It is currently Wed May 01, 2024 2:26 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: ATENTIE !!! Profipet vinde Substrat calcaros
PostPosted: Wed Feb 12, 2014 11:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Oct 05, 2012 8:43 am
Posts: 51
Location: Bistrita
Am observat in aproape toate petshop-urile ca se vinde pietrisul acesta. Distribuitorul pe Romania sustine ca e pentru acvarii dar are bucati calcaroase prin el, am testat eu cu otet si bucatile cu pricina au devenit instant efervescente asa ca nu se poate povesti de pietris inert. Sfatul meu e sa evitati acest produs.

Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ATENTIE !!! Profipet vinde Substrat calcaros
PostPosted: Thu Feb 13, 2014 12:06 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Scuze.... dar nu m-am putut abtine si adaug:

PROFIPET.... vinde "multe"!

Printre ele vinde si asta: AMBELE...

1-
Image

2-
Image

Iar diferenta dintre ele este (ca tot am fost abordat in privat si intrebat) diferenta este faptul ca galeata cu Discus este originala iar cea cu DisKus este o facatura turceasca.... pe care nu o "prea" mananca pestii.

Granulatia si culoarea este identica la cea contrafacuta... deoarece a ramas modul de preparare de cand produceau turcii sub licenta Tetra... Asta pana cand li s-a retras licenta de fabricatie deoarece... deh: "turcu-i turc si nu intelege"...

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ATENTIE !!! Profipet vinde Substrat calcaros
PostPosted: Thu Feb 13, 2014 10:34 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Oct 05, 2012 8:43 am
Posts: 51
Location: Bistrita
Oh, exemple mai sunt si la altii, in Bistrita este un petshop care modifica termenu de valabilitate la mancarea de la Sera, daca te uiti atent se vede ca din 2013 au facut 2016 si nu e foarte greu de transformat 3 in 6 cu un marker cu varf ascutit si cu o lama.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ATENTIE !!! Profipet vinde Substrat calcaros
PostPosted: Thu Feb 13, 2014 1:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Utile informatiile , Nimeni nu stiam de faza cu tetra, mersi


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ATENTIE !!! Profipet vinde Substrat calcaros
PostPosted: Thu Feb 13, 2014 2:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun May 06, 2012 3:53 pm
Posts: 137
Location: constanta
multumim pentru informatiile despre tetra.....nu stiam!

_________________
Cu stima,
BOGDAN-GABRIEL
CONACHE


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ATENTIE !!! Profipet vinde Substrat calcaros
PostPosted: Thu Feb 13, 2014 4:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
E bine de stiut ca substratul contine si parti calcaroase. Dar cat timp nu mentioneaza pe el cum ca ar fi "inert" etc., respectivii nu trag pe nimeni in piept. Unii or sa tina cichide africane, altii plante mai rezistente sau potrivite pentru mediul respectiv. Sunt si firme cunoscute care spun ca produsele lor nu afecteza proprietatile apei si vazusem acum ceva timp niste teste facute de cineva pe un forum de afara(nu-mi aduc aminte unde) cu diferite substraturi si rezultatul era ca parametrii apei (pH -ul in special) erau afectati.

Sebi, pot sa fie si alte motive pentru care pestii nu o mananca "la fel". Sub numele de Diskus s-a vandut si in vest, in UK era Tetra Prima daca nu ma insel. Ar fi interesant de vazut si termenul de valabilitate de pe cele 2 sortimente. Posibil ca cea cu numele "Diskus" sa nu mai circule pe piata si sa fie dintr-un stoc mai vechi...etichetele se tot schimba.

Mie mi-e greu sa cred ca la nivelul asta de business si-ar risca cineva lunga relatie cu Tetra si clentii din 2 tari vanzand constient hrana contrafacuta pentru "ceva bani in plus".

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ATENTIE !!! Profipet vinde Substrat calcaros
PostPosted: Thu Feb 13, 2014 4:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Eticheta cu Tetra Diskus impreuna cu poza aferenta imi aminteste de primul granulat cu care am hranit discusii. E identica si imi starneste amintiri placute. Anul acesta in luna august se fac 20 de ani de atunci.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group