It is currently Wed May 01, 2024 4:30 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Puncte albe pe Discusi
PostPosted: Fri Dec 27, 2013 11:56 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
Salutare si bine v-am regasit,
am si eu o problema cu Discusii, de citeva zile au aparut pe ei niste puncte albe, mai exact pe un Ghost care era zgiriat, mi-am zis eu in prima faza si l-am tot monitorizat. La ceva timp, linga buba cu pricina, a aparut si un cos alb.
De 3 zile am adus inca trei Discusi care nu aveau puncte deloc pe ei.
Acum a aparut pe inca doi cite un punct. Eu am dat vina pe stres, pentru ca si cind vin la mincare se sperie dintr-o data si fug toti prin toate colturile, se ascund, fac tare urit.
Sa va spun si ceva despre bazin: Cayman, 150 litrii brut, filtrare tetra ex 1200 si intern Hailea HL-BT 400, temp. 27,5, plantat si lemne, co2, fertilizant pps, tmp, schimb de apa saptaminal 30-35 litrii cu apa statuta, cam 3-4-5 zile curatenie cu aspirator eheim cu acumulator cind este nevoie, adica cind vad ca se stringe mizerie.
Momentan le tin lumina stinsa mai mult timp si am ridicat temperatura pe la 28,5-29. Un prieten care a avut si el Discusi are acasa o carte de la sera si dupa descrierea din ea ar fi vitiligo, care se trateaza cu bactopur sau bactopur direct sau amindoua. Acesta boala ar fi de la stres sau parametrii apei. Eu asa da vina pe stres, petru ca apa stiu sigur ca este buna. Am omis sa spun ca in acvariu am 9 Discusi de diferite marimi, 2 Scalari, 5 Ancitrusi si 5 Cory.
Scuze pentru amestecatura de cuvinte.
Cu multa stima!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Puncte albe pe Discusi
PostPosted: Sat Dec 28, 2013 2:14 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Temperatura-i potrivita pentru Discusi, dar la temperatura asta n-ar fi mare lucru sa fie Ichthyophthirius multifiliis /puncte albe. Dac-ar fi asa ar ajuta ridicarea temperaturii peste 31°C, dar vindecarea ar mai dura cateva zile bune, pentru ca doar larvele parazitilor n-o suporta, adultii n-ar disparea imediat.
Pentru ca exista mai multe feluri de "Puncte albe" ar fi de ajutor daca le-am putea vedea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Puncte albe pe Discusi
PostPosted: Sat Dec 28, 2013 1:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
Sa traiti Dl Ioan, tot dumneavoastra imi rezolvati problemele sau macar ma incurajati .Deocamdata nu le-am pus nimic in acvariu decit temperatura la 30 si ii tin sub observatie .Dar mai am o chestie ce sa le fac sint de la un timp foarte speriosi mai ales de cind i-am adus pe cei 3 ,daca se sperie unul fug toti chiar cind le dau de mincare de 2-3 ori fug de zici ca sparg acvariul ,oare ce sa fie?Astazi vreau sa le fac niste mixtura pina acum le-am dat inima simpla si ca adoua masa tetra discus .Cu stima si un an nou cu bucurii!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Puncte albe pe Discusi
PostPosted: Sat Dec 28, 2013 1:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Vitiligo este o boala umana care se face pe fond de stress iar ca simptomatologie este tradusa in primul rand prin depigmentarea pe zone a pielii.La pesti nu am auzit de ea pana acum.Ce au pestii tai poate fi "boala grisului", adica niste puncte mici albe precum grisul care se trateaza cu Medopond de la JBL sau alt medicament care contine verde de malachit(vezi poza cu boala pe cutia produsului) sau pot fi cosuri datorate unei suprainfectii, care se trateaza cu Asocilin de uz veterinar prin badijonari locale direct pe cos de doua ori pe zi.In alta ordine de idei, schimburile de apa sunt rare iar cantitatea de apa schimbata este putina.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Puncte albe pe Discusi
PostPosted: Sat Dec 28, 2013 1:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Buna dimineata,
nelinistea lor provine tocmai de la teama de ce simt. Ei stiu ca sunt in pericol, ca parazitii le ameninta viata si reactioneaza exagerat la orice se intampla in jurul lor. Schimbarea hranei sau a altor factori nu-i va linisti. Doar daca nu se mai simt in pericol se vor linisti, dar pentru asta trebuie sa se vindece.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Puncte albe pe Discusi
PostPosted: Sat Dec 28, 2013 1:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
Va multumesc tuturor pentru sfaturi si va tin la curent cu evolutia .Cu stima!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group