It is currently Sun Apr 28, 2024 10:16 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: Feedback negativ Hanganu ciprian ( Discusmaniac) Onesti
PostPosted: Thu Oct 01, 2015 12:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
catalin, in postarea detaliata am pomenit si de tine, dar posibil ca nu ai avut timpul necesar sa citesti cu atentie toata postarea. iata dovada:
Quote:
In decursul timpului am achizitionat serii de pesti si de la marius vlad, si de la mihaila de la radauti, si pesti de la catalin-dr.discus, am luat anii trecuti si o serie de pui de la DMT. Acum vreun an jumate-doi ani am luat si o serie de pui de la giani. Tot de la el am luat acum aproape 3 saptamani o serie de pui. Si cam atat...de la gheorgheni nu am luat, cei care stiu astfel de detalii se inseala

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback negativ Hanganu ciprian ( Discusmaniac) Onesti
PostPosted: Thu Oct 01, 2015 2:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Ciprian, glumeam!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback negativ Hanganu ciprian ( Discusmaniac) Onesti
PostPosted: Thu Oct 01, 2015 2:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 27, 2011 12:52 pm
Posts: 883
Location: pitesti
drdiscus wrote:
Care dintre noi nu a avut pierderi la primul contact cu discusi asiatici?Si la ce preturi vin cei din import?
Eu nu am avut nici o pierdere, doar 3 ramasi mai in urma. Cat priveste pretul,... jumatate sunt taxe plus smecherie.
:goodjob: .

_________________
http://adi74.sunphoto.ro/discusi

https://www.facebook.com/Discus-Pitesti-Romania-231576793874044/?ref=aymt_homepage_panel
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.231688277196229.1073741828.231576793874044&type=1&l=be71b6b905


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback negativ Hanganu ciprian ( Discusmaniac) Onesti
PostPosted: Fri Oct 02, 2015 10:47 am 
Offline

Joined: Wed Mar 24, 2010 5:12 pm
Posts: 20
Location: iasi
Ma vad nevoit sa intervin din nou, pentru ca m-am cam plictisit de cate ori ai folosit cuvantul mincinos. Nu eram mincinos cand apelai la mine, in decursul celor 6 luni de cand ti-ai luat discusii (nu un an cum sustii?) Cred ca ai ceva probleme cu timpii limbii romane pentru ca eu ti-am zis ca ciprian A AVUT probleme nu are si A AVUT piederi (fapt recunoscut si de el). Repet: nu ti-am zis ca s-ar fi plans ca ARE probleme. Asa sunt eu, daca ma intrebi ceva si stiu adevarul nu mint. La fel, cand m-ai intrebat de pestii pe care urma sa ii cumperi de la Anca, ti-am zis ca sunt praf si nu valoreaza nici 100 de lei, cat ai platit pe cei 6 pesti. Ai zis ca m-ai sunat a doua zi, dar daca tu ai luat pestii marti, iar eu am fost sunat sambata la ora 21.30, cine minte? Legat de tratamentul recomandat de mine, care se pare ca nu prea a fost satisfacator pentru valoarea ta, afla ca a fost studiat de mine impreuna cu un amic inginer piscicol la facultatea de piscicultura din galati in perioada in care faceam importuri de diverse specii din Asia (am avut cel puti 50 de transporturi in 5 ani) si a avut cele mai bune rezultate. Tratamentul format din verde de malachit combinat cu formol reduce semnificativ numarul bacteriilor iar turba, respectiv un ph scazut le reduce activitatea. Nu ti-am mai zis de verdele de Malachit (cristale) pentru ca nu aveai unde sa gasesti. Stiu ca ai avut un ph mare, pt. ca faceai schimburi zilnice de 40% din apa. Cum in Pascani apa are ph de 7,5-8 sigur aveai peste 7 in acvariu. Nu am zis ca acesta a fost factorul determinant pentru declansarea bolii, ci unul favorizant. Toti pestii din import vin cu diverse tipuri de bacterii care devin mult mai agresive atunci cand gasesc conditii propice (supraaglomerari, ph mare sau amestecul lor cu alte bacterii autohtone).
Rugamintea mea este sa mai lasi jignirile.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback negativ Hanganu ciprian ( Discusmaniac) Onesti
PostPosted: Fri Oct 02, 2015 1:27 pm 
Offline

Joined: Tue Sep 01, 2015 1:07 pm
Posts: 26
Location: Iasi
giani wrote:
La fel, cand m-ai intrebat de pestii pe care urma sa ii cumperi de la Anca, ti-am zis ca sunt praf si nu valoreaza nici 100 de lei, cat ai platit pe cei 6 pesti.
Multumesc Giani, ai fost foarte dragut, apreciez. :oops: .
Eu nu ii vedeam asa de praf, erau perfect sanatosi si mancau bine, chiar daca nu erau pentru expozitie/concurs etc. De acum asta e, sa ne auzim cu bine.

_________________
"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback negativ Hanganu ciprian ( Discusmaniac) Onesti
PostPosted: Fri Oct 02, 2015 2:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Multumesc pentru explicatii, Ciprian, mi-ar fi parut rau dac-as fi gasit ceva adevarat in acuzatiile care ti s-au adus.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback negativ Hanganu Ciprian ( Discusmaniac) Onesti
PostPosted: Fri Oct 02, 2015 6:09 pm 
Offline

Joined: Fri Dec 16, 2011 2:24 pm
Posts: 41
Location: Bucuresti
Am cumparat un numar de 28 de pesti de la Ciprian in urma cu aproape 2 luni. Vreau sa spun ca nu am avut niciodată pui asa de viguroși si care sa se adapteze la noile condiții atat de usor . Cu toate ca sunt la 300 de km de Onesti pestii nu au suferit deloc nici pe timpul transportului nici din cauza diferențelor de calitate ale apei. Din cei 28 a murit subit un singur SB iar ceilalti aproape si-au dublat marimea
Cred ca ceea ce s-a intamplat colegului nu se datoreaza noilor pesti introdusi in acvariu si mai degrabă supraaglomerarii care inca odata s-a dovedit incompatibila cu discusul.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback negativ Hanganu Ciprian ( Discusmaniac) Onesti
PostPosted: Sat Oct 03, 2015 12:31 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Ehh, nu ma pot abtine sa nu ma bag si eu putin chiar si unde nu-mi fierbe oala; asta nu pentru a lua partea cuiva sau a aduce acuzatii cuiva, dar: cum bine se stie eu sunt colectionar, eu nu m-am axat pe o anumita culoare, am un curcubeu in acvariul principal. Ei, am luat pesti de peste tot, numai cel de sus mai stie de unde, ce si cum. La un moment dat si eu am intalnit problema descrisa mai sus, insa am ascultat de oamenii care mi-au dat sfaturi utile si am inteles clar ca am bagat in acvariu o boala, o bacterie care extermina pestii. Nu spun ca nu am avut pierderi, dar ascultand cu atentie sfatul unor oameni care de ani si ani importa, cresc si vand discusi, am reusit sa salvez o mare majoritate. Nu au fost exterminati total. Formol+verde de malachit+sare+reducerea ph+nu schimburi de apa+nu lumina si a rezultat o pierdere de aproximativ 30%, doar. Desi, sunt acvarist de o viata, am crescut si reprodus si pesti, de la varsta de trei ani am crescut printre acvarii si oameni care aveau habar de acvaristica, nu m-am crezut prea destept si mi-am recunoscut ca trebuie sa cer ajutor, de la altii care stiu mai bine decat mine. Mai ales in a discusilor...
In acest context, fara sa vreau, totusi am luat partea catorva care au comentat pe aici si totodata am si spus mascat ca nu ai procedat ca la carte si nu ai recunoscut problema pe care ai avut-o. Nu ai ascultat sfaturile si nu ai actionat promt. O parte din vina deci iti apartine. Din pacate, nu ai inca destule cunostinte in ale discusaritului (nu vreau sa spun ca eu sunt mai grozav) si de aceea trebuia sa formulezi putin mai indulgent ceea ce vrei sa spui.
Nu se bucura nimeni de pierderea ta, dar nici nu poti sa te apuci sa acuzi asa si sa faci mincinos pe cineva, doar pentru ca tu detii de putina vreme niste pesti a caror crestere si ingrijire necesita putin mai multe cunostinte decat ai tu. Uite, eu am curajul sa spun ca daca eram in locul tau, garantat nu-i pierdeam pe toti. Subliniez: nu pentru ca ma cred mai destept ca tine, ci pentru ca ascult sfatul celor care stiu. Iar cei care stiu, nu de aceea iti dau sfaturi ca sa-ti puna bete in roate, ci ca sa te ajute.
Concluzia finala: eu nu stiu ce are si ce nu Ciprian in acvarii, dar asa cum ti s-a spus, pestii pot fi purtatori de tot felul de paraziti, bacterii, boli, care intr-un anumit mediu nu se manifesta, ca atare persoana care ii detine nu stie ca are o problema. La schimbare de mediu, transport, stres etc. aceste probleme se activeaza si actioneaza. Nu asupra purtatorilor, ci asupra celorlalti, care nu sunt imuni.
Inca odata imi manifest parerea de rau pentru pierderea ta, dar asculta un sfat prietenesc: invata, invata si mai invata odata. Vei vedea ca daca acumulezi mai multe cunostinte, pe viitor vei depasi cu brio astfel de situatii.
Si nu uita: de ori-de-unde ar fi putut veni acei pesti, "contaminati", daca doresti. Eu nu am luat pesti de la Onesti recent si totusi am avut si eu neplaceri...
Numai bine!

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback negativ Hanganu Ciprian ( Discusmaniac) Onesti
PostPosted: Tue Oct 06, 2015 10:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Asa maniacule ai ajuns si la rubrica asta :drinks: ( :twisted: ).
Primii mei discusi prin 2010,de la onesti, 11 la numar, ajunsi la maturitate 10.
Eu am citit 3 luni pe forum,inainte sa-i achizitionez si am zis ca sunt doxa si ma descurc.Binenteles ca eram praf in practica,norocul meu a fost ca discusii aia au fost incapatnati,si musai au vrut sa creasca pui la mine in acvariu.
Am mai luat de la el si dupa aceea,si sa mai intamplat sa fie cate unul cu cate un defect sau ceva,dar unde sunt sute sau poate chiar mii de pesti,nu cred ca eu as avea rabdare sa le iau pulsul la toti.
Eu sunt mai de la tara asa dar dupa parerea mea trebuie sa fii idiot sa pui atata amar de peste in 90 de litrii! E ca si cum ai baga 20 de persoane intr-o dacie 1300,vara cand sunt 40 de grade....pfff

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback negativ Hanganu Ciprian ( Discusmaniac) Onesti
PostPosted: Thu Oct 08, 2015 4:02 pm 
Offline

Joined: Wed Oct 22, 2014 10:42 am
Posts: 9
Location: Onesti
Sint Mihai , tot din Onesti o parte dintre voi ma stiti de pe forumurile de acvaristica plantata in special de pe acvarist. ro care a fost pina asta vara saitul meu de suflet pe care am tinut si citeva jurnale din 2009 si pina in primavara lui 2015
Ca si bazin am avut unul de 315l brut dotat cu aprope tot ce ii trebuie pentru acvaristica plantata de performanta.....lumina5x54 co2 presurizat si ph controler filtrare ca la zidu mortii undeva la 3200l/h si alte acareturi necesare unui plantat cu pretentii
In toata acesta perioada am furnizat plante de calitate extra atit in tara cit si peste hotare, mama ranitilor prin judetul bacau si membru fondator al comunitatii acvaristice bacauane CABC
Mai jos va las citeva linkuri cu jurnalele mele de pe acvarist mai mult ca sa faceti legatura intre gredul de experienta pe care il am in spate in corelatie cu cele ce voi relata in continuare....
Sper ca echipa de administrare sa nu cosidere aceste linkuri o abatere....
2012-2013
http://forum.acvarist.ro/showthread.php ... variu-254l
2013-2014
http://forum.acvarist.ro/showthread.php ... u-bolovani

ultimul jurnal este chiar pe final de 2014 ultima postare din 3 decembrie 2014
http://forum.acvarist.ro/showthread.php ... heti/page2
Dupa luna decembrie 2014 au inceput problemele si anume :
crestere f greoaie a plantelor sau stagnare a plantelor f f pretentioase cu precizarea ca in decembrie aveam in bazin plante citeva specii de plante extrem de dificile si foarte rare de ex ludwigia pantanal care la momentul respectiv mai era in doar 3 bazin din ro si care pina in ianuarie mergea ceva de speriat...si care brusc a inceput sa se topeasca de la baza fara nici un motiv anume , la fel si alte specii mofturoase care fie l-am pierdut in ianuarie fie au ramas doar niste cotoare chele si urite
In februarie acelasi comportament ciudat , deja pierdusem cam toate plantele pretentioase si au inceput plantele sa zicem medii ca si dificultate sa dea cu ochii pe foc undeva pe finalul lui februarie dupa schimbul de apa saptaminal am pierdut si aprox 50% din pesti si cam toate plantele s-au topit de la baza in decurs de 48 de ore singurele care au mai rezistat cit de cit fiind plantele easy gen anubians microsorum si limophila sesiliflora.....
Acel schimb de apa a fost primul care mi-a ridicat oarece intrebari in ce priveste calitatea apei care eu unul o stiam ireprosabila in Onesti si de acolo am inceput sa fac oarece teste fara sa gasesc ceva real la testele uzuale de acvaristica
Deja in luna martie nu mai aveam decit 3 pesti si la fiecare schimb de apa pierdeam cam jumatate din firele de plante existente in bazin ...deja ma lamurisem ca e ceva in neregula cu apa pt ca pe la jumatatea lui martie am inceput sa car saptaminal 150l de apa de la un izvor si plantele incepusera sa isi revina vazind cu ochii
In data de 1 sau 2 mai la un concert organizat de primarie mam intilnit cu ciprian si mi-a confirmat ce eu deja observasem,iar undeva la inceputul lui iunie am vindut absolut tot
Nu zic ca am vindut pentru ca ma plictisisem ....si mine m-as apuca iar dar sa stiu ca apa din Onesti va reveni la calitatea de acu un an altfel e doar munca de sisif


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group