It is currently Sun May 12, 2024 8:03 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: discus cu probleme, ajutor!
PostPosted: Fri Apr 02, 2010 10:58 pm 
Offline

Joined: Fri Apr 02, 2010 10:43 pm
Posts: 4
Location: Radauti, jud.Suceava
Am un discus care are aproximativ 2 ani, si care in ultimile zile nu a mancat, i s-a umflat foarte tare burta si i s-au bulbucat ochii ( si pleoapa este cumva foarte umflata). Este destul de retras si lent in miscari. In acvariul care are 400 L mai sunt alti 4 discusi, circa 10 ancistrusi si vreo 5 neoni ( ca atat au mai ramas). Dati-mi un sfat va rog!
Este un exemplar foarte frumos, mai ales este dintr-o pereche care a depus de mai multe ori (nu va pot spune insa daca este masculul sau femela, ca nu am reusit sa-i deslusesc).
Astept un raspuns cat mai urgent! Multumesc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus cu probleme, ajutor!
PostPosted: Sat Apr 03, 2010 1:21 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Scoate-l dintre ceilalti cat poti de repede si bucura-te daca moare doar el.
Schimba multa apa urgent si zilele urmatoare si cumpara-ti "Bactopur direct" sa ai acasa.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus cu probleme, ajutor!
PostPosted: Sat Apr 03, 2010 1:29 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
Dupa cate am mai citit si m-am documentat pe site ,am ma vazut un caz f asemanator...burta umflata si ochi bulbucati...boala se numeste dropsy,adica din cauza calitatii slabe a apei sau a stresului sa apara o infectie bacteriana interna. E posibil cateodata ca boala sa nu fie contagioasa dar e bine sa-l pui la carantina. Din cauza asta are si ochii umfalti sau bulbucati...cauta un pic pe google despre aceasta boala si o sa vezi ca sunt exact simptomele pestanului tau. Uite aici:
http://www.fishdeals.com/fish_diseases/dropsy/. Asadar ca tratament ai putea sa incerci sera backtopur direct , bai de 30 min in 2 litri de apa cu o tableta. De asemenea baile de lunga durata cu sare pot fi de un bun ajutor( o lingura la 25 litrii). Ca tratamente ar mai fi tetraciclina ,penicilina. Tetraciclina o capsula de 250 mg la 50 litrii de apa asociata cu ectopur.
De obicei cauza cea mai intalnita a bolii este nivelul ridicat al nitritilor... de aceea conteaza mult calitatea apei...daca poti fa niste teste si transmite-ne si noua rezultatele. Si dat fiind ca pestele e cam slabit poti folosii si sera fishtamin. Nu vreau sa te descurajez dar boala e destul de letala, asa ca incepe un tratament cat mai rapid. Succes si multa sanatate atat tie cat si pestanilor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus cu probleme, ajutor!
PostPosted: Sat Apr 03, 2010 10:44 am 
Offline

Joined: Fri Apr 02, 2010 10:43 pm
Posts: 4
Location: Radauti, jud.Suceava
Va multumesc! Am sa incerc sa-l separ astazi, doar ca mai am un acvariu de 70 litri plin ochi cu ancistrus ( cam 150). Sper sa reusesc sa-i expediez astazi pe toti sa il pun acolo! Va multumesc mult si am sa va comunic rezultatele.
De aeara am pus 10 linguri ochi cu sare in acvariul mare, pentru ca am mai sesizat la inca unul fecale albicioase.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus cu probleme, ajutor!
PostPosted: Sat Apr 03, 2010 12:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
Fecalele albicioase sunt semne de flagelate...care apar tot din cauza calitatii proaste a apei...ca tratament poti folosi metronidazol...1 comprimat de 250 mg la 25 litri si schimburi de apa zilnice cam 15-20%. Oricum rugamintea ramane , sa faci testele de apa( NO2,NO3,PH,KH) si sa ne trasmiti si noua. Nuami bine si sanatate!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus cu probleme, ajutor!
PostPosted: Sat Apr 03, 2010 3:52 pm 
Offline

Joined: Fri Apr 02, 2010 10:43 pm
Posts: 4
Location: Radauti, jud.Suceava
Am masurat PH-ul cu un test Sera, pentru ca doar acesta il am si are o valoare de aproximativ 7. Din pacate pentru celelalte teste trebuie sa-mi cumpar indicatori, si asta voi reusi probabil luni sau marti, cand se deschid magazinele.
Cum spuneam si in primul mesaj, pestii mei stau intr-un acvariu de 400 litri. Sa pun metronidazol in acest acvariu? unde mai am si neoni si ancistrusi?? Nu ar fi o problema comprimatele ca am o rezerva de 20 cutii! :lol: de cand se gaseau mai greu.
Cred ca in acvariul mare (de 400L, juvel) am sa pun si in continuare 10 linguri mari de sare, pentru ca daca nu ii ajuta, tot asa nu le strica...Daca gresesc, vreau sa fiu corectat!
Mai frica imi este de plante, pentru ca este plin de verdeata! Trebe sa ma dumeresc cum se posteaza fotografii si va arat si cum arata si asta bolnavul, si acvariul meu in ansamblu!!
Oricum in esenta in aceasta seaza izolez discusul bolnav tot intr-un acvariu plantat dar de 70l (pe care acum il golede ancistrus). Este necesar sa urc temperatura pe la 31-32C, sau nu? Metronidazolul nu il ajuta pe cel umflat?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus cu probleme, ajutor!
PostPosted: Sat Apr 03, 2010 5:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
Ph -ul este aprox OK. Cumparati si celelalte teste (nu sunt atat de scumpe) si fa-le pt a monitoriza apa frecvent...Despre flagelate tratamnetul cu metro aplica-l numai celor la care ai vazut filamente albe in excremente...daca e posibil bazinul de carantina sa fie steril pt ca daca e plantat tratamnetul este eficient poate nici 50%...si trebuie ridicata temp la minim 32 grade si timp de zece zile cel putin iti omori plantele degeaba. Referitor la sare poti sa pui o lingura la 25 litrii...poti continua cu sarea dar mai recomandabil ar fi sa continui in acvariul de carantina steril...si cat mai repede ca sa nu moara umflatul!!! Si nu uita de baktopur direct bai de scurta durata!! SAu Tetraciclina! Si metronidazolul nu o sa-l ajute pe cel umflat...asadar spor la treaba si apuca-te cat mai repede. Succese!!

Si trece, te rugam, si locatia la profil sa stim de unde esti...poate e apa proasta prin zona.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus cu probleme, ajutor!
PostPosted: Tue Apr 06, 2010 9:42 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
Ce mai face discusul umflat? Ce tratament i-ai aplicat? Mai traieste? :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus cu probleme, ajutor!
PostPosted: Thu Apr 08, 2010 9:38 am 
Offline

Joined: Fri Apr 02, 2010 10:43 pm
Posts: 4
Location: Radauti, jud.Suceava
Din pacate a murit de duminica.
Imbucurator este insa ca nu s-au imbolnavit si ceilalti 4 care ii mai am. Va trebui acum sa-mi refac populatia si sa-mi mai iau inca 3-4, dar mai mici. Din pacate prin zona nu cunosc pe nimeni de la care sa-mi achizitionez!
Am sa revin aici pe topic cu analiza apei, insa nu am cumparat inca testere!
Va multumesc tuturor pentru ajutor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus cu probleme, ajutor!
PostPosted: Thu Apr 08, 2010 10:12 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
Imi pare rau ca a murit :(...ai grija de ceilalti si toate cele bune! :drinks:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group