It is currently Fri May 17, 2024 4:01 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: discusi cu probleme - flagelate sau alta boala ?!
PostPosted: Fri Nov 07, 2014 11:55 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
In lipsa unei filtrari biologice, incearca sa fii la limita cu mancarea, mai ales ca la o temperatura atat de mare procesul de alterare si implicit producerea de amoniac este considerabil mai rapid si mai periculoas. Mancarea ar trebui sa o administrezi inainte de schimbul de apa cu ~10 -15min astfel incat sa poti aspira mancarea neconsumata cat si fecalele cumulate.
Daca tot ai inceput tratamentul termic si nu vezi imbunatatiri in primele 2-3 zile macar la apetitul pentru mancare ai putea incepe si administrarea unei medicamentatii pentru ca altfel stresul si riscul aparitiei altor probleme sunt mai mari cu cat vei prelungi acest stadiu de bazin steril, aerat si temperatura mare. Sarea cred ca ar trebui sa o folosesti oricum, pentru a mai reduce din efectul intoxicarii cu amoniac sau derivati ai acestuia.
Succes!

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusi cu probleme - flagelate sau alta boala ?!
PostPosted: Fri Nov 07, 2014 3:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jul 25, 2014 1:16 pm
Posts: 301
Location: Cluj Napoca
Multumesc Mustang. Am sa fiu atent la cata mancare dau....aseara am dat ceva putin si acum dimi ceva putin iar...dar cum ajung acasa dau iar putin si schimb apa apoi. Nu am pus filtrare pt ca un coleg mai sus a zis ca nu e nevoie....
Imi poti spune ce tip de sare trebuie si cata trebuie sa pun la cei 27L si cu ce frecventa?

_________________
Acvariu 450L: https://www.youtube.com/watch?v=kt_m68BkIck
Acvariu 100L: https://www.youtube.com/watch?v=Tao1jvjPC4Y
+restul 3 acvarii de 54l brut cu creveti si melci

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusi cu probleme - flagelate sau alta boala ?!
PostPosted: Fri Nov 07, 2014 4:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Te rog sa citesti mai atent sfaturile date de colegi. Ti-a fost recomandat sa muti pestii intr-un acvariu steril iar utilizarea unei filtrari biologice nu ti-ar fi ajutat cu nimic deoarece medicamentatia decicleaza. Dar daca nu aplici nici un tratament decat cel termic, atunci poti folosi o metoda de filtrare biologica dar doar daca ai un filtru functional CICLAT si nu aplici tratament medicamentos.
Sarea o gasesti la punga, sare gema pentru muraturi neiodata. Se administreaza o lingura (normala, de ciorba) la 20l de apa si se redozeaza in functie de cata apa ai schimbat...daca schimbi 50% din apa, pui la loc jumatate de lingura de sare. Sarea o poti dizolva intai in apa calduta, dar o administrezi treptat dupa ce ai diluat-o.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusi cu probleme - flagelate sau alta boala ?!
PostPosted: Fri Nov 07, 2014 4:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jul 25, 2014 1:16 pm
Posts: 301
Location: Cluj Napoca
Da. Scuze.... :) Momentan inca nu ma gandesc sa pun medicamente. Am sa merg pe tratamentul termic deocamdata. Am sa iau si sare sa pun in acvariu dupa cum ai indicat mai sus. Multumesc mult.

_________________
Acvariu 450L: https://www.youtube.com/watch?v=kt_m68BkIck
Acvariu 100L: https://www.youtube.com/watch?v=Tao1jvjPC4Y
+restul 3 acvarii de 54l brut cu creveti si melci

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusi cu probleme - flagelate sau alta boala ?!
PostPosted: Fri Nov 07, 2014 5:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ai primit un sfat gresit si nu sti sa hotarasti singur daca- i asa sau nu, pentru ca nu cunosti rolul filtrarii. Daca pui hrana in acvariu, indiferent daca va fi consumata sau nu, acesta se va descompune, producand amoniac toxic pentru pesti. Daca nu va fi redus imediat la nitrat va fi o problema care va agrava starea pestilor, indiferent de faptul ca sunt sanatosi sau nu. Daca nu folosesti medicamente e bine sa elimini hrana neconsumata dupa 10 min., iar apa s-o schimbi cu apa statuta cel putin a 2-a sau a 3-a zi, ca. 25-35%. Medicamentele folosite contra flagelatelor nu decicleaza, pentru ca sunt concepute sa combata organisme anaerobe, in filtrele biologice folosite in acvaristica bacteriile fiind insa aerobe. Ma refer in acest caz la metronizadol, care este medicamentul cel mai frecvent utilizat. Concentratia sarii folosite la prevenirea intoxicarii cu nitrit este de cel mult 5g/100l. Ce rost o fi avand surplusul de sare la tratamentul contra flagelatelor inca n-a reusit nimeni sa demonstreze convingator, iar eu nu cred o iota din acest mit. Stiind ca avem de-a face cu pesti care sunt adaptati la viata in apa foarte moale, nu cred ca le face apa de mare vreun bine, exceptand cazul ca se incearca combaterea unor paraziti externi. Invata mai repede ce trebuie sa sti despre acesti pesti in special si despre acvaristica in general, pentru ca altfel vei fi mereu depedent de pareri mai mult sau mai putin intemeiate, iar asa nu vei reusi sa creezi acestor pesti conditii acceptabile de supravituire.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusi cu probleme - flagelate sau alta boala ?!
PostPosted: Sat Nov 08, 2014 2:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jul 25, 2014 1:16 pm
Posts: 301
Location: Cluj Napoca
D-nul Ioan, eu zic ca in 6 ani de acvaristica cunosc rolul filtrarii....si cunosc si ceva acvaristica si am si citit eu zic destul de mult...nu sunt la un nivel de profesionist, dar cunosc. Ca intradevar pana acum 4 luni nu am avut discusi asta e alta treaba....acum am inteles in mare ce si cum...dar oricum cineva de pe forum zice una altul zice alta...fiecare cu parerea lui iar eu am incercat sa iau ce e mai bun din toate sfaturile si sa fac cum e mai ok pt mine, dar se pare ca nu am reusit. Momentan am sa vad cum merge....oricum discusul albastru este gata deja, inoata pe orizontala haotic...deci nu mai are sanse. Iar celalalt red marlboro de vreo 9cm pare sa isi revina incet incet.....apa acum are 35grade si schimb apa zilnic la aceeasi temp de la robinet.....daca nu voi reusi sa il salvez nici pe asta ....asta e...mai raman 5 care sper sa se dezvolte ok.
Stiu ca de la inceput nu am procedat ok cu acesti discusi si iam pus de pui in plantat, dar alta posibilitate nu am avut. In viitor - cand o sa am spatiu necesar si posibilitatile financiare - am sa cumpar un acvariu de 450L si am sa incep discusareala ca la carte...dar pana atunci ma bucur de acvariul care il am acum si incerc sa il mentin cat de cat ok.
Oricum va multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor!

_________________
Acvariu 450L: https://www.youtube.com/watch?v=kt_m68BkIck
Acvariu 100L: https://www.youtube.com/watch?v=Tao1jvjPC4Y
+restul 3 acvarii de 54l brut cu creveti si melci

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusi cu probleme - flagelate sau alta boala ?!
PostPosted: Sat Nov 08, 2014 2:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Parerea mea este ca toti vor sa iti dea sfaturi din ceea ce a mers pentru ei, dar fiecare acvariu este aproape unic din punct de vedere al parametrilor, filtrarii, dimensiunilor si mai ales al pestilor si posesorului lor.

Logic ar fi sa te avertizeze cineva ca inainte sa faci tratamentul termic ca ar fi necesar sa faci un tratament antibacterian (furan 2 sau Bctopur direct) nu de alta dar la temperaturi mari se inmultesc bacteriile in intestinul pestilor si atunci nu trebuie sa te miri de ce pestele sta in cap, inoata haotic, este umflat sau chiar moare. Un atac al bacteriilor poate fi confundat cu flagelatele dpdv al excrementelor albicioase (daca reusesc sa iasa din organism).
Eu te sfatuiesc sa folosesti si sare amara (sulfat de magneziu) la oricare tratament pentru paraziti interni deoarece iti doresti sa elimini parazitul din organism nu sa il lasi mort acolo. Concentratia ar fi de 20-30 g/ 100L. Se gaseste la farmaciile umane sau veterinare (cu pret mult mai bun).
Sarea grunjoasa de bucatarie este buna si ca medicament (concentratii mai mari) si ca agent antistres (la concentratii mai mici mai ales cand muti pestii dintr-un acvariu in altul asa cum este cazul acvariului de carantina).

Acum alegerea este de partea ta, pentru ca asa cum se intampla frecvent o sa fie o gramada de pareri dar tratamentul il faci tu pentru pestii tai.

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusi cu probleme - flagelate sau alta boala ?!
PostPosted: Sat Nov 08, 2014 2:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
@alinutz80, nu trebuie sa fii nici dezamagit, nici suparat. Sunt sigur ca, colegul @ioan.c nu a vrut sa te ofenseze in vreun fel ci doar sa ajute. Parerile in privinta diferitelor tratamente difera de la perosana la persoana, asta in discusarie cat si in viata cotidiana.
Trebuie sa citesti cat mai multe articole despre cresterea Discusului si sa sustragi esentialul din ele. Cand vorbim de discusi, vorbim de peste si nu de acvariu.
Ca o paranteza: sunt vizitat des de amici acvaristi, majoritatea fiind atrasi de alta ramura a acvaristicii (plantate, ciclide africane) ...persoane care in mare masura pun accent mai mare pe acvarii si aranjamente decat pe fauna acelui acvariu...si des imi spun " ce triste sunt acvariile tale sterile"...asta fara a fi rautacios, pentru ca ei nu au prins microbul spre aceasta "latura", inca nu pot privi dincolo de "sticla" si sa isi concentreze atentia pe peste si nu pe "aquascape".
Asta e cu Discusii...pentru a te bucura de ei mai tarziu intr-un acvariu tematic cu aranjamente, trebuie sa ii cresti, intretii, inveti, intelegi intr-un acvariu steril, unde pestele iti va spune cum se simte. Tu trebuie doar sa aplici regulilele de baza in acvaristica si vei avea satisfactiile asteptate. Filtrare optima, incalzire corespunzatoare, aerare din plin si apa cat mai curata, in rest...eu cred ca si Discusii mai au "capriciile" lor si nu e bine sa le "sufli in c**" de cate ori poate isi fac griji din cauza guvernarii sau schimbarii conducerii :) ...
Ape limpezi si spor!

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusi cu probleme - flagelate sau alta boala ?!
PostPosted: Sat Nov 08, 2014 2:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Oricum...în 4 luni de discusăreală ai primit sfaturi cu duiumul, iar rezultatul inevitabil a fost şi este ceea ce ai azi în acvariu.
Spui de achiziționarea unui acvariu de 450 l. Întrebarea mea este, ce e mai scump? Achiziționarea acestuia sau golirea celui de acum şi achiziționarea altor discuşi sănătoşi??
Răspunsul şi decizia e a ta.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusi cu probleme - flagelate sau alta boala ?!
PostPosted: Sat Nov 08, 2014 11:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
alinutz80 wrote:
D-nul Ioan, eu zic ca in 6 ani de acvaristica cunosc rolul filtrarii....
Bine pentru tine, dar atunci nu-mi pot explica ce gasesti interesant si demn de urmat la un sfat care te indeamna sa nu folosesti filtrare biologica intr-un acvariu in care ai pesti bolnavi deja, in care pui hrana care produce toxine in cateva ore, iar apa o schimbi abia in ziua urmatoare, lasand pestii bolnavi sa stea mai multe ore in apa cu amoniac?
Daca cunosti rolul filtrarii nu mai ai nevoie sa ceri pareri despre ea, sau?
Daca scoti hrana dupa 10-20 de minute, iar pestii n-au mancat si schimbi apa zilnic 25% poti sa nu filtrezi biologic, pentru ca nu se produce prea mult amoniac.
Pestele care sta pe-o parte trebuia scos imediat si scazuta temperatura la 30-29-28°C in cel mult 3 ore.
Trebuia sa mentionezi imediat orice schimbare in starea pestilor, pentru ca era de asteptat sa fie influentati de ridicarea temperaturii, iar tu n-ai avut de unde sa sti daca-i vorba de o comportare normala sau nu pentru aceste conditii.
Eu am tot asteptat sa scri, sa vad cum decurge tratamentul, dar,... n-am gasit decat acum idicatia ca-i merge unui peste foarte rau, cand e probabil deja prea tarziu.
Daca sunt doar cateva ore de cand sta asa, coboara temperatura imediat cu 2°C si seteaza incalzitorul cu 5° in minus, la 30°. Daca-si revine poti sa cresti temperatura din nou treptat cu 2-3° peste o zi si sa hotarasti atunci, in functie de cum le merge, daca poti ridica temperatura mai mult.
La orice semn ca le merge mai rau, cand e apa mai calda de 30°, scazi temperatura cu cate 1-2°, pana-si revin, dar bineinteles nu mai jos de 29-28°.
Nu se supara nimeni daca scri ceva mai des.

PS
Apropo de 6 ani de acvaristica,...
intre anii 1967 si 1993 (26) n-am stiut ca se filtreaza apa din acvarii, nici cum, nici cu ce, nici de ce, dar am crescut si inmultit pestii care se gaseau pe atunci la alti acvaristi, care nu cunosteau nici ei filtrele. In ultimii ca. 10 ani din acest timp am crescut si inmultit cu succes scalari pe care-i hraneam cu tubi proveniti din canalul in apa caruia se deversau cele mai infecte mizerii ale orasului. Cum a fost posibil asa ceva te las sa ghicesti singur. ;)
Nu conteaza cat timp ai avut sa inveti, ci cat ai invatat si ce faci cu ce sti.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group