It is currently Tue Apr 30, 2024 10:31 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 26 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: Bine v-am gasit
PostPosted: Tue Oct 28, 2014 7:01 pm 
Offline

Joined: Wed Oct 22, 2014 10:42 am
Posts: 9
Location: Onesti
o problema.... unul di pesti se comporta f ciudat... sta retras calm vine si maninca....dar din cind in cind ca si cum s-ar speria de ceva fuge de nebun prin tot bazinu.... si dupaia se ascunde in boscheti cite 20-30 min, tocmai si-a tras o zgirietura pe lateral de la ultima zbugheala de genu
Nu am modificat nimic la apa no3 e 5-10 no2 e 0.... ph indicat de ph controler de cind am dat resetu e acelasi 7,2 nu bag inca co2.... nu pricep ce are pestele ceilalti par ok, stau in fata mai fac oleaca de cerseala maninca ..


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bine v-am gasit
PostPosted: Wed Oct 29, 2014 2:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Ar fi bine daca ai putea surprinde intr-un video comportamentul aceste peste, motivele pot fi "medicale" sau ... de alta natura, cu cat mai repede cu atat mai util in a te ajuta la luarea unei decizii.
P.S.: Bun venit, Mihai :) ...acum ~2 ani imi ziceai mie ca am un stol..pe undeva, cand am inceput cu discusii....uite ca usor usor a migrat spre tine :))

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bine v-am gasit
PostPosted: Wed Oct 29, 2014 3:27 pm 
Offline

Joined: Fri Jun 04, 2010 8:56 am
Posts: 374
Location: Neamt
Bine ai venit !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bine v-am gasit
PostPosted: Fri Oct 31, 2014 3:24 pm 
Offline

Joined: Wed Oct 22, 2014 10:42 am
Posts: 9
Location: Onesti
max multam :drinks:
Alexu , sa zicem ca sint in probe , momentan sincer sint indecis , dar vreau sa vad ce iese ,si vreau sa invat pe pestii astia ceva mai multe .
Din pacate pestele a decedat ieri cit eram eu la sevici, problema e ca sintomele au inceput sa apara si la alti pesti ,din ce am discutat pe privat cu seby si cu ciprian am decis sa fac un tratament cu gyrodol2 in tot bazinul,
Asadar azi urmeza sa fac un schimb de apa baban , sa dozez medicamentu iar duminica seara al doilea schimb de apa si carbune activ dupa,urmind ca vinerea ce vine sa fac si tura 2 de tratament conform prospectului....
stiu ca multa lume zice ca nu se merita dar asta nu e scopul meu , important e sa invat pe pestii astia sa fac deosebile intre diverse stari ale pestelui si sa invat sa interpretez eventuale manifestari ciudate
intre timp cica o sa avem o revenire tot cu discusi din partea lui iulian cioclin, azi am vb cu el si zicea ca se apuca de cumparat cele necesare


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bine v-am gasit
PostPosted: Fri Oct 31, 2014 5:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Mihai, acum...ceva timp, 2-3ani,eram ~ in aceiasi situatie ca si tine, ravnitor si curajos....dar ai ales calea cea mai grea... Acei discusi sunt "compromisi" in totalitate si foarte sensibili...dupa aceasta experienta poate ai sa ajungi la concluzia ca nu se merita, "Discusaritul e treaba grea"...etc...total gresit.
Ai 2 variante din punctul meu de vedere:
1. Incepi cu un bazin steril, o filtrare cat de cat, un incalzitor bun, un termometru si niste pui de discus buni, sanatosi...o gasca cat de cat maricica, pentru ca Discusul este un peste de card, se va simti mult mai in siguranta in compania mai multor "frati".
2. Cumperi 2-3 discusi mari,frumosi, sanatosi, ii bagi in bazinul tau "verde" si te bucuri de splendoarea, eleganta si comportamentul acestor pesti.

Eu sincer aleg de obicei calea putin mai grea, adica prima, pentru ca peste 1-2 ani vei avea satisfactia ca acei discusi, mari, frumosi, rotunzi, care vor inota in bazinul "verde" sau "increngurat" sunt si parte din munca ta.... schimburi de apa, hrana, etc..
Iar cuvantul tratament in fiecare din cele 2 situatii nu ar trebui sa apara decat daca Doamne fereste ai probleme cu apa de retea...sau...cade un incalzitor,pica curentul..etc..

Tratamentul cu Gyrodol2....hmm...in acvariul tau plantat? esti sigur? ... sincer e mai scump tratamentul decat valoarea acelor pesti,sa nu mai zic de "daunele" plantelor si urmarile tratamentului...

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bine v-am gasit
PostPosted: Sun Nov 02, 2014 11:34 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Mihai, pentru a discuta diverse teme sau probleme pe care le ai, te rog sa deschizi topicuri in sectiunile dedicate ale forumului. Vei gasi un loc in care poti deschide si un blog... Sectiunea asta este dedicata exclusiv prezentarii si urarilor de bun venit.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 26 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group