It is currently Sun May 12, 2024 3:02 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Mari probleme cu respiratia...ajutor!!
PostPosted: Wed Apr 07, 2010 8:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
Tocmai cand ma bucuram ca am scapat de viermii branhiali, dupa cum spuneam in topicul despre tratamentul cu praziquantel. Cand m-am intors azi de la munca i-am gasit iarasi pe toti respirand ca nebunii foarte repede si deschizand branhiile foarte mult...ieri le-am facut tratamentul cu tremazol a doua oara. Prima oara l-am facut in 08, adica joia trecuta. Si pe deasupra, ca sa fie bucuria completa, mai stau si pe la suprafata si respira de parca s-ar sufoca. Am facut testele de rigoare si nitriii (stiu ca asta e acuza sufocarii) sunt ok(0,1-0,2mg/l ). Asadar ce pot face? :? Aveti vreun sfat? :shock: Ca nu mai stiu ce sa le fac si ma inebuneste toata chestia asta cu parazitii astia exasperanti!!! :twisted: Va rog...ajutor!

Am uitat sa mentionez ca in filtru de azi dimineata am bagat si super carbon de la sera pentru a elimina ramasitele praziquantel-ului... sa-l scot?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mari probleme cu respiratia...ajutor!!
PostPosted: Wed Apr 07, 2010 9:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Beny, o sa-i fie greu oricui sa afle ce-i cu discusii tai daca nu poate fi vazut acvariul in intregime, ca sa ne putem da seama cam ce nu-i la locul sau. Ceva trebuie sa fie in mare neregula, pentru ca in conditii normale apar doar la pui foarte mici probleme din cauza viermilor de branchii.
Asa, fara sa cunosc situatia din acvariul tau, as recomanda sa schimbi apa ssa pui 5g de sare, daca ai nejodata, la 100L.
Incearca sa ne descrii situatia, ce filtrare ai acum in functie, cum si cand schimbi apa etc...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mari probleme cu respiratia...ajutor!!
PostPosted: Wed Apr 07, 2010 10:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
Sa schimb toata apa? Aseara am schimbat 80%...
Nu stiu ce sa zic...referitor la acvariu(200l net) acum are 28,5-29 grade, No2 0,2(max 0,3), PH 7,3, GH 6, O2 5 :shock: ...acum am facut aceste teste. Cum spuneam aseara am schimbat 80% din apa, am adugat aquatan si fishtamin si nitrivec si niste crystal water de la tetra...in acvariu am destule plante si doua pompe de aer, dar daca am facut bine testu de O2 acesta este critic :( ...credeti ca asta e cauza ca respira rapid acum? (ca in trecut se frecau si de plante si prezentau si alte simptome de viermi branchiali). Ce pot face sa cresc nivelul O2? ca altfel pestanii mei :heat: o sa se sufoace. Multumesc anticipat.

Am uitat sa spun ca am un filtru extern Fluval 204(680 lph) si schimb cam 25-30 % o data la 2 zile cand si aspir substratul de resturi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mari probleme cu respiratia...ajutor!!
PostPosted: Wed Apr 07, 2010 11:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
Si pui o ,,galeata,, de chimicale....!
Poate ai avut nesansa unei ape de retea mai putin ok in momentul respectiv!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mari probleme cu respiratia...ajutor!!
PostPosted: Thu Apr 08, 2010 8:13 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Dupa cum descrii tu situatia ar trebui sa fie tot ok. Dar nu este. Asa ca ai omis ceva important. Cauta punctul slab, ca-i acolo dar nu-l vezi. Si noi inca mai putin. Nu cumva ai un bulgare de hrana alterata prin vreun filtru? Nu te apuca acum sa demontezi filtrul bio, daca ai burete pe furtunul intrarii! E plantat sau nu? Fumezi turceste si fumeaza si ei cu tine? De ce apare nitrit in apa? Daca stiu bine concentratia maxima de O2 in apa, in conditii obisnuite este de 8%. Ai avut de obicei mai mult? Daca da, de ce-i acum doar 5?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mari probleme cu respiratia...ajutor!!
PostPosted: Thu Apr 08, 2010 10:26 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
De fumat nu fumez deloc. Filtrul e curat ca m-am uitat la el cand am bagat carbunele...ieri cand am facut testul de O2 toata ziua a fost lumina stinsa(deci plantele au consumat o mare parte de O2)...mai mult de 8 nu am avut niciodata. Dar cred ca aici ai dreptate dl Ioan, ca nu am burete pe furtunul intrarii si chiar daca filtrul e curat banuiesc ca pe furtune s-ar fi putut aduna ceva resturi si mizerie(problema e ca mi s-a blocat clema care deschide partea cu furtunele si nu le-am mai curatat de vreo luna jumate...o sa fac cumva sa le deschid,daca reusesc, daca nu imi iau alt filtru ca asta e de 4 ani). Si astazi o sa-mi pun burete la furtunul intrarii. Multumesc mult pt ajutor! Revin cu informatii...sper pozitive!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mari probleme cu respiratia...ajutor!!
PostPosted: Thu Apr 08, 2010 10:48 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Ce temperatura are apa? esti sigur pe indicatia termometrului? Daca ai peste 30C, incearca sa reduci lent pana la 29. In rest, un schimb de apa de cca 50%, dar cu reumplerea bazinului printr-un furtun subtire, lingura de sare la 100 de litri si nu le mai da nimic sa manance vreo doua zile (lasa bacteriile sa consume nitritii existenti) + o aerare cat mai buna (o apa foarte bine oxigenata este necesara nu numai pt pesti, ci si pentru bacteriile care se hranesc cu nitritii din apa).

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mari probleme cu respiratia...ajutor!!
PostPosted: Thu Apr 08, 2010 11:03 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
Apa are acum 29C(termometru e sigur bun e luat recent e un JBL). O sa schimb apa azi mai tarziu...acu sunt la munca:). Si ma gandesc sa cumpar azi un filtru intern cu care sa fac o aerara mai buna( filtru tip cascada). De dimineata le-am dat granule sera si larve rosii. Nu o sa le mai dau nimic 2 zile( sper sa nu faca greva). Multumesc mult inca o data de sfaturi


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mari probleme cu respiratia...ajutor!!
PostPosted: Thu Apr 08, 2010 11:04 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:41 pm
Posts: 347
Location: Bucuresti Berceni 0762 932 932
Curand am trecut si eu printr-o problema asemanatoare ,cu respiratia mult prea accentuata ! Am incercat cu diferite chimicale gasite in pet shopuri ,dar fara nici un rezultat
La mine a mers bine in felul urmator :
Acvariu steril ,schimb de apa zilnic cate 30% cu repunerea concentratiei de sare ,am folosit o lingura plina la 10L de apa !
Pesti in aceasta perioada au fost tinuti fara hrana iar in cateva zile totul a inceput sa isi revina la normal ,eu sunt de parere ca chimicalele strica apa , sarea mare neiodata si apa curata fac minuni !
La ai mei temperatura de peste 31Grade nu le placea cand erau bolnavi ,la fel cum spune si ADX incearca treptat sa ajungi undeva la un 28 si se vor simti mult mai bine !

_________________
--> Galerie <--
_________________
Contact:Mail : tase.razvan@yahoo.com
Telefon : 0762 932 932


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mari probleme cu respiratia...ajutor!!
PostPosted: Thu Apr 08, 2010 11:09 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
Am inteles,Razvan...buna ideea ta. Trebuie sa-mi fac acvariul de carantina si cred ca le voi aplica si eu un tratament cu sare. Dar peste cateva zile ca am o sapt mai incarcata(mai ales in weekend). O sa le scad si temp la 28(acu e 29). Mersi mult si toate cele bune!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group