It is currently Fri Mar 29, 2024 8:17 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 76 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Next
Author Message
 Post subject: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Fri Jul 09, 2010 12:23 am 
Offline

Joined: Sat Mar 20, 2010 7:45 pm
Posts: 116
Location: Constanta
Salut Ioan.
Am o rugaminte, stiind ca esti crescator cu experienta.
Vreau sa fac si eu o deparazitare cu formol la discusi. Am un acvariu de 200 L plantat cu anubias vreo 10 buc, filru Eheim profesional II , poti sa-mi spui te rog care sunt proportiile in functie de concentratia formolului si pasii de urmat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitare cu formol si tratament contra flagelatelor
PostPosted: Fri Jul 09, 2010 6:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca ai formol cu concentratia de 35-37%, cum este in cele mai multe cazuri, pune la cei 200L cat are acvariul, 10ml, iar dupa 6 ore inca 10ml. Dupa 12 ore trebuie schimbata toata apa. Scoate pe cat poti toate obiectele de material plastic din apa, pentru ca unele reactioneaza cu formolul si apar substante toxice pentru pesti. Mie nu mi s-a intamplat niciodata si am tratat de foarte multe ori, dar alti acvaristi relateaza ca au fost cazuri. Trebuie sa ai grija ca daca au pestii mucusul, sau chiar pielea ranita, se vor intoxica si pot sa moara de la o zgarietura care pare neinsemnata. Schimba 30% apa si vezi sa nu fie murdarie multa in filtre, ca scade puterea formolului. Urmareste pestii in timpul tratamentului si daca se raneste careva il scoti si-l muti in apa curata, dar ai grija sa nu-i sperii pe ceilalti, ca se ranesc si ei, si atunci trebuie sa schimbi imediat toata apa, sau sa-i muti repede si pe ei.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitare cu formol si tratament contra flagelatelor
PostPosted: Thu Jul 22, 2010 11:15 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Sa traiesti Ioan, sunt foarte interesat de tratamentul cu formol. Am 17 pui de 3 cm si vreo 2-3 au semne clare de paraziti branhiali.(uneori au reprize scurte de inot tasnit, au apetit putin mai scazut decat ceilalti, i-am surprins scarpinandu-se cu operculul de firul de la incalzitor, respira mai accelerat si scuipa, sunt putin mai timizi) Probabil ca un tratament pt paraziti branhiali este iminent. Acum, pararea celor mai multi care au facut tratament cu formol este ca a fost cel mai eficient dintre tratamentele aplicate. Parerea ta o cunosc deja si tratamentul descris mai sus e foarte clar. Nelamurirea mea este ca, bineinteles, la cateva zile va trebui repetat. La 30 GC cat am eu in bazin la cate zile sa repet tratamentul si de cate ori? Daca e sa ne luam dupa producatorii consacrati, tratamentele contra parazitilor branhiali se repeta la un interval de o saptamana si se fac de 2 ori in total. Mie mi se pare cam lunga pauza de 7 zile la 30 GC. Multumesc mult anticipat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitare cu formol si tratament contra flagelatelor
PostPosted: Thu Jul 22, 2010 11:20 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Din cate-mi aduc aminte, se repeta la 3 zile pentru viermi branhiali.

Numai bine.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitare cu formol si tratament contra flagelatelor
PostPosted: Wed Aug 04, 2010 4:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
@geos - Eu inainte de a face tratament doar pentru atit as schimba zilnic apa (70-100%) timp de o saptamina si as pine un filtru rapid care sa produca un curent in apa . Sunt sanse mari sa-i scapi de paraziti in felul asta fara tratament . Mai nasol e cind parazitii ii ataca pe majoritatea si cind puii au doar 1-2 cm . La 3 cm nu-i mai omoara viermii de branhii asa de usor ca atunci cind au 3-4 saptamini .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitare cu formol si tratament contra flagelatelor
PostPosted: Sun Aug 08, 2010 2:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
@dragos. Interesant procedeu, de studiat. Inteleg ce vrei sa spui. Decat sa faci un tratament agresiv care nu are intotdeauna rezultatele scontate, mai bine sa reduci numarul parazitilor si sa inveti pestii sa lupte singuri cu ei. Din pacate am facut tratamentul cu formol in trei reprize si situatia se prezinta cam asa:
-La primul tratament pestii au reactionat foarte rau si aproape ca am omorat jumatate din ei
-La al doilea tratament, dupa trei zile de pauza, am scos tot din bazin vorba lui Ioan, in afara de apa pesti si formol. Nici acum pastii nu au reactionat prea bine dar oricum mult mai bine ca prima data.
-La al treilea tratament repetat dupa trei zile nu am mai avut curajul sa adaug 5 ml formol si inca 5 dupa 6 ore ci am adaugat 4 ml pe care i-am tinut acolo 4 zile cu redozare dupa schimburile de apa.
-Dupa ultimul tratament schimb total de apa.
Rezultatul e dezamagitor. Cu toate ca am facut intotdeauna schimburi de 100-125% zilnic in 5 reprize, ca am tratat cu doza dubla canistra si mediile filtrante, ca sifonez de fiecare data dupa cele 9-10 mese administrate zilnic, cei 4 pui care m-au determinat sa fac tratamentul cu formol, nu dau semne de ameliorare a starii generale. In timpul tratamentului ei s-au simtit cel mai rau. Dupa ce mananca, cu un apetit ceva mai scazut ca ceilalti, dar totusi mananca, se inegresc si se freaca de firul de la incalzitor. Pe corp si pe aripioare nu observ sa aiba nimic. Nici infuzori nu am. Am dedus eu ca dupa masa nu pot respira cum trebuie si asta le creaza discomfort, cu toate ca bazinul de 100 de litrii net in care-i cresc este suprafiltrat si bine aerat. Este adevarat si ca la ultimul test de apa no2 a fost 0,05 dar de 5 zile m-am pus cu JBL Denitrol pe el zilnic, dupa prospect. Daca puii afectati ar fi cei mai mici as spune ca sunt ne adaptati si nu mi-as bate capul cu ei, insa 2 sun cei mai mari si 2 mai mici.
Ceva pareri?
P.S.Sa ma ierte Petre daca i-am poluat topicul.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitare cu formol si tratament contra flagelatelor
PostPosted: Sun Aug 08, 2010 10:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Sulfat de cupru, baie de lunga durata pentru simptomele pe care le descrii. ;)

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitare cu formol si tratament contra flagelatelor
PostPosted: Mon Aug 09, 2010 12:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Mercic Cip!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitare cu formol si tratament contra flagelatelor
PostPosted: Mon Aug 09, 2010 3:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nu va mai amagiti cu speranta ca scapati de viermi discusii trecuti de varsta de 5 zile. Nu-i imposibil, dar trebuie procedat sub control absolut si trebuie eliminata orice posibilitate de recontaminare. Sunt rari pe glob cei care reusesc asa ceva. Eu nu cunosc pe nimeni care sa fi reusit. Pare simplu, dar nu este.
Asta inseamna ceva asemanator cu a tine o larva de discus vreo 30 de zile in acelasi recipient, sub microscop, cu control repetat de cateva ori pe zi. Daca nu apar viermi in perioada asta se poate considera puiul decontaminat de viermi.
Tratati pestii cand le merge rau si lasatii in pace daca-si revin dupa tratament. Eu n-am avut niciodata discusi, indiferent de varsta lor, care sa fi manifestat in grup semne c-ar fi observat c-am pus formol in apa lor! Doar eu am observat ca le merge mai bine dupa tratament. Exista relatari ca au depus perechi in apa cu formol si eu cred asta.
Facut in conditii bune, tratamentul nu este deloc agresiv si da totdeauna rezultate excelente si absolut sigure.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitare cu formol si tratament contra flagelatelor
PostPosted: Tue Aug 10, 2010 6:14 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Ioan, puii respectivi(cei 4) au si alte probleme pentru care formolul nu ajuta. De acord ca tratamentul cu formol este sigur daca se respecta cateva reguli.

GeoS wrote:
... cei 4 pui care m-au determinat sa fac tratamentul cu formol, nu dau semne de ameliorare a starii generale. In timpul tratamentului ei s-au simtit cel mai rau. Dupa ce mananca, cu un apetit ceva mai scazut ca ceilalti, dar totusi mananca, se inegresc si se freaca de firul de la incalzitor. Pe corp si pe aripioare nu observ sa aiba nimic. Nici infuzori nu am. Am dedus eu ca dupa masa nu pot respira cum trebuie si asta le creaza discomfort, cu toate ca bazinul de 100 de litrii net in care-i cresc este suprafiltrat si bine aerat.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 76 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group