It is currently Fri Mar 29, 2024 8:47 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: Salut și bine v-am găsit.
PostPosted: Thu Apr 27, 2017 10:47 am 
Offline

Joined: Sun May 15, 2016 9:55 pm
Posts: 8
Location: Asti italia
Salut din nou.. Mă confrunt cu o problema și anume unii din pești au cozile și coama crăpate dar mănâncă normal și ceva timp în urma am avut și ceva pierderi: 2 maturi printre primii ce i-am avut.. primul l-am aruncat de viu ca slăbise îngrozitor manca dar foarte puțin și făcea fecale ca și la flagelațe. Făcut tratamentele de rigoare nu si-a revenit, timp de 3-4 luni a stat în acvariu văzândul cum slăbește și având și el cozile crapate. Practic fiind primul cu probleme.. După nici o luna ce l-am aruncat, masculul sau a început și el sa dea semne de boala coada crapata (zdrentuita) doar ca manca...intro-zi ma suna nevastămea ca pestele stătea rău practic înota dintr-o parte în alta în acvariu prezentand pete pe el albe ca și cum ar fi fost ars de ceva... În nici o ora a căzut pe fundul acvariului și dea bea mai mișca, ea la scos și l-a aruncat. Acum văd ca și ceilalți au cozile crăpate dar prin rotație... Când unul când altul deoarece li se vindeca la un moment dat dar reapare. Nu prezintă fecale albe doar roșii de la tetradiskus. Fac schimburi dese de apa. O data la doua zile câte 30-40 la suta direct de la robinet ca am văzut ca aquatanul nu e mare scofala și cu el aveam aceleasi probleme. Pana nu demult (o luna) făceam o data pe zi. Ph 7.5 gh 10-14 kh 7 nitriți absenți nitrați 25. Temperatura 28-29. Filtrele ciclate de mâncare le dau tetra discus și atât. Ca mi a fost frica sa nu fie de la artemia congelata sau ce le mai dădeam înainte. Adaug vitamine din acelea pentru bebeluși din farmacie dizolvate întrun litru de apa tot de la farmacie. Vitaminele sunt lichide de culoarea zaharului ars.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salut și bine v-am găsit.
PostPosted: Thu Apr 27, 2017 10:55 am 
Offline

Joined: Sun May 15, 2016 9:55 pm
Posts: 8
Location: Asti italia
Aici am ceva video cu acvariul: https://youtu.be/i7EEW4Exdl4
https://youtu.be/FyckjCW5Vwk și una cu al doilea este ce a murit. https://youtu.be/6IKYdXa7baY


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salut și bine v-am găsit.
PostPosted: Sat Apr 29, 2017 11:04 am 
Offline

Joined: Sun May 15, 2016 9:55 pm
Posts: 8
Location: Asti italia
Nimeni nici măcar o părere? Dacă se poate un moderator sa mute unde trebuie topicul. Multumesc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salut și bine v-am găsit.
PostPosted: Sun Apr 30, 2017 12:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Nu prea le am eu cu bolile dar daca nimeni nu raspunde incerc eu cateva idei:

- as avea grija ca valoarea pH`ului din acvariu sa fie apropiata cu cea a apei de schimb.
- nitratii imi par cam mari. Eu zic sa`i reduci pana la un max de 15.
- la schimbul de apa curata geamurile
- aspira resturile de papa daca nu sunt consumate in ~ 30 min.
Legat de reducerea nitratilor:
- schimb de apa mai des sau intr`un procent mai mare
- nu le mai da papa mult. In primul clip 00:32 in stanga este cumva granulat lasat peste noapte acolo?

Legat de goange:

M`am uitat si la clipurile tale din trecut si am vazut ca ai avut pietris. Ma gandesc ca pestanii ce au trecut prin acele vremuri este foarte probabil sa fie purtatori de ceva nematode, cestode, trematode...
Despre acestea: http://discus-vlad.cabanova.com/boli-tratamente.html
Ca si abordare de tratament avand in vedere ca nu prea stim exact cu ce ai de a face acolo si nici clipurile nu sunt relevante iti propun urmatoarea abordare clasica:

"Ridica treptat temperatura in decursul a 24 ore pana la 34 de grade si observa atent discusul. Daca observi ca se inclina pe o parte, sau sta cu botul ridicat, sau se inclina in fata, sau se baga cu botul intr-un colt, sau isi pierde echilibrul, sau se umfla mai tare la abdomen, inseamna ca are o infectie interna si tratezi cu furanol2 chiar daca ai mai facut-o, o mai faci inca odata. Atentie mare la aceste semne si vei scadea rapid temperatura cu 2 grade la primul semn din cele enumerate.

Daca ajungi la 34 grade si discusul se comporta normal, sau devine agitat, sau incepe sa se sperie din orice, atunci are viermi intestinali si primul tratament este cel pentru cestode. Eu recomand Dactymor. Tratamentul dureaza doar 6 ore si atentie la prospect caci trebuie aplicat cu litera de lege altfel apar problemele.
Daca a doua zi vezi imbunatatirea situatiei atunci repeti tratamentul cu Dactymor peste 6 zile.

Daca nu observi nici o imbunatatire, urmatorul pas este tratamentul contra nematodelor cu Sera nematol sa Jbl nemol.
In tot acest timp hraneste-l doar cu artemia congelata sau daphnia congelata."
(Marius Vlad).

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salut și bine v-am găsit.
PostPosted: Sun Apr 30, 2017 2:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jul 25, 2014 1:16 pm
Posts: 296
Location: Cluj Napoca
Filipmarius16 wrote:
Vă mulțumesc pentru primirea călduroasă. .. ocean tu ști acvariul de pe celălalt forum în curând o sa postez și poze poate la un topic cu jurnal, peștii așteaptă noua casa care este deja 90 la suta terminata, lipsește standul și materialul filtrant;la material filtrant nu sunt decis sa pun roca vulcanica de acea pentru grădinărit, piatra ponce sau siporax... Știu ca siporaxul e cel mai bun dar având în vedere ca filtrul e homemade și intra cam 40 de litri dacă nu mai mult e cam costisitor. Acvariul are cam 280l net. Schimburi fac în acest moment cam 30% în fiecare zi uneori și mai mult.


Bine ai venit! Eu ți aș recomanda sa folosești siporax pentru Discusi.....sau mai ieftin piatră ponce....acum vezi tu! Așteptăm poze cu acvariul..... Spor la treabă!

_________________
Acvariu 450L scalari manacapuru si rio nanay: https://www.youtube.com/watch?v=ITj_jHQ4PxU
Acvariu 100L: https://www.youtube.com/watch?v=OfJ7Ksm4AsA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salut și bine v-am găsit.
PostPosted: Tue May 02, 2017 10:24 pm 
Offline

Joined: Sun May 15, 2016 9:55 pm
Posts: 8
Location: Asti italia
Salut din nou. Cu ceva timp in urma (vreo 3 luni) am ridicat temperatura pan la 35 de grade si cu adaos de sare cam 1 lingura la 10 litri pentru vreo trei zile, la timpul acela vroiam sa tratez flagelate prin metoda "naturala".. pestii stateau cam timizi grupati in partea de jos a acvariului si dupa am inceput sa scad temperatura si sa le fac scimburi de apa. Acum ce obserb la unu mai mic (blu diamond ) dar care a devenit tartorul acvariului si imi streseaza pe cel cu coada mai crapata (asta fiind un red turqoise si inainte sa imi moara ultimul, acela cu pete, red turqoise il stresa il alerga il tinea intrun colt.) Nu as vrea sa ii indop cu pastile daca ei avand problemele astea si de la stres?. Asta micul b.d. are o dungulita neagra lunga cam o juma de centimetru pe marginea unei branhi si isi scutura capul si casca parca. Dar el nu are coada crapata. In curand cand o sa rezolv niste treburi mai prioritare o sa construiesc standul si o sa incep sa ii dau startul la cel mare... pana atunci cu mila lui dzeu... in ultimi trei ani nici de fiemea nu m-am ocupat cum m-am ocupat de astia dar de ceva vreme se pare ca ceva nu merge bine. Problema nu cred ca e de la apa. Ca inainte ii tineam in plantat si din 4 cm a ajuns acel red turqoise la 16 aproape si acumaa de cand l-am facut steril? In plus am inceput si schimburi de apa mai dese cu aspirarea mai buna si umplut filtrele la refuz cu siporax.... Pusca mea... cred ca ii dau si imi iau guppy.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salut și bine v-am găsit.
PostPosted: Tue May 02, 2017 10:34 pm 
Offline

Joined: Sun May 15, 2016 9:55 pm
Posts: 8
Location: Asti italia
Geamurile le curat de fiecare data, in ultimile videoclipuri era inainte de schimb si erau pe dinafar murdare ca se mai sperie cand ridic capacul si arunca apa.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salut și bine v-am găsit.
PostPosted: Wed May 03, 2017 4:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Filipmarius16 wrote:
Ca inainte ii tineam in plantat si din 4 cm a ajuns acel red turqoise la 16 aproape si acumaa de cand l-am facut steril? In plus am inceput si schimburi de apa mai dese cu aspirarea mai buna si umplut filtrele la refuz cu siporax.... Pusca mea... cred ca ii dau si imi iau guppy.


Probabil nitratii iti vin direct de la robinet.
Atata timp cat ai avut plante acestea consumau din ei, asa ca in acvariu concentratia era mai mica decat la robinet. Incearca sa testezi apa de la robinet.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salut și bine v-am găsit.
PostPosted: Wed May 03, 2017 8:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Cum spune si harry nitrati mari poti avea si in apa de retea, poate ti-am mai spus plante poti tine si in steril : anubiasul (creste mai lent), microssorum, astea doua le prinzi de lemne(firul de pescuit e bun pentru ca tine si nu se vede), mai este si hydrocotyle leucocephalae foarte decorativa si o prinzi tot de radacini, eu am fost luat mai demultde la colega Rebella la 1 leu firul + bonusuri, am fost foarte multumit


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salut și bine v-am găsit.
PostPosted: Wed May 03, 2017 10:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Se vede ca nu am trecut demult pe aici...bun venit!
Candva nu era zi sa nu accesez forumul...pfff...rusine sa-mi fie, si mai ziceam ca ar trebui revigorat...cine? Astia ca mine? :D

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group