It is currently Thu Mar 28, 2024 11:14 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Marius
PostPosted: Sun Jan 31, 2016 12:16 am 
Offline

Joined: Fri Dec 25, 2015 7:35 pm
Posts: 11
Location: Cluj-Napoca
Va salut!
Sunt Marius, am 40 de ani, locuiesc la Cluj si am pesti de cand ma stiu...Practic tatal meu mi-a facut primul acvariu plantat cu guppy pe cand aveam vreo 7 ani. Si de atunci tot timpul au fost cateva acvarii in jurul meu. :D
In acest moment am 3 acasa si doua la birou. Am sa incep cu cele 2 de la birou, unul cu apa dulce, un nano dennerle de 30l in care am endleri black bar si creveti red cherry de vreo 4 ani:



unul marin, la vreo 60l cu corali moi, LPS , ocellarisi si un crevete 8-)



Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Marius
PostPosted: Sun Jan 31, 2016 12:21 am 
Offline

Joined: Fri Dec 25, 2015 7:35 pm
Posts: 11
Location: Cluj-Napoca
Acasa un acvariu pregatit pentru fetele mele... sa creasca un betta, care nu a mai ajuns niciodata si in care dupa 6 luni am aruncat vreo 20 de creveti red bee (crystal red)...si care acum sunt ...fara numar, de toate marimile si varstele :D



Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Marius
PostPosted: Sun Jan 31, 2016 12:30 am 
Offline

Joined: Fri Dec 25, 2015 7:35 pm
Posts: 11
Location: Cluj-Napoca
Si acum intra in scena si discusii. Tin discusi de prin 2005, dar fara sa am pretentii prea mari si doar in bazin plantat...pana acum. O singura data am separat o pereche si am crescut un rand de pui de amorul artei...era o pereche de pigeon de care eu eram f atasat...si de atunci sterilul de vreo 225l...sta in beci. De vreo 2 ani am facut un plantat si am plecat la drum cu vreo 8 discusi BT si RT si un card de neon rosii, plus 2 SAE. Va arta o filmare de la inceputuri, acum au ramas doar 2 perechi cam la 13-14 cm, desi nu dezvoltate la potentialul maxim fiind hranite cu mancare uscata aproape tot timpul din hranitor automat.



Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Marius
PostPosted: Sun Jan 31, 2016 12:53 am 
Offline

Joined: Fri Dec 25, 2015 7:35 pm
Posts: 11
Location: Cluj-Napoca
Si ca sa vedeti cat is de ardelean...povestea numa acuma incepe :lol:
M-o mancat pe mine in partea dorsala si tot rasfoind internetul dau de un anunt cu checkerboard la 10-11 cm...zic faini rau, tre sa imi iau si io vreo 4 sa ii bag aci in plantat...Cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, pana am pus io mana pe telefon (cum ziceamis ardelean adevarat...)baiatul i-o dat pe astia mari, o ramas cu ceva pui de 6-7 cm. Am stat eu si am cugetat...mah io ma stiu cu pestii, ma descurc si cu astia micii. "Baiatu' trimite-mi 6 la Cluj!"
Si cu orezul umflat in mine...valoarea mea, valoarea mea ...ii aclimatizez vreo 2 ceasuri si ii arunc in bazinul plantat cu astia marii. Atunci abia am realizat ce prostie am putut sa fac. Eram asa de absorbit sa am io checkerboarzii mei ...ca am incalcat toate regulile elementare si de aici pana la dezastru o fost numa o saptamana. Cei mari s-or facut ca pacura si n-or mai iesit dintre plante, iar astia micii ca impuscati, numa cu ochii bulbucati ca la afis...incompetenta bacteriana, plus apa foarte moale, ei veniti din apa dura etc etc
Ce sa zic...daca am vazut asta duminica urmatoare am scos din beci sterilul de 220l, i-am pus un filtru burete, fluvalul cu matrix din plantat, o mana de bacterii si am mutat pe ai micii. Cand s-or vazut ei singuri intr-un bazin de 220l s-or pus frumos dupa burete si acolo or stat. Asa ca nu am avut ce face, l-am sunat pe baiat sa imi trimita si restul trupei. Recunosc ca m-am chinuit vreo 4 saptamani sa ii aclimatizez cu parametrii apei complet diferiti, cu stressul mutarii dintr-o parte in alta, al bazinului neciclat, mancarii noi...noah tate timpeniile pe care le poti face la 40 de ani ... :shock:
In final ma bucur ca am reusit sa ii pun pe linia de plutire pe toti, fara exceptie, chiar daca primii 6 au ramas cam 1cm in urma celorlalti. Amu suntem preteni buni, da' o fost momente cand imi venea sa arunc bazinu pe fereastra :lol:
Va tin la curent cu evolutia lor. O seara faina!



Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Marius
PostPosted: Sun Jan 31, 2016 1:56 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Bun venit!
Foarte frumoase acvariile si povestea ta!
Iti doresc mult spor!

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Marius
PostPosted: Sun Jan 31, 2016 2:03 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
No ni no la el! Mandra poveste! :lol: :lol:

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Marius
PostPosted: Sun Jan 31, 2016 10:36 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Spor la treaba! :wink:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Marius
PostPosted: Sun Jan 31, 2016 12:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Bine ai venit printre noi!

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Marius
PostPosted: Sun Jan 31, 2016 12:52 pm 
Offline

Joined: Sat Aug 04, 2012 3:34 pm
Posts: 319
Location: Brasov
Faine acvarii, faina prezentare !!!
Bine ai venit.

_________________
"Satisfacerea unei pasiuni oarecare inseamna fericire."
Stendhal


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Marius
PostPosted: Sun Jan 31, 2016 1:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue May 12, 2015 12:33 pm
Posts: 125
Location: Zalau
Bine ai venit!
Intrarea ai facut-o frumos ;). Acvariile de asemenea sunt frumoase.

_________________
"Nu tot ceea ce poate fi numărat contează şi nu tot ceea ce contează poate fi numărat." - A. Einstein


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group