It is currently Thu May 16, 2024 12:05 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: Trouble incoming ?
PostPosted: Fri Nov 22, 2013 8:05 pm 
Offline

Joined: Sat Jun 29, 2013 2:45 pm
Posts: 254
Location: Bucuresti
este ok daca folosesc metronidazol flagyl ? scrie pe ea comprimate filmate , cale orala . am o cutie de 20 pastile . o sa pun o pastila la 20l + sare . incalzitoru e pus la36 de grade dar nu cred ca atat e in acvariu . o sa incerc sa mentin cat pot . o sa le schimb apa zilnic si suplimentez cu cate o pastila in fiecare zi . o saptamana trebuie tratamentul pastrat din cate am inteles


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Trouble incoming ?
PostPosted: Fri Dec 06, 2013 12:03 am 
Offline

Joined: Sat Jun 29, 2013 2:45 pm
Posts: 254
Location: Bucuresti
Salut ! ma puteti ajuta cu un sfat ? ce ar fi mai bine sa combat parazitii la pesti ? inca se scarpina de ce apuca .. si temperatura este la 36 de vreo 3 saptamani .. ( nu spun ca a fost mereu 36 .. am incercat sa o mentin cat am putut ) si pun mereu cate o lingura de sare cand schimb 20 l . multumesc mult


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Trouble incoming ?
PostPosted: Fri Dec 06, 2013 12:16 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Trebuie sa dai mai multe informatii. Faptul ca se freaca poate fi cauzat atat de paraziti externi cat si de paraziti interni. La o examinare foarte atenta, vezi ceva in neregula pe suprafata lor? daca nu, te poti gandi inclusiv la viermi intestinali... Oricum, intr-o prima faza, poti reduce temperatura lent, pana pe la 30 de grade si sa faci un tratament cu omnipur, conform prospectului. Daca nu rezolvi, putem discuta despre un tratament impotriva viermilor.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Trouble incoming ?
PostPosted: Fri Dec 06, 2013 12:54 am 
Offline

Joined: Sat Jun 29, 2013 2:45 pm
Posts: 254
Location: Bucuresti
ok ! reduc temperatura dupa schimbul de azi si va tin la curent


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Trouble incoming ?
PostPosted: Tue Dec 17, 2013 12:33 am 
Offline

Joined: Sat Jun 29, 2013 2:45 pm
Posts: 254
Location: Bucuresti
Salut tuturor ! Am nevoie de un sfat urgent ! Am bagat niste discusi noi peste cei care ii aveam in acvariu din prostia mea si probabil a crescut amoniacul in apa foarte mult . Leoparzii sunt in cea mai proasta conditie , au aripile stranse , sunt foarte apatici , dar au mancat astazi . Am schimbat azi dimineata aprox 30 l si in seara asta la fel . Imi puteti da un sfat ca sa ii pot salva ? multumesc .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Trouble incoming ?
PostPosted: Tue Dec 17, 2013 1:26 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Incearca Furanol 2. Este un sfat dat "pe nevazute", tinand cont ca situatia pare a fi disperata...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Trouble incoming ?
PostPosted: Tue Dec 17, 2013 7:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
DACA e din cauza excesului de amoniu/amoniac, va fi destul de greu sa-i scapi ,schimburi dese cu apa de calitate, statuta, aerata , cu nitriti/nitrati mai putini (vezi ca cea din retea are din start) eventual amestecata cu apa provenita de la osmozator, nu am o reteta anume dar rezultatul ar trebui sa se apropie de apa ideala; intr-un caz similar dupa schimburi dese si pana la 100% zilnic timp de o saptamana am ramas din 15 discusi cu doi, poate stiu altii o metoda mai buna...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Trouble incoming ?
PostPosted: Tue Dec 17, 2013 7:12 pm 
Offline

Joined: Sat Jun 29, 2013 2:45 pm
Posts: 254
Location: Bucuresti
Deja melonul si leopardul mai mare si-au revenit . Raman 2 leoparzi dintre care unu este intr-o stare mai buna , iar celalalt mai proasta . Am marit gramajul de sare in apa , le-am stins lumina . Le-am dat de mancare si au mancat .

In legatura cu furanol2 , n-am gasit , am luat furanol simplu . Daca nu isi revin incep tratamentul .


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group