It is currently Sun May 12, 2024 12:21 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Donez 2 discusi Red Marlboro,
PostPosted: Wed Feb 08, 2012 11:19 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 01, 2010 8:48 am
Posts: 341
Location: BRAILA
Dragi colegi,

In urma unei neintelegeri regretabile sunt in pozitia de a dona doi pesti discus Red Marlboro, cei din fotografiile de mai jos.
Am fost asigurat de catre persoana la care acestia se afla temporar ca pestii sunt sanatosi, accepta hrana, sunt in forma, totul la o temperatura optima de 29 - 30 de grade.
Pentru a scuti vietuitoarele de stresul suplimentar al re-ambalarii, transportului, etc. inapoi catre mine, mai ales in conditiile meteo actuale, doresc sa ii donez unui pasionat din Bucuresti.

Imi rezerv dreptul de a alege beneficiarul acestei actiuni, pe baza catorva informatii pe care doresc sa le primesc pe PM, referitoare la echipamentele pe care le poseda (bazin, filtrare, etc.), experienta pe care o are in cresterea discusului pana acum, eventual o fotografie a setupului in care vor fi gazduiti pestii.
Departe de mine gandul de a parea mai exigent decat este cazul, date fiind conditiile, dar chiar imi doresc ca aceste vietati sa aiba parte de un tratament corespunzator, in casa unui pasionat.
Pentru a nu deranja inutil persoana in a carui grija se afla acum pestii, as dori sa mijlocesc personal, pe cat posibil, eventualele discutii, intrebari, care pot aparea in decursul acestei actiuni.

Astept PM-uri cu mesajele celor interesati .

http://imageshack.us/photo/my-images/18/img2564lv.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/855/img2506t.jpg/

_________________
OFERTE ''I LOVE DISCUS_BR''
Contact : 0748 868976 , 0755 074776


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dragi colegi,
PostPosted: Wed Feb 08, 2012 12:20 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 19, 2011 11:05 am
Posts: 111
Location: bucuresti
Salut Ionut

Eu as dori sa le offer o casa buna discusilor pe care tu ii donezi. Tocmai am infiintat un acvariu de 300 litrii la care din lipsa de lichiditati nu am decat 1 discus si asta din cauza ca din cei 3 s-a format o pereche si i-am pus separat. Filtrarea o fac cu un filtru extern SUN-SUN 1400 litrii/ora, incalzitor 300 JBL, Lampa hailea cu neoane de 54.Hranire cu mixtura si artemia congelata + Tetra discus.
Dupa achizitionarea acvariului de 300 cu toate echipamentele am ramas fara lichiditati.
Precizez ca mai am unul de 110 litrii in care cresc puii de la perechea formata.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Donez 2 discusi Red Marlboro,
PostPosted: Wed Feb 08, 2012 9:02 pm 
Offline

Joined: Sun Jan 29, 2012 1:26 am
Posts: 16
Location: Galati
ii vreau eu :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Donez 2 discusi Red Marlboro,
PostPosted: Wed Feb 08, 2012 9:09 pm 
Offline

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:18 am
Posts: 46
Location: bucuresti
m-ar interesa pe mine daca este posibil
cu stima
mihai


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Donez 2 discusi Red Marlboro,
PostPosted: Thu Feb 09, 2012 2:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Nov 01, 2011 11:34 am
Posts: 27
Location: Bucuresti
Pestisorii au ajuns la mine. Ce voi posta este felul in care a decurs totul cu micile detalii. Nu sunt interesat de cearta iscata pe forum si nici nu vreau sa deranjez nici o persoana.
Drept urmare. Ieri am trimis domnului Popescu Ionut un mesaj cu cererea de donatie pentru acesti doi pestisori. Am primit un telefon in aproximativ 30 minute. Dansul m-a rugat sa verific temperatura bazinului din care iau pestii si daca acestia mananca. Am incercat sa fac acest lucru dar din pacate nu am reusit, persoana in cauza de la care am luat cei doi pestisori invocand motive personale. Imi cer scuze pe aceasta cale domnului Popescu dar eu nu sunt un tip insistent din punctul asta de vedere. Din pacate nu am stat sa citesc toata cearta si nu am stiut ca citirea temperaturii din bazinul din care ridic discusii este ceva 100% necesar. Nu am vrut sa deranjez pe nimeni cu nimic. Ce-i drept, dansul mi-a spus la telefon sa ma uit daca temperatura este de aprox 28 grade si daca pestii mananca, dar, necitind posturile din feedback nu stiam ca este ceva necesar si i-am luat asa cum i-am primit.
Personal, m-a deranjat un lucru. Desi am insistat la telefon sa vin sa ii pun intr-un recipient special pentru transport, userul "albert" mi-a spus ca ii pregateste pentru transport asa cum au venit. A spus ca au venit in 2 pungi mari si stau foarte ok acolo. Toate bune si frumoase. Ajung la locul intalnirii, iau pestii, ii bag repede in geanta pentru ca era foarte frig afara, intru in taxi si scot punga sa ma uit la ei. Pestii erau pusi intr-o punga mare. In acea punga mare mai era o punga taiata pe jumatate in care stateau pestii foarte rau si restul apei in exteriorul pungii taiate. Deasemenea, necesarul de aer din punga nu era asigurat. In ambalarea si transportul pestilor cantitatea de aer trebuie sa fie egala cu cantitatea de apa si punga sa fie presurizata. Am scos in taxi punga cea mica din punga cea mare si am incercat sa le ofer presiunea necesara pentru a sta bine. Imposibil, deoarece pentru prinderea pungii s-a folosit un singur elastic ce nu putea tine stransa punga. Drept urmare am mers asa pana acasa tinanad stransa punga cu mana. Pentru transport se foloseste 80% apa din bazin si 20 % apa curata de retea. In felul asta apa este bine aerisita si pestii sunt mai putin stresati. Acest lucru nu a fost facut. Nu pot judeca pe nimeni pentru acest incident. Cu siguranta userul "albert" nu este crescator sau vanzator de pesti pentru a sti aceste lucruri dar este bine sa nu spui "ii ambalez asa cum au venit" devreme ce nu faci asta.
Nu stiu inca daca pestii sunt bolnavi sau nu, nu stiu daca mananca sau nu pentru ca sunt prea stresati datorita transportului si este bine cunoscut faptul ca in prima zi discusii nu mananca. Din experienta mea, mananca foarte greu si in ziua 2 dar... o sa incerc sa le dau de mancare si sa fac un filmulet. I-am si masurat, cel mare are 12,9 cm si cel mic are 11,3 cm. La cum se prezinta, parerea mea este ca pestii sunt sanatosi. Oricum forma lor este foarte buna. Sunt niste pesti bine intretinuti.
Multumesc domnului Popescu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Donez 2 discusi Red Marlboro,
PostPosted: Thu Feb 09, 2012 2:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Sep 11, 2011 10:44 am
Posts: 111
Location: Bucuresti
Era de asteptat ca cine ii va lua va incepe sa arunce cu noroi,asta este ,eu din acest moment nu mai am niciun comentariu de facut.Parerea mea este sa-i mai masori o data si sa nu mai denaturezi.Eu i-am masurat si eu mai putin.Nu-mi aduc aminte sa ma fi rugat sa vii sa vezi temperatura si daca mananca daca imi spuneai asa puteai veni seara sa te uiti cat vrei.Deja este jignitoare pentru mine aceasta situatie,nu inteleg ce are impresia domnul Ionut ca eu ii tineam in congelator?Eu nu ma pricep la ambalat discusi dar eu zic ca i-am ambalat destul de bine pentru un drum de 15 minute maxim semn ca au ajuns cu bine.In continuare puteti arunca cu noroi cat doriti aceasta discutie tinde sa ajunga intr-o zona a penibilului numai pentru a incerca domnul Ionut sa se scoata.Este regretabila atitudinea domnului Ionut,probabil asta a fost si o conditie pentru a fi donati sa se arunce cu noroi.Eu mi-am incheiat contributia la acest subiect cine are ochi sa vada cum procedeaza un crescator din tara aceasta bine cine nu sa cumpere in continuare pesti rosii de la dansul

_________________
„Se spune că banii nu aduc fericirea... Dar toți vor să se convingă singuri.”
Zig Ziglair
Acvariul meu
http://www.youtube.com/watch?v=JZps4cQISe8


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Donez 2 discusi Red Marlboro,
PostPosted: Thu Feb 09, 2012 2:49 pm 
Offline

Joined: Thu Mar 18, 2010 11:23 pm
Posts: 85
Location: Galati
Penibil...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Donez 2 discusi Red Marlboro,
PostPosted: Thu Feb 09, 2012 3:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Nov 01, 2011 11:34 am
Posts: 27
Location: Bucuresti
Albert, nu am aruncat cu noroi in nimeni. Este o situatie conflictuala in care am fost prins la mijloc pentru ca am luat discusii astia. Te rog spune-mi daca ce am scris mai sus este fals sau daca este exagerat cu ceva. Nu sunt genul sa te jignesc si am spus exact cum stau lucrurile. Nu il cunosc pe domnul Popescu si nu am avut nimic de-a face cu dansul pana acum. Din mesajul de mai sus cred ca reiese ca nu tin partea nimanui ci am facut precizarile ce mi s-au cerut. NU AM OCOLIT CU NIMIC ADEVARUL!
M4rio, detaliaza ca n-am inteles.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Donez 2 discusi Red Marlboro,
PostPosted: Thu Feb 09, 2012 3:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Chiar daca nu ar trebui sa postez in acest topic (ADX poate sa il stearga daca considera de cuvinta) as face cateva adnotari:
-nu cereti niciodata celui de la care ridicati discusii sa ii hraneasca inainte de transport caci stresul si burta plina nu fac casa buna.
-procentajul de 80% apa din bazin si 20% apa de retea este caz particular caci altfel urmeaza intrebarea: 80% apa din bazin daca tocmai am facut un schimb de 50% sau daca nu am schimbat apa de o saptamana? Daca apa are pH 5 sau pH 7 ?
Verificarea temperaturii nu este elocventa deoarece doar avand punga cu discusi in mana se simte daca apa are temperatura optima iar discusii sanatosi se simt acceptabil la o temperatura cuprinsa intre 26-33 grade.
In rest consider ca dreptul de a alege modalitatea de transport si ambalare in acest caz iti reveneau tie Daniele.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Donez 2 discusi Red Marlboro,
PostPosted: Thu Feb 09, 2012 3:29 pm 
Offline

Joined: Thu Mar 18, 2010 11:23 pm
Posts: 85
Location: Galati
Daniel Moroiu wrote:
...
M4rio, detaliaza ca n-am inteles.


D-le Moroiu, incerc sa-mi pastrez obiectivitatea, deci nu voi detalia, caci mi-e greu sa raman obiectiv din pozitia de iubitor de animale in general si discus in special, dupa ce am citit cele de mai sus.

Pot doar sa ca asigur ca remarca mea in niciun caz nu se refera la Dvs. Sper ca pestii se vor acomoda repede si va vor oferi satisfactii.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group