It is currently Tue Apr 30, 2024 10:03 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Feedback negativ Hanganu Ciprian ( Discusmaniac) Onesti
PostPosted: Tue Sep 29, 2015 10:15 pm 
Offline

Joined: Sun Jul 05, 2015 1:00 pm
Posts: 22
Location: iasi
Acum 5 zile am cumparat de la el 4 discusi pigeoni . Pusi la un loc cu ai mei (fara a face carantina la indemnul lui Hanganu Ciprian din Onesti deoarece zice el ca daca e sa se intample ceva se intampla si dupa 2 saptamani sau o luna cat am eu de gand sa ii tin in carantina ),dupa nici zece ore de stat impreuna discusii mei 14 la numar cu dimensiuni cuprinse intre 10 si 14 cm s-au strans toti intr-un colt cu aripile stranse.In 4 zile toti discusii au murit ramanand doar discusii lui .Sunt suparat deoarece am chinuit foarte mult cu acesti pesti ,respectiv un an de zile ca sa ii aduc la forma aproape rotunda cum ii sta bine la un discus.Dupa prima zi cand am vazut cele intamplate am sunat la toti cunoscutii pentru a-mi da o solutie,un tratament ceva .Toti la care am sunat stiau ca Hanganu din Onesti are o bacterie care ia nimicit si lui toti pesti.Cineva din Suceava a luat 6 discusi de la el si a avut mortalitate de 24 discusi toti mari .Hanganu ciprian stie despre aceasta bacterie si totusi continua sa vanda pesti la cei creduli in baza faimei si a notorietatii pe care si-a creat-o pe internet in vanzarea de discusi.Lam sunat pe Giani crescator din Iasi care este un om absolut remarcabil,saritor si nu am cuvinte sa ii multumesc,care mi-a si dat un tratament pe care l-am urmat ,dar bacteria a fost asa de spurcata ca in 4 zile mi i-a nimicit pe toti.Giani mi-a spus ca acum cateva saptamani Hanganu a venit la el si a cumparat 500 pui discus si a inceput a se plange de bacteria pe care a luat-o si nu stie ce sa ii faca.EU cand am fost la el zilele trecute din doua garsoniere pline cu pesti doar una m-ai functiona si aceea avea doua acvarii mari cu puii de la Giani,cateva cuburi cu parinti care aveau pui ,iar jos avea acvarii mari cu pesti bolnavi,ramasi in urma,cu diferite defecte.Eu am luat 2 pesti din acvariile cu puiet de 10 cm si nemaiavand 2 pigeoni de 10 cm la pui a trebuit sa imi dea din acvariile de jos. Iam zis ca is cam amarati,ca au ochii mari ,ca par slabi dar a zis ca doar unul dintre ei mananca m-ai putin ca e ceva m-ai pretentios si ca celalalt are mai mereu burta plina.CUM POATE ACEST HANGANU - DISCUSMANIAC- sa vanda pesti cu probleme cand stie ca bacteria pe care o are este asa puternica incat nimiceste intr-un timp foarte scurt pestii gazda.Am vazut exemple pe acest site cand crescatori doneaza pestii cu diferite defecte sau ramasi in urma dar care sunt perfecti sanatosi.Cum poate acest Hanganu sa faca asa ceva,numai eu stiu cat m-am chinuit sa cresc acesti pesti si parca presimteam ceva caci l-am rugat insistent ca sa imi dea pestii doar daca nu au nimic.RUSINE ,RUSINE,RUSINE.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback negativ Hanganu ciprian ( Discusmaniac) Onesti
PostPosted: Wed Sep 30, 2015 1:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca l-ai rugat anume sa-ti vanda pestii doar daca stie ca "nu au nimic",
(ca "nu au nimic" nu inseamna neaparat ca nu sunt contagiosi, ci poate sa insemne si ca "nu sunt bolnavi", deci ca pot fi contagiosi, dar sanatosi!)
era dator sa-ti spuna ca sunt contagiosi, restul era hotararea ta.
Din pacate e greu sa gasesti in Romania discusi care nu infecteaza alti discusi cu vreo boala.
In orice caz este foarte frecvent sa fie contagiosi, asa ca daca vrei sa ingrijesti discusi, trebuie sa sti cu ce ai de-a face, iar tu n-ai habar nici pe departe de ingrijirea acestor pesti.
Boala care ti-a omorat discusii este foarte frecventa si deosebit de periculoasa, mai ales pentru cine nu stie cu ce are de-a face, si nu este pregatit s-o combata.
Medicamente potrivite in cantitate corespunzatoare, timp nelimitat, cateva tone de apa buna, cunostinte bine intemeiate si experienta multa.
Incepatorii lipsiti de informatiile necesare au sansele pe care le-ai trait.
Ce ti-a spus Ciprian in privinta duratei infectarii este foarte adevarat.
Indiferent cate saptamani i-ai fi tinut separat in carantina, cand i-ai fi pus in aceeasi apa s-ar fi inbolnavit absolut sigur.

Rezolvarea: cei noi se tin intr-o incapere separata, nu se folosesc in nici un caz aceleasi ustensile la ambele grupe de discusi, se desinfecteaza si usuca bine mainile inainte de a se trece de la un acvariu la altul.
Atentie la inbracaminte sau alte obiecte, sa nu transporte apa intre acvarii, prin inbibare sau stropire.
Se pregateste un acvariu de 100 L, si acesta departe de celelalte doua, pentru carantina. In acest acvariu se pun impreuna un discus avut si unul nou adus. Daca nu se inbolnavesc in timp de doua saptamani, sunt sanse mari sa decurga totul bine, sau cu inbolnaviri usoare, simplu de vindecat.
Daca se intampla ce ai patit tu, trebuie sa ai imediat la indemana medicamentele potrivite, sunt descrise pe forum, si sa incepi tratamentul fara intarziere, ca sa poti salva deocamdata cei doi discusi. Asta inseamna ca daca vrei sa aduci discusi straini si sa-i pui impreuna cu ai tai, trebuie sa fi pregatit dinainte pentru cel mai dificil caz.
Poti sa cumperi doar un discus si sa pui unul de-al tau cu cel nou, caz in care nu trebuie sa cumperi si o cantitate mare de medicamente scumpe si greu de gasit.
Sa dai toata vina pe un discusar pentru ca ti-a vandut pesti care nu se deosebesc prea mult de multi altii pe care i-ai fi putut cumpara intamplator, nu-i tocmai corect, pentru ca oricine cumpara discusi are datoria sa fie pregatit pentru asemenea cazuri, aproape normale, din pacate.
E clar ca poti sa eviti cumpararea unor pesti bolnavi sau contagiosi, dar pentru asta nu ajunge sa fi credul, ci trebuie sa sti sa cerni graul de pleava.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback negativ Hanganu ciprian ( Discusmaniac) Onesti
PostPosted: Wed Sep 30, 2015 2:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Eu părerea mi-am exprimat-o pe FB, întrucât există şi acolo această discuţie, care văd că s-a extins şi aici.
Am fost sfătuit să nu-i mai iau apărarea lui Ciprian că n-are rost.
Acum aştept reacţia lui.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback negativ Hanganu ciprian ( Discusmaniac) Onesti
PostPosted: Wed Sep 30, 2015 4:57 pm 
Offline

Joined: Sun Jul 05, 2015 1:00 pm
Posts: 22
Location: iasi
Ce spui tu Ioan.C ar insemna ca acesti pesti sunt destinati doar voua celor cunoscatori .Noi ,,pleava,, nu avem nici o sansa sa crestem asa ceva ,ci avem doar rolul de a baga bani in buzunarele celor ca DISCUSMANIAC,caci oricum pestii cumparati vor muri sau si m.ai bine ii vor omora pe cei de acasa.Hanganu din Onesti care mi.a vandut discusii mi.a recomandat sa le bag sare imediat cu Sulfat de Neomicina si Nitrofurantoina.Din ce stiam eu Sulfatul de Neomicina se dadea pentru Ciuma discusului,ce treaba avea in cazul meu.Si daca tot zici ca nu am nici o treaba cu cresterea discusilor,afla ca am cumparat acesti pesti de la Giani crescator din Iasi de la 4cm si i.am adus intr.un an de zile la 10-14 cm si nu i.am adus usor ci m.am chinuit cu fel de fel de boli specifice lor.Deci domnule Ioan.C. consider ca nu este corect ca acesti pesti sa ajunga pe piata.La pariu fac ca nici dumneata nu ii puteai salva in 4 zile,care nu te cunosc dar banuiesc ca ai experienta


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback negativ Hanganu ciprian ( Discusmaniac) Onesti
PostPosted: Wed Sep 30, 2015 5:35 pm 
Offline

Joined: Wed Mar 24, 2010 5:12 pm
Posts: 20
Location: iasi
Iata cum incercand sa ajut un fost client m-am trezit implicat in acest scandal,lucru care nu imi face placere.As vrea sa corectez cateva din spusele lui Claudiu:
1. Ciprian a luat discusi de la mine acu vreo 2 saptamani si au fost 120 nu 500.
2.Nu s-a plans de nimic recent pentru ca, din cate am inteles ,lucrurile merg bine in crescatoria lui.
3.Am fost intrebat daca boala provine de la ciprian si i-am spus lui claudiu ca probabil ca da avand in vedere ca a debutat la scurt timp dupa introducerea pestilor in acvariu.Daca in acvariul lui exista factori favorizanti(ph mare si suprapopulare) pentru dezvoltare rapida a bolii asta e cu totul altceva.
4.Am fost sunat de Claudiu la 3 zile dupa ce contactase bacteria caz in care nu prea se putea face mare lucru pentru pestii afectati.
Ca si exemplu as putea da discusii achizitionati de mine de la Tony Tan care daca erau sau nu purtatori de ceva nu stiu pentru ca i-am tinut in carantina 4 luni in camera diferita de cei autohtoni dar ce stiu sigur este ca doar 40% respectau varietatea comandata.De aceea nu am inteles de ce la noi pretentiile legate de calitatea pestilor sunt atat de mari.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback negativ Hanganu ciprian ( Discusmaniac) Onesti
PostPosted: Wed Sep 30, 2015 7:14 pm 
Offline

Joined: Sun Jul 05, 2015 1:00 pm
Posts: 22
Location: iasi
Giani eu nu mint dar vad ca tu o faci.
1.ai zis ca a luat de la tine 500 de pui
2.ai zis ca are pierderi in pesti de 1 miliard datorita unei bacterii.Tu i.ai recomandat un tratament dar el tot cu tratamentele lui o tine si de asta si mortalitatea pe care o are in randul pestilor.Din acest motiv ai si zis sa nu respect tratamentul lui.
3.De unde stii ca am Ph mare ?
4.Discusii au fost achizitionati in jurul orei 15,au ajuns acasa in jurul orei 18.Eu Giani te.am sunat ziua urmatoare.Ce vorbesc eu este si pe telefon.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback negativ Hanganu ciprian ( Discusmaniac) Onesti
PostPosted: Wed Sep 30, 2015 7:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Mda...devine interesant...

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback negativ Hanganu ciprian ( Discusmaniac) Onesti
PostPosted: Wed Sep 30, 2015 7:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Sep 13, 2015 9:55 am
Posts: 12
Location: Timisoara
claus2055 - trist ce ti se intampla dar tu iti demonstrezi problema bagand pe Giani la mijloc. E bine ca ai scris dar nu trebuia sa transformi topicul intr-o razbunare care acum il vizeaza si pe Giani. Urmaream cu atentie topicul dar acum sunt dezamagit de atitudinea ta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback negativ Hanganu ciprian ( Discusmaniac) Onesti
PostPosted: Wed Sep 30, 2015 7:37 pm 
Offline

Joined: Wed Mar 24, 2010 5:12 pm
Posts: 20
Location: iasi
Ce tare ca mai nou sunt si mincinos.Eu mi-am prezentat pozitia, mai departe nu o sa stau sa ma contrazic cu nimeni.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback negativ Hanganu ciprian ( Discusmaniac) Onesti
PostPosted: Wed Sep 30, 2015 8:12 pm 
Offline

Joined: Sun Jul 05, 2015 1:00 pm
Posts: 22
Location: iasi
Esti mincinos deoarece ai afirmat contrariul a ceea ce a fost.Cum am crescut un an de zile acesti pestii puteam sa ii cresc si de acum incolo,nu dintr.o data sa ii pierd pe toti datorita PH prea mare.De unde sti tu Giani ce Ph aveam.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group