muncii!
:hysterical: :appl:
valypetre wrote:
Problema mea este ca am un acvariu populat cu discusi infectati cu paraziti (si branhiali si intestinali). Am incercat fel si fel de tratamente si ma dau batut, renunt la respectivi. Intrebarea este: cum curat acvariul pentru viitorii locatari?
In cazul viermilor branhiali nu stiu, dar in cazul parazitilor intestinali cureti degeaba acvariul, ii poarta pestii cu ei... in intestin :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sterilizare acvariu
PostPosted: Fri Oct 21, 2011 4:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Daca renunti la pestii pe care ii ai este simplu .Golesti acvariul de apa ,il speli bine il lasi la uscat citeva zile ,il umpli din nou cu apa ,il ciclezi sau daca stii cum sa ai grija de pesti intr-un bazin neciclat nu il mai ciclezi si bagi pesti noi luati toti la aceiasi marime si de preferat de la acelasi crescator. Iti zic insa un secret - pestii pe care ii vei cumpara vor avea si ei viermi si paraziti de branhii si intestinali, flagelate si alte alea . Provocarea este sa tii pestii in conditii suficient de bune pentru ca sistemul lor imunitar sa poata invinge diversii agenti patogeni fara sa trebuiasca sa bagi medicamente in acvariu .In momentul cind vei baga medicamente in bazin deja ai sanse mari sa obtii niste discusi bolnaviciosi care trebuiesc tratati des pina mor....si poate dura si citiva ani pina mor daca nimeresti tratamentele. Daca in schimb scapi de discusii care se imbolnavesc si ii tii doar pe cei puternici vei vedea ca discusul este un peste mai rezistent decit 90% dintre celelalte specii de pesti de acvariu .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sterilizare acvariu
PostPosted: Fri Oct 21, 2011 5:18 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
dragos wrote:
sau daca stii cum sa ai grija de pesti intr-un bazin neciclat nu il mai ciclezi si bagi pesti noi .


poti explica cum se ingrijesc pestii intr-un bazin neciclat?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sterilizare acvariu
PostPosted: Fri Oct 21, 2011 5:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
Multumesc pentru raspunsurile prompte, asa am sa procedez. Intrebarea ramane: ce fac cu radacinile si cu planta?

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sterilizare acvariu
PostPosted: Fri Oct 21, 2011 5:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
vallycu wrote:
poti explica cum se ingrijesc pestii intr-un bazin neciclat?

Schimburi dese de apa (macar 100% zilnic), si o filtrare mecanica buna.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sterilizare acvariu
PostPosted: Fri Oct 21, 2011 5:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Daca tot vrei sa faci o treaba...serioasa lasi tot acvariu asa cum e, bagi un termoplonjon si incalzesti tot acvariul(filtru, decor, minciog,furtun de apa, incalzitor...tot) la 65-70 grade, mentii temperatura vreo 5-6 ore apoi lasi sa se raceasca treptat.
DAR, daca tot faci treaba asta anevoioasa treci si tu pe ceva discusi liberi de flagelate, viermi intestinali si branhiali.
Made in Germany, sau poate ii mai are colegul nostru Marian, vazusem ca sunt la vanzare...

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sterilizare acvariu
PostPosted: Fri Oct 21, 2011 9:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:17 pm
Posts: 386
Location: Bucuresti
Nu sunt de acord cu afirmatia ca daca ai pesti cu paraziti branhiali si le oferi conditii optime totul va fi bine, iar daca bagi medicamente pestii vor fi bolnaviciosi. Daca pestii au paraziti branhiali oricat de bune vor fi conditiile ei nu vor scapa de acesti paraziti , iar pestele va respira mereu accelerat oricat oxigen ai baga in apa, si va fi mereu stresat. In situatia asta cel mai bine folosesti un medicament pe baza de praziquantel . Nu zic ca vor scapa definitiv de paraziti, dar acestia vor fi in numar mult mai mic iar pestele se va simti mai bine . La mine a dat rezultate foarte bune Gyrodol 2 chiar in acvariul plantat.

_________________
google "problemefiat"
Discusii mei
acvariu


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sterilizare acvariu
PostPosted: Sat Oct 22, 2011 6:25 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Allex wrote:
Nu sunt de acord cu afirmatia ca daca ai pesti cu paraziti branhiali si le oferi conditii optime totul va fi bine, iar daca bagi medicamente pestii vor fi bolnaviciosi. Daca pestii au paraziti branhiali oricat de bune vor fi conditiile ei nu vor scapa de acesti paraziti .....

Viermii de branhii se inmultesc excesiv doar daca gasesc conditii prielnice, sau pesti cu sistemul imunitar slab .La discusi mai mari de 2-3 luni niciodata nu a trebuit sa fac tratament pentru parazitii branhiali .La puii mai mici de 2-3 luni trebuie uneori sa faci tratament dar in general asta se intimpla daca neglijezi o perioada de citeva zile sa schimbi multa apa favorizind astfel inmultirea excesiva a parazitilor.Daca in primele 2-3 luni de viata tii puii cu schimburi mari si dese de apa si in loc sa tratezi toata ponta din cauza a 4-5 pui care stau retrasi sau innegriti , respira repede ori cu un singur opercul....... ii arunci pe bolnaviciosi vei obtine pesti rezistenti care nu vor avea nevoie de tratamente mai tirziu.
Alex daca tu ai in bazine discusi mai batrini de 3-4 luni care sunt deranjati de parazitii de branhii inseamna ca ceva nu este in regula ori cu modul in care ii ingrijesti ,orisunt prea aglomerati ,ori nu viermii branhiali le fac probleme ci infuzorii si alte crustacee care nici nu sunt foarte afectate de tratamentele pt virmii de branhii(dar sunt foarte afectati de schimburile mari de apasi uneori de sare)
Facind tratamente continuu nu faci decit sa elimini periodic efectul deoarece viermii de branhii au prostul obicei sa se inmulteasca repede daca gasesc conditii bune.Pentru a avea pestii sanatosi pe termen lung trebuie sa cauti si sa elimini cauza imbolnavirilor .Cauzele cea mai des intilnite pot fi aglomeratia mare din bazin si schimburi prea mici de apa sau citiva pesti cu imunitate scazuta care permit viermilor de branhii sa se inmulteasca si te fac sa ii tratezi si pe ceilalti.

Orinoco wrote:
vallycu wrote:
poti explica cum se ingrijesc pestii intr-un bazin neciclat?

Schimburi dese de apa (macar 100% zilnic), si o filtrare mecanica buna.

:good2:

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sterilizare acvariu
PostPosted: Sat Oct 22, 2011 11:14 am 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
Credeam ca ai o alta metoda sau mai bine zis ca presupune si altceva in afara de schimburi zilnice de apa, eu mai folosesc si putina sare in bazinele neciclate pentru a estompa efectul azotului (N) asupra pestilor.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group