It is currently Sat May 18, 2024 7:49 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: primele codite in plantat
PostPosted: Mon Apr 01, 2013 3:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jan 21, 2013 12:55 pm
Posts: 143
Location: bucuresti
Salutare , dupa formarea primei si singurei perechi in plantat 200 l ,femela blue cobalt si mascul blue cobalt - blue diamond , femela din alta pereche cu ceva depuneri la activ , mai mult nu stiu despre ea , masculul din informatii nu a avut pereche , la prima depunere masculul a daramat aproape toate icrele , acum la cea de a doua asta se intampla vineri seara , banuiesc pentru ca am fost la serviciu , azi dimineata au aparut primele codite in acvariul comun , cateva zeci la numar pe o teava de skimer neagra . Sperante mari nu mi fac cu ei in plantat , acum sant pe aceiasi teava ceva mai jos femela avand grija de cei care se desprind de teava iar masculul controland jumatate de acvariu , am uitat sa mentionez in acvariu se mai afla 20 neoni rosii , 10 cory black juvenili si 5 otto . Mai am un acvariu 100/40/40 momentan gol . Intrebarea este ; pot salva cumva pui din plantat ? pot incarca si niste poze dar nu stiu cum exact , putin ajutor va rog .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: primele codite in plantat
PostPosted: Mon Apr 01, 2013 4:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Nu poti salva nimic.Lasa-i asa acum si data viitoare cand vor sa mai depuna, fii pe faza si muta-i.Puii astia sunt condamnati deja.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: primele codite in plantat
PostPosted: Mon Apr 01, 2013 5:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Dec 29, 2012 7:37 pm
Posts: 10
Location: Miercurea Ciuc
Fara sanse in comun/plantat!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: primele codite in plantat
PostPosted: Mon Apr 01, 2013 8:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
O mica sansa ar fi daca scoti ceilalti pesti,sunt perechi care tolereaza interventia si dupa isi cresc frumos puii


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: primele codite in plantat
PostPosted: Fri Apr 12, 2013 8:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jan 21, 2013 12:55 pm
Posts: 143
Location: bucuresti
revin cu cea de a doua serie in plantat care dupa ce au eclozat , perechea i a coborat ceva mai jos pe con spe norocul meu pentru ca a doua zi am scos apa din plantat cam 120 l si am transferato intrun steril de 160 l , doar pe acesta l aveam la indemana , au urmat incalzitorul di acelasi plantat , un tetra ex 400 co matrix si perlon cu burete pe sorb ciclat tot la acvariul plantat si un burete bolborositor , urmand conul cu pui pe el si apoi parinti , masculul fara stres a luat conul in paza femela a fost putin stresata dar dupa o ora s a alaturat si ea masculului , a doua zi dimineata adica ieri surpriza pui roiau in jurul femelei iar masculul aduna pui care plecau aiurea prin acvariu , acum sii paseaza periodic unul altuia , cred ca sant undeva putin peste 60 puiuti , deja am observat diferenta de marime de ieri pina azi . am sa fac si un filmilet cu ei dar dupa ce l incarc pe youtube nu stiu cum sa l incarc pe forum .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: primele codite in plantat
PostPosted: Sat Apr 13, 2013 8:50 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Bafta...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: primele codite in plantat
PostPosted: Sun Apr 14, 2013 2:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jan 21, 2013 12:55 pm
Posts: 143
Location: bucuresti


http://youtu.be/r2WdQ0RLo-s , sper sa mearga .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: primele codite in plantat
PostPosted: Mon Apr 22, 2013 8:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jan 21, 2013 12:55 pm
Posts: 143
Location: bucuresti
puisorii sint tare mancaciosi , au crescut extaordinar de mult , cum e vorba cresc vazand cu ochii , 4-5 mese pe zi de artemia doua schimburi de apa , aproximativ 40% , ma chinuie artemia care o am pentru ca nu are o rata buna de eclozare cea de la dnul ciprian inca nu a ajuns , am numarat din zbor cam 80 de pui , mortalitati 5-6 pui care erau ramasi mult in urma si inotau haotic , cam atat pentru moment , ceva sfaturi in continuare .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: primele codite in plantat
PostPosted: Mon May 06, 2013 12:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jan 21, 2013 12:55 pm
Posts: 143
Location: bucuresti
si un filmulet cu pui la 3 saptamani ; http//yuotu.be/Hd9ZnJ8-63s si o noua pereche daca mi poate spune cineva ce varietate turquoise sant http://youtu.be/ijCj8SRhLp8 .



Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group