It is currently Wed May 01, 2024 5:45 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Discus in cap
PostPosted: Fri Dec 27, 2013 2:36 am 
Offline

Joined: Sat Jun 29, 2013 2:45 pm
Posts: 254
Location: Bucuresti
Aveti idee cum se trateaza boala asta ? Am un mascul cobalt care sta in cap . Mananca dar sta in cap si cateodata se mai rostogoleste .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus in cap
PostPosted: Sat Dec 28, 2013 1:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Furanol2 sau Furapond 2.Asta daca nu are ocluzie dar ar trebui sa vezi abdomenul foarte umflat.Functie de cat este de avansata boala, se poate trata.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus in cap
PostPosted: Sat Dec 28, 2013 1:43 pm 
Offline

Joined: Sat Jun 29, 2013 2:45 pm
Posts: 254
Location: Bucuresti
furanol 2 nu am . am gasit doar furanol simplu si destul de scump la 40 lei . o sa caut furapond . abdomenul nu il are umflat .. o sa ii fac un video . mersi pt raspuns


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus in cap
PostPosted: Sat Dec 28, 2013 2:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Stie cineva de vreun peste care s-a vindecat de boala asta daca n-a fost tratat 2-3 zile dupa aparitie?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus in cap
PostPosted: Sat Dec 28, 2013 9:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Ioan C. wrote:
Stie cineva de vreun peste care s-a vindecat de boala asta daca n-a fost tratat 2-3 zile dupa aparitie?

Eu n-am reușit vreodată sa-i tratez.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus in cap
PostPosted: Sun Dec 29, 2013 5:03 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Am avut, de cand am Discusi, de prin ´98, vreo 4-5 cazuri. Din pacate tot exemplare la care am tinut mult. N-am reusit sa-i salvez nici daca i-am tratat in primele ore dupa aparitia simptomelor. :(
Bactopur direct a fost ineficient, iar alt medicament n-am incercat.
Am citit, scris de catre autori in care am incredere, ca este vorba despre o infectie a vezicii inotatoare, care afecteza grav posibilitatea de a elibera aerul din aceasta.
Pestii pot sa traiasca mai multe luni de zile cu bola.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus in cap
PostPosted: Sun Dec 29, 2013 5:23 am 
Offline

Joined: Sat Jun 29, 2013 2:45 pm
Posts: 254
Location: Bucuresti
am primit un sfat de la ciprian sa il tratez cu sare , temperatura 34 si niste metronidazol .. si eu am citit mai multe posturi pe net si nu am gasit un caz in care a fost salvat pestele .. o sa incerc .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus in cap
PostPosted: Sun Dec 29, 2013 11:38 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
eu am mai incercat diferite tratamente in decursul timpului la asa ceva. excludem aproape faptul ca ar avea vreo infectie intestinala, atunci de regula are abdomenul mai umflat. simptome asemanatoare nu au neaparat intotdeauna aceeasi cauza. in cazul de fata cel mai probabil problemele sunt la vezica inotatoare, cum spunea si ioan. incidenta unor astfel de probleme am vazut ca este mai crescauta la discusii mari si mai ales la cei batrani sau trecuti de o anumita varsta. tratamentul descris de alex, desi pare banal, la mine a functionat mai mult sau mai putin atunci cand l-am aplicat. cu cat se face mai repede dupa aparitia simptomelor, cu atat cresc si sansele de reusita. daca trece mai mult timp, e mai greu, iar la un moment dat aproape imposibil. problema este ca, chiar si atunci cand tratamentul pare sa fi dat roade, exista riscuri mari de recidiva, mai ales la discusii trecuti de o anumita varsta. dar am avut si cazuri cand chiar am reusit sa salvez discusi din aceasta situatie, de obicei daca am intervenit imediat dupa aparitia simptomelor si mai putin la discusii mari de varsta, unde recidiva apare in majoritatea cazurilor. cand boala se cronicizeaza, astfel de discusi se intampla sa mai traiasca chiar si luni bune, daca nu te induri sa-i eutanasiezi. in timp, slabesc incet-incet si vor muri in final epuizati. concluzia este ca in astfel de situatii nu trebuie sa iti faci sperante foarte mari, dar merita sa incerci neavand ce pierde. daca discusul e de foarte mult timp in situatia asta, aproape ca nici nu mai merita sa te complici(din ce mi-a spus alex, discusul l-a luat in aceasta stare de unde l-a luat, cine stie de cat timp are problema...).

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus in cap
PostPosted: Sun Dec 29, 2013 7:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
De regula astfel de simptome se declanseaza la schimburile de apa. Cel putin asta am observat la mine.

Dar am o intrebare ptr cunoscatori: in cazul discusilor care "stau in coada"....cum trebuie procedat?

Sunt la al2lea peste care manifesta cam aceleasi simptome ale vezicii... numai ca sta cu capul la suprafata si nu invers.

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus in cap
PostPosted: Mon Dec 30, 2013 5:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nimeni wrote:
in cazul discusilor care "stau in coada"....cum trebuie procedat?
Sunt la al 2-lea peste care manifesta cam aceleasi simptome ale vezicii... numai ca sta cu capul la suprafata si nu invers.
Pentru mine-i ceva nou, n-am cunoscut asa ceva pana acum.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group