It is currently Thu Mar 28, 2024 4:28 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
Author Message
 Post subject: Re: MEMBRU NOU = PROIECT NOU = AVALANSA DE INTREBARI !!!
PostPosted: Tue Jan 15, 2013 11:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
CALIN wrote:
NIMENI,eu am intrebat la inceput si despre filtrele undergravel,dar pana la interventia lui drdiscus nu a pomenit nimeni de ele.Ce marca este sistemul pe care l-ai pozat tu acolo?

Din pacate.... Eheim :(

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU=PROIECT NOU=AVALANSA DE INTREBARI!!!
PostPosted: Wed Jan 16, 2013 8:57 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
reisz-medre wrote:
Bine ai venit printre noi! Fiind acasă și neavând calculator (scriu de pe telefon) îmi este greu să-ți răspund sumedeniilor de întrebări. Dacă vrei sună-mă la tel. 0742-019118 și pot să-ți răspund în măsura cunoștințelor.

Aceasta a fost prima mea intervenţie, apoi un pm. pe tema undergravelului....
Cel mai ieftin este cel de la Resun (de acesta am şi eu) care costă undeva la 25-30 lei. Eheim-ul cred că este de 10 ori mai scump :oops:

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU = PROIECT NOU = AVALANSA DE INTREBARI !!!
PostPosted: Wed Jan 16, 2013 9:15 am 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
Salut,

Gratar de la Resun am si eu dar a trebuit sa cumpar 2 cutii de module pentru ca am suprafata destul de mare (120x45). Modulele au dimensiunea de 10x5 cm si poate fi configurat in aproape orice forma. In mom in care am cumparat gratarul respectiv am cumparat si un cap de pompa care se potriveste tevii prin care se absoarbe apa de sub gratar. Tot resun e si capul de pompa. In total 130 RON. Am mai cumparat de la Hornbach 2 saci de 25 kg pietris de rau granulatie 2-4 mm care arata foarte natural si care este si curat. Deci cu un total de 200 RON am facut un filtru de substrat de 120x45 si gros de 5-7 cm. Nu este deloc putin. Referitor la debitul pompei, este de 700 litri/h.
Din cate am intzeles in cazul unei pene de curent prelungite bacteriile din filtrul de substrat sunt mai in siguranta decat decat cele dintr-o canistra. Cu toate astea eu am si o canistra pentru ca vreau ca in cazul in care mi se arde capul de pompa (este totusi un device de 60 ron) sa am un sistem de backup pana cand imi cumpar altul. Un alt motiv pentru care am si o canistra este ca acvariul meu va fi unul semiplantat si este posibil ca plantele sa isi infiga radacinile prin gratar si sa obtureze gratarul scazand debitul capului de pompa. Din cate am citit filtrul undergravel nu este recomandat pentru acvariile plantate.

Duminica dau drumul la acvariu, o sa revin cu primele impresii.

Lucian.

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU = PROIECT NOU = AVALANSA DE INTREBARI !!!
PostPosted: Wed Jan 16, 2013 11:00 am 
Offline

Joined: Fri Jan 11, 2013 5:28 pm
Posts: 17
Location: Bucuresti
REISZ-MEDRE am vazut cele doua interventii ale tale,pentru care iti multumesc inca o data si am si raspuns la ambele.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU = PROIECT NOU = AVALANSA DE INTREBARI !!!
PostPosted: Wed Jan 16, 2013 12:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Ceea ce scrie colegul Lucian Vlad este cât se poate de simplu, eficient și ieftin!
La fel procedez și eu și sunt mulțumit, însă fiecare face așa cum crede că îi este mai bine.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU = PROIECT NOU = AVALANSA DE INTREBARI !!!
PostPosted: Wed Jan 16, 2013 1:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
CALIN wrote:
DRDISCUS :1.Avand in vedere dimensiunile in plan ale acvariului(195x40 cm)ce imi recomanzi,sa montez o pompa cu debit mai mare(1500 - 2000l/h) sau doua pompe cu debit mai mic(700 - 1000l/h),una intr-un capat si a doua in celalalt(de fapt,din punct de vedere al eficientei pompei zic eu iesirile din substrat ar fi normal sa le pun la 1/4 de capete)?Din experienta ta,cam ce debit insumat ar trebui pentru acvariul meu,ca sa nu am probleme?
2.In afara de sistemul de la Resun,ai mai folosit si de la alti producatori?
3.Substratul,in afara de granulatie(2-4 mm) trebuie sa mai indeplineasca si alte conditii ca sistemul sa functioneze foarte bine,sau pot sa-l iau pe cel pe care il gasesc?Eu as vrea un pietris cat mai aproape de cel natural,nu vreau tot felul de coloraturi.Ce grosime trebuie sa aiba substratul ca sistemul sa functioneze fara probleme?
4.In afara de filtrarea undergravel mai folosesti vreun burete bolborositor,sau ceva similar pentru filtrarea mecanica?

1 - 2 pompe de 700l/h fiecare asezate in capetele acvariului, cat mai in colt sa nu se vada prea tare.2 - mai sunt si alti producatori dar mai scumpi iar gratarul este acelasi.3 - substrat normal de 2-4mm cu o grosime de 5-7cm.4 - nu folosesc nimic altceva decat undergravel.Am bazine de la 200l la 800l.La toate folosesc la fel.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU = PROIECT NOU = AVALANSA DE INTREBARI !!!
PostPosted: Wed Jan 16, 2013 8:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Calin : Uite si pozele cu care iti eram dator:

http://www.discus-club.ro/cpg14x/thumbn ... p?album=66

Citeste si comentariile de la ele pt a intelege mai bine cum functioneaza.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU = PROIECT NOU = AVALANSA DE INTREBARI !!!
PostPosted: Mon Mar 15, 2021 11:12 pm 
Offline

Joined: Fri Jan 11, 2013 5:28 pm
Posts: 17
Location: Bucuresti
Și cum niciodată nu e prea târziu,putem spune ca am ajuns la momentul achiziționării peștilor...mai greu,dar e bine și așa.
Ma interesează 4-5 pui RED MARLBORO și cam tot atâția BLUE DIAMOND.Dimensiune 10-12 cm.
Aveți idee pe unde pot găsi?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group