It is currently Wed May 01, 2024 9:22 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: discusi.
PostPosted: Sun Mar 21, 2010 12:03 am 
Offline

Joined: Fri Mar 19, 2010 11:28 pm
Posts: 1
salut.eu vreau sa pun in acvariu discusi(pana acum am avut alte specii de pesti) dar nu prea stiu conditiile lor de viata.am citit eu pe net dar, nu am fost prea incantat de informatiile gasite.va rog sa ma ajutati si pe mn.vreau sa stiu ce contitii trebuie sa indepinesc. daca s-ar putea de la A la Z.multumesc.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusi.
PostPosted: Sun Mar 21, 2010 12:20 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 9:21 pm
Posts: 94
Location: Bucuresti
Prietene ravel de la A la Z nu putem sti nici noi insa ca sa nu astepti in zadar povesti la toate intrebarile tale (care sunt foarte multe) fara sa-ti dai macar seama in acest moment cat de multe sunt ia-o usor. Tre sa citesti pas cu pas tot acest forum categorie cu categorie, fara sa vrei iti vor aparea zeci sau sute de intrebari, le centralizezi pe toate le acomodezi la situatia ta, adica cam la ce vrei tu sa faci, bazin, volum, intentii, plantat sau nu etc si le plasezi pe fiecare la rubrica respectiva.

Eu unul asa as face. Pentru inceput incepe cu aceasta informatie

Baza

Achizitie

_________________
The journey gives us true pleasure, not the destination!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusi.
PostPosted: Sun Mar 21, 2010 12:24 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
1. Ai postat intr-o sectiune gresita.
2. Intra pe forumul vechi si apucate de citit ca poti ajunge doctor docent in discusi la cat ai de invatat de acolo.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusi.
PostPosted: Tue Mar 30, 2010 11:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 5:35 pm
Posts: 63
Location: DEVA
Bine ai venit! Scopul unui forum nu e de a te hrani cu pipeta ci de a rezolva anumite probleme, care nu au mai avut o solutie, prin contributia voluntara a membrilor lui.Deci, trebuie sa citesti carti, posturi ,documente si iti faci un bagaj de cunostiinte, si apoi revii cu intrebari la tinta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusi.
PostPosted: Wed Mar 31, 2010 6:00 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Sau si mai simplu iti cumperi un bazin de minim 100 litri , filtru , incalzitor care sa tina t constanta la 28-30 gC si apoi cumperi si vreo 6 pui de discus de 8 cm .Vei pierde o parte dintre cei 6 aproape sigur dar vei invata cum trebuie sa ai grija de ei .Daca vei citi jumatate de an tot ce prinzi despre discus si dupa acea iti vei lua 6 pui de care ti-am zis mai sus tot iti vor muri o parte probabil . Din pacate nu vei invata ce trebuie sa stii despre discus decit in momentul in care vei avea discusi in bazin .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusi.
PostPosted: Wed Mar 31, 2010 8:16 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Are dreptate mare dragos! :appl:
"Teoria ca teoria, da' practica ne omoara."
Eu zic sa pui mana sa te documentezi cat de cat, dar sa-ti si iei vreo 6 bucati(ceva mai ieftini) si sa-ti "faci mana" cu ei.
Bafta!

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusi.
PostPosted: Wed Mar 31, 2010 8:56 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
De fapt la ce visezi in privinta lor? cam ce ai dori sa faci cu ei daca ai avea posibilitatea?
De raspunsul la intrebarile astea depinde ce trebuie sa-ti raspundem noi.
Nu incerca sa scrii ca vrei doar sa vezi daca reusesti cu ei. Asta vor toti la inceput, iar daca n-au prea mult ghinion, se trezesc intr-o buna zi cu o pereche care depune icre in acvariul lor.
Daca vrei doar sa ai cativa discusi pe care sa-i poti contempla,...cumparati alti pesti, mai frumosi si mai usor de intretinut. Pune-ti locatia, sa aflam cel putin daca o sa ai nevoie de osmoza sau nu. Din capul locului iti scriu ca 80% dintre noi ne descurcam greu sau deloc fara un asemenea filtru. Cam 70-120 de euro te costa. O canistra cam tot asa, un filtru rapid intre 10-60 de euro, restul le cam stii singur. Sa cresti pui in acvariu plantat si sa mai fie si fara alge, iar pestii sa ramana sanatosi, e o performanta greu de realizat chiar si de catre discusari mai versati. In zona asta a acvaristicii dai un ban, dar cel putin nu te plictisesti.
Mai ales daca faci intai si intrebi dupa.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group