It is currently Wed May 01, 2024 3:07 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 109 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Next
Author Message
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 12:08 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
fishdisease, scuza-mi te rog iesirea deplasata. E vorba intr-adevar doar de parazitii care produc cele mai mari pagube in randul discusilor, si asta nu-i putin lucru, daca ne gandim cate probleme eliminam prin asta. Restul parazitilor se pot neglija daca nu facem greseli foarte grave. Cine trimite un discus la un laborator de biologie pentru control, primeste un raport foarte amanuntit cu tot ce se gaseste strain pe si in pestele respectiv.
Diferentele de pret sunt deja acum minore intre cei cu si cei fara paraziti, si pe deplin justificate de avantajele deparazitatilor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 12:13 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Oameni buni...discusii deparazitati sau freeparasite sau cum vreti sa ii mai spuneti, este un concept nu o definitie. Nu se refera strict la eliminarea tuturor problemelor.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 12:14 am 
Offline

Joined: Thu Apr 01, 2010 11:19 am
Posts: 43
Location: Cluj Napoca
Nu e nici o problema, nu-s suparacios! :good:
Asa da, e corect. Pe baza unui buletin de analiza se poate preciza clar ca discusii nu sunt purtatori ai parazitilor specifici gravi!
Numai bine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 12:22 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca se face o greseala la inceputul unei intreprinderi/actiuni, va suferii tot lantul actiunilor viitoare din cauza primei greseli. Trebuia gasita o denumire mai potrivita in loc de deparazitati.
Dar va intreb eu acum, cum sa-i numim, ca sa nu se poata face confuzii?
Adi, a existat in trecut, si se intampla si in prezent "Plague". Dar nu dispar crescatorii din cauza asta. In toti anii acestia de cand se cresc discusi fara flagelate si viermi nu s-a auzit de vre-o catastrofa majora. Daca reusesc sa incropesc o crescatorie de asa zisi "Deparazitati" o sa-mi iau masuri de siguranta ca sa nu infectez acvariile intre ele. Se pot imparti in grupe mici, daca se doreste filtrarea comuna a mai multor acvarii.
Intre timp se gasesc plante deparazitate si alti pesti deparazitati care se pot tine cu discusii.
Curentul asta vine ca un tzunami, iar cine nu merge cu timpul,... va pleca cu timpul!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 12:46 am 
Offline

Joined: Thu Mar 18, 2010 11:23 pm
Posts: 85
Location: Galati
Cam ce inteleg eu pana acum. Notiunea de parasitefree in cazul discusilor e asa de ambigua incat are nevoie de o nota de subsol mare cat o carte. Mai mult decat atat, daca relevanta notiunii e discutabila, nu revenim la o gaselnita comerciala, de pus pe "Astia" mai presus de "Ailalti"?
Desteapta miscare, trebuie recunoscut.. Adica dupa ce-i prafuiesti pe clienti cu slogane pompoase, ii mai si faci dependenti de o anume sursa de pesti, "ceilalti" compromitand "puritatea" achizitiilor anterioare...

Hmmm. Arieni vs restul. Suna cunoscut?

Just my 0.02$


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 12:49 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Exact asa cum ai scris este. Take it,...or leave it!
Cine n-are nevoie, nu trebuie sa adopte ideea.
Eu incerc, si sunt absolut convins ca n-am decat de castigat, si eu, si pestii mei, si cei carora ii voi vinde.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 12:54 am 
Offline

Joined: Thu Mar 18, 2010 11:23 pm
Posts: 85
Location: Galati
Pai si nu era mai simplu de admis de la inceput ca asa este? Adica daca nu ne mai miscam dorsala sa creem strainuri noi, si ne incapatanam sa lucram cu alea de acum 40 ani, macar sa "inventam" un embargo pentru "ailalti". :) Buna asta... Ei, mai urmeaza reactia pietii. Eu unul in nebunia mea, as fi in stare sa tin bazinul cu Arieni separat, si bazinul cu asiatici in sufragerie. Pentru ca mi-ar placea si astia patrati cu parul blond, si astia spotted din belsug, dar "neconformi" cu specificatiile tehnice ale producatorilor de "uberfische".


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 12:57 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Si cum naiba opresti arienii sa nu ajunga la ele, in sufragerie?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 12:59 am 
Offline

Joined: Thu Mar 18, 2010 11:23 pm
Posts: 85
Location: Galati
Pai mai exista si vicii de procedura :))

Arienii au si ei vicii, ca nah, hormonii urla :))


LE: On topic: daca definitia parasitefree e cu note explicative de subsol cam la fel cu un contract de credit la banca, ce i-ar opri pe altii sa-si declare pestii free de stiu io ce "Aurora Borealis" - herpesul pinguinului rebel de Madagascar???

Scuzati ironia, dar dincolo de argumentatia clara a lui fishdisease ca NU exista parasitefree in acceptiunea stiintifica a cuvantului, nu am vazut nimic care sa contrazica evidenta unei manevre pur comerciale.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 1:05 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
In Germania ai posibilitatea sa cumperi de la crescatori care ofera garantie pentru ce sustin ca vand. Ceva ce nu intelegeti voi: daca faci aici magarii dispari urgent de pe piata. Mult mai repede decat ai aparut, si nici nu mai ai sanse sa revii, nici macar cu altceva. Cu alte cuvinte: devii cunoscut cu ajutorul concurentei, care deocamdata cam lipseste in Romania, si da posibilitatea tepuirii clientilor intr-o veselie.
M4rio wrote:
Scuzati ironia, dar dincolo de argumentatia clara a lui fishdisease ca NU exista parasitefree in acceptiunea stiintifica a cuvantului, nu am vazut nimic care sa contrazica evidenta unei manevre pur comerciale.
Vei vedea cand vei face cunostinta cuvantului "Metronidazol"!
Ioan C. wrote:
Si cum naiba opresti arienii sa nu ajunga la ele, in sufragerie?
Asta-i si problema mea acum. E foarte greu sa nu contaminezi acvarii vecine, iar eu mai am o gramada de pesti de care ar fi cel mai bine sa scap cat de curand, numai ca trebuie sa-mi pastrez urmasi de la ei.
Din icrele depuse saptamana trecuta au ramas pana azi taman 10 pui, din cele eclozate azi dup´amiaza sunt vreo 10. O sa incerc cu alta apa, si incep sa deparazitez hrana. Enhitrei si dafnii am deja, dar inca nu-s "Curati".


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 109 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group