It is currently Sun May 19, 2024 9:08 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 44 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Am o problema. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
PostPosted: Fri Mar 26, 2010 5:49 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
poate este un pic :offtopic: , dar despre ce viermi este vorba?

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o problema. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
PostPosted: Fri Mar 26, 2010 5:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Am vazut pe undeva un HMF ca ala acoperit cu riccia. Iti imaginezi cum arata un perete de plante? Buretele avea atasat o pompa care trecea apa in partea cealalta. Dar deja sunt offtopic. Scuze.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o problema. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
PostPosted: Fri Mar 26, 2010 8:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
ADX wrote:
...despre ce viermi este vorba?
Despre cei pe care-i cunoastem toti, Adi. Aceia mici, albi. Erau miriade. Probabil se adunase destula hrana pentru ei in burete. Incercasem tot ce-mi trecuse prin minte (in afara de gloanţe) si a mai ramas doar HMF ca posibil raufacator.
Arata decorativ un HMF napadit de plante, dar poate ca-l colmateaza radacinile?
Buna ideie pentru substrat? Nu le mai scoti de acolo-n veac.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o problema. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
PostPosted: Sat Mar 27, 2010 12:52 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Quote:
Arata decorativ un HMF napadit de plante, dar poate ca-l colmateaza radacinile?
Buna ideie pentru substrat? Nu le mai scoti de acolo-n veac.
Nu stiu in ce masura ar merge riccia, dar java moos poti pune linistit pe burete fixata cu niste clame mici (agrafe de birou izolate in plastic) pe care le indepartezi dupa ceva timp. E mai adaptabil JM la lumina putina si lipsa de CO2.
Bineinteles, e de preferat sa pui moosul pe partea de iesire a apei din filtru, pentru a impinge mizeria din moss, nu sa o atraga spre moos.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o problema. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
PostPosted: Sat Mar 27, 2010 3:31 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Au eclozat nauplii. Sa vedem daca incep puii sa manance. Trebuie sa se obisnuiasca intai cu lipsa mamei si cu vasul in care-i presez. Nu-mi fac sperante mari. Se poate sa dureze catva timp, pana-i taie foamea. Ii aspir cu un furtun sa nu-i scot in aer ca stiu ca nu le prieste deloc chestia asta. Se poate sa stea pe urma zeci de minute cu inotatoarele stranse si speriati.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o problema. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
PostPosted: Sat Mar 27, 2010 11:16 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Poate pui si poze cu cei mici.

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o problema. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
PostPosted: Sat Mar 27, 2010 12:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Am avut dreptate. Nu s-au aruncat cu pofta la nauplii. Au mancat cam putin. N-au burtile rotunde, cum ar trebui sa fie. Sper ca se linistesc si-si revin. Cel mai mare e inc-o data cat cel mai mic. De aici apar deja diferentele de marime. Unul mananca, altul inoata speriat prin vas.
Acum le curat vasul, schimb apa si le mai pun o portie de nauplii.
ImageImage
Prin buretele din vas trec doar nauplii spre pui. Cojile si ouale neeclozate raman in spatele lui.
Nici vorba sa se uite la mancare. Stau speriati intr-un colt dupa toata agitatia cu schimbul de apa. Apa am pus tot din cea in care erau inainte. Respira agitat. Probabil au deja viermi pe branchii. Cel mai mic e "greu". Nu-si poate umple vezica inotatoare cu aer si se chinuie sa se ridice.
Am lasat femela cu ceilati si am mutat HMF-ul la capatul acvariului, dar e prea ingust si prea scund. Trebuie sa mai adaug burete sub el si la o margine, ca sa inchida bine. Nu pare deloc incantata ca i-am furat puii.
Bineinteles ca am pus mult prea multe oua si au ramas o multime de nauplii. O sa-i separ de oua si coji intr-o eprubeta si-i pun la congelat pentru cazul ca fac vreo prostie si raman candva fara mancare pentru pui.
Sunt putini, dar practicand raman in forma, mai apare cate-o idee noua si nu-mi fac griji ca nu scap de ei cand sunt mari. Daca mai prind cateva depuneri de la o pereche buna, incerc sa-i cresc fara paraziti. Asta ar fi bine sa mai faca si altii dintre noi, care pot si se incumeta.
A murit puiul care nu plutea. Mai am 6, care mananca doar atat ca sa nu moara de foame. Tot mai sper sa-si revina.
Ideea cu HMFpare sa dea in bara, pentru ca se aduna toate depunerile in fata lui. Inainte treceau in celalalt acvariu si le adunam cu filtre rapide sau le aspiram. Acvariul in care se afla pestii ramanea curat cu mai putine oua de viermi de branchii si intestinali. Ma gandesc sa-l mut din nou in cel de 400L, sau sa aspir mai des.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o problema. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
PostPosted: Sat Mar 27, 2010 3:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 5:24 am
Posts: 150
Location: Dr. Tr. Severin
Esti un tata devotat :good2:

_________________
Bun venit in Romania!!! Dati-va ceasul cu 50 de ani inapoi!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o problema. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
PostPosted: Sat Mar 27, 2010 6:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 pm
Posts: 139
Location: Sibiu
@Ioan

cum se pot obtine pui fara paraziti ? se iau icrele si se separa intr-un acvariu "fara paraziti" unde o sa eclozeze, fara parinti?

cum se procedeaza mai exact ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o problema. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
PostPosted: Sat Mar 27, 2010 8:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Ma intreb totusi ce se intimpla cu acesti discusi crescuti fara a lua contact cu nici un fel de agent patogen deci practic fara sistem imunitar daca sunt la un moment dat pusi in contact cu discusi care au tot felul de paraziti . Oare dau toate bolile in ei sau datorita faptului ca s-au dezvoltat foarte bine si sunt puternici fac fata bolilor?

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 44 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group