It is currently Wed May 01, 2024 10:54 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 76 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Next
Author Message
 Post subject: Re: Deparazitare cu formol si tratament contra flagelatelor
PostPosted: Wed Aug 18, 2010 2:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Multam pt lincuri .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitare cu formol si tratament contra flagelatelor
PostPosted: Thu Dec 16, 2010 1:50 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Ioan C. wrote:
Daca ai formol cu concentratia de 35-37%, cum este in cele mai multe cazuri, pune la cei 200L cat are acvariul, 10ml, iar dupa 6 ore inca 10ml.


Asta inseamna o concentratie de 1ml/10l dar aici recomanda o concentratie de 4 ori mai mica,nu vreau sa te contrazic @Ioan ,dar...?

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Thu Dec 16, 2010 1:58 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
Pe 5+5 la 6 ore mergeam si eu si nu am avut niciun fel de probleme vreodata, inclusiv la pui de 4 saptamani!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Thu Dec 16, 2010 2:10 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
ciprian01 wrote:
Pe 5+5 la 6 ore mergeam si eu


Ce inseamna 5+5?Esti prea succint,vreau mai multe detalii.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Thu Dec 16, 2010 4:46 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
La Praziquantel formeaza parazitii rezistenta, la formol, nu. Poate ca ar trebui incercat mai intai cu Praziquantel si abia daca nu da rezultate, cu formol.
Daca se face tratamentul pestilor in acvariu cu substrat si filtru va fi consumata o parte din substanta de catre materia organica, scazand concentratia necesara pentru pesti, asa ca trebuie redozat dupa 6 ore cu inca 5ml/100L. Daca n-au leziuni si nu e prea veche solutia, discusii suporta lejer tratamentul 12 ore, fara sa maifeste nici un fel de indispozitie. Nu stati in incapere, aerisiti bine si nu atingeti solutia cu mainile. La nevoie purtati manusi! Solutia are efect carcinogen!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Thu Dec 16, 2010 8:03 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Inca un tratament bun : Schimburile mari de apa zilnice sau chiar mai des de o data pe zi . Eu nu am mai avut probleme cu viermii de branhii la nici o serie de pui la care am facut schimburi dese de apa . Daca nu am facut schimburile fie chiar si numai pentru 2-3 zile au inceput sa se inmulteasca viermii .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Thu Dec 16, 2010 10:25 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Mai copii, de ce nu vreti voi sa duceti lucrurile pana la capat? Indiferent de tipul tratamentului aplicat, daca acesta nu este completat de observatii obiective (adica inainte de tratament, sa fii sigur ca sunt viermi acolo ...si dupa aia, sa constati ca au disparut (sau ma rog, ca s-au rarit)), faceti treaba doar pe jumatate.
O sa stau cu gura pe voi, ca o baba care nu are ce face, pana cand o sa va asigurati instrumentarul necesar :D
Daca in branhii nu sunt viermi, ci copepode, sau alte gajganii (sau si una si alta)? In cazul asta, banuiesc ca numai formolul ar avea efect...

Ok, asa cum spuneam, in urma esecului de a identifica trematode in branhiile unuia dintre discusii mei, nu mai cred nimic pana cand (macar) unul dintre voi nu o sa puna o poza cu viermii gasiti la el in bazin... :P

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Thu Dec 16, 2010 1:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
dragos wrote:
Inca un tratament bun : Schimburile mari de apa zilnice sau chiar mai des de o data pe zi . Eu nu am mai avut probleme cu viermii de branhii la nici o serie de pui la care am facut schimburi dese de apa . Daca nu am facut schimburile fie chiar si numai pentru 2-3 zile au inceput sa se inmulteasca viermii .


Ceea ce spune Dragos aici ar trebui sa faca fiecare crescator sau pasionat profesionist si/sau amator. REGULA DE BAZA! pana ajung pesti pe la 5m si chiar mai mult. Eu as mai adauga:

*curatarea fundului acvariului cu un burete grosier sau o paleta speciala ca aceasta sau alte modele existente in comert (cea din poza este folosita la colturi).
*fierberea buretelui filtrului rapid 1/zi.

Cum zice doctorul mai bine previi decat sa tratezi!

Multumesc,

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Sun Jan 02, 2011 4:05 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 16, 2010 1:35 pm
Posts: 363
Location: Baia Mare
Vă salut!
As dori să vă întreb daca temperatura ridicata din timpul unui tratament termic împotriva flagelatelor face ca discusii să elimine viermii?
După 2 zile de tratament termic, azi de dimineată am văzut prin apă 3 viermi de culoare albă. Aveau ca. 1cm lungime si se deplasau prin bazin cu ajutorul coditei. Să fie viermi branhiali sau al tip viermi?
După ce i-am observat am si schimbat 25% din apa din bazin!
Numa bine!
MS


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Sun Jan 02, 2011 5:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Poate ca nici n-au aparut din pesti? In acvarii se plimba multe feluri de goange. Daca nu stim exact cum arata ce ai vazut tu acolo nici nu-ti putem spune ce sunt.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 76 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group