It is currently Fri May 17, 2024 4:02 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: discus inchis la culoare si cu burta umflata
PostPosted: Tue Dec 27, 2011 11:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
buna seara si craciun fericit tuturor ... astazi am avut o surpriza foarte neplacuta cel mai frumos si mai mare discusel era inchis la culoare si umflat.L-am mutat la spital i-am pus pompa de aer, incalzitor.ce credeti ca a patit ? care ar putea fi cauza si ce ma sfatuiti sa fac? :(
http://i40.tinypic.com/a0dhr7.jpg
http://tinypic.com/view.php?pic=5n8bpy&s=5
http://tinypic.com/view.php?pic=ftpsmw&s=5


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus inchis la culoare si cu burta umflata
PostPosted: Tue Dec 27, 2011 11:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Probabil bacterii interne sau ocluzie .Primele se trateaza cu antibiotice iar ocluzia cu sare amara. Oricum la ambele trebuie sa ai putin noroc ca sa functioneze tratamentul.
Ce au mincat inainte sa apara problema?

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus inchis la culoare si cu burta umflata
PostPosted: Tue Dec 27, 2011 11:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
pai dimineata hrana congelata si dupa le-am dat bloodworms de la ocean nutrion knd am venit acasa le-am dat mixtura facuta de mine


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus inchis la culoare si cu burta umflata
PostPosted: Tue Dec 27, 2011 11:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 17, 2010 9:00 pm
Posts: 22
Location: Bucuresti
O greseala din start .
De ce zici ca l-ai pus separat ?
Mai rau ai facut, stresind pestele cind nu era cazul.
E constipat sau are o infectie bacteriana ?
Ti-ai dat seama ?
Constipat, puteai sa-l lasi pe loc...
Infectie bacteriana, asta e alta poveste.
Pare totusi ca e constipat...
L-ai urmarit, defecheaza ?

De obicei, ocluziile au loc la cei mai mari si mai frumosi pesti, lucru firesc de altfel...
Acestia fiind dominanti sunt si primii la masa...
Si uite cite probleme poate isca o bucatica de tendon de inima sau o granula de grasime de vita nedigerabila. Atentie la calitatea mixturii cu care va hraniti discusii, atentie la cantitatea de hrana pe care o oferiti. Preferabil mai putin si mai des, decit mult si rar...
Si atentie, nu prea multe Chironomidae...

Am vazut in filmuletul postat de tine...Le dai prea mult la o masa...Mai putin si mai des e benefic pt ei...Stiu , nu si pt timpul tau...
Dar discusii necesita sacrificii pt a ajunge la adevaratul lor potential...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus inchis la culoare si cu burta umflata
PostPosted: Wed Dec 28, 2011 9:27 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
L-am separat pentru ca m-am gandit sa nu se imbolnaveasca si ceilalti ... dupa ce l-am separat am vorbit si cu un coleg de forum si mi-a zis ca foarte bine ca l-am separat pana aflu exact ce are. dupa ce l-am internat in spital l-am urmarit si nu a facut caca pana azi dimineata nu am observat nimic ! :cry: :help:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus inchis la culoare si cu burta umflata
PostPosted: Mon Jan 02, 2012 12:00 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
Salutarea tuturor , prichindelul si-a revenit adica dupa cateva zile de stat in saramaura amara si-a revenit , la inceput a facut kk mai gros acum parca e normal , parca ar mai avea putin burta supta dar a inceput sa pape normal si din toate felurile , desi uneori parca e mai inchis la culoare dar sper sa isi revina complet, poate e si de la stresul mutarii in steril , si poate si pentru ca am fost plecat cateva zile de acasa si a avut iubita mea grija de ei , si in privinta cantitatii de hrana discusfun ai avut dreptate , parca era prea multa mancare, acum le dau undeva la jumate din portia pe care o primeau inainte si mai des si primul efect a fost ca nu mai raman resturi de mancare in acvariu iar baietii papa tot. Motivul pentru care am postat felul in care am grija de ei , schimbatul apei zilnice , cantitatea de mancare si altele , a fost pentru ca printre noi sunt persoane mult mai experimentate si care ma pot ajuta binenteles daca doresc sa corectez acolo unde gresesc sau nu fac cum trebuie , pentru ca sunt niste pesti foarte frumosi si nu vreau sa ii stric si de ce nu sa duc la maturitate cat mai multi , si de ce nu sa ne bucuram de compania lor multi ani de acum incolo. O seara buna tuturor , si un an plin de realizari.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group