It is currently Thu Mar 28, 2024 11:49 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Probleme discus!
PostPosted: Sat Dec 14, 2013 12:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Buna ziua dragi colegi, in urma cu vreo 2 zile am observat ca discusii mei sunt din ce in ce mai apatici. Am pus totul pe seama schimburilor masive de apa (fac schimburi de 90% pe zi). S-a mai intamplat sa fie cate o zi, doua apatici si dupa sa-si revina. Dar de data asta situatia s-a inrautatit. Discusii stau retrasi, nu mai manaca deloc (cu exceptia catorva dintre ei care ciugulesc) iar unul dintre ei (cel mai mic) si-a pierdut echilibrul, sta numai la suprafata apei cu capul in jos sau pe lateral si abia mai inoata. Pana acum am ridicat putin temperatura de la 29 la 31 de grade, am pus putina sare (7 linguri la 200L) si am mai pus niste vitamine in apa dar nu am observat nici o schimbare. Mentionez ca acvariul este steril, e curatenie luna tot timpul, schimburi de apa masive in fiecare zi (cred ca de la aceste schimburi se trage). Ce credeti ca este de facut in continuare? Ce pasi sunt de urmat? Multumesc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sat Dec 14, 2013 12:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Bogdan Dragan wrote:
Ce pasi sunt de urmat?
Redu schimburile! Mult!
Apa proaspata e (poate?) buna de baut, nu sa stea Discusi in ea.
Ce problema au ei acum nu stiu, dar nu-i lucru curat ce faci tu acolo! Probabil ca nu sti sa umbli cu ei si mai faci si alte boacane. Ma intreb cum stai cu filtrarea bio?! Probabil foarte rau, daca esti nevoit sa faci asemenea schimburi de apa.
Ai 114 posturi scrise si inca mai faci zilnic 90% schimb de apa la Discusi? :o
Parca nu-mi vine sa cred ca ai undeva rezerve de apa moale lasate sa stea 2-3 zile filtrate prin carbune si turba la pH de 6, din care iei zilnic 20% pentru schimbul de 90% din acvariu. :?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sat Dec 14, 2013 12:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Probabil asa este si va dau dreptate. Am fost influentat de cineva in ceea ce priveste aceste schimburi masive. Am inteles sfatul dvs. o sa reduc schimburile. Alte boacane nu cred ca am facut in afara de aceste schimburi. Ii am de la 7 cm si acum au intre 13 si 15cm si nu am avut niciodata probleme cu ei.
Pun si un video cu discusul cu probleme...ce ma sfatuiti sa fac in continuare? Va multumesc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sat Dec 14, 2013 1:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ar fi bine sa scazi temperatura la 29, ca sa ai mai mult oxigen in apa, il vad ca respira foarte greu. Ca sa-mi pot da seama ce nu-i in ordine cu el ar trebui sa stiu cum a inceput toata problema sa. Poate fi si de la hrana, ce-a mancat inainte de inbolnavire?
N-ar fi mare lucru sa fi prins ceva in apa, ca ne mai fac cei de la distributie cate-un cadou nedorit, iar daca pestele tau a avut un acces de migrena inainte, dupa schimb se poate sa se fi ales si cu un abdomen indispus. :(
Vreau sa intelegi ca este totusi posibil sa se inbolnaveasca unul mai grav decat ceilalti daca apare o problema care-i afecteaza pe toti in aceeasi masura.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sat Dec 14, 2013 1:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Ok! Acum ma duc sa scad temperatura!
Problema a inceput acum 2 zile. Am observat dimineata ca nu mai manaca cum trebuie (nu numai cel cu probleme, toti dicusii din acvariu), dar am zis ca sunt intr-o pasa mai proasta. Nu am facut nimic special sau iesit din comun fata de ce fac in mod normal. Aceiasi hrana, aceleasi schimburi de apa, nimic altceva. Acum daca stau bine sa ma gandesc am schimbat firma de la care am cumparat larvele rosii congelate, atat.
Inainte de imbolnavire au mancat dupa cum urmeaza: mixtura dimineata, tetra discus in timpul zilei (hranitor automat), spre seara inca odata mixtura si larve rosii si ultima masa artemia congelata.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sat Dec 14, 2013 1:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Renunta definitiv la larvele rosii! S-a relatat in numeroase cazuri ca produc infectii pentru ca provin din surse dubioase, ca si cele negre de altfel. Unele surse sunt crescatoriile de pasari din Asia, care sunt construite deasupra apei din care se recolteaza larvele. Ce mai primesc pasarile in plus in alimentatie cred ca stim toti, nu-i nevoie sa mai descriu si eu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sat Dec 14, 2013 1:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
S-a notat! Altceva ce mai pot face? Va multumesc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sat Dec 14, 2013 1:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Incearca sa afli ce-l deranjeaza, daca nu sti asta n-ai ce sa-i faci decat sa-l separi si sa-l tratezi la intamplare cu un medicament aproape sigur nepotrivit.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sat Dec 14, 2013 1:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Am inteles! O sa incerc sa-mi dau seama ce il deranjeaza!
In ceea ce-i priveste pe ceilalti discusi care nu mananca ce ma sfatuiti sa fac?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sat Dec 14, 2013 1:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca ai grija de apa isi vor reveni in cateva ore sau zile. Discusi adulti, sanatosi si bine hraniti, pot sa reziste fara probleme 2 luni fara hrana.
Filtrarea biologica are o importanta foarte mare, trebuie s-o cunosti amanuntit si s-o tratezi cu toata atentia.
Un asemenea filtru, daca-i destul de mare si daca functioneaza bine, poate sa reduca substantial chiar si efectele negative ale schimburilor masive cu apa proaspata.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group