It is currently Sun May 12, 2024 1:26 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 53 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: FEEDBACK NEGATIV mircesc_robert sau elaphe
PostPosted: Wed Jul 16, 2014 6:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
I-am trimis un PM...in caz ca nu e la curent cu topicul, sa intervina aici.

Pentru viitor poate n-ar strica o modificare la regulament, in sensul ca cine tepuieste pe cineva, cu dovezi clare in acest sens si acel cineva nu intervine(chiar anuntat fiind) sa lamureasca lucrurile si daca e cazul "sa dreaga busuiocul", sa i se retraga privilegiul de a activa pe forum. Am subliniat dovezi clare pentru ca nu de putine ori sunt situatii de neintelegeri, si fiecare e "cu dreptatea lui", mai ales daca s-a facut comunicarea doar verbal.
Ioan C. wrote:
Ce trebuie schimbat ca sa se inbunatateasca situatia asta?
Am trimis Duminica, 13.07.2014, la 700 km, unei persoane complet necunoscute, 350€ (nu 20€!) pentru pesti pe care ar trebui sa-i trimita maine, miercuri, 16.07.2014 ora 13.00 si sa-i primesc in stare buna joi, 17.07.2014, inainte de ora 12.00.
Daca se intampla asa, inseamna ca situatia de aici ar trebui sa existe si in Romania.
Cum se ajunge la ea? Incet si foarte greu, aproape imposibil.
Situatia are direct de-a face cu nivelul de trai, cu cata valoare are cinstea si onoarea unui om de rand.
Ioan, acum sa nu-ti imaginezi ca aici e plin de tepari. :lol: Unul din lucrurile care motiveaza oamenii sa nu se traga in piept unii pe altii e frica de ...pierdere. Pierderea increderii, a relatiilor, a eventualelor surse de venit etc. Ca sa-ti dau un exemplu. La noi in oras rareori se intampla sa se fure ceva si atunci cand se intampla de multe ori sunt persoane venite din afara orasului. Motivul? Eu zic ca-i datorita orasului mic in special, unde vorba aia, "toata lumea cunoaste pe toata lumea". :lol: Si din cauza asta vorba umbla repede si in general lumea evita sa-si "faca de lucru". Acum ceva timp ne-am pricopsit cu interfoane la blocuri. Unii au zis ca asa e civilizat. Eu zic ca-i civilizat daca nu-i nevoie de ele. Spre deosebire de marile orase unde se incuie lumea in casa ziua in amiaza mare de teama sa nu le incerce hotii clanta, aici nu era nevoie.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: FEEDBACK NEGATIV mircesc_robert sau elaphe
PostPosted: Wed Jul 16, 2014 6:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ciprian Marcu wrote:
Ioan, acum sa nu-ti imaginezi ca aici e plin de tepari. :lol:
Nu-nu, stiu ca s-au mai rarit pe la voi, ca acuma s-au mutat unde e mai rentabil. Saptamana trecuta au relatat la televiziune ca au fost prinsi cativa, nu putini, care locuiau in baraci, la marginea unei paduri si furau de prin casele oamenilor "tot ce nu era nituit si batut in cuie".
Am sperat sa nu fi fost din nou compatrioti de-ai nostrii, dar n-am avut noroc. Nemtii care ma cunosc sunt destul de bine simtiti ca sa nu ma acosteze pe tema asta, dar eu pot sa-mi inchipui ca-si amintesc de unde am venit.
E un motiv in plus sa nu le dau ocazia sa-mi gaseasca nod in papura, asa ca vrand-nevrand, trebuie sa fiu un concetatean de-al lor mai bun decat sunt ei intre ei.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: FEEDBACK NEGATIV mircesc_robert sau elaphe
PostPosted: Wed Jul 16, 2014 8:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Am sudat la Dab Beer in Dortmund, la Jacobs in Bremen,putin pe la Heineken,si la ceva instalatii pentru lapte aproape de Hamburg intr-un satuc numit Lutau.
Nu am avut niciodata impresia ca se uita cineva la mine ca la un hot.Binenteles ca si nemtii au multe uscaturi si eu am vazut o mica parte din tara lor.Oricum in tot timpul meu petrecut acolo M-am bucurat ca nu sunt bulgar.
Si revenind la oile noastre(adica la feedback) mi se pare o gainarie mare sa te faci de cacao pentru o suma atat de mica.Eu de exemplu am cerut de multe ori cand nu ma puteam sa ridic pestii personal,sa fie trimisi mai tarziu ca sa pot face plata. Ida74 de exemplu a trimis pestii inaite sa fie confirmata plata(deoarece am trimis banii de la o banca diferita si dura o zi transferul).
Si mai si a fost Mircea de la Cluj,pe care il interesa mai mult sa ajunga artemia la mine cat mai repede,si nu il interesa plata.Mai bine zis a trimis contul unde sa-i pun banii dupa vre-o 3 zile de cand eu aveam pachetul primit.
Poate ca ar trebui sa ne gandim la o solutie,sa nu poata sa vanda chiar oricine pe acest forum(in ideia ca imi fac cont pe forum si gata vand)poate ceva de genul sa ai 100 de posture sau cel putin 6 luni de activitate.Pentru cei de la oferte permanente nu e cazul,oarecum garanteaza acest club pentru ei...
Imi dau si eu cu parerea.

PS.-Activez de ceva vreme pe acest forum si nu ar fi placut pentru mine sa se transforme intr-o piata de sfarnari.

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: FEEDBACK NEGATIV mircesc_robert sau elaphe
PostPosted: Wed Jul 16, 2014 10:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 27, 2011 12:52 pm
Posts: 883
Location: pitesti
Ciprian Marcu wrote:
Pentru viitor poate n-ar strica o modificare la regulament, in sensul ca cine tepuieste pe cineva, cu dovezi clare in acest sens si acel cineva nu intervine(chiar anuntat fiind) sa lamureasca lucrurile si daca e cazul "sa dreaga busuiocul", sa i se retraga privilegiul de a activa pe forum. Am subliniat dovezi clare pentru ca nu de putine ori sunt situatii de neintelegeri, si fiecare e "cu dreptatea lui", mai ales daca s-a facut comunicarea doar verbal.
:appl: Cred ca viitorul ar trebui sa inceapa cu acest tapar.

_________________
http://adi74.sunphoto.ro/discusi

https://www.facebook.com/Discus-Pitesti-Romania-231576793874044/?ref=aymt_homepage_panel
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.231688277196229.1073741828.231576793874044&type=1&l=be71b6b905


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: FEEDBACK NEGATIV mircesc_robert sau elaphe
PostPosted: Wed Jul 16, 2014 11:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Treaba cu teapa am simtit-o si eu direct pe pielea mea si stiu cum e. Aici nu e vorba de suma, ci de gest in sine si ca pana la urma urmei omul s-a chinuit sa creasca acei pesti, cu alte cuvinte s-a ocupat de partea cea mai grea de la icre si pana la vanzare. Sunt convins ca nu face avere din asta si cu atat mai mult ca si putinul acela care ar trebui sa-i ia pe urma muncii...nu-i ia.
Experienta cu primitul marfii inainte de plata am avut-o si eu si sincer sa fiu m-a facut sa ma simt foarte bine, deoarece am stiut si am simtit ca persoana care mi-a trimis bunul, a avut incredere in mine, iar eu mai bine nu mananc trei zile decat sa raman dator cuiva sau sa uit ca sunt dator. Sunt cazuri in care la intelegere se mai intarzie plata, dar asta trebuie sa se intample de comun acord, nu ca te faci ca ploua.
Cat despre interzicerea accesului sau a activarii pe forum a celor neseriosi...e mai greu. De unde sa stii ce fel de om este fiecare in parte? Nu poti judeca asa si nu are relevanta nici vechimea, deoarece cati nu au patit ca doar la a 5-a sau a 10-a tranzactie au luat teapa?
Ca dupa ce se duce vestea despre o persoana ca e tepar, da, as fi de acord sa se ia masuri de excludere, dar asta nu noi o hotaram. Si bunul meu prieten aradean activeaza in continuoare nestingherit pe forum, vinde intr-o veselie, sau ma rog, ar vrea sa vanda, dar asa cum sper ca stiu majoritatea dintre voi, normal ca vinde rebuturi. Pentru ca nu e greu in ziua de azi sa obtii informatii despre cineva daca chiar vrei. In orice caz eu m-am ars de trei ori, odata aici si de doua ori pe un alt forum, dar m-am invatat minte: inainte sa mai fac tranzactii cu necunoscuti aplic regula: daca eu vand cer banii inainte, daca eu cumpar ma informez despre individ sa vad daca il cunoaste cineva si sa vad ce hram poarta. Pentru mine garantez oricand, dar pentru un necunoscut nu pot garanta.
Nu am avut sansa sa calc pe pamant nemtesc sau sa am de a face cu nemti, dar asa cum ma stiu, eu cel putin trebuia sa ma nasc neamt, acolo unde 2x2=4, nu 3,9 sau 4,5.

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: FEEDBACK NEGATIV mircesc_robert sau elaphe
PostPosted: Thu Jul 17, 2014 12:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
whitesnake wrote:
mi se pare o gainarie mare sa te faci de cacao pentru o suma atat de mica.
Cam de la ce suma te poti face "de cacao" oficial?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: FEEDBACK NEGATIV mircesc_robert sau elaphe
PostPosted: Thu Jul 17, 2014 1:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Care-i moneda cu cea mai mica valoare?
Nu conteaza suma, ci actiunea.
Ioan C. wrote:
Daca se intampla asa, inseamna ca situatia de aici ar trebui sa existe si in Romania.
Au sosit pestii!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: FEEDBACK NEGATIV mircesc_robert sau elaphe
PostPosted: Fri Jul 18, 2014 12:55 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Orinoco wrote:
whitesnake wrote:
mi se pare o gainarie mare sa te faci de cacao pentru o suma atat de mica.
Cam de la ce suma te poti face "de cacao" oficial?
Oficial? Pai sa vedem...
Orice si oricine are un pret(aici nu se include sanatatea,care e nepretuita).Unii se vand pe putin si fac ani grei de puscarie, pe cand altii dau tunuri de milioane de euro si scapa intr-un an maxim doi(nu mai dau exemple,ca stim cu totii ce politicieni avem...).
Suma mea official nu stiu inca , care e dar cand o sa aflu o sa fii primul pe care il anunt!
Suma ta care e? Oficial vorbind...

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: FEEDBACK NEGATIV mircesc_robert sau elaphe
PostPosted: Fri Jul 18, 2014 1:44 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
whitesnake wrote:
Suma mea official nu stiu inca , care e dar cand o sa aflu o sa fii primul pe care il anunt!
Suma ta care e? Oficial vorbind...
Nu era o discutie nominala/personala! Eu doar am incercat, conform a ceea ce ai spus tu, sa aflu suma care "incadreaza" inselatoria :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: FEEDBACK NEGATIV mircesc_robert sau elaphe
PostPosted: Fri Jul 18, 2014 1:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
whitesnake wrote:
Orice si oricine are un pret(aici nu se include sanatatea,care e nepretuita).
Sanatatea e nepretuita atunci când vine vorba de amenintari imediate sau când sanatatea incepe sa scârtaie. Altfel, oamenii cheltuie sume importante de bani facând eforturi sa se imbolnaveasca. :lol:

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 53 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group