It is currently Sun Apr 28, 2024 11:46 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 38 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Rosia Montana
PostPosted: Wed Sep 18, 2013 11:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
Si tare prosti am fi sa nu le trecem si pe ele la socoteala in contract.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rosia Montana
PostPosted: Thu Sep 19, 2013 1:50 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
BMFCaesar wrote:
De la Rosia Montana se va scoate aurul 100% oricate randuri s-ar scrie aici, pe facebook, etc.
Importante ar fi:
- cand
- in ce conditii
Orice afacere de nivelul asta implica si factori externi iar negocierile nu sunt simple.
Ca proiectul nu e benefic economic, dupa parerea mea e un mare FALS !
Ca poti reloca o comunitate ca exploatarea sa se faca in siguranta, e un adevar.
Ca se vor face drumuri, investitii de miliarde care vor sustine mii de locuri de munca iar este adevarat.
Ca o sa primeasca si bugetul de stat o mica gura de aer, iar un adevar.
Revenind la "cand?".
Momentul este bunicel pentru ca teoretic nu suntem in criza si nu avem blocaje financiare ca sa fim nevoiti sa "vindem".. Teoretic in astfel de momente putem negocia de pe o pozitie lejera si proiectul/conditiile de exploatare pot fi analizate cu mare plecaciune si fara graba. Pentru un grup de experti ar fi suficiente cateva luni.
In ce conditii...
Aici e important si momentul pentru ca nu avem bani sa o exploatam singuri si ca sa nu iesim sigur in pierdere mai bine o exploateaza altii. E un alt adevar dureros.
Dar, pentru ca nu suntem vizibil in rahat, putem negocia bine conditiile de exploatare.
Pe partea de mediu, se alege varianta cel mai putin rea, comunitatea se relocheaza Suprafata comunei are 42 km2, Galatiul are aproape 250 km2. Nu te obliga nimeni sa sadesti acolo sau sa bei de acolo ceva. Dupa exploatare, natura poate fi ajutata sa se refaca si aceste costuri ar putea fi trecute si ele de la inceput. Cine ar bea apa dintr-un rau care ar trece prin platforma Sidex (16 km2) si cat fumalau si deseuri a scos in zona ?
Revenind -
Daca exploatarea are loc, apar ceva locuri de munca, un strop de relaxare la buget, ne mai punem bine si cu vreo doi parteneri externi, deci e de bine.
Depinde ;) cum o faci ! ;)

Ca o face Boc cu Videanu, ca o face Ponta sau ca o va face Antonescu sau poate Udrea ... astea sunt subiecte "electorale".


LE Pentru "ecologisti": beti apa si suc din bidoane de plastic ? Protestati la toba de esapament a masinii ? Am pus ghilimelele pentru ca unele persoane sub masca unor slogane au alte interese. Vezi exemplul cu eutanasierea si cati bani se "pierd de la buget" ca sa Crestem cainii maidanezi pentru ca de rarit nu se raresc.
Pentru cei cu nu acum: peste 10 ani o sa fie politicienii mai destepti sau mai putin corupti ? Stim sigur ca nu o sa ne loveasca vreo criza si sa ajungem s-a dam de pomana si sa ne rugam de altii sa investeasca acolo ?
Pentru ca pe sloganul "nu ne vindem tara", in loc sa obtinem un pret bun, am vandut-o degeaba. (ma refer la privatizari)


Nu vreau sa intram intr-o polemica inutila, dar se pare ca traim in tari diferite.
Ti se pare tie ca in momentul de fata nu exista criza in Romania? Ti se pare ca
nu avem blocaje financiare? Te invit sa imi recuperezi cei 150.000 euro pe care ii
am blocati la clienti de un an si jumatate. Si tin sa te anunt ca in businessul meu nu
a existat criza pina in 2012.

In ceea ce priveste beneficiile economice se pare ca interpretezi eronat ceea ce spun
eu, asta daca ai vrut sa faci referire la postarea mea. Proiectul in varianta actuala nu este
benefic din punct de vedere economic pentru Romania. Daca tu preferi sa dai unul
dintre cele mai mari zacaminte de aur si metale rare din lume pe nimic, eu nu sint de
acord cu asta. Si mai ales nu in conditiile negociate, in special cele de mediu, atata timp
cat exista alte alternative. Si ca orice alt cetatean al acestei tari am dreptul la opinie,
pentru ca vorbim de un bun al statului roman. M-am saturat sa se vanda pe nimic averea
statului roman, doar ca sa se imbogateasca o mana de politicieni corupti.

Si mai pune-ti o intrebare: de ce licenta de exploatare este secreta si nu se face publica?
Pentru ca jaful care se pune la cale e mult mai mare decat ne imaginam noi.

O seara placuta,
Dragos

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rosia Montana
PostPosted: Thu Sep 19, 2013 12:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
kirucd wrote:
Apoi din punct de vedere economic proiectul nu este benefic Romaniei, practic
nu ne alegem cu cine stie ce si ramane ca dupa incheierea exploatarii statul
roman sa aiba in grija cel mai mare lac cu cianuri din Europa, cu un dig de 185 de
metri inaltime, cat lacurile de acumulare de la Bicaz sau Vidraru. Pentru urmatorii
120 de ani. Nu cred ca asta este o afacere benefica statului roman.

De ce nu e benefic din punct de vedere economic?
Poate vrei sa spui ca am putea negocia mai bine si ca ar fi al naibii de bine sa ia in considerare si celelalte bogatii, nu doar aurul cat si costurile ecologice.
E usor sa spui nu, dar daca vrem sa ne ridicam peste nivelul obisnuit e mai bine sa spui "da" la unele proiecte si sa exista si acel "dar".
Deci, da, ar fi bine sa folosim resursele naturale ale tarii dar in conditii cat mai avantajoase pentru noi, atat din punct de vedere economic cat si ecologic.
Imi pare rau, eu m am referit la indicatorii macro nu la drame sau euforii personale sau de nisa (nu stiu in ce domeniu de activitate profesezi).
Criza a inceput de prin 2009, de cand am avut nevoie de "braul de siguranta de la FMI" care a fost cheltuit imediat si simultan cu taiatul laptelui praf pentru bebelusi.
Romania s a adancit, ca mai apoi sa iasa din ceva urat si global, si chiar daca situatia nu este roz, suntem pe panta de crestere. Nu pune nimeni la indoiala capacitatea noastra de a ramane colonie, daca intelegi ironia.
Revenind la subiect.
Sa exploatam Rosia Montana va fi benefic din punct de vedere economic si un mic dezastru ecologic.
E clar ca exista diferite nuante de bine, iar micul dezastru va fi mare in comparatie cu unele si mic in comparatie cu altele. In final va iesi cat putem noi de bine ca popor... daca eram nemti, o exploatam noi si gata. Dar pentru ca suntem romani si am iesi in pierdere, e mai "bine" s o faca altii.
Tot noi ca popor, avem si prostul obicei de a le sti pe toate si a ne baga in toate. Poate si din cauza asta avem senzatia ca o sa schimbam ceva protestand pe facebook, dar totul se discuta la alt nivel. Noi suntem doar masa de manevra, de preferat una suficient de bogata ca si consumator european pozitionat strategic deasupra altora din est dar cu buzele si mana intinse spre fundul europei de vest.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rosia Montana
PostPosted: Thu Sep 19, 2013 1:30 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Adevar gasesti in toate postarile de mai sus, dar peste toate adevarurile troneaza unul care este si cel mai dureros: In ultimii 24 de ani am fost si suntem un popor condus de incompetenti, infractori, sau mai rau, de tradatori de tara! Incepand cu primarii corupti si terminand cu guvernantii incompetenti, care se tot perinda pe la Palatul Victoria (nu mai vorbesc si despre exemplarele de la Cotroceni), toti formeaza o armata de "vampiri" care au supt sangele tarii. La romani, sa fii smecher este o calitate cu mult mai presus decat cea de a fi moral... Cam asta-i treaba. In ce ma priveste, am incercat sa nu stau cu mainile in san, privind la dezastru, dar sincer, aproape ca-mi vine sa ma las pagubas :evil:

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rosia Montana
PostPosted: Thu Sep 19, 2013 2:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
BMFCaesar wrote:
kirucd wrote:
Apoi din punct de vedere economic proiectul nu este benefic Romaniei, practic
nu ne alegem cu cine stie ce si ramane ca dupa incheierea exploatarii statul
roman sa aiba in grija cel mai mare lac cu cianuri din Europa, cu un dig de 185 de
metri inaltime, cat lacurile de acumulare de la Bicaz sau Vidraru. Pentru urmatorii
120 de ani. Nu cred ca asta este o afacere benefica statului roman.

De ce nu e benefic din punct de vedere economic?
Poate vrei sa spui ca am putea negocia mai bine si ca ar fi al naibii de bine sa ia in considerare si celelalte bogatii, nu doar aurul cat si costurile ecologice.
E usor sa spui nu, dar daca vrem sa ne ridicam peste nivelul obisnuit e mai bine sa spui "da" la unele proiecte si sa exista si acel "dar".
Deci, da, ar fi bine sa folosim resursele naturale ale tarii dar in conditii cat mai avantajoase pentru noi, atat din punct de vedere economic cat si ecologic.
Imi pare rau, eu m am referit la indicatorii macro nu la drame sau euforii personale sau de nisa (nu stiu in ce domeniu de activitate profesezi).
Criza a inceput de prin 2009, de cand am avut nevoie de "braul de siguranta de la FMI" care a fost cheltuit imediat si simultan cu taiatul laptelui praf pentru bebelusi.
Romania s a adancit, ca mai apoi sa iasa din ceva urat si global, si chiar daca situatia nu este roz, suntem pe panta de crestere. Nu pune nimeni la indoiala capacitatea noastra de a ramane colonie, daca intelegi ironia.
Revenind la subiect.
Sa exploatam Rosia Montana va fi benefic din punct de vedere economic si un mic dezastru ecologic.
E clar ca exista diferite nuante de bine, iar micul dezastru va fi mare in comparatie cu unele si mic in comparatie cu altele. In final va iesi cat putem noi de bine ca popor... daca eram nemti, o exploatam noi si gata. Dar pentru ca suntem romani si am iesi in pierdere, e mai "bine" s o faca altii.
Tot noi ca popor, avem si prostul obicei de a le sti pe toate si a ne baga in toate. Poate si din cauza asta avem senzatia ca o sa schimbam ceva protestand pe facebook, dar totul se discuta la alt nivel. Noi suntem doar masa de manevra, de preferat una suficient de bogata ca si consumator european pozitionat strategic deasupra altora din est dar cu buzele si mana intinse spre fundul europei de vest.


Daca vrei sa interpretezi spusele mele numai ca sa ai tu dreptate nu ai decat.
Cand am spus ca nu este viabil economic bineinteles ca m-am referit la varianta
actuala, dar tie iti place sa interpretezi in avantajul tau. Sa fi sanatos.

Da, Rosia Montana se poate exploata in beneficiul majoritar al statului roman si fara
sa fie un dezastru ecologic. Se pare ca partea asta nu ai inteles-o.

In ceea ce priveste comentariul vis-a-vis de "prostul obicei de a le sti pe toate" nu este
decat o palida dovada de manipulare, tipica guvernelor care ne-au condus in ultimii
24 de ani. Orice om cu capul pe umeri si cu o inteligenta medie poate sa se documenteze
si sa isi dea cu parerea asupra unuia sau altuia din subiecte. Iar a lua o atitutidine civica
in fata guvernarilor dezastroase din ultimii 75 de ani (includem aici si perioada comunista)
nu inseamna decat a fi un om responsabil. Asta este punctul meu de vedere si nu avem
ce dezbate pe tema asta atata timp cat dreptul la opinie este garantat de Constitutie.
Cum eu nu iti spun ceea ce sa faci te rog ca nici tu sa nu imi sugerezi, nici macar voalat,
ce pot sa fac si sa spun.

In ceea ce priveste situatia actuala economica, poate ne dai tu exemplu de indicatori
macro economici care ne arata ca Romania a iesit din criza. Exemplul meu a fost unul
particular, referitor la mine, dar asta e o situatie generala la nivelul economiei romanesti.
Iar daca vrei pareri avizate asupra acestui aspect incearca sa asculti si ceea ce ne spun
analistii economici independenti, nu Banca nationala. Din pacate Romania inca nu a iesit
din criza si in ritmul actual in care guvernantii habar nu au ce fac, nu stiu cum vom iesi.

O zi buna,
Dragos

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rosia Montana
PostPosted: Wed Dec 11, 2013 10:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
:mrgreen:

MARE ATENTIE!!!

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rosia Montana
PostPosted: Wed Dec 11, 2013 10:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Claudiu, postarea s-ar potrivi mai bine la topicul de mai jos, "rasu'/plansu' " :lol:

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rosia Montana
PostPosted: Thu Dec 12, 2013 8:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Eu cred ca se potriveste de minune cu protagonista din reclama

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rosia Montana
PostPosted: Thu Dec 12, 2013 9:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Ce tare, ca sa vezi...unii oameni saracii...vai de fundu' lor.
Ii sta bine.
O zicala spune, ca sa crezi numai ce vezi. Dar mai nou nici ce vezi cu ochii nu mai poti crede. :?

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rosia Montana
PostPosted: Sat Feb 21, 2015 7:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Redeschid controversatul subiect deoarece nu pot trece cu vederea impactul vizual care mi-a fost produs de aceasta stire!
https://searchnewsglobal.wordpress.com/2014/10/20/nesimtire-crasa-sua-ne-ameninta-ori-gaze-de-sist-si-rosia-montana-ori-va-izolam/
Asta ca sa nu uitam cine suntem, sau mai bine zis, cine am fost si ce am ajuns!

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 38 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group