It is currently Tue Apr 30, 2024 8:43 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Feedback negativ Rebella
PostPosted: Sun May 18, 2014 1:10 pm 
Offline

Joined: Mon Feb 22, 2010 2:07 pm
Posts: 21
este vorba despre acest topic viewtopic.php?f=45&t=1559&start=180

am cumparat o tufa de microsorum needle leaf si o tufa de bolbitis, total 20 RON + transport
plantele au fost ambalate corespunzator si trimise rapid

bolbitisul a venit cu alge pe el: fuzz si bba, pe o suprafata importanta, asa ca am aruncat toata planta, nedorind sa pierd vremea cu asemenea mizerii.

problema 1:
nu este normal sa se vanda plante cu alge pe ele fara sa se precizeze dinainte ca plantele au alge pe ele.
mizerii poate sa vanda toata lumea, ideea este sa vinzi plante curate sau macar sa spui ce vinzi.

problema 2:
i-am povestit Rebelei pe privat cele de mai sus, fara sa cer nimic anume.
ma asteptam sa primesc niste scuze si asta ar fi fost tot.
in loc de asta, am primit lectii despre alge de genul "sporii algelor sunt si in apa de la robinet", bolbitisul creste incet, blablabla, sincer am avut si impresia ca ma ia usor de prost.

in concluzie, ma consider inselat in aceasta tranzactie.
dat fiind suma modica, evident ca nu doresc niciun fel de compensare, doresc doar sa aduc la cunostinta potentialilor cumparatori ca bolbitis-ul de la Rebella are alge si ca probabil mai sunt si alte plante in aceasta situatie.

asta ca sa stie ce cumpara, ca se pare ca Rebella nu spune exact ce vinde (plante cu alge).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback negativ Rebella
PostPosted: Sun May 18, 2014 2:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Eu personal nu am avut probleme, ce am primit de la ea a fost ok.Sper sa va intelegeti, inainte sa datzi cu pietre.

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback negativ Rebella
PostPosted: Tue May 20, 2014 1:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Poate trebuia sa o intrebi pe Rebella cu "ce fertilizeaza" ;) Sigur de la asta a facut alge... nu fertilizeaza cu EI .... si probabil foloseste prafuri amestecate deja cu apa distilata.... nu?

Revenind: esti primul care lasa genul asta de feed-back rebellei cu toate ca ea vinde pe destule forumuri si nu am vazut plangeri (nu din cauza ca sumele ar fi fost mici) dar deh... tu poate ai motivele tale.

Multumesc de atentionare... o sa tin cont de ea in caz ca voi dori sa comand de la Rebella.

Ca fapt divers: Microsorum cum era? Si ala avea alge? Ptr ca nu poti generaliza din cauza unei plante sa zici ca TOATE le vinde la fel....
Bolbitis intradevar... creste greu si eu unul nu am vazut tufa fara alge... iar tu unul care ai un acvariu impecabil, ar fi trebuit sa stii asta.
In al2lea rand: daca tot ai un acvariu impecabil si stabil.. nu stiu de ce te preocupa algele... din moment ce in acvariul tau bor disparea sau stii cum sa tratezi.

Un feedback negativ se da pentru: ambalare proasta, tepe, plante netrimise, numar mic, starea generala a plantelor proasta.... nu ptr ca una avea alge! Tu din UNA... ai facut ca acest feedback sa fie: vinde toate plantele cu alge... si chiar o reamintesti de cateva ori.
Din fericire sunt colegi care te contrazic...

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback negativ Rebella
PostPosted: Tue May 20, 2014 3:51 pm 
Offline

Joined: Mon Feb 22, 2010 2:07 pm
Posts: 21
in primul rand ca nu inteleg ce treaba ai tu aici, avand in vedere ca Rebella nu a considerat necesar sa intervina, avand in vedere ca nu ai scris ca tu ai cumparat de la ea si a fost ok samd.
deci inainte sa ma intrebi tu pe mine despre "motivele mele", ar trebui sa stie toata lumea care va citi aici ca in primul rand TU ai motivele tale pt a interveni.

asa. asta in legatura cu procesul de intentie pe care mi-l faci.
acum sa le luam pe rand.


Nimeni wrote:
Poate trebuia sa o intrebi pe Rebella cu "ce fertilizeaza" ;) Sigur de la asta a facut alge... nu fertilizeaza cu EI .... si probabil foloseste prafuri amestecate deja cu apa distilata.... nu?

asta este o ironie de 2 bani, nu merita sa raspund.

Quote:
Revenind: esti primul care lasa genul asta de feed-back rebellei cu toate ca ea vinde pe destule forumuri si nu am vazut plangeri (nu din cauza ca sumele ar fi fost mici) dar deh... tu poate ai motivele tale.

asa, si daca sunt primul, ce, inseamna ca mint, asta vrei sa spui?
lucrurile pe care le-am scris sunt adevarate si confirmate de Rebella pe pm, puteti sa o intrebati si public.
deci imi faci un proces de intentie josnic.

Quote:
Multumesc de atentionare... o sa tin cont de ea in caz ca voi dori sa comand de la Rebella.

as fi vrut sa pot spune "cu placere"

Quote:
Ca fapt divers: Microsorum cum era? Si ala avea alge?

cred ca rezulta clar din primul meu post ca doar bolbitis-ul avea alge, deci te rog sa-l recitesti.

Quote:
Ptr ca nu poti generaliza din cauza unei plante sa zici ca TOATE le vinde la fel....

nu, nu poti generaliza, motiv pentru care nici nu am generalizat. am spus ca e probabil sa mai fie si alte cazuri, nu ca e sigur ca mai sunt si altele sau ca e sigur ca toate plantele sunt asa.


Quote:
Bolbitis intradevar... creste greu si eu unul nu am vazut tufa fara alge... iar tu unul care ai un acvariu impecabil, ar fi trebuit sa stii asta.

in afara de faptul ca noi nu discutam aici despre ce ar fi trebit eu sa stiu, ci eventual despre faptul ca rebella ar fi trebuit sa spuna ca bolbitis-ul are alge, uite o sa va arat eu bolbitis fara alge, dupa ce fac rost de bolbitis pe care sa nu fie nevoie sa-l arunc ca are alge.

Quote:
In al2lea rand: daca tot ai un acvariu impecabil si stabil.. nu stiu de ce te preocupa algele... din moment ce in acvariul tau bor disparea sau stii cum sa tratezi.

in al doilea rand, noi nu discutam aici despre acvariul meu, ci discutam despre:
1. normal este sa nu vinzi plante cu alge, ca eu nu am platit cu bani cu alge
2. daca totusi vinzi asa ceva, normal este sa specifici, asa incat cumparatorul sa stie ce cumpara

Quote:
Un feedback negativ se da pentru: ambalare proasta, tepe, plante netrimise, numar mic, starea generala a plantelor proasta.... nu ptr ca una avea alge! un feedback

da, un feedback negativ se da doar pentru ce vrei tu, asa e.

Quote:
Tu din UNA... ai facut ca acest feedback sa fie: vinde toate plantele cu alge... si chiar o reamintesti de cateva ori.

iarasi proces de intentie josnic, eu nu am scris deloc asa ceva.

Quote:
Din fericire sunt colegi care te contrazic...

nu, nu sunt. sunt colegi care au primit toate plantele ok si au spus asta.
foarte bine, eu m-am referit doar la comanda mea si am spus ca e probabil sa mai fie si alte plante in aceeasi situatie.

deci fiecare vorbeste vorbeste despre ce a cumparat su despre ce stie, cum e si normal. cu exceptia ta, desigur, care le stii pe toate.

la unul a fost ok, la altul nu a fost ok. ala la care a fost ok da feedback pozitiv, celalalt da feedback negativ. asa e si normal sa fie.

bolbitis-ul este singura planta care creste foarte greu si are alge, saraca, sau mai sunt si altele?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback negativ Rebella
PostPosted: Tue May 20, 2014 11:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Humbert wrote:
in primul rand ca nu inteleg ce treaba ai tu aici

...sau in alta parte !
No offence Nimeni dar prea esti peste tot ....si ai si postari foarte lungi. :lol:

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback negativ Rebella
PostPosted: Wed Aug 06, 2014 9:08 am 
Offline

Joined: Mon Feb 22, 2010 2:07 pm
Posts: 21
salut

din pacate sunt nevoit sa revin in acest topic

am cumparat de la Rebella, pe langa acel bolbitis cu alge de care a fost vorba mai sus, si niste microsorum narrow leaf.

cand am primit microsorum-ul, tufa era mica si pricajita si vai mama ei, asa ca am zis ca poate totusi e narrow leaf si nu il cunosc eu ca e prea mic, sa il mai las sa creasca.

acum, dupa 3 luni, este evident 100% ca planta pe care mi-a vandut-o Rebella sub numele de microsorum narrow leaf este de fapt microsorum normal, de care mai aveam inca 2 galeti acasa.

Sunt pur si simplu revoltat. Am impresia ca aceasta doamna merge la cacialma in continuu si are impresia ca cumparatorii ei sunt prosti.
Adica ce conteaza ca bolbitis-ul are alge, ca asa e el, creste cu alge; ce conteaza ca e microsorum narrow sau normal, ca tot microsorum e.

asta in conditiile in care am intrebat-o in mod expres in pm daca e sigura ca e narrow, inainte sa dau comanda.

i-am scris pm cu cele de mai sus si bineinteles ca nu a catadicsit sa-mi raspunda.

mi se pare incredibil, aceasta doamna e o tepara ca aia din piata, care te fura la cantar sau iti vand una in loc de alta.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group