It is currently Sun May 19, 2024 3:41 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 67 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Author Message
 Post subject: Re: probleme discusi
PostPosted: Mon Apr 01, 2013 1:10 am 
Offline

Joined: Wed Mar 27, 2013 1:10 am
Posts: 70
Location: constanta
Am pus un filmulet pe youtube... chiar la 2 minute dupa ce am adaugat in apa gyrodol 2, pestii sunt detul de stresati, dar se poate observa destul de clar la unul din blue-snakeskin cum respira.
Poate asa va puteti exprima optinia si voi.Cel cu aripioarele mancate este cel care si-a pierdut echilibrul si ma mir ca este inca in viata, acum inoata chiar normal.
http://www.youtube.com/watch?v=1vG1OxKt ... e=youtu.be


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme discusi
PostPosted: Mon Apr 01, 2013 4:09 pm 
Offline

Joined: Wed Mar 27, 2013 1:10 am
Posts: 70
Location: constanta
Am observat o schimbare in comportamentul discusilor, chiar in al celor 2 blue snakeskin.
Am observat ca cel mare respira astazi cu celalalt opercul, nu stiu daca este un semn bun sau rau, nu mai este inchis la culore si nu mai am observat barele de stress conturate.
Au trecut 24 de ore de la incepretea tratamentului, la 48 de ore va trebui sa fac schimbul de apa, sa adaug in filtrare carbune activ, si sa adaug timp de o saptamanan JBL Acclimol pentru intarirea sistemului imunitar.
Este ceva gresit in ce am enumerat mai sus?
Multumesc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme discusi
PostPosted: Mon Apr 01, 2013 9:25 pm 
Offline

Joined: Wed Mar 27, 2013 1:10 am
Posts: 70
Location: constanta
dupa 30 de ore de tratament blue snake skin-ul respira cu ambii operculi dar destul de repede si ii departeaza mai mult decat ceilalti pesti.. este un semn bun ca nu mai repira doar cu unul?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme discusi
PostPosted: Mon Apr 01, 2013 9:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
La viermi de brahii , tratamentul la 28-29 de grade se repeta la 3-4 zile , macar o data .
Daca ai de a face cu ei .
Dupa terminarea tratamentului si schimbul de apa ar trebui sa vezi ameriorare la respiratie .

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme discusi
PostPosted: Mon Apr 01, 2013 9:50 pm 
Offline

Joined: Wed Mar 27, 2013 1:10 am
Posts: 70
Location: constanta
pe prospect scrie dupa 10 zile sa-l repet, e mai bine la 3.4 zile? dar ce parere ai daca respira cu un opercul ieri azi cu celalalt si acum spre seara cu ambii.
astazi am observat la el cum a zvacnit cu multe opriri bruste, si acum cateva minute s-a frecat de tot ce a prins in cale. oare isi face tratamentul efectul si l-a deranjat?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme discusi
PostPosted: Tue Apr 02, 2013 11:09 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Tratamentul se repeta dupa 4 zile asa cu a zis Aron.
E semn bun ca respira cu ambii operculi iar faptul ca se freaca de decor inseamna ca se cam zvarcolesc parazitii pe ei datorita tratamentului.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme discusi
PostPosted: Tue Apr 02, 2013 12:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
Medicamentul omoara doar viermi .
Oua sunt neafectate .
Larvele eclozeaza dupa un anumit timp din oua , timpul depinde de temperatura .
28-29 grade 3-4 zile , 25 6-7 zile , iar 30-31 2 zile .
De aci cele 8 zile ( 24-25 grade , media in in acvarii de apa dulce ) date de fabricantul medicamentului .

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme discusi
PostPosted: Tue Apr 02, 2013 12:10 pm 
Offline

Joined: Wed Mar 27, 2013 1:10 am
Posts: 70
Location: constanta
astazi am observat ca toti pestii stau intr-un colt ,se plimba foarte putin,cei 2 blue snake skin sunt mai inchisi la culoare( nu se vad barele de stress ca inainte). in 4 ore urmeaza sa le schimb apa. Tratamentul ii tine pe pesti intr-un stress continuu?Dupa schimbul de apa o sa adaug jbl acclimol pana reincep tratamentul sau nu este bine sa ma iau dupa ce zic ei pe prospect?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme discusi
PostPosted: Tue Apr 02, 2013 12:57 pm 
Offline

Joined: Wed Mar 27, 2013 1:10 am
Posts: 70
Location: constanta
http://www.youtube.com/watch?v=XiQueVq- ... e=youtu.be

mai sus este un film cu starea lor, acum urmeaza sa schimb apa pentru ca au trecut aproape 48 de ore de cand am inceput tratamentul cu gyrodol 2


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme discusi
PostPosted: Tue Apr 02, 2013 2:33 pm 
Offline

Joined: Wed Mar 27, 2013 1:10 am
Posts: 70
Location: constanta
am schimbat 30% din apa le-am dat putina mixtura si rezutat este acceptabil.
cel mai afectat respetiv blue snake skin cel mare a mancat cu o pofta de mancare redusa,celalalt nu a mancat deloc, red cover manaca toti normal,si red marlboro mananca 2 din 3, un red marlboro l-am eutanasiat de aseara pentru ca nu mai avea echilibru deloc si avea aripioarele mancate.
Ce parere aveti despre celalat blue snake skin? oare de ce nu mananca?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 67 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group