It is currently Tue May 14, 2024 11:09 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: O alta fata a acvaristicii
PostPosted: Sat Oct 13, 2012 1:24 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Va salut dragi colegi!
Nu vreau ca aceasta postare sa ridice sau sa creeze tot felul de critici la adresa mea, caci ma voi lega de ceva ce mi se pare deadreptul o cruzime, dar asta nu inseamna ca toata lumea trebuie sa fie de acord cu mine. Astept parerile voastre!
Navigand pe net, am dat de un anunt de vanzare discusi in Bucuresti, anunt la care s-au pus si niste poze (imi cer scuze in prealabil fata de persoana care a pus anuntul, cazul in care e coleg de forum-ceea ce m-ar mira, ca aici nu am vazut poza- dar e chiar penal sa pui un astfel de anunt cu o astfel de poza).
Mi-a atras atentia si sunt curios de parerile voastre referitor la ceea ce numesc eu cruzime fata de regele acvariului. Cica omul ii vinde cu 40 lei bucata de aici:
http://imageshack.us/photo/my-images/21 ... scusi.jpg/

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: O alta fata a acvaristicii
PostPosted: Sat Oct 13, 2012 7:29 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Intre discusii aceia doar vreo 2 mi se par ramasi de caruta, restul par cit de cit ok. Daca discusii chiar or fi sanatosi care e problema de fapt? Apa care pare alburie poate sa fie astfel doar in poza. Discusii aceia ar putea fi ok la fel de bine cum ar putea fi bolnavi .Daca ne referim la varietati intr-adevar par niste corcituri dar nici acest lucru nu poti garanta ca e asa .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: O alta fata a acvaristicii
PostPosted: Sat Oct 13, 2012 10:39 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Dacă nu-i doar o reclamă, este în orice caz un mod de exprimare din care nu se înțelege mare lucru.
@Romeo, de ce nu ne explici și nouă care-i cruzimea la care te referi?
Era mai bine dac-o făceai de la bun inceput.
Pe de alta parte, dacă prinde cineva un crap și-l lasă trei zile să-l bronzeze soarele, iar în a patra zi îl pune la vânzare,... e dreptul lui.
Dacă vrei îl cumperi, te privește personal din ce motiv, dacă nu vrei iți vezi de drum, fără să-l iei la rost că vinde un crap macerat, sau?
Diferența dintre crap și discus nu trebuie să mi-o explici, o intuiesc oricum. ;)
Ai vrut doar să ne dai "Bună dimineața" si să ne trezești, ca să fim "Top-fit" pentru slujbe? :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: O alta fata a acvaristicii
PostPosted: Sat Oct 13, 2012 11:18 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
In bazin se vede strictul necesar de hardware pentru a mentine o apa cat de cat ok, desi aceasta pare in curs de ciclare. Sunt convins ca Romeo s-a referit la apa.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: O alta fata a acvaristicii
PostPosted: Sat Oct 13, 2012 11:31 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Este greu să evaluezi starea peștilor dintr-o asemenea imagine. Să condamni pe cineva fără să cunoști situația reală este cel puțin iresponsabil.
@Romeo, grăbește-te să-ți explici atitudinea, până mai poți repara ceva, că altfel se tulbură apele prea repede în jurul tău.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: O alta fata a acvaristicii
PostPosted: Sat Oct 13, 2012 4:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Mai trebuiesc niste schimburi de apa in bazinul ala dar nu vad cruzimea.
Multa lume isi cumpara diverse animale fara sa le poata asigura niste conditii decente de trai, chiar daca sunt de buna credinta. In cazuri din astea e vorba in general de nestiinta sau lipsa posibilitatilor de a sigura niste conditii "considerate" potrivite nu de cruzime. Cruzimea implica o doza de rea-vointa.

Cretini precum cei care-si bat caii pana-i lasa lati sau astia de aici pot fi acuzati de cruzime:

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: O alta fata a acvaristicii
PostPosted: Sat Oct 13, 2012 5:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Sep 10, 2011 7:42 pm
Posts: 560
Location: Craiova
Eu cred ca este deranjat de faptul ca poza provine de la Romeo's images.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: O alta fata a acvaristicii
PostPosted: Sun Oct 14, 2012 1:22 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
StefanCraiova wrote:
Eu cred ca este deranjat de faptul ca poza provine de la Romeo's images.
Stefane, doar nu crezi ca e unul din acvariile mele :lol: Am luat poza de pe net si am pus-o pe imageshack, de unde am incarcat-o. Normal ca se afla intre pozele mele!
Asa cum a pus @ADX intr-un mod inteligent punctul pe "i", m-am referit la apa aceea de canal in care se aflla pestii. Ia puneti-va voi in situatia in care sa nu fiti fumatori si sa trebuiasca sa inhalati tone de fum de tigara din jurul vostru, cum v-ati simti? Ati tusi oare?
Sau nu stiti cum e, ca toti fumati? :D
Da, m-am referit la apa groaznica din acvariu si la prostia omeneasca, prin care un vanzator nu stie ca reclama buna e sufletul comertului, si pune o astfel de poza langa un anunt de vanzare. Mie unul nu mi-ar trebui pesti din acel acvariu nici gratis.
Te pomenesti ca va place si totul e in regula cu acvariul respectiv. Ma rog, oi fi eu care am gresit si vad lucrurile mai altfel, in acest caz imi cer scuze fata de toti care apreciaza acest "look" si va invit sa cumparati pesti de la omul respectiv! ;)

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: O alta fata a acvaristicii
PostPosted: Sun Oct 14, 2012 2:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
@Romeo, atâta timp cat nu poți să demonstrezi că le merge rău peștilor nu ești îndreptățit să aduci acuzații deținătorului, mai ales în mod public, pe un asemenea forum.
Asta-i ce ai făcut greșit și ți se reproșează aici pe bună dreptate.
La o adică, în cazul că se constată că peștii sunt sănătoși iar apa, în afară de faptul că este tulbure, ceea ce nu dăunează peștilor neapărat, are proprietătile potrivite cu cerințele lor, poți fi acuzat de calomnie și ajungi să fi pus la colț, cu toate intențiile tale binevoitoare.
Ar fi spre binele tău să judeci bine cum te comporți în societete, căci drepturile fiecăruia dintre noi se termină acolo unde încep drepturile celorlalți.
Vorba ta:
Quote:
Who do you think you are?
de-ți închipui că poți judeca cu dreptate, fără să cunoști amănuntele?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: O alta fata a acvaristicii
PostPosted: Sun Oct 14, 2012 2:54 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Am spus:
"oi fi eu care am gresit si vad lucrurile mai altfel, in acest caz imi cer scuze fata de toti care apreciaza acest "look".
Pe de alta parte nu-l acuz neaparat de rele tratamente aduse pestilor ci de faptul ca nu stie sa-si vanda marfa.Mai ales ca nici macar nu mai stiu cine sau ce e omul.
Insa tin sa ma si repet: asa cum am spus si in prima postare nu doresc sa mi se aduca mie acuzatii pentru o parere, care e pur personala, insa incep sa ma simt incoltit doar pentru simplul fapt ca am indraznit sa spun ca mi se pare aiurea sa pui la vanzare niste pesti intr-o asfel de ipostaza. Insa ma rog; pareri si pareri...Mie mi se pare in continuoare totusi ca nu e in regula acel acvariu.
In cazul in care eu sunt oaia neagra pentru ca am adus vorba de acest subiect; imi cer scuze inca odata si promit ca nu mai scriu nici un cuvant in acest topic.Multumesc.
Mai astept si alte pareri.

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group