It is currently Fri May 17, 2024 8:52 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Din experienta mea.
PostPosted: Sat Sep 28, 2013 4:29 pm 
Offline

Joined: Mon Jun 24, 2013 1:18 pm
Posts: 10
Location: Bucuresti
Iata principalele reguli si metode de tratament pe care le aplic. Nu dau sfaturi, doar relatez experienta mea.

Tratamente.
- Pentru boli infectioase de tip hidropizie folosesc Furanol de la JBL. In general exemplarele cu boala avansata nu pot fi salvate. Folosesc concentratia si modul de tratament din prospectul JBL.
- Pentru boli provocate de paraziti de tip costia necatrix (apare un mucus albicios pe corp) folosesc FMC, un amestec pe care l-am gasit in cartea lui Gerald Baasleer [3]. Dau mai jos formula si modul de tratament.
FMC
0,1 litri formol solutie de concentratie 37-40%.
0,37g. albastru de metilen cristalizat.
0,37g verde de malachit cristalizat.
Apa pana la un litru.
ATENTIE! Formolul este cancerigen! Trebuie evitat contactul cu pielea si respirarea vaporilor. Solutia trebuie tinuta intr-un vas etans, departe de zonele locuite ale casei.
Din solutia de FMC se pun 1-1,2ml. la 10 litri de apa de acvariu. Sau 20-25 de picaturi la 10l. Se opreste orice fel de filtrare. Dupa 7-8 zile se schimba apa din acvariu. Daca se depaseste acest termen incep sa moara plantele.
- Pentru boli de tip ichtioftiriaza (gris, puncte mici albe pe corp si innotatoare) ridic temperatura peste 30 de grade (in Bolile pestilor [4] este indicata temperatura de 28grade ca letala pentru paraziti). Eu reglez termostatul la 30-32grade, ca sa fiu sigur.
- Pentru ichtyophoniaza (parazit care afecteaza multe organe, inclusiv centrul de echilibru al pestilor) nu stiu tratamentul, nu am mai intalnit boala din anii '70, cand n-am putut sa o tratez si a trebuit sa dezinfectez tot si sa o iau de la inceput.

Reguli.
1. Toti pestii si toate plantele procurate, INDIFERENT de sursa, stau 7-8 zile in carantina, in solutie combinata de Furanol si FMC la 32grade C.
2. Daca apar simtome de boala intr-un acvariu, consider tot acvariul contaminat si nu fac nicun transfer intre el si celelalte acvarii, nici cu minciocul nici cu mana. Toate sculele folosite la acest acvariu se dezinfecteaza inainte de refolosire.
3. Tratamentul se face intregului acvariu, in care incetez filtrarea, las numai aerarea. Dezinfectez filtrul separat prin fierbere iar carbunele prin coacere in cuptor.

Bibliografie. Foarte probabil aceste carti sunt foarte greu de gasit acum, dar pe web se gasesc cu siguranta informatii similare, mult mai usor de gasit. Enumar aceste carti pentru a arata cam ce am studiat pentru a intelege ce se intampla cu pestii mei bolnavi.
[1] Gunther Sterba Aqurienkunde 1. Urania-Verlag Leipzig-Jena-Berlin.1979.
[2] Hans Frey Das Susswaser Aquarium. Neumann Verlag 1976.
[3] Gerald Bassleer Bildatlas der Fischkrankheiten. Urania-Verlag Leipzig 1983.
[4] I. Radulescu si altii Bolile pestilor. Edit. Ceres 1976.
[5] Zoltan Kaszoni Acvariu. Edit. Sport-Turism 1976.

Multa sanatate tuturor pestisorilor vostri!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Din experienta mea.
PostPosted: Tue Jan 21, 2014 9:07 pm 
Offline

Joined: Thu Jan 24, 2013 2:55 am
Posts: 44
Location: Craiova,Dolj
Formolul nu este cancerigen!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Din experienta mea.
PostPosted: Tue Jan 21, 2014 10:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Irimie wrote:
Formolul nu este cancerigen!


:D Cum zici tu! :lol: Alte completari la topic mai ai?

Ps: "Formula mea":

- tot ce se imbolnaveste merge la gunoi-
- preventiv aplic o singura data tratamentul cu formol.
- efectele necarantinarii si "increderei"... am simtit-o pe propria piele, dar asta e alta poveste intr-un alt episod.

- Mersi ptr formula FMC... scrisa "pe romaneste" parca e mai usor de facut si aplicat, in rest... toate cele bune!

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Din experienta mea.
PostPosted: Tue Jan 21, 2014 10:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Irimie, ne dezvalui si noua pe ce se bazeaza informatia ta cu privire la formol?
Cand cumpar de la farmacie primesc solutia doar daca declar scris si semnez c-o folosesc pentru tratamente la pesti care nu servesc consumului alimentar. In acest fel se asigura farmacia ca nu va putea fi facuta raspunzatoare pentru efectele folosirii substantei!
Tonicus wrote:
1. ...toate plantele procurate, INDIFERENT de sursa, stau 7-8 zile in carantina, ...la 32grade C.
As ruga pe cei mai bine informati sa ne scrie daca supravietuiesc plantele in aceste conditii. Personal am unele indoieli in privinta asta.
Tonicus wrote:
Dezinfectez filtrul separat prin fierbere iar carbunele prin coacere in cuptor.
Coacerea carbunelui nu-l reactiveaza, indiferent de temperatura, amintesc asta ca sa nu-si faca unii cititori sperante desarte. Activarea se datoreaza unui tratament suplimentar, imposibil de realizat fara mijloace adecvate, care nu se afla la indemana oricui, iar rolul sau ca suport pentru bacterii este mediocru, porii sai interiori fiind mult prea mici ca sa poata fi colonizati.
Tonicus wrote:
Solutia trebuie tinuta intr-un vas etans, departe de zonele locuite ale casei.
Formolul pastrat la temperatura mai scazuta de +8°C devine extrem de toxic pentru pesti. Aparitia unor depuneri de culoare alba la baza recipientului in care este pastrat indica cresterea toxicitatii peste limita acceptabila.
Pesti ai caror piele este lezata sau se lezeaza in timpul tratamentului cu formol, (posibil sa nu fie cazul la FMC) chiar si zgarieturi subtiri cu lungime de 1 cm, pot provoca moartea prin intoxicare daca nu sunt observati la timp si scosi din solutie.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group