It is currently Wed May 01, 2024 10:00 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 120 posts ]  Go to page Previous  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
Author Message
 Post subject: Re: probleme discusi
PostPosted: Mon Nov 18, 2013 1:17 am 
Offline

Joined: Sat Sep 21, 2013 11:27 pm
Posts: 78
Location: Timisoara
Este greu... dar deocamdata inca adun ,,informatii'' despre acesti pesti, ceea ce am crescut pana acum nici nu se compara cu discusul, parca am intrat intr-un alt domeniu unde trebuie s-o iau de la 0.
Nu voi face o selectie amananuntita, nu inca, prefer sa invat si sa aplic tot felul de metode ( gen perete sau plasa despartitoare ) si sa le schimb temperamentul.
Pe zi ce trece imi este din ce in ce mai drag de ei, i-am pus la ,,ingrasat'' pe cei care au ramas in urma, sper sa-si revina pe linia de plutire si sa-i prinda la un moment dat pe cei mai mari din urma. Portia zilnica consta in: granule ( dimineata ) mixtura (dupa-masa) artemia ( seara ), cate o jumatate de cub din fiecare.
Tin minte ca mi-ai recomandat ioane larve albe de tantar, nu am gasit decat amestecate, rosii cu albe, ar fii ok sa le dau?
Vreau sa te intreb un lucru, multi spun ca nu e ok, un acvarist care se respecta nu-si hraneste pestii cu asaceva: este vorba de tubiflex, nu am avut niciodata intentia sa le dau, si nici nu voi avea, care este beneficiul unei astfel de mancare? inafara faptului ca stimuleaza cresterea.

Astazi am terminat capacul din pvc, sunt multumit de ceea ce a iesit, am depus mult efort sa-l fac calumea. Voi reveni cu poze cat de repede se poate :D

Ioane, apropo de acvarii cu discusi in care domina o atmosfera placuta si calma. Tin minte ca ti-am citit un post acum ceva vreme in care spuneai ca in acvariile tale nu exista nici-un discus care sa fie mai presus de cealalt. Cum reusesti sa-i faci sa se simta in lagul lor? ce le da macare?

O seara buna!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme discusi
PostPosted: Mon Nov 18, 2013 4:09 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
lllAlexlll wrote:
Ceea ce am crescut pana acum nici nu se compara cu discusul, parca am intrat intr-un alt domeniu, unde trebuie s-o iau de la 0.
Da, tu inca faci poze alb-negru, cu un "Smena", cand orice copil face filme in culori cu un "Camcorder" digital.
Cu cat inveti mai mult, cu atat afli mai mult,... cat de putin sti.
D-aia-s prostii increzuti, ei cred ca stiu tot.
Ca sa fiu mai direct: iti pierzi timpul cu tatonari, in loc sa sari cateva trepte, direct la locul potrivit posibilitatilor tale.
Vinde-i, fa-i cadou, scapa-te de ei si fa rost de Discusi, daca ai aflat intre timp la ce ma refer cand scriu: Discus. Ce ai tu acolo sunt epave, iar timpul pierdut cu ei a trecut, inca mai trece, si nu-l vei mai primi niciodata inapoi, pentru ca noi toti traim doar o singura data.
lllAlexlll wrote:
Nu voi face o selectie amananuntita
Din 4-5 exemplare ratate nu obti ceva bun, oricat de amanuntita ar fi selectia.
lllAlexlll wrote:
prefer... sa le schimb temperamentul.
Asta poti sa faci cu un tigru pe care-l inveti sa sara printr-un cerc cu flacari. Unui Discus nu-i poti schimba temperamentul la fel de usor.
lllAlexlll wrote:
Pe zi ce trece imi este din ce in ce mai drag de ei, i-am pus la ,,ingrasat'' pe cei care au ramas in urma, sper sa-si revina pe linia de plutire si sa-i prinda la un moment dat pe cei mai mari din urma.
Nobila constiinta ai, dar asa nu vei obtine Discusi cu calitati apropiate de a celor mai buni.
lllAlexlll wrote:
Tin minte ca mi-ai recomandat ioane larve albe de tantar, nu am gasit decat amestecate, rosii cu albe, ar fii ok sa le dau?
Da, daca nu trebuie sa platesti prea mult pentru ele. Altfel este destul de bun orice granulat pentru Discus.
lllAlexlll wrote:
...este vorba de tubiflex. Nu am avut niciodata intentia sa le dau, si nici nu voi avea. Care este beneficiul unei astfel de hraniri, in afara faptului ca stimuleaza cresterea?
Nu stiu. Ar fi bine sa-i cunosti riscurile.
lllAlexlll wrote:
...am citit un post acum ceva vreme in care scriai ca in acvariile tale nu exista nici-un discus care sa fie mai presus de cealalt.
Daca chiar am scris asa ceva imi cer scuze pentru greseala. Si intre Discusii mei exista o ierarhie, dar nu exista exemplare agresive, iar asta-i motivul pentru care se inteleg toti pasnic si accepta ordinea de buna voie.
lllAlexlll wrote:
Cum reusesti sa-i faci sa se simta in largul lor?
Ii elimin pe cei agresivi dintre cei pasnici.
lllAlexlll wrote:
ce le dai de macare?
Celor pasnici, mixtura, hrana congelata, si hrana uscata/granulata, celor agresivi, lut galben sau negru, urzici, sau iarba verde, depinde de locul in care aterizeaza.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme discusi
PostPosted: Mon Dec 02, 2013 11:19 pm 
Offline

Joined: Sat Sep 21, 2013 11:27 pm
Posts: 78
Location: Timisoara
Buna seara!

Da stiu... n-am mai postat demult timp si imi cer scuze, in special tie Ioane, pur si simplu nu am reusit sa ajung la calculator si sa aloc mai mult timp forumului. Plecam dimineata devreme, ma intorceam seara tarziu si obosit :lol: si decat sa las un mesaj banal ca si raspuns prefer sa revin cand am timp liber si sa discutam asa cum se cuvine.

Incep prin a va spune ca Discusii sunt foarte ok ( cu D mare intentionat fiindca in urma multor informatii care le-am cautat, am ajuns la concluzia ca acest peste merita pe deplin scrierea cu majuscula ), de la ultima ,,patanie'' cu apa am incercat sa fac tot posibilul in asa fel incat sa evit riscurile si din cate vad am reusit. Totodata am reusit sa fac cateva modificari la acvariu, capacul din lambriuri de pvc care se inchide ermetic pe lateralele acvariului, pe munchii am pus profil ( de exemplu profilul de cauciuc care il au usile pentru izolare fonica si termica ), am dat 18 gauri in partea superioara deasupra corpurilor de iluminat pentru a face schimbul de gaze si pentur a nu lasa vaporii calzi rezultati in urma incalziri becurilor sa ramana in acvariu. Am adaugat si acea placa policelulara de culoare albastra deasupra intariturilor, din cate vad am pus-o bine acolo fiindca retine o mare parte din apa care se evapora si slabeste intensitatea luminii dand o usoara tenta albastrie a apei, astfel picaturile de apa curata ajungand inapoi in acvariu. Am modificat instalatia de la filtru, si am pus un dezumidificator pe partea superioara a acvariului ( din cate am observat isi face treaba, in primele 2 saptamani a reusit sa adune 5L de apa) atfel am scapat de umiditatea din camera + aerisire regulata a camerei.
Temperatura la acvariu este de 30 de grade, regimul de hrana ( granule| 1/2 cub mixtura| 1/2 cub artemia ) si de iluminat fiind neschimbate ( 09:00 :idea: -15:00 pauza 16:30- :idea: 23:00 )
Ceea ce ma deranjeaza momentan, si nu am vazut asta pana acum este faptul ca se aduna destul de multe excremente pe care filtrul nu reuseste sa le adune in timp util din acvariu. Schimburile de apa le fac de 2 ori pe saptamana 40%, si de sambata seara de exemplu pana asta seara s-au adunat destul de multe. Singura solutie o vad un filtru intern ( momentan am filtrul extern prin care trec 300L/ora la 110 L cati are acvariul meu).
In rest, toate bune si frumoase, am aflat din ce cauza au ramas Discusii cei mici mai in urma cu cresterea decat cei mari, cand i-am cumparat i-am cumparat la varste diferite, astfel pigenul si red marlboro au undeva la 8 luni pe cand ceilalti au 5-6 luni.

Quote:
un "Smena", cand orice copil face filme in culori cu un "Camcorder" digital.

Da... fac cu telefonul meu care are foto/video HD, camera de 8,1 mp. Am avut un aparat nikon dar l-am dat unui prieten inainte sa ma reapuc de acvaristica. Voi incerca sa rezolv treaba asta, ce-i drept nici eu nu sunt satisfacut de calitatea video-urilor postate anterior.

Quote:
Ca sa fiu mai direct: iti pierzi timpul cu tatonari, in loc sa sari cateva trepte, direct la locul potrivit posibilitatilor tale.

Poate ca ai dreptate, m-am gandit la treaba asta si inainte sa mi-o spui tu... intr-un fel ma simt responsabil fiindca i-am cumparat, si totodata fiind primii mei Discusi au unele sechele vizibile din punct de vedere fizic ( aici ma refer strict la o dimensiune putin mai mica contrar varstei la care sunt si asta din punctul meu de vedere ). Probabil ca au intervenit multe schimbari de a lungul timpului rezultate cu pierderea a 3 dintre ei. Totusi m-a uimit faptul ca o apa curata, temperatura crescuta si alimentatie corecta pot influenta atat de bine starea proasta in care se afla un Discus in comparatie cu alte specii de pesti. Mie imi este simplu sa-i donez, sau sa-i vand, recunosc ca mi-ar placea sa am un acvariu cu discusi de 13-16 cm. din mai multe motive printre care se enumera experienta cu actualul settup, informatile care le-am citit/primit de la voi si alte modele de acvarii din toata lumea. La urmatorul settup voi avea un biotop: cioata+pietre+nisip White Snow+ anubias si 5 Discusi de aceasi varietate ( de aceasi culoare ) un Blue Turquoise, sau Cobalt cu 9 stressbars din care ar fii minunat daca as scoate o pereche cu care sa trec la urmatoarea treapta. Dar dupa cate am mai spus, ma simt obligat sa le ofer o viata buna celor care ii detin momentan, nu din punct de vedere financiar, ci din bun simt.


Quote:
Asta poti sa faci cu un tigru pe care-l inveti sa sara printr-un cerc cu flacari. Unui Discus nu-i poti schimba temperamentul la fel de usor.


Da... mi-am dat seama, au un instinct primar foarte bine izolat, fapt care m-a facut sa caut la bazele aparietiei acestei specii in acvarile noastre. Din cate am vazut in documentare care le-au facut pe Amazon, pescuitul de Discusi este destul de abundent si raspandit in zona, apoi sunt conditile in care tin pestii pana la centrul unde urmeaza sa fie dusi fie el o pescarie fie crescatorie.

Quote:
lllAlexlll wrote:
ce le dai de macare?
Celor pasnici, mixtura, hrana congelata, si hrana uscata/granulata, celor agresivi, lut galben sau negru, urzici, sau iarba verde, depinde de locul in care aterizeaza.


:lol: Ce pot sa zic, bine lucrat! cred ca vecinii tai s-au apucat de mult timp de crescut discusi avand o gama atat de variata deunde isi pot alege.

Am sa las unul dintre documentarele care le-am vizionat putin mai jos, este in limba germana, cu toate ca nu inteleg chiar tot ceea ce vorbeste, mi-a placut destul de mult:

http://www.youtube.com/watch?v=mKCTc8dFE4U

O seara buna in continuare!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme discusi
PostPosted: Tue Dec 03, 2013 10:14 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
lllAlexlll wrote:
Ceea ce am crescut pana acum nici nu se compara cu discusul, parca am intrat intr-un alt domeniu, unde trebuie s-o iau de la 0.
Nelu wrote:
Da, tu inca faci poze alb-negru, cu un "Smena", cand orice copil face filme in culori cu un "Camcorder" digital.
lllAlexlll wrote:
Da... fac cu telefonul
Alex, nu asta vroiam sa intelegi.
Cu ce faci tu pozele mi-e mie foarte indiferent, daca pot sa disting ce trebuie din imagini! Ca ai inteles ce am scris eu altfel decat vroiam sa intelegi se datoreaza exprimarii mele gresite. Eu am o antipatie deosebita fata de exprimari gresite, pentru ca sunt una dintre cele mai frecvente cauze a neintelegerilor dintre oameni.
De data asta am incasat bumerangul dupa ceafa si am meritat-o din plin.
Poate ma intelegeai cum vroiam eu daca scriam:
"Pana acum ai facut poze alb-negru (acvaristica comuna/obisnuita), de acum vei face filme in culori." ( Discusarie!)
Pe la mijlocul celei de-a doua treimi a secolului trecut eram pasionat de fotografie si am aflat de la un fotograf renumit in toata lumea ca daca vrei sa inveti sa faci fotografii in culori trebuie sa uiti intai tot ce ai invatat despre fotografia alb-negru.
Mentionez ca nu se referea la aspectele tehnice, ci la cele artistice.
Din fericire, in cazul nostru mai poti folosi in discusarie cate ceva din cele invatate despre acvaristica obisnuita. De ex. ca apa este uda. ;)
Nelu wrote:
Ca sa fiu mai direct: iti pierzi timpul cu tatonari, in loc sa sari cateva trepte, direct la locul potrivit posibilitatilor tale.
lllAlexlll wrote:
...intr-un fel ma simt responsabil, fiindca i-am cumparat,
Asta-i o mentalitate pe care o admir si la editorul celei mai vechi si valoroase publicatii europene despre Discusi. Si el tine cativa Discusi in conditii excelente pana la adanci batranete si nu-si cumpara mereu alte varieteti, sau ii inmulteste ca sa-i vanda, cu toate ca ar putea sa castige sume frumoase prin asa ceva.
Si totusi cred ca vei renunta la ei destul de curand, anume atunci cand iti vei da seama ce posibilitati mari ai ca sa obtii exemplare la care visezi acum.
lllAlexlll wrote:
Ce pot sa zic, bine lucrat! cred ca vecinii tai s-au apucat de mult timp de crescut discusi avand o gama atat de variata deunde isi pot alege.
Lasand gluma la o parte, trebuie sa mentionez ceva ce cred ca ar fi folositor discusariei de peste tot: (da, imi asum raspunderea pentru ce scriu aici) in natura orice Discus are posibilitatea sa evite agresivitatea unui alt Discus, in acvariu nu o are!
Pentru ca este deosebit de greu (nu imposibil!) sa schimbi naravul unui Discus agresiv, ai carui urmasi ii vor mosteni in cea mai mare parte caracterul, este mai bine sa fie eliminat dintre ceilalti pasnici.
Cu cat mai repede, cu atat mai bine. Orice intarziere dauneaza tuturor celorlati si nu are nici un avantaj. Nu-i greu de inchipuit ce se intampla daca mutam 2-3-4-5-etc. Discusi agresivi impreuna, intr-un acvariu separat. Din pacate cei mai agresivi sunt in general si cei mai frumosi, in natura ei conduc/stapanesc grupe de sute de exemplare si se pot obtine preturi prea bune pentru ei, ca sa-i fie usor oricarui discusar sa nu-i vanda. Eu n-am vrut sa recumpar candva, dupa cativa ani, urmasii agresivi ai vreunui exemplar pe care l-am instrainat din acvariile mele, asa ca nu i-am dat nimanui. In parte, cu ani in urma, pe la inceputurile ocupatiei mele cu Discusii, i-am mutat in acvarii separate si i-am lasat sa cada victime propriilor lor instincte si caractere. Nu-i o amintire placuta. :( Mai cumpar si acum Discusi salbatici, de la alti crescatori sau comercianti, din cand in cand, dar stiu sa aleg din ce vad.
As putea sa vand asemenea exemplare scumpe, care nu merita doi bani rai, unor dusmani,... daca i-as avea,...dusmanii. ;)
N-am dat nici o data ocazia, nici vecinilor si nici altora, sa aibe acces la alti Discusi decat la cei pe care i-am vandut.
(Sau donat cu placere, Marc/Marcel-Arad)
lllAlexlll wrote:
Ceea ce ma deranjeaza momentan, ...este faptul ca se aduna ... multe excremente pe care filtrul nu reuseste sa le adune in timp util din acvariu.
!!!...Esti pe punctul sa faci o mare greseala! Depunerile nu se lasa in acvariu pana le aduna vreun filtru, si pe urma pana cand ai timp si chef sa-l cureti, ci se aspira de 2-3 x zilnic, totdeauna inainte de hranire, ca sa nu manance pestii oua si larve de paraziti o data cu hrana! Asta-i una din masurile care reduc inmultirea parazitilor si are mare importanta, n-o subestima! Orienteaza jetul filtrelor in asa fel incat sa adune depunerile intr-un loc de unde le poti aspira usor cu un furtun care are la capat un tub de plastic cu diametrul interior de max. 8-9 mm...!!!
lllAlexlll wrote:
"nu inteleg chiar tot ceea ce vorbeste",
Asta vrea sa insemne ca intelegi mai mult decat nu intelegi, din ce vorbeste in germana?! :o

PS
Ce si cum ai scris inaintea postului meu m-a cam surprins. Am placuta surpriza sa constat ca ai cele mai importante premise sa devi un discusar foarte bun, dar nu uita ca noi, oamenii, traim doar ca. 100 de ani, iar tu, ca si noi, ceilalti, ai consumat deja ceva din numarul asta, iar intre 87 si 100 de ani mai poti fi doar un discusar in retragere.
Nu bate pasul pe loc!
Hm! Oare cati ani o fi avand eroul nostru din Fort Lauderdale?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme discusi
PostPosted: Thu Dec 05, 2013 12:26 am 
Offline

Joined: Sat Sep 21, 2013 11:27 pm
Posts: 78
Location: Timisoara
Buna seara! :lol:
Quote:
Alex, nu asta vroiam sa intelegi.
Cu ce faci tu pozele mi-e mie foarte indiferent, daca pot sa disting ce trebuie din imagini! Ca ai inteles ce am scris eu altfel decat vroiam sa intelegi se datoreaza exprimarii mele gresite. Eu am o antipatie deosebita fata de exprimari gresite, pentru ca sunt una dintre cele mai frecvente cauze a neintelegerilor dintre oameni.
Da Ioane, am remarcat treaba aceasta si chiar m-am straduit sa-ti inteleg mesajele uneori destul de ,,codate'', citeam de 2-3-4 ori pana sa inteleg, acum nu ca ai vorbi chinezeste sau ai inventa cuvinte si expresii noi dar ai un limbaj specializat, diversificat in mai multe domenii cu care am inceput sa ma obisnuiesc, dar mai greu sa-l pun in practica. Se pare ca mi-a scapat unul destul de important.
Quote:
Mentionez ca nu se referea la aspectele tehnice, ci la cele artistice.
Asta ma intriga, eu termin liceul de arhitectura si design si sunt oarecum implicat in acest domeniu.
Quote:
Si totusi cred ca vei renunta la ei destul de curand, anume atunci cand iti vei da seama ce posibilitati mari ai ca sa obtii exemplare la care visezi acum.
Mai devreme sau mai tarziu... da, dar numai cu conditia sa stiu ca vor fii pe maini bune acolo unde ii voi trimite. Momentan nu-mi trec prin cap ganduri de genul, ceea ce ma pune pe ganduri este vorba ta Nu bate pasul pe loc! la care nu am cum sa raspund prin cuvinte fiindca tot ceea ce fac este sa intarzii si sa ma impac cu gandul acesta dar sa nu fac nimic in privinta aceasta. Prefer sa analizez, sa trag concluzii, apoi sa trec la fapte.
Quote:
Lasand gluma la o parte, trebuie sa mentionez ceva ce cred ca ar fi folositor discusariei de peste tot: (da, imi asum raspunderea pentru ce scriu aici) in natura orice Discus are posibilitatea sa evite agresivitatea unui alt Discus, in acvariu nu o are!
Uite si raspunsul pe care il cautam. Ideea este ca multi incearca sa-si amenajeze acvariul sa arate ca si mediul natural al Discusului pentru a-i face pe plac din punct de vedere stilistic, mi-am dat seama ca in realitate este exact pe dos, atat timp cat pestele se misca de la stanga la dreapta de-a lungul unui metru liniar, inchis intre 5 pereti de sticla si convietuind cu alte zeci de semeni inca de la inceputul vietii sale pana cand isi gaseste o partenera dupa care ii muti intr-un cub, te-ai intors deunde ai plecat. In plus, mai pui si 15-20 kg de pietre,lemne si nisip sa-i mai ocupi din spatiul care il mai are la dispozitie...
Quote:
Pentru ca este deosebit de greu (nu imposibil!) sa schimbi naravul unui Discus agresiv, ai carui urmasi ii vor mosteni in cea mai mare parte caracterul, este mai bine sa fie eliminat dintre ceilalti pasnici.
Cu cat mai repede, cu atat mai bine. Orice intarziere dauneaza tuturor celorlati si nu are nici un avantaj.
La mine pot spune ca acest narav a ajuns intr-un stadiu avansat, mai nou pot face comparatii intre ei, se alearga precum: Soarecele-Pisica-Cainele-Hingherul, si treaba asta fiind reciproca.
Quote:
!!!...Esti pe punctul sa faci o mare greseala! Depunerile nu se lasa in acvariu pana le aduna vreun filtru, si pe urma pana cand ai timp si chef sa-l cureti, ci se aspira de 2-3 x zilnic, totdeauna inainte de hranire, ca sa nu manance pestii oua si larve de paraziti o data cu hrana!
Din fericire ti-am citit postul ieri inainte sa le dau portia de mixtura de dupa-masa, astfel ca am scos 15L, aspirat excremente + curatat cu buretele geamurile, si abia apoi le-am dat sa manance. Voi face asta in fiecare zi, totusi, nu prea am deunde sa primesc atat de multa apa de la oras, as putea face schimburi zilnice, minore (10%) cu apa dedurizata casnica? gh0 ph7, asemanator cu valorile care le am momentan, singura diferenta este Kh-ul care este pe la 4.
Quote:
Asta vrea sa insemne ca intelegi mai mult decat nu intelegi, din ce vorbeste in germana?!
:lol: :lol: Cuvant cu cuvant tradus, da!
Quote:
Ce si cum ai scris inaintea postului meu m-a cam surprins. Am placuta surpriza sa constat ca ai cele mai importante premise sa devi un discusar foarte bun, dar nu uita ca noi, oamenii, traim doar ca. 100 de ani, iar tu, ca si noi, ceilalti, ai consumat deja ceva din numarul asta, iar intre 87 si 100 de ani mai poti fi doar un discusar in retragere.
Nu bate pasul pe loc!
Totul ti se datoreaza tie, si ambitiei mele de a face cercetari in acest domeniu atat de frumos. Ma bucur ca am ajuns pana aici, desii constientizez ca este o mica parte din ceea ce mai am de invatat, cum ar fi cresterea unor discusi frumosi, sanatosi si maturi cat si inmultirea lor ( care sunt partile mele favorite ).
Ca tot ai adus in discutie anii, stiu ca te-ai referit la altceva dar vreau sa-mi fac curaj si sa spun totusi ce varsta am. M-am ferit de treaba aceasta din experientele anterioare ( nu pe acest forum ) unde dupa o perioada de activitate m-au intrebat cati ani am, cand le-am raspuns m-au dat la o parte, netradandu-ma ca pe egalul lor intr-o comunitate cu indivizi cu aceleasi drepturi.
PS: nu-mi place sa-mi fac o parere generala despre oameni din experientele trecute, asta inseamna ca nu ma astept de la aceeasi reactie din partea voastra.
Am 17 ani, fac 18 in 2 saptamani si umpic, si sunt foarte pasionat de acvaristica, mai exact de Discusarie :lol:

Voi reveni cat de curand cu un video cu pestii
O seara buna in continuare!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme discusi
PostPosted: Thu Dec 05, 2013 2:58 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
lllAlexlll wrote:
M-am ferit de treaba aceasta din experientele anterioare ( nu pe acest forum ) unde dupa o perioada de activitate m-au intrebat cati ani am, cand le-am raspuns m-au dat la o parte, netradandu-ma ca pe egalul lor intr-o comunitate cu indivizi cu aceleasi drepturi.
PS: nu-mi place sa-mi fac o parere generala despre oameni din experientele trecute, asta inseamna ca nu ma astept de la aceeasi reactie din partea voastra.
Am 17 ani, fac 18 in 2 saptamani si umpic, si sunt foarte pasionat de acvaristica, mai exact de Discusarie !
Nimeni nu cred ca te v-a judeca din privinta varstei.... ci mai mult din privinta "comportamentului" ;)
Sa ma explic: daca te comporti "ca un pusti de 18 ani"... care scrie tip Mirc, indiferent de rugamintile userilor.... daca face "ce stie el mai bine" dar contrar sfaturilor primite, cu toate ca el a cerut sfaturi.... daca "asteapta mura-n gura" fara sa studieze putin forumul si pune doar intrebari la care vrea "un raspuns sigur-clar-si urgent".... atunci poate vei fi tratat in masura descrisa de tine mai sus.

In schimb eu unul.... inclin sa cred ca nu este cazul in ceea ce te priveste: esti "discusar" esti pasionat... iti dai interesul ptr pestii care ii detii.... deci ai numai + (plusuri....)

Aici suntem ptr ca ne uneste o pasiune.... rar ai sa vezi divergente datorate "varstei": toti am fost tineri, sau toti vom fi batrani.... deci odata si odata tot ajungem in fiecare categorie.

Ps: faptul ca nu vezi "prea multe" sau "alte interventii" nu ar trebui sa te ingrijoreze: aici se practica (banuiesc) regula de a nu spune acelasi lucru de 2 ori ;) Si din moment ce cineva ti-a spus ce trebuie.... este inutil sa mai scrie celalalt acelasi lucru!

Spor si ape limpezi

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme discusi
PostPosted: Thu Dec 05, 2013 3:39 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Multi inainte, te-am crezut mai "batran" cu vreo 4-5 ani. :)
Mersi @Nimeni, nu stiu daca esti de acord sa-ti "spun" pe nume, asa ca prefer sa fiu precaut, cu toate ca chiar ma zgandare de fiecare data sa te numesc,... altfel. M-ai scutit de treaba, cam asta i-as fi scris si eu lui Alex.
Inca n-am incredere in apa care iese din dedurizatorul tau, Alex. Are ceva tangenta cu sare? Daca da, ma tem c-o poti uita. Ai aspirat 15 L de apa cu depunerile din acvariu? :o Cand se aduna multe scot eu cel mult 3 (trei) L dupa 30 de maturi! Furtun sau tub prea gros?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme discusi
PostPosted: Mon Dec 09, 2013 2:23 am 
Offline

Joined: Sat Sep 21, 2013 11:27 pm
Posts: 78
Location: Timisoara
Buna seara!

Quote:
Nimeni nu cred ca te v-a judeca din privinta varstei.... ci mai mult din privinta "comportamentului" ;)
Sa ma explic: daca te comporti "ca un pusti de 18 ani"... care scrie tip Mirc, indiferent de rugamintile userilor.... daca face "ce stie el mai bine" dar contrar sfaturilor primite, cu toate ca el a cerut sfaturi.... daca "asteapta mura-n gura" fara sa studieze putin forumul si pune doar intrebari la care vrea "un raspuns sigur-clar-si urgent".... atunci poate vei fi tratat in masura descrisa de tine mai sus.

In schimb eu unul.... inclin sa cred ca nu este cazul in ceea ce te priveste: esti "discusar" esti pasionat... iti dai interesul ptr pestii care ii detii.... deci ai numai + (plusuri....)

Aici suntem ptr ca ne uneste o pasiune.... rar ai sa vezi divergente datorate "varstei": toti am fost tineri, sau toti vom fi batrani.... deci odata si odata tot ajungem in fiecare categorie.

Intradevar, asa este, singura problema este ca unii indivizi sunt mai batuti in cap. N-avem ce face, mergem inainte. Iti multumesc pentru interventie
Ape limpezi asemenea!

@Ioane: Saluuut, Multi inainte asemenea! daca as fi fost mai ,,batran'' cu 4-5 ani vedeai reclama mea intre Discusmaniac si Transilvania Discus pe wall-ul DCR :lol: ma gandeam la un nume de genul: PRODiscus Center :?

Quote:
Inca n-am incredere in apa care iese din dedurizatorul tau, Alex. Are ceva tangenta cu sare? Daca da, ma tem c-o poti uita. Ai aspirat 15 L de apa cu depunerile din acvariu? :o Cand se aduna multe scot eu cel mult 3 (trei) L dupa 30 de maturi! Furtun sau tub prea gros?


Inteleg, da, are tangente cu sarea, este vorba de acele tablete de sare ( la ingrediente scrie: clorura de sodiu ) despre care pomeneam si in posturile trecute. Ideea este ca apa nu are gust sarat, nici miros diferit. Apa aceasta o folosesc numai atunci cand spal buretii si medile filtrante din filtru ( cand il pun in functiune in apa din acvariu se tulbura in primele 5-10 minute dupa care isi revine ) fiindca am ascultat de tine si nu am mai folosit-o la schimburile de apa. Singura data cand am folosit-o in proportie de 40% la un schimb de apa a fost atunci cand am facut rost de bidoanele acelea noi si am facut schimbul de apa intr-o seara, urmand ca dimineata sa gasesc pestii aproape lesinati, si pigeonul care facea piruete si inota dezichilibrat. Ideea este ca si-au revenit dupa aceea destul de repede, nu aveam la indemana apa de la oras fiindca era si weekend si nu puteam sa merg pana la firma sa aduc... asa ca m-am riscat si am facut schimbul cu apa casnica. In rest este ok, am facut un video cu pestii, il postez putin mai jos.

Am aspirat 15L data trecuta fiindca eu de fiecare data cand le schimb apa iau buretele cu 2 fete (abraziva+moale) si ,,lustruiesc'' de la A la Z tot ce este acolo. Mai intai aspir excrementele + alte mizerii ( in jur de 4-5L de apa) dupa care iau buretele si curat ce am de curatat, las 15 minute sa se depuna resturile pe fundul acvariului, dupa care vin cu aspiratorul si le aspir pe toate. Furtunul este prevazut cu o pompa manuala ( sa nu trag eu apa cu gura ) avand in capatul in care aspira apa un tub din plastic transparent de 13mm, grosime pentru a avea precizie asupra locului in care vreau sa aspir, si se continua cu un furtun de plastic care este retractabil si o valva care controleaza debitul de apa care il aspir .
Mai inainte am scos inca 10L, lafel voi face de acum inainte in fiecare seara fiindca fac destul de multa mizerie.
Video-ul l-am facut Duminica dupa prima masa ( granule ), iar sambata seara am facut schimbul de apa ( am scos tot afara, de la filtru la incalzitor si am curatat tot ce se putea, am o problema, se depunde pe furtunele de la filtrul ,extern, si in general tot ce este cauciuc un fel de depunere maro, nu am habar ce este, miroase a peste si nu-mi place deloc nici cum arata + ca micsoreaza debitul care il are pompa din filtru ). Am filmat de-a lungul bazei acvariului sa vezi cata mizerie fac in dimineata urmatoare, dupa schimbul de apa.
Ioane, nu stiu daca il mai tii minte pe cel mic red&rose cat era de slab, aplatizat la burta si o tendinta de ,,gauri in crestet'' , uite-l acum cat ii de plinut si de vioi.

Multumesc!

O seara buna!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme discusi
PostPosted: Thu Jan 09, 2014 11:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Esti prea grijuliu cu ei, Alex!
Cati discusari vechi crezi tu ca curata acvariile asa cum faci tu? Trimite niste PM-uri si intreaba-i.
Ma mir ca nu ti-au scris aici. Sunt unii cu cateva zeci de acvarii, crezi ca au timp sa le curete ca tine? Si au totusi pesti pentru care-i invidiezi. Nu-ti pot eu scrie aici tot ce-ti pot transmite, pentru ca nu stiu ce trebuie sa afli. As fi bucuros sa vorbesc cu tine pe skipe (norvegia11) sau pe yahoo (tm.mavo35). Daca ai timp da-mi un beep seara dupa ora 19 la 00491739323478, sau scrie-mi cand vezi ca-s aici, ca altfel nu deschid nici skipe nici messengerul.
Iti multumesc pentru PM-ul din 07.01.2014. :)
Atitudinea ta jignitoare la adresa mea m-a cam intristat, dar incerc sa te inteleg si sa trec cu vederea. Banuiesc ca ai motive bine intemeiate sa nu ma scoti din randul celor care te judeca dupa cati ani ai.
Este totusi, din punctul meu de vedere, absolut absurd sa fac asa ceva. Eu judec oamenii dupa omenia lor, dupa cat sunt de intelegatori pentru necazurile altora, dupa cat sunt de binevoitori sa dea o mana de ajutor celor care sunt la nevoie. Varsta nu are, pentru mine, nici o importanta in asemenea cazuri.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme discusi
PostPosted: Sat Jan 11, 2014 10:23 pm 
Offline

Joined: Sat Sep 21, 2013 11:27 pm
Posts: 78
Location: Timisoara
In sfarsit :D
Asa i-am obisnuit inca de cand sunt la mine, 4/5 cm sperand ca eforturile pe care le depun pentru a le mentine o curatenie exemplara si a le asigura un regim de hrana la ore cat mai exacte ( bogat in proteina animala 70 % si vegetala 30 % avand la baza 3 feluri de mancare ), sa aibe rezultate pe masura. Din pacate nu a fost asa si o parte dintre ei s-au imbolnavit intre timp. Astfel se face ca am doar 2 discusi care au intre 8 si 10 cm, restul venind in forta din urma sanatosi tun. Imi plac acesti pesti, dupa cum am mai spus, si merita toata atentia cuvenita. Nu vreau sa crezi ca nu am luat in seama sfaturile care mi le-ai dat pana acum vis a vis de situatia lor si vad asta in evolutia lor, dar decand i-am mutat in steril este alta treaba, parca au explodat, isi evidenteaza culorile mult mai bine, si cresc pe zi ce trece chiar daca au pierdut startul.
Eu pe langa acvariul cu discusi mai am 2 caini + un cotet cu gaini, si ii tratez pe toti lafel, poate de acvariu mai mult fiindca este in casa, dar asta e :lol: chiar daca ajung tarziu acasa sau sunt ocupat cu alte treburi, respect acelasi program.
ia uite-i, asa se comporta mereu la schimburile de apa:
http://www.youtube.com/watch?v=P8kvhzwHrVs
Quote:
Nu-ti pot eu scrie aici tot ce-ti pot transmite, pentru ca nu stiu ce trebuie sa afli. As fi bucuros sa vorbesc cu tine pe skipe (norvegia11) sau pe yahoo (tm.mavo35). Daca ai timp da-mi un beep seara dupa ora 19 la 00491739323478, sau scrie-mi cand vezi ca-s aici, ca altfel nu deschid nici skipe nici messengerul.
Nu stiu daca gresesc undeva dar mi-ar prinde bine sa vorbesc cu tine pret de cateva zeci de minute, eu fiind mai econom aleg varianta skype, dar problema este ca acel id: norvegia11 nu exista fiindca am incercat ieri sa te adaug. Este unul norvegia1 in lista, poate esti tu acela :D
Quote:
Atitudinea ta jignitoare la adresa mea m-a cam intristat, dar incerc sa te inteleg si sa trec cu vederea. Banuiesc ca ai motive bine intemeiate
Eu prefer sa spun ceea ce simt, fiindca daca tin in mine nu ajungem nicaieri. Nu aveam intentia sa te cataloghez in randul celor care judeca astfel fiindca mi-ai aratat multe de-a lungul timpului. Motivul pentru care ti-am trimis acel mesaj era ca nu intelegeam dece v-ati oprit brusc, si tot odata sa-ti transmit salutari. Probabil ca daca am aborda o altfel de cale de comunicare ( verbala ) nu s-ar mai ajunge la subiecte de genul, si pot spune de multe ori ca intelegeam altceva din raspunsurile tale dar am ezitat sa raspund.
Apreciez ceea ce faci, si nici macar nu-mi puneam problema ca dupa acel mesaj sa nu fi raspuns in continuare, dar asta ramane intre noi :lol:

O seara buna in continuare!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 120 posts ]  Go to page Previous  1 ... 8, 9, 10, 11, 12

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group