It is currently Sun May 19, 2024 1:26 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 44 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Am o problema. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
PostPosted: Sun Mar 28, 2010 12:21 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Eu cred ca daca ar ateriza un extraterestru pe pamant, o sa moara de guturai. Cam asta ar fi comparatia intre discusii deparazitati si ceilalti. Nu am nimic impotriva discusilor deparazitati pentru ca eu personal am mijloacele si cunostintele sa cresc astfel de pesti, dar cred ca spectrul celor care vor sa aiba discusi in plantat se va restrange mult daca vor fi inlocuiti actualii discusi cu unii deparazitati. Am dreptate Ioane?

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o problema. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
PostPosted: Sun Mar 28, 2010 9:48 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
radu777 wrote:
@Ioan
cum se pot obtine pui fara paraziti ? se iau icrele si se separa intr-un acvariu "fara paraziti" unde o sa eclozeze, fara parinti?
cum se procedeaza mai exact ?
Dupa depunere se tin icrele 20min. in apa in care se afla 5ml/100L formalina cu concentratia de 35-37%, dupa care se clatesc in apa si se repeta operatia inca de doua ori, de fiecare data in alta solutie si apa curata. Sunt necesare deci trei vase cu solutie si trei cu apa curata. Se pun pe urma in apa cu albastru de metil la eclozat. Larvele se cresc artificial si se feresc de orice sursa de reinfectie.
dragos wrote:
Ma intreb totusi ce se intimpla cu acesti discusi crescuti fara a lua contact cu nici un fel de agent patogen deci practic fara sistem imunitar daca sunt la un moment dat pusi in contact cu discusi care au tot felul de paraziti . Oare dau toate bolile in ei sau datorita faptului ca s-au dezvoltat foarte bine si sunt puternici fac fata bolilor?
Discusii care cresc cu flagelate, mor din cauza lor, cu toate ca ar trebui sa fie imuni la ele. Cei care au fost crescuti fara paraziti si comtaminati ulterior, s-au dovedit mai robusti decat altii care s-au chinuit de mici cu ei.
mariusvlad wrote:
...cred ca spectrul celor care vor sa aiba discusi in plantat se va restrange mult daca vor fi inlocuiti actualii discusi cu unii deparazitati. Am dreptate Ioane?
Da. Pe de alta parte, acesti pesti deparazitati cresc uimitor de repede si sanatosi, arata mereu culorile cele mai frumoase si au un comportament pe masura felului in care se simt. Exista deja o sumedenie de varietati de discusi, plante si alte specii de pesti, care sunt crescute fara paraziti, anume pentru acvarii deparazitate. Nici noi nu trebuie neaparat sa traim cu o doza de pureci, paduchi, limbrici si alti colocatari ca sa nu murim daca ne ataca vreunul. Cine asculta atent, aude trenul acesta venind. Sa incerci sa-l opresti culcandu-te pe sine e sinucigas. E mai bine sa-l folosesti ca mijloc de transport. Cine urca primul gaseste locul cel mai bun.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o problema. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
PostPosted: Sun Mar 28, 2010 11:14 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Si pe mine ma cam mananca sa incerc sa dau curs acestei idei, dar daca voi lua startul prea devreme mi-e teama ca voi fi descalificat. Si de pureci de care ai pomenit nu ai cum sa scapi definitiv daca vecinii sunt plini.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o problema. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
PostPosted: Sun Mar 28, 2010 2:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
E adevarat ca daca ai pesti care au paraziti e aproape imposibil sa nu-i contaminezi pe cei care n-au. Eu nu sustin ca-i ceva ausor de facut. Treaba asta nu-i la indemana unor discusari mediocrii. Si eu am incercat si am dat gres. A fost o clipa de neatentie provocata de rutina, care mi-a redus la zero rezultatul obtinut in 3-4 luni de ingrijire meticuloasa a ca. 30 de pui. Cine vrea sa reuseasca, trebuie sa depaseasca mediocratia. Nici mijloacele tehnice nu sunt la indemana oricui. Daca nu se poate exclude infectarea pestilor cu paraziti din apa potabila, trebuie folosit exclusiv permeat cu saruri. Daca nu se gasesc plante desinfectate, cu atat mai bine. Sa le creasca cineva fara paraziti. Cererea va aparea cand vor aparea si pestii. Pana atunci se poate pregati cultura.
Aici un linck.
Dupa ce se deschide pagina apar undeva prin dreapta, mai jos, trei lincuri. Cel de jos e interesant. Acele plante sunt toate deparazitate. Firma se ocupa profesional cu cresterea lor.
mariusvlad wrote:
...daca voi lua startul prea devreme mi-e teama ca voi fi descalificat.
Nu exista nici un arbitru. Tu hotarasti singur daca te ridici si alergi mai departe sau stai unde ai cazut si-ti plangi de mila.
Intre timp cei sapte magnifici au inceput sa traiasca normal. Nu mai respira accelerat, mananca aproape cum ar trebui, nu se mai ascund si chiar au inceput sa creasca.
Image
S-a meritat totusi sa ma ocup de ei. Am gasit inca o metoda, deocamdata cea mai buna, de a separa ouale si cojile de nauplii, in procent de ca. 95-98%, in stadiul in care nauplii au eclozat doar de ca. o ora si sunt inca extrem de mici. Asta inseamna ca pot hrani larvele cu ca. 12 ore mai devreme decat inainte, fara sa risc constiparea lor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o problema. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
PostPosted: Tue Apr 27, 2010 1:23 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Azi au depus altii:
Image
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o problema. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
PostPosted: Tue Apr 27, 2010 8:30 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Offf, discusii astia... Nu te lasa nici sa respiri. :lol:

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o problema. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
PostPosted: Tue Apr 27, 2010 10:41 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Foarte frumosi.
Felicitari :).

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o problema. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
PostPosted: Tue Apr 27, 2010 11:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:41 pm
Posts: 347
Location: Bucuresti Berceni 0762 932 932
Superbi ,Felicitari !

_________________
--> Galerie <--
_________________
Contact:Mail : tase.razvan@yahoo.com
Telefon : 0762 932 932


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o problema. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
PostPosted: Tue Apr 27, 2010 1:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
O sa le transmit felicitarile voastre si va multumesc in numele lor. ;)
La cateva ore dupa depunere s-au albit vreo 25 de buc. aflate intr-un grup strans. S-o fi intamplat ceva anormal acolo, dar de atunci pana acum nu s-a mai albit nici una. Sper sa eclozeze cat mai multe. Din pacate marele adevar apare dupa ca.46 de ore. Atunci se albesc cele mai multe, iar dupa cum stim toti, bobocii se numara toamna. Apa are acum ph-5,7, la 5,8°dKH. T=30°C.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o problema. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
PostPosted: Wed Apr 28, 2010 8:13 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Nu e cam mare kh-ul ? La ai mei am observat ca cel mai bine eclozeaza cind kh e mai mic de 3 .Probabil ca duritatea la care eclozeaza cel mai bine depinde insa si de varietatea de discus si de modul cum au fost reproduse si crescute ultimele generatii .
Si felicitari pentru puiuti ... sau ma rog...viitorii pui.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 44 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group