It is currently Sat May 11, 2024 2:31 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 23 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Flagelate sau nu ?
PostPosted: Thu Mar 18, 2010 11:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 18, 2010 10:01 pm
Posts: 18
Location: Bucuresti - Rahova
Salut,

Primul post, din pacate la cabinetul medical.
Sunt un proaspat posesor de discusi, si cred ca am inceput cu stangul.

Povesta discusilor mei:
Saptamana trecuta, fix acum 7 zile, am achizitionat 6 discusi cu dimensiuni intre 8-9 cm cu coada cu tot. I-am urmarit jumatate de ora la persoana de la care i-am cumparat si am facut testul cu mancare (artemia congelata). Toti erau ok si au mancat ok.

Dupa o aclimatizare de vreo 4 ore cu adaos de apa la picatura am introdus discusii intr-un bazin plantat de 200 de litrii in care se mai aflau 15 neoni si 3 rainbowfish.
Cei 3 rainbow au fost donati a 2 zi fiindca unul dintre ei era foarte agitat si nu am vrut sa ii streseze pe noii proprietari.
Acvariul functiona de 1 an cu neonii si rainbow fara vreo boala sau deces in aceasta perioada, deci era ciclat.

Parametrii apei sunt:
PH: 6.8; KH 6; GH 7; NO2 0; NO3 0, T 30 grade, schimburi de apa 60 litrii la 3 zile.

De cand am adus discusii, nu au mancat niciodata la mine si stau mai mult pititi intr-un colt. Am incercat sa le dau: Mixtura de inima de vita congelata, Artemia congelata, larve rosii congelate, Jbl Grana Discus, Tetra Diskus, Spirulina de la JBL tot felul de fulgi de la Tetra si Jbl, fara vreun succes.
Nu vin nici macar sa miroasa mancarea... S-a intamplat ca granule de Tetra Discus si Grana sa intre in gura lor in timp ce respirau dar au scuipat instant si au ramas impasibili.

I-am lasat in pace, nu i-am stresat si nici nu am stat foarte aproape de acvariu in speranta ca se vor acomoda mai repede, dar degeaba.
Cu lumina stinsa, se plimba in card dintr-un colt in altul...

Astazi am stat cu ochii pe ei si am observat ca unul dintre ei are excremente albe.
Ceilalti nu au nici un fel de excremente.
Va rog frumos uitati-va la pozele de mai jos si confirmati-mi daca sunt flagelate sau nu:

Image

Image

Image

Image

De parca nu ar fi fost suficient, am observat ca toti respira doar cu un singur opercul, dar il schimba din cand in cand.

Aceeasi rugaminte, priviti filmuletul de mai jos si confirmati-mi va rog frumos daca sunt paraziti branhiali sau doar am luat-o eu razna, desi ma astept la cei mai rau.
View My Video

Nu vreau sa ma grabesc cu medicamentele pana nu sunt sigur ca sunt bolnavi, dar daca este cazul de tratament cu Metro si Gyrodol, orice sfat este binevenit.

Scuze pentru postul kilometric si multumesc frumos pentru ajutor.

_________________
Galerie foto: Plantat & Steril


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Flagelate sau nu ?
PostPosted: Fri Mar 19, 2010 12:32 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 5:24 am
Posts: 150
Location: Dr. Tr. Severin
Sunt cam ciudati parametrii KH si GK. Cred ca este o gresala sau poate ai fi folosit teste 5.1
Daca nu au mancat la tine de 7 zile de unde excremente???
Respiratia pestisorilor este accelerata dar nu stau pe la suprafata apei unde apa este mai oxigenata.
Mie mi-au stat discusii pe fundul acvariului multa vreme dupa ce i-am adus in casuta lor cea noua. Poate discusii i-ai cumparat de la cineva care ii crestea in acvariu steril si este ceva normal sa fie un pic speriati cand se trezesc printre plante.

_________________
Bun venit in Romania!!! Dati-va ceasul cu 50 de ani inapoi!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Flagelate sau nu ?
PostPosted: Fri Mar 19, 2010 12:42 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Salut.
Foarte sugestive, atat pozele cat si filmul.
Da, sunt flagelate, nu de alta, dar mai toti discusii le au. In cazul alor tai, pe fondul unui stres foarte puternic, i-au dat complet peste cap...

Parerea mea este ca un bazin "steril" de cca 60 litri, un filtru extern bine ciclat (la nevoie mai adaugi si nitrivec sau echivalent), ridicarea treptata a temperaturii la 34 grade, o aerare foarte buna si un conditioner de apa (recomand Aqutan) ti-ar putea rezolva problema...
Poti merge si pe varianta in care sa faci ce am scris mai sus, dar sa nu pui conditioner ci sa incepi tratamentul cu Metronidazol.

In ambele variante, o lingura de sare neiodata la 20 litri, va ajuta foarte mult

p.s. ...si 5 zile sa nu le dai nimic sa manance.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Flagelate sau nu ?
PostPosted: Fri Mar 19, 2010 12:52 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 18, 2010 10:01 pm
Posts: 18
Location: Bucuresti - Rahova
Parametrii sunt intradevar in urma testelor cu Jbl Easy Test 5 in 1.
Cel de la care i-am cumparat ii tinea in steril, de aceea nici nu ma asteptam sa se acomodeze foarte repede.
Imi dau seama ca pentru ei, plantele, buturugile, etc sunt lucruri noi cu care trebuie sa se obisnuiasca.

Tocmai din cauza faptului ca nu au mancat 1 saptamana m-a intriga excrementul acela.

Asa cum am scris apa o schimb la 3 zile, odata cu aspiratul substratului. In cele 3 zile in care nu schimb apa, momentan nu am aspirat substratul dupa fiecare masa fiindca nu am vrut sa ii stresez si mai tare. Stiu ca trebuie aspirat dupa fiecare masa si asa voi face dupa ce voi vedea ca se acomodeaza. Sper sa nu le fac mai mult rau.
Mancare le-am dat in fiecare zi, dar in cantitati foarte mici (3-4 granule, cubulete de artemia de jumatate de centimetru, etc) pentru a vedea daca vin sa manance sau nu.

Posibil sa manace noaptea din ce ramane pe substrat... dar excrementele nu ar fi trebuit sa fie inchise la culoare ?


ADX, multumesc frumos pentru confirmare ! De ce imi era teama nu am scapat...
Nu vreau sa ii trec pe medicamente de acum asa ca o sa ii mut intr-un bazin steril cu T 34 grade si sare.

Schimb zilnic 30% apa si redozez sarea pentru cantitatea de apa schimbata ?

Dupa vreo 5-7 zile ar trebui sa se vada o ameliorare, nu ?
Nu v-a fi prea tarziu sa incep cu Metro daca nu se imbunatateste starea lor ?

Legat de respiratie, trec si parazitii din branhii cu acelasi tratament (temperatura + sare) sau intai scap de flagelate si pe urma ma ocup si de branhii ?

Sunt multe intrebari, dar parca simt cum ma cuprinde deja panica... O sa raman calm, promit.

Va multumesc frumos la amandoi pentru raspunsuri !

_________________
Galerie foto: Plantat & Steril


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Flagelate sau nu ?
PostPosted: Fri Mar 19, 2010 8:19 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Fa cum a zis adx . Eu as opta pt varianta cu metronidazol si bine ar fi sa nu mai intirzii .Fecalele albe pe care le-ai vazut pot sa apara si la discusi care nu au mincat o luna .Nu sunt provenite de la mincarea consumata ci sunt de fapt mucus pe care pestii il produc in intestine pt a se proteja de ceva ce ii irita (flagelate , bacterii , etc.)

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Flagelate sau nu ?
PostPosted: Fri Mar 19, 2010 10:33 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Cred ca ar mai trebui redusa si iluminarea. Cati wati ai?

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Flagelate sau nu ?
PostPosted: Fri Mar 19, 2010 11:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
KH si GH arata bine.
Eu am KH 4 si GH 6, deci asemanator.
Dar nu asta este problema.
Problema este bine descrisa de Adi.
S-au stresat probabil prea mult ceea ce a determinar sistemul imunitar sa nu mai controleze flagelatele, drept urmare s-au inmultit.
Parerea mea e sa nu mai astepti inca o saptamana doar cu temperatura ridicata si sare.
Poate da gres aceasta metoda iar pestii tai vor fi nemancati de 2 saptamani si nu se vor mai dezvolta bine.
Incepe tratamentul cu metro si apa calda si nu uita sa opresti lumina pe timpul tratamentului. Sunt zvonuri ca metronidazol ar fi sensibil la lumina.


Numai bine.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Flagelate sau nu ?
PostPosted: Fri Mar 19, 2010 12:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 18, 2010 10:01 pm
Posts: 18
Location: Bucuresti - Rahova
Legat de iluminare, am 0.76W\litru, dar i-am tinut la 0.38, doar jumatate din neoane fiind aprinse.

Marian, stam destul de aproape, deci este posbil sa avem aceiasi parametrii la apa de la robinet. Pestii au fost luati de la cineva care sta in aceasi zona, la 1 statie de tramvai distanta fata de mine (aceeasi parametrii si la el).

Ii voi pune in seara asta in acvariu de carantina si incep sa cresc treptat temperatura si sa adaug sarea iar dupa 1 zi, 2 incep si cu medicamente.

Am cautat peste tot Metronidazol dar e lipsa acuta. Nici Sera Flagellol se pare ca nu prea exista prin pet-shopuri.

Am gasit in schimb Spirohexol de la JBL. O fi bun de ceva ? Ati avut rezultate cu el ?

Sper sa gasesc Metronidazol pana la urma. Voi pune 250mg/20l, dizolvat in apa calduta si voi schimba zilnic 50% apa, fara lumina, doar cea ambientala, 10-15 zile la 34 de grade si sare neiodata ,1 lingura la 20 litrii.
Este ok asa ?

Si inca o intrebare:
Flagelatele supravietuiesc si in afara discusilor, in substrat de exemplu ?
In acvariul mare plantat, banuiesc ca trebuie facuta o dezinfectie, nu ?

Multumesc.

_________________
Galerie foto: Plantat & Steril


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Flagelate sau nu ?
PostPosted: Fri Mar 19, 2010 2:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Salutare,


Stiu de unde au fost luati pestii.
Ii cunosc dupa forma si colorit :).
Apa este aproximativ aceeasi si la mine si la tine si la crescator.
Si eu am 8, frati cu ai tai, insa nu au avut nici o problema.
Metronidazol nu se mai gaseste.
Cumpara Flagyl de la farmacie.
Se gaseste tot sub forma de comprimate ce contin 250 mg de metronidazol si este mai scump, 8-9 lei cutia.
Nu am folosit produsul JBL.
Mergi pe Flagyl.
Este ok tratamentul care doresti sa-l faci insa eu as pune o pastila la 25 L.
Flagelatele supravietuiesc si in afara discusilor insa pestii sunt contaminati doar daca le iau in gura (suna cam pervers, stiu :) ).

Oricum, flagelate au tot toti discusii, ele prezentand pericol doar cand ei sunt stresati.
Parerea mea e sa aspiri substratul si imprejurimile bine de tot, de mai multe ori, inainte sa ii pui inapoi. Nu cred ca are rost sa faci dezinfectie.

Succes.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Flagelate sau nu ?
PostPosted: Fri Mar 19, 2010 10:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 18, 2010 10:01 pm
Posts: 18
Location: Bucuresti - Rahova
Ma bucur sa aud ca ai tai sunt ok si ca avem frati :D Ce mica e lumea...sau mai bine zis Bucurestiul !
Eu zic ca nu i-am luat bolnavi, ci i-am dat eu peste cap cu ceva... Nu regret ca i-am luat.
Cei 8 iti manaca granule ?

Am gasit Metronidazol tocmai in Titan si pe Th. Pallady la farmaciile Dona, cu 1,90 Ron facut de Arena Group, cutie cu 30 de comprimate.
Ca fapt divers, nu au vrut sa imi dea decat cate 5 cutii chiar daca le-am spus ca sunt pentru acvaristica.
Mi-am facut stoc de 10 cutii (expira in 2012), dar sper sa nu fie nevoie sa le folosesc.
Am luat si Nitrivec, si am notat - o pastila de Metro la 25 litrii.

Am in schimb alta problema tehnica... Am facut un test si din 3 incalzitoare (TetraTec, Eheim si AquaEl) nici unul nu ridica temperatura mai sus de 32. Nici toate 3 la un loc si nici cu polistiren pe fetele acvariului carantina.

Am amanat sa ii bag in seara asta si ma duc maine sa iau un MP Heater de la Aquatic Nature, ca am vazut ca poate incalzi pana la 40 de grade. Macar la 34 tot o ajunge...

Inca o intrebare: Metronidazolul decicleaza filtrul ? Sa stiu sa ma aprovizionez cu JBL FilterStarter la greu...

_________________
Galerie foto: Plantat & Steril


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 23 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group