It is currently Mon Apr 29, 2024 3:06 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: MEMBRU NOU=PROIECT NOU=AVALANSA DE INTREBARI!!!
PostPosted: Sat Jan 12, 2013 3:36 pm 
Offline

Joined: Fri Jan 11, 2013 5:28 pm
Posts: 17
Location: Bucuresti
Dragos iti multumesc pentru raspuns si mai ales pentru rabdarea de a trata fiecare punct in parte.
1.Cel mai probabil,din cat am mai masurat si am calculat eu va fi un 195x40x55.Si asta pe care il am are inaltimea de 55 si marturisesc ca nu este prea confortabil sa umbli in el,deci n-o voi face mai mare.Daca va fi nevoie de fund dublu sau de ramforsari va aprecia si cel care il va confectiona.
2.Bratele le am destul de lungi,numai ca este departe de a avea o placere ca sa scot si sa spal pietrisul :D
3.a.Marturisec ca nu stiu nici cum arata si nici cum functioneaza un sump.Doar am auzit de asa ceva,dar nimic mai mult.O sa incerc sa ma documentez.Cert este ca daca va trebui sa aiba o inaltime mai mare de 45 cm(cam atat am eu de la podea pana la placa pe care sta asezat acvariul)iese din calcul.
b.O sa ma documentez legat de filtrul extern pe care mi-l recomanzi.
c.Poate nu-mi dau eu seama,dar mi se pare putin paradoxal.Daca ai filtru de substrat si tragi apa,nu ar trebui sa ai substratul mai curat,deci implicit scoaterea si spalarea lui sa se faca mai rar???Peste tot pe unde am mai citit despre aceste filtre se spune ca necesita mai multe interventii(in sensul de curatare) la substrat.Poate ma lamureste si pe mine cineva.
4.lamurit
5.Sa inteleg ca si daca nu as opta pentru un filtru extern cu UV,nu este imperios necesar sa posed asa ceva.
6.Nu zic ca ar fi rau sa iau mai multi de 10(15-20 cum zici tu),dar perechile astea din cate inteleg eu se aleg la maturitate,deci va trebui sa-i tin pe toti 15-20 pana atunci si mi se pare ca as aglomera foarte mult acvariul.E adevarat ca eu vorbesc din citite si tu din experienta,dar oricum sa-i tin pana la maturitate in acvariul asta mi se pare cam mult.Ei,la partea cu "VARIETATILE COMPATIBILE",m-ai cam bagat in ceata,poate ma mai ajuti putin cu informatii.Chiar nu stiu care sunt compatibilitatile.Oricum ma gandeam sa iau 4 varietati,cate 3 din fiecare(nu o sa fiu eu asa norocos ca sa fie toti masculi sau femele :D ).Dar repet,depinde si de ce se va gasi la crescatorul respectiv la momentul cumpararii,ca la pana la urma ma poate indruma putin si el,ca n-o fi atat de rau intentionat.Si pana la inmultire mai este cale lunga si din cate vad eu necesita destul de multa atentie.Nu ca eu as duce lipsa de asta,dar daca ii loveste dragostea prin mijlocul verii,cand eu nu am timp nici sa mananc(ma ocup de constructii),sunt slabe sanse sa-i pot sustine :D
7.Asa cum am spus,nu tin numaidecat sa fie acvariul aranjat din prima,chiar n-am o problema sa pun mopanii si plantele ulterior si pe rand,asa cum am citit ca e mai bine.Doar ca substratul ma ajuta intr-un fel,in sensul ca nu trebuia sa mai mut acvariul de pe pozitie(ca pe pozitie e chinul dracului sa pui pietris).Dar daca este mai sigur si mai bine pentru pesti sa nu fie,asta este,mai facem inca un sacrificiu ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU=PROIECT NOU=AVALANSA DE INTREBARI!!!
PostPosted: Sat Jan 12, 2013 7:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 27, 2011 12:52 pm
Posts: 883
Location: pitesti
Ca si in constructii si aici discusareala se fura de la un crescator(acvarist) la altul.Bine ai venit!

_________________
http://adi74.sunphoto.ro/discusi

https://www.facebook.com/Discus-Pitesti-Romania-231576793874044/?ref=aymt_homepage_panel
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.231688277196229.1073741828.231576793874044&type=1&l=be71b6b905


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU=PROIECT NOU=AVALANSA DE INTREBARI!!!
PostPosted: Sat Jan 12, 2013 10:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Quote:
1.Cel mai probabil,din cat am mai masurat si am calculat eu va fi un 195x40x55.Si asta pe care il am are inaltimea de 55 si marturisesc ca nu este prea confortabil sa umbli in el,deci n-o voi face mai mare.Daca va fi nevoie de fund dublu sau de ramforsari va aprecia si cel care il va confectiona.
Ok.
Quote:
2.Bratele le am destul de lungi,numai ca este departe de a avea o placere ca sa scot si sa spal pietrisul
Nu ar trebui sa scoti pietrisul pt a il spala deoarece ai decicla astfel bazinul ci sa scoti doar cea mai mare parte a mizeriei din el periodic fara a scoate pestii din bazin cea ce mi se pare mult mai greu mai ales daca pozitia este incomoda si inaltimea bazinului mare.
Quote:
3.a.Marturisec ca nu stiu nici cum arata si nici cum functioneaza un sump.Doar am auzit de asa ceva,dar nimic mai mult.O sa incerc sa ma documentez.Cert este ca daca va trebui sa aiba o inaltime mai mare de 45 cm(cam atat am eu de la podea pana la placa pe care sta asezat acvariul)iese din calcul.
Nu conteaza inaltimea la un sump. Poate fi si 20 cm daca in el incape suficient material filtrant pt nevoia bazinului tau. Principiul este foarte simplu: O pompa baga apa din sump in bazin ,in bazin este un preaplin (o gaura intr-o laterala la 3-5 cm de marginea superioara a geamului sau daca nu vrei sa gauresti laterala exista si alte modele de preaplin) si cind apa ajunge in dreptul preaplinului aceasta curge in sump astfel creinduse un circuit continuu al apei. Trebuie sa te asiguri ca in cazul unei pene de curent nu ti se face inundatie (lucru simplu dealtfel daca gindesti totul cum trebuie inca din start). Marile avantaje ale sumpului sunt ca:
- asigura atit filtrarea mecanica cit si cea biologica (daca vrei chiar si chimica) si ca datorita volumului mare de material care incape in el filtrarea este de calitate foarte buna (mai buna ca la celelalte sisteme) .
- Este extraordinar de usor sa il cureti...practic speli doar vata de perlon (eventual si buretii) cind iti aduci aminte...mai ales daca sumpul este supradimensionat cu mult (ceea ce nu e deloc greu de facut) pt bazinul tau aproape ca nu e nevoie sa cureti nici vata de perlon.
- In el poti pune toata aparatura (incalzitor, reactoare,etc) bazinul devenind mult mai estetic
-Daca este facut cum trebuie sumpul nu face absolut nici un zgomot .
Quote:
b.O sa ma documentez legat de filtrul extern pe care mi-l recomanzi.
ok dar si mai bine ar fi sa te documentezi cu privire la sump ;)
Quote:
c.Poate nu-mi dau eu seama,dar mi se pare putin paradoxal.Daca ai filtru de substrat si tragi apa,nu ar trebui sa ai substratul mai curat,deci implicit scoaterea si spalarea lui sa se faca mai rar???Peste tot pe unde am mai citit despre aceste filtre se spune ca necesita mai multe interventii(in sensul de curatare) la substrat.Poate ma lamureste si pe mine cineva.
Daca apa din bazin este trasa de pompa prin substrat mizeria intra in acesta si este descompusa de bacterii in parte iar ce nu poate fi usor descompus se transforma intr-un fel de mil care ramine in substrat si trebuie scos periodic.
Quote:
4.lamurit
ok
Quote:
5.Sa inteleg ca si daca nu as opta pentru un filtru extern cu UV,nu este imperios necesar sa posed asa ceva.
Exact. Uv-ul nu este un must be. mai bine investesti mai mult in filtrare si in pesti ;)
Quote:
6.Nu zic ca ar fi rau sa iau mai multi de 10(15-20 cum zici tu),dar perechile astea din cate inteleg eu se aleg la maturitate,deci va trebui sa-i tin pe toti 15-20 pana atunci si mi se pare ca as aglomera foarte mult acvariul.E adevarat ca eu vorbesc din citite si tu din experienta,dar oricum sa-i tin pana la maturitate in acvariul asta mi se pare cam mult.Ei,la partea cu "VARIETATILE COMPATIBILE",m-ai cam bagat in ceata,poate ma mai ajuti putin cu informatii.Chiar nu stiu care sunt compatibilitatile.Oricum ma gandeam sa iau 4 varietati,cate 3 din fiecare(nu o sa fiu eu asa norocos ca sa fie toti masculi sau femele ).Dar repet,depinde si de ce se va gasi la crescatorul respectiv la momentul cumpararii,ca la pana la urma ma poate indruma putin si el,ca n-o fi atat de rau intentionat.Si pana la inmultire mai este cale lunga si din cate vad eu necesita destul de multa atentie.Nu ca eu as duce lipsa de asta,dar daca ii loveste dragostea prin mijlocul verii,cand eu nu am timp nici sa mananc(ma ocup de constructii),sunt slabe sanse sa-i pot sustine
Nu ii vei tine pe toti pina la maturitate ci doar 5-6 cei mai frumosi din fiecare varietate. Daca ai 2 varietati vei tine doar 10-12 bucati. Restul care nu vor fi asa cum doresti tu ii vei da pe parcurs.
Varietati compatibile inseamna varietati care atunci cind le combini si scoti puradei din ele nu iti dau panarame ci tot niste discusi de calitate. Uite niste exemple de varietati compatibile :
1. red turqoaz, brun, red snakeskin, cekerboard turqoaz, etc.
2. leopard (astia sunt de 100 de feluri de ex. ring leopard, mozaic leopard, eruption leopard, etc), Leopard snakeskin (si astia sunt de multe feluri. De ex web majestic, super eruption, eruption, etc.) , red spoted green ....
3. Blue diamond, Blue snake skin, blue turqoaz, blue cobalt, etc.
si exemplele pot continua .
Pe discusi de obicei ii apuca dragostea cind ai tu timp mai mult . Adica din Noiembrie-decembrie pina prin Aprilie-mai.
Quote:
7.Asa cum am spus,nu tin numaidecat sa fie acvariul aranjat din prima,chiar n-am o problema sa pun mopanii si plantele ulterior si pe rand,asa cum am citit ca e mai bine.Doar ca substratul ma ajuta intr-un fel,in sensul ca nu trebuia sa mai mut acvariul de pe pozitie(ca pe pozitie e chinul dracului sa pui pietris).Dar daca este mai sigur si mai bine pentru pesti sa nu fie,asta este,mai facem inca un sacrificiu
Decit sa trebuiasca sa scoti toti pestii ca sa bagi pietrisul mai bine il faci de la inceput cum vrei si nu mai intervii mai tirziu. Poti sa faci niste discusi varza umblind la ei in felul asta.

O seara buna,
Dragos.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU=PROIECT NOU=AVALANSA DE INTREBARI!!!
PostPosted: Sat Jan 12, 2013 10:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Vad ca Dragos a cam punctat tot ce era important.
Ca sa ma bag si eu in seama vin cu o singura atentionare si anume: nu combina varietatile care au bare de stres cu cele fara bare de stres, adica nu combina nonpigeonii cu pigeonii altfel acvariul tau va arata precum Rapirea din serai deasupra patului.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU=PROIECT NOU=AVALANSA DE INTREBARI!!!
PostPosted: Sat Jan 12, 2013 10:51 pm 
Offline

Joined: Mon Jan 09, 2012 3:39 pm
Posts: 50
Location: constanta
Eu personal recomand filtrul de substrat doar daca tii neaparat sa cresti discusii in plantat,si aici cand spun plantat ma refer la mai mult decat echinodorus,valisneria,criptocorinne,etc.In bazinul meu functioneaza filtru de subdstrat pe principiul "impinge\sufla"(imi cer scuze pt. explicatia precara)tocmai pentru a evita ulterioarele probleme vcare ar putea aparea.Cresc discusii in plantat asta insemnand plante nerecomandate in mod normal pentru acesti pesti,inclusiv "gazon".AM introdus pestii la minim 10 cm in bazinul comun si nu am avut nici cea mai mica problema.
Intradevar un sump ar rezolva si ar insemna mult in privinta unei filtrari ,imi permit sa spun perfecte,iar daca ai posibilitatea achizitioneaza\confectioneaza asa ceva.Referitor la sfatul colegului in privinta numarului de pesti,are dreptate,poti achizitiona 15-20 chiar daca ti se par multi si este de apreciat grija pe care o ai fata de suprapopulare,deoarece va intensifica concurenta in timpul hranirii si va diminua agresivitatea pe perioada alegerii exemplarelor dorite care de altfel se va efectua in 2,3 sau mai multe etape in functie de dezvoltare,agresivitate,culoare,forma,etc,etc, pana la formarea perechilor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU=PROIECT NOU=AVALANSA DE INTREBARI!!!
PostPosted: Sun Jan 13, 2013 1:46 am 
Offline

Joined: Fri Jan 11, 2013 5:28 pm
Posts: 17
Location: Bucuresti
2.Asa cum am precizat,acvariul va fi unul semiplantat,in nici un caz plantat,deci varianta filtrului de substrat pica.Ramane celelalte doua,cu doua filtre exterioare,respectiv un sump.Cu filtrele exterioare e simplu,problema MAXIMA o reprezinta sump-ul.Eu am mai citit pe ici pe colo despre ele,dar nu sunt nici pe departe lamurit.Sunt tot felul de filozofi,care fac fel de fel de schite incomplete si care se contrazic una pe cealalta.In primul rand vreau sa fac precizarea ca acvariul va sta in living si in consecinta va trebui sa indeplineasca urmatoarele aspecte:
-sa fie estetic,deci toata tevaraia care iese si intra din acvariu sa fie ceva finut,elagant,care sa pice cumva cu capacul(sa nu trebuiasca sa-l ciopartesc prea mult),sa nu arate ca la o crescatorie pe undeva;
-sa nu fie zgomot datorat curgerii apei,sau daca va fi sa fie cat mai mic,de preferat ca la un filtru exterior(adica insesizabil);
-sa nu miroase in casa(poate sunt eu paranoic,dar am vazut o schita la unul care scria ca vrea sa puna pentru filtrare biologica frunze uscate,urzici si numai stiu ce mama dracului.Numai a urzici si frunze uscate nu mi-a mai mirosit prin casa :D ).
-avand in vedere ca va sta undeva intr-un raft,destul de mic ca si inaltime sa nu fie probleme cu umezeala,sau daca sunt sa existe posibilitatea montarii unui capac.
-si cel mai important,de fapt cu asta trebuia sa incep,sa fie 100% sigur in ce priveste riscul de inundatie,indiferent de ce s-ar putea intampla legat de furnizarea energiei electrice(am gasit o postare in care unul isi lauda de nu mai putea inventia,dar avea o poza cu un lighean in zona,care cica n-ar fi fost pus acolo decat pentru situatii exceptionale :D ).La mine in casa si cativa litri de apa varsati pot crea probleme majore,avand in vedere ca locuiesc la etajul unei case construite in perioada interbelica,cand se faceau planseele din lemn ca betonul era mai greu accesibil,asa ca pana la cel de jos nu-i cale lunga :D.In principiu am cam inteles eu cum sta treaba cu rezerva care se lasa in sump pentru a putea prelua cantitatea de apa de peste over flow.Astea le calculez eu cand montez instalatia.
Acum daca tot mi-ati laudat acest sistem si presupunand ca indeplineste conditiile enumerate mai sus,dati-mi va rog si o schita cu varianta in care ar trebui sa-l fac,ce materiale filtrante ar trebui sa folosesc si cam ce cantitate(ca sa pot face si o evaluare financiara),ce sistem de evacuare al apei din acvariu si ce tip de pompa mi-ati recomanda.Datele problemei sunt urmatoarele:
-dimensiuni exterioare acvariu 195x40x55 cm;
-capacul acvariului este situat la aproximativ 110-115 cm(maxim 120!) de la pardoseala;
-sub standul pe care va sta acvariul va fi o inaltime de aproximativ 40 cm(dar nu mai mult) si o latime de 37-38cm.Lungimea nu este asa strict limitata,ca pot confectiona standul dupa sump.
6.Multumesc pentru exemplele de varietati compatibile,o sa le studiez cu atentie,dar cu siguranta din cate mi-ai scris tu acolo,am de unde alege.Oricum nu intentionam sa fac vreo tiganie.
7.In cazul asta o sa pun doar substratul si o sa ramana sa introduc pe rand plantele si mopanii dupa ce pestii vor avea peste 12 cm.
Multumesc inca o data pentru raspunsuri si astept date suplimentare legate de constructia sump-ului.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU=PROIECT NOU=AVALANSA DE INTREBARI!!!
PostPosted: Sun Jan 13, 2013 2:35 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
CALIN wrote:
La mine in casa si cativa litri de apa varsati pot crea probleme majore,avand in vedere ca locuiesc la etajul unei case construite in perioada interbelica,cand se faceau planseele din lemn ca betonul era mai greu accesibil,asa ca pana la cel de jos nu-i cale lunga :D.
Atunci.... pot spune ca ai o problema mult mai grava decat restul cu mirosul si zgomotul!
Studiaza greutatea totala a acvariului..... si vezi daca "te tine plafonul"!!! Nu e gluma cu asta.
La un calcul sumar ai asa: 195x40x55 = 429 Litri apa brut + 104 kg sticka de 10mm + un "minim" 50kg nisip (avand in vedere ca vrei un semi-plantat etc) + .... restul continui tu de adunat si calculat, eventual greutatea standului.... sau ce mai pui in plus.
Cred ca asta trebuia sa te gandesti prima data... nu l-a miros. De mirosit.... v-a mirosi oricum: a peste! Succes

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU=PROIECT NOU=AVALANSA DE INTREBARI!!!
PostPosted: Sun Jan 13, 2013 8:56 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Quote:
...consecinta va trebui sa indeplineasca urmatoarele aspecte:
-sa fie estetic,deci toata tevaraia care iese si intra din acvariu sa fie ceva finut,elagant,care sa pice cumva cu capacul(sa nu trebuiasca sa-l ciopartesc prea mult),sa nu arate ca la o crescatorie pe undeva;
Este estetic. In bazin nu se va vedea decit o teava prin gaura din peretele bazinului (asta poate fi facuta intr-o laterala mica pt a nu se vedea) si inca o teava prin care intoarce apa din sump (asta poate sa nu se vada deloc daca o pui deasupra apei)
Quote:
-sa nu fie zgomot datorat curgerii apei,sau daca va fi sa fie cat mai mic,de preferat ca la un filtru exterior(adica insesizabil);
Facut cum trebuie nu se aude absolut nimic
Quote:
-sa nu miroase in casa(poate sunt eu paranoic,dar am vazut o schita la unul care scria ca vrea sa puna pentru filtrare biologica frunze uscate,urzici si numai stiu ce mama dracului.Numai a urzici si frunze uscate nu mi-a mai mirosit prin casa ).
Daca il faci suficient de mare, cu suficient material filtrant dupa ciclare nu se mai simte nici un miros
Quote:
-avand in vedere ca va sta undeva intr-un raft,destul de mic ca si inaltime sa nu fie probleme cu umezeala,sau daca sunt sa existe posibilitatea montarii unui capac.
Se poate face fara nici o problema un capac din sticla. Daca vrei poti sa il faci aproape etans
Quote:
-si cel mai important,de fapt cu asta trebuia sa incep,sa fie 100% sigur in ce priveste riscul de inundatie,indiferent de ce s-ar putea intampla legat de furnizarea energiei electrice(am gasit o postare in care unul isi lauda de nu mai putea inventia,dar avea o poza cu un lighean in zona,care cica n-ar fi fost pus acolo decat pentru situatii exceptionale ).La mine in casa si cativa litri de apa varsati pot crea probleme majore,avand in vedere ca locuiesc la etajul unei case construite in perioada interbelica,cand se faceau planseele din lemn ca betonul era mai greu accesibil,asa ca pana la cel de jos nu-i cale lunga .In principiu am cam inteles eu cum sta treaba cu rezerva care se lasa in sump pentru a putea prelua cantitatea de apa de peste over flow.
Quote:
Astea le calculez eu cand montez instalatia.
:good2:
Exact. Ideea este sa aiba in sump loc mai multa apa decit poate sa curga din bazin pina se dezamorseaza sistemul la o eventuala pana de curent. Dupa revenirea curentului sistemul trebuie sa se reamorseze singur.
Quote:
Acum daca tot mi-ati laudat acest sistem si presupunand ca indeplineste conditiile enumerate mai sus,dati-mi va rog si o schita cu varianta in care ar trebui sa-l fac,ce materiale filtrante ar trebui sa folosesc si cam ce cantitate(ca sa pot face si o evaluare financiara),ce sistem de evacuare al apei din acvariu si ce tip de pompa mi-ati recomanda.Datele problemei sunt urmatoarele:
-dimensiuni exterioare acvariu 195x40x55 cm;
-capacul acvariului este situat la aproximativ 110-115 cm(maxim 120!) de la pardoseala;
-sub standul pe care va sta acvariul va fi o inaltime de aproximativ 40 cm(dar nu mai mult) si o latime de 37-38cm.Lungimea nu este asa strict limitata,ca pot confectiona standul dupa sump.
Eu as face asa:
Bazinul 180-185 lungime pt a incapea pe laterale tevile
Sumpul L=100-150 x l=25-30 x h=25-35 .In el as face 4 compartimente pe latime + al cincilea compartiment pt rezerva .
Primul compartiment umplut cu vata de perlon. In acesta apa care vine din bazin ar trebui sa curga de sus si sa fie spatiu in partea de jos pt a se duce apa in compartimentul nr 2.
Compartimentul 2 ar trebui sa fie umplut cu bureti ,eventual in partea de jos pe unde intra apa ai putea sa pui un strat de 4-5 cm de biobals pt a nu se colmata buretii usor.In acest compartiment apa vine din compartimentul 1 pe jos si se duce pe sus in compartimentul 3.
Compartimentul 3 - In acesta as pune siporax sau alte medii filtrante pt filtrarea bio. In acesta apa vine pe sus si iese pe jos in comp. 4.
Compartimentul 4 - In acesta as pune seachem Matrix si seachem denitrate daca sunt suficienti bani. Daca nu vrei sa bagi multi bani in el poti sa renunti la al-4-lea compartiment sau sa il faci si sa bagi in el tot siporax sau sa nu bagi nimic pina vei reusi sa cumperi materialele respective.
compartimentul 5 (rezerva)- In acest compartiment sta pompa si rezerva de apa. Aici ar trebui sa calculezi a.i. sa faci compartimentul functie de cita apa este nevoie sa incapa in el in cazul unei pene de curent .

Voi incerca sa iti fac si o schita dar nu am momentan timp.

Costurile:
Pompa de apa - cca 100-300 lei (depinde ce iti cumperi) .Iti recomand una reglabila cu un debit de minim 1500-2000 litri/ora.
Bazinul sumpului - 150-300 Lei ...depinde cine ti-l face si cit de mare il vrei, din ce geam...
Material filtrant: Mai poti sa inlocuiesti siporaxul in parte cu ce mai ai prin casa sau cu spartura de lava ori altceva mai ieftin dar cu suprafata mare pt bacterii.
- 10-15 litri (sau mai mult)de siporax sau altceva echivalent -100-450 lei (depinde cit pui, ce pui si de unde il cumperi). Daca pui 15 litri de siporax costa cca 450 lei (si aici depinde de unde il cumperi)
- vata de perlon -20-30 lei
- Buretii - maxim 60-70 lei (daca ii iei de la jbl). daca vei cumpara chinezarii iesi mai ieftin.
Seachem matrix si seachem denitrate - Vreo 4 si 4 litri ... Astea poti sa le pui in timp sau sa nu le mai pui deloc sau sa bagi alt material pt filtrarea bio. Oricum compartimentul eu iti recomand sa il faci iar daca te dau banii afara din casa sa bagi matrix in el. daca nu poti baga altceva. Pe tur in cazul in care vrei poti sa montezi si un filtru uv-c dar nu e indispensabil.

Costa deci cam cit un filtru extern bunicel dar este mult mai bun.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU=PROIECT NOU=AVALANSA DE INTREBARI!!!
PostPosted: Sun Jan 13, 2013 12:34 pm 
Offline

Joined: Fri Jan 11, 2013 5:28 pm
Posts: 17
Location: Bucuresti
Pentru NIMENI:stai linistit ca asta fac toata ziua - inginer constructor :D .Am studiat de mult situatia din teren si chiar e ultima problema pe care mi-o fac.Spatiul in care va sta suportul acvariului este langa reazemul grinzilor(lipit de perete),este o zona in care planseul este pe arce de caramida fixate cu profile I metalice,o parte din el chiar sprijinind pe o structura metalica de la o mica extindere,zidurile de la parter sunt mai groase decat cele de la etaj,deci partea din spate a standului va sprijini pe zid etc.Partea din lemn este dincoace de acvariu,dar pentru apa in eventualitatea unei inundatii(Doamne fereste!!!) nu reprezinta un impediment.Ce sa facem,asa-i place apei,sa curga pe unde ii vine mai usor :D Cred ca as intra in istorie sa-mi daram singur casa.
Sper ca ai glumit cu mirosul.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU=PROIECT NOU=AVALANSA DE INTREBARI!!!
PostPosted: Sun Jan 13, 2013 2:39 pm 
Offline

Joined: Fri Jan 11, 2013 5:28 pm
Posts: 17
Location: Bucuresti
Pentru Dragos:
Am inteles,singura problema ar fi diametrul gaurii care trebuie dat in laterala acvariului(am vazut pe unii care scriau ca au dat "o gaura de 3/4,adica de 26 mm" :D ,asta ca sa-mi intelegi confuzia dupa studierea mai multor postari legate de sump).Pozitionarea gaurii am inteles ca va fi in functie de rezerva de apa pe care o poate prelua sump-ul in eventualitatea unei pene de curent(adica volumul de apa care ocupa spatiul dintre suprafata apei si partea de jos a gaurii din laterala acvariului sa fie mai mic decat volumul de apa care intra peste corpul pompei de apa in camera acesteia,astfel incat sa nu iasa afara din sump - cred ca am inteles bine rationamentul).
Cu estetica am lamurit-o,legat de zgomot spui ca nu-i nici o problema.Unde mai am eu ceva dubii este la partea cu mirosul(dupa ce am mai vazut si postarea lui nimeni - eu sper ca a glumit),dar daca tu spui ca nu ma trezesc cu nu stiu ce mirosuri dubioase in sufragerie,ma bazez pe experienta ta.La capac ma gandeam totusi sa fac unul din abs,sau din ce se confectioneaza astea la acvariile facute la comanda,ca,pe langa faptul ca ar inchide cat mai bine sump-ul,mi se pare si mai usor de manevrat,nu se poate sparge etc.Acum depinde si cat de des trebuie umblat in sump.
Aici nu am prea inteles eu foarte bine,cu amorsatul si dezamorsatul.Avem urmatoarea situatie: se opreste curentul si se scurge tot surplusul de apa de peste over flow in sump.Revine curentul si pompa incepe sa bage iarasi apa in acvariu.Evacuarea aia se autoamorseaza si incepe sa functioneze de la sine(adica sa coboare apa din nou in sump) sau ma trezesc ca pompa ramane fara apa si se arde,sau mai rau,iau si foc?Am vazut ca unele evacuari au un furtunas la partea de sus a tevii,probabil pe unde sa iasa aer ca sa se amorseze,dar nu sunt sigur 100% de principiul ei de functionare.Poate pun prea multe intrebari,dar vreau sa fiu 100% sigur ca nu fac acest sistem si ulterior voi avea probleme cu el.Deci,la capitolul asta as avea nevoie de cateva explicatii suplimentare legate de evacuarea apei din acvariu de la diametrul gaurii din perete acvariului pana la materialele din care este bine sa se face conducta( inclusiv diametre).
Bazinul il voi lasa probabil de 190-195 cm si vad eu cum mai fac 10 cm pentru tevi.La lungime mai pot sa umblu putin,singura marime unde nu mai pot face nimic este latimea.
Sump-ul ar putea avea dimensiunile cam asa:L=90-100,l=30,h=30-35cm.Nu-i neaparat nevoie de schita,imi dau seama cum vine,doar sa-mi spui care ar trebui sa fie diferenta de inaltime intre laturile sump-ului si peretii despartitori.
Ca si latime a camerelor,excluzandu-le pe cea a pompei si cele cu siporax(15 litri) si matrix (8 litri) unde sunt conditionat de volumul camerei,cum fac imparteala?Mai exact,cum trebuie sa fie volumul camerei buretilor in comparatie cu volumul primei camere,umpluta cu vata de perlon?
Daca nu am posibilitatea sa bag matrix de la inceput si ramane compartimentul gol in prima faza,este nevoie sa pun un burete ceva sub peretele despartitor de la compartimentele 3 si 4,ca sa nu curga siporaxul in ambele compartimente?
Materiale necesare pentru sump:
-pompa - am gasit la 2000 litri/h accesibile ca pret si cu consumuri de energie bune,eu avand si avantajul inaltimii reduse la care trebuie sa ridice pompa(1.10 m);
-bazinul si capacul e clar,vad eu unde le fac,probabil unde o sa fac si acvariul;
-siporaxul stii pe unde il pot gasi la pret bun?
-vata si bureti sunt la Hornbach,iar matrix-ul daca nu o sa-l pun din prima,o sa ma interesez ulterior de el.Prin ce am citit eu despre matrix si denitrate,pe langa faptul ca toata lumea le lauda,unii spun ca trebuie debite mici la pompa ca sa functioneze(maxim 400-500 litri/h la matrix si 200 litri/h la denitrate).E adevarat,stii ceva legat de acest aspect?Ca nici nu as vrea sa dau banii pe ele si sa nu-si faca treaba.
Probleme mari legate de evaporare banuiesc ca nu pot fi la acest sistem,mai ales daca ii confectionez capac la sump.Legat de schimburile periodice de apa,banuiesc ca trebuie scoasa pompa din priza,lasat pana se scurge in sump apa de peste over flow,sifonat si scoasa apa din acvariu cat e nevoie,completat cu apa pana sub over flow si repornit sistemul.Sper ca am inteles pe deplin functionarea lui.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group