It is currently Sun May 19, 2024 1:25 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 45 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: acvariu deciclat, sau alte probleme?
PostPosted: Tue Mar 30, 2010 9:37 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
urmarind comportamentul discusilor am observat ca parca ar incerca sa scape de ceva. da putin din cap sau se incovoaie si deodata pleaca in viteza . blue diamond-ul cel mic l-am vazut scarpinandu-se de bolborositor. cel mare sta aproape lipit de incalzitor si nu prea vrea sa plece de acolo. ciudat este faptul ca "negreala" care o au de obicei dispare cand le dau mancare dar revine imediat ce termina. oare sa fie din cauza apei sau din cauza pestilor noi? daca e din cauza pestilor noi cu ce as putea sa ii tratez?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: acvariu deciclat, sau alte probleme?
PostPosted: Tue Mar 30, 2010 10:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Daca da din cap are viermi branhiali. Un alt semn ar fi ca nu respira cu ambii operculi.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: acvariu deciclat, sau alte probleme?
PostPosted: Tue Mar 30, 2010 11:02 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
chiar m-am uitat la ei sa vad daca respira doar pe un opercul, dar respira ca de obicei. lucrul care l-am mai observat la ei este ca misca doar o inotatoare, pe cealalta miscand-o din cand in cand iar aripioara dorsala si cea anala sunt stranse. discusul cel mare inca refuza sa manance sau sa plece din locul lui. ceilalti mananca toti. si ce solutie as avea sa mai scad putin nitritii sa revina cat de cat la normal?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: acvariu deciclat, sau alte probleme?
PostPosted: Wed Mar 31, 2010 9:20 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
inevitabilul, ca sa spun asa, s-a produs. hranindu-i azi dimineata am vazut ca cel mare face fecale albe. probabil s-a stresat cu atatea mutari prin acvariu: incalzitorul, buretele cu piatra de aer, pestii noi.... o sa le ridic temperatura la 34 si o sa aplic un tratament cu metronidazol. citisem undeva pe forum ca nu ar mai trebui utilizat conditionerul de apa daca se foloseste metro, dar nu mai tin minte exact unde si cand si daca se mai foloseste si sarea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: acvariu deciclat, sau alte probleme?
PostPosted: Wed Mar 31, 2010 9:29 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Intr-adevar, nu este recomandat sa folosesti conditioner de apa in combinatie cu tratamentele.

Numai bine.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: acvariu deciclat, sau alte probleme?
PostPosted: Wed Mar 31, 2010 11:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Faptul ca dau din cap, misca doar o inotatoare si au zvacniri bruste ca si cum "le-ar da cineva o veste buna" ma face sa cred ca in principal au paraziti sau viermi branhiali.
Iar flagelatele pot sa fie "cireasa de pe tort", un efect si nu o cauza, o urmare a starii proaste a pestelui.
Eu as stabili intai daca au ceva la branhii, as trata asta si apoi flagelatele.
Bafta!

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: acvariu deciclat, sau alte probleme?
PostPosted: Wed Mar 31, 2010 4:28 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
am pus in apa acvariului 3 pastile de metro si o sa mai pun diseara inca 3. cum am mai spus nu se vede nimic suspect la ei(sau nu am vazut eu) in afara de culoarea mai inchisa si fecalele albe produse de cel mare. ceilalti isi fac treaba normal(chiar am stat vreo 15min sa-i urmaresc, dar ma plictisisem). am mai facut niste teste si no2-ul a mai scazut. am mai cumparat o cutie de flagyl, 2 de metro pentru ca nu imi ajungeau cele care le aveam(mai aveam vreo 20 de pastile), nitrate minus si sera nitrivec. am mai facut un extern pentru acest acvariu pe care sper sa il bag in "campul muncii" de sambata sau duminica pentru ca nu mai fac fata acei bureti din cate se pare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: acvariu deciclat, sau alte probleme?
PostPosted: Thu Apr 01, 2010 8:25 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
pana la urma au ceva la branhii. nu am vazut ce, dar vad ca respira putin mai agitat ca de obicei si doar cu ajutorul unui opercul. cei mici nu au absolut nimic. red turqoise-ul cand e negru, cand e deschis la culoare. prin acvariu am vazut niste viermisori mici (cred ca sunt planarii) si sunt vanati fara incetare de cei mici. intrebarile mele ar fi:
1- se poate sa fi bagat ceva suspect in acvariu odata cu introducerea celor mici? asta a fost vineri iar primele semne au fost luni daca imi amintesc bine si pesti nu dau nici un semn de boala sau ceva aiurea.
2- ce tratament le-as putea aplica sa ii scap de parazitii care ii au ? am citit pe forum tot felul de metode dar nu stiu care sa o aplic.
3- zilele astea as incerca sa mai montez un filtru extern DIY la acest acvariu dar nu stiu daca va influenta cu ceva tratamentul sau chiar starea proasta a pestilor.
4-dupa cum am mai spus cei mici nu prezinta nimic suspect. as putea sa ii mut in alt acvariu ? sau le fac tratamentul la toti?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: acvariu deciclat, sau alte probleme?
PostPosted: Thu Apr 01, 2010 8:56 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
1. E posibil
2. Formol concentratie 37 % din care se pune 1 ml la 40 litri
3. Mai bine asteapta pana se fac bine. Va fi un stres suplimentar pentru ei.
4. Muta-i

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: acvariu deciclat, sau alte probleme?
PostPosted: Thu Apr 01, 2010 3:40 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
acum vine intrebarea intrebatoare :D : de unde iau formol sau ceva care sa contina asa ceva?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 45 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group