It is currently Thu Mar 28, 2024 11:19 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sun Dec 15, 2013 4:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Albino, ai avut dreptate, pestele nu a mai rezistat, azi dimineata l-am gasit lat.
Tind sa cred ca e mai bine asa, deoarece se chinuia mult si imi era mila de el.
Mariusvlad - multumesc pentru info dar nu mai este cazul, pestele s-a dus.
Ioan, este posibil sa fi avut ceva in apa si sa-l fi afectat pe cel mai mic si slab dintre toti. Fac teste in fiecare zi si schimburi de maxim 25% cand este cazul. Poate asa isi revin.

O intrebare pentru voi : in afara de o calitate foarte buna a apei (pe care cred eu ca o am in momentul de fata - si mereu am avut-o sau am incercat sa o am) ce as mai putea face pentru ca inca am 3 discusi care nu mananca deloc. Multumesc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sun Dec 15, 2013 4:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Bogdan Dragan wrote:
Da, am masurat corect, de doua ori chiar. Am folosit teste la picatura de la Sera.
Fara suparare dar testele de la Sera ,Tetra, JBL sunt doar orientative si destul de departe de adevar de multe ori, stiu caz (la marine ) cand cineva avea probleme in acvariu si nu reusea sa gaseasca cauza pentru ca valorile nitritilor,nitratilor , calciului , magneziului si fosfatiilor pe teste tetra ,sera si jbl pareau in limite normale , pana cand au fost masurate cu teste Salifert - diferenta era de ordinul zecilor ; iar astea (Salifert) sunt asa ...entry level. Acuratetea incepe de la Hanna si mai sunt, problema e ca si pretul e pe masura.
Numai bine


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sun Dec 15, 2013 6:07 pm 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Bogdan Dragan wrote:
Albino, ai avut dreptate, pestele nu a mai rezistat, azi dimineata l-am gasit lat....O intrebare pentru voi: in afara de o calitate foarte buna a apei (pe care cred eu ca o am in momentul de fata - si mereu am avut-o sau am incercat sa o am) ce as mai putea face pentru ca inca am 3 discusi care nu mananca deloc. Multumesc!
Lasa acvariul linistit 2-3 zile.Fara schimb de apa si fara mancare.Ai grija de pH-ul apei.In 2-3 zile incep sa manance.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sun Dec 15, 2013 6:08 pm 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Eventual daca ai posibilitatea,baga-l un filtru cu carbune activ.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sun Dec 15, 2013 7:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Mersi Albino, asa il am de cateva zile, am hranit foarte putin, Ph-ul e ok, ultimul schimb de apa a fost de 25%. Maine o sa incerc sa-i bag un filtru cu carbune activ.
oceang, asa o fi cu testele, dar altele nu am la indemana si ma folosesc de ce am.

LE. Acum am observat fecale albe, putin transparente la unul din discusii care nu mananca, probabil din cauza imunitatii scazute. Or fi flagelate sau bacterii interne? Hrana alterata iese din discutie pt. ca nu le-am dat nimic diferit fata de ce le dau in mod obisnuit. Ce sfaturi imi dati? Multumesc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sun Dec 15, 2013 8:11 pm 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Eu zic ca provine de la coaja (chitinul) de larve.Asteapta 2 zile.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Sun Dec 15, 2013 9:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Un video cu discusii afectati, care nu mananca si care intre timp s-au innegrit...
Ceva pareri?




Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Mon Dec 16, 2013 4:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Eu as opri hranirea, eventual cate 2-3 granule, pe rand, dupa cum vor fi mancate.
Ce ramane neconsumat trebuie scos dupa 10 minute.
T- 29°C, 30%/zi cu apa statuta cat mai mult timp, cea mai buna calitate posibila,
permeat-retea-80-20%, lumina redusa.
Probabil imunitate redusa, viermi si alti paziti in branchii,+ urmarile inbolnavirii anterioare.
Situatia devine dificil de controlat, necesita atentie extrema, multa judecata si actiune putina dar corecta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Tue Dec 17, 2013 1:16 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Am oprit hranirea, le-am dat cateva granule decat celor care mananca, 6 la numar.
Am scos ce a ramas neconsumat.
Azi nu am schimbat deloc apa, o sa fac un schimb maine cu apa de cea mai buna calitate posibila.
Lumina nu am avut-o aprinsa decat cand i-am hranit.
Asta e beleaua, ca nu stiu ce au exact. Cand ti-e lumea mai draga te izbesti cu capul de nu-ti mai revii, orice ai face. Imi vine sa mor de oftica, mai ales ca nu-mi dau seama cu ce am gresit (de fapt cred ca stiu - larvele rosii si shimburile masive de apac). Sper sa-si revina. Va tin la curent!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme discus!
PostPosted: Mon Dec 30, 2013 1:44 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Update...
Discusii si-au revenit de ceva timp (mai exact dupa cateva zile), mananca, inca nu stiu de la ce a fost, pot doar sa presupun.
Multumesc tuturor celor care mi-au dat sfaturi in special dlui Ioan.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group